Acer Aspire - három táskányi drágakő

Divatdiktátorok

Kis túlzással megállapítható, hogy az a noteszgépgyártó (bár az ismert márkák jelentős része egyáltalán nem gyárt gépeket, az egyszerűség kedvéért nevezzük őket mégis gyártóknak), amelyik sikereket akar elérni az egyéni, otthoni felhasználók körében, kizárólag az árcédulán szereplő lehetőleg minél kisebb összegre kell, hogy hangsúlyt fektessen. Másfelől ahogy a noteszgépek egyre inkább mindennapjaink részévé válnak, a vásárlókban érthető módon felmerül az igény a funkciójukat jól betöltő, ezzel együtt esztétikus, ad abszurdum divatos külsejű masinák iránt.

Legyen tehát olcsó a notebook, ugyanakkor nem biztos, hogy az olcsóságnak feltétlenül látszódnia kell rajta, pláne mivel a legtöbben alighanem szeretnék büszkén mutogatni családtagjaiknak, ismerőseiknek. Meg egyébként sem mindegy, mi előtt ül az ember naponta több órán keresztül. Ez persze fokozottan igaz a drágább modellekre, melyek a magáncélra vásárló felhasználóknak mára csak igen nehezen adhatók el, ha nem tudják magukra vonni a figyelmet egyedi külső jegyekkel, jó minőségérzetükkel, netán ezek hiányában kimagaslóan jó ár/teljesítmény mutatójukkal.

Szemléletváltás kell

A noteszgéppiac szereplői mára, úgy tűnik, kevés kivételtől eltekintve felismerték ezt az igényt, a legtöbb gyártó választéka így nemcsak technológiai szempontból fejlődött az elmúlt években, de feltűnően változott a gépek külseje is. A komorságot sugárzó fekete vagy szürke színeket helyenként barátságosabb színösszeállítás vette át, a szögletes, unalmas formákat pedig számos esetben lekerekített szegélyek és ügyes dizájntrükkök dobják fel. A notebookok külsejét ma már többnyire nem távol-keleti mérnökök álmodják meg, hanem egy lokális csapat, de nem ritka az sem, hogy egy erre szakosodott tervezőirodának adják ki a feladatot.


A régi külső már a múlté

Az otthoni felhasználók körében – különösen Európában – igen népszerű Acernél korán rájöttek a fentiek jelentőségére; bizonyára sokaknak rémlenek a lekerekített homlokzatú, íves billentyűzettel ellátott TravelMate vagy Aspire gépek, melyek az úgynevezett „folio” dizájnkoncepcióval hódították el vásárlók millióit. A folio azonban csak részben teljesítette feladatát, egyik legalapvetőbb hibája éppen a zavaros pozicionálás volt, hiszen az üzleti szegmensben versenyző TravelMate gépek és az otthoni felhasználóknak szánt Aspire noteszek csaknem teljesen egyforma dizájnjegyeket kaptak.

Az Acer ezért nemrég úgy döntött, hogy lecseréli az elavult, a markáns termékszegmentálásra kevéssé alkalmas formatervet két vadonatúj dizájnra. A cég végül idén májusban, egy milánói gálán leplezte le két friss formakoncepcióját – a helyválasztás természetesen nem véletlen, egyrészt az észak-olasz várost szokták a divat fővárosaként is emlegetni, másrészt éppen innen irányítják a vállalat európai offenzíváját.

Milánóban két, egymástól jól elkülönülő formavilág debütált: az üzleti szektor igényei szerint alakított TravelMate gépek „profile” fantázianevű külseje mellett bemutatkozott a „gemstone”, azaz drágakő nevű koncepció, mely egy merész húzással teljesen szakított az eddigi Acer jellegzetességekkel. A gemstone egyik legnagyobb trükkje kétségtelenül abban rejlik, hogy a legolcsóbb Acer noteszgépekről is a drága modellek jegyei köszönnek vissza, és bár külsőleg is vannak eltérések a különböző árkategóriájú gépek közt, első ránézésre ezek korántsem olyan nyilvánvalóak. Szerkesztőségünkben ezúttal három, különböző árfekvésű Aspire modell járt, így kívül-belül meg tudjuk mutatni, hogy a legolcsóbb és legdrágább konfigurációk miben hasonlítanak, vagy éppen hogyan különböznek egymástól.

Aspire 5920G – a legszebb drágakő

„A természet formál, a technológia teremt” – ezzel a kissé nagyképű szlogennel vezették be tavasszal a drágakő dizájnkoncepciót. Az Aspire noteszek lecsukva csakugyan hasonlítanak egy lapos kőre, de ahogy a drágakövek sem csillognak egyformán, úgy az Acer új notebookjai közt is van csillogóbb, értékesebb darab és kevésbé fényes, de azért szépen formált példány (a gyártó ezeket pebble-nek, azaz kavicsnak hívja).

Az átlagos méretű (azaz 15,4 hüvelykes kijelzővel ellátott), asztaligép-helyettesítő noteszekből álló kínálat csúcsát jelenleg az Aspire 5920(G) modellcsalád jelenti az Acernél – ez a gép mind teljesítményét, mind árát tekintve a felső-középkategóriába pozicionálható, a notebook külső kialakítása pedig a gemstone dizájn összes szemkápráztató jellegzetességét magán hordja.


[+]

Mint említettük, a drágaköves hasonlat találó, hiszen a notebook lekerekített vonalvezetésű teste összecsukva valóban egy szépen megformált kőre emlékeztet; a fekete fedlap (nevezzük a könyvek és magazinok előállításakor alkalmazott nyomdai szakzsargonnak megfelelően B1-nek) fényesen csillog, a felület nagy része azonban különleges festést kapott, amit az Acer holografikus hatásúnak hív, nem teljesen alaptalanul. Mindenesetre ehhez hasonló megoldást eddig nem sok noteszgépnél láttunk. A fedlap közepére került a gyártó fényes logója, mely ezúttal jóval hangsúlyosabb szerepet kap, mint az előző generációs dizájnnál, de nem uralkodik zavaróan a felületen. Az alapvetően kellemes összkép ellenére a gépre azért ráférne egy kis fogyókúra: a notesz összecsukva kissé zömök, és megemelve érződik, hogy bizony van benne anyag – igaz, ez ebben a kategóriában szinte természetes.

A kijelző reteszelőmechanikáját ötletesen oldották meg a tervezők; először nem értettük, hová tűnt a a szokásos tologatós zár, de hamar kiderült, hogy ezúttal a középen elhelyezett, a fedlap részét képező elem szolgál kilincsként: ezt megemelve old a retesz és máris felnyitható a panel. Az egyébként stabil zsanért itt nem a géptesthez, hanem a kijelzőkerethez rögzítették – ez jellemzően a drágább gépek sajátja, egyben lehetővé teszi, hogy a kijelzőkeret alsó pereme a gép felső vízszintes síkjánál lejjebb kerüljön.


[+]

A gemstone dizájn színvilágát az ellentétes kettősség jellemzi, a külső borítás komor, fekete eleganciáját a beviteli felület törtfehér árnyalata ellensúlyozza. Az Aspire 5920-nál a belső kijelzőkeret (előbbi, nyomdai meghatározásunknál maradva a B2 borító) és a beviteli felület (B3) ugyanabból a kellemes tapintású, anyagában színezett műanyagból készült. A gép anyag- és összeszerelési minősége úgy általában véve elsőosztályú, ennél sokkal drágább notebookok sem mindig kapnak ilyen minőségű burkolatot.

Az új dizájnt kapott felső-középkategóriás Aspire gépek részben az anyagminőségükkel, részben pedig a szemmel láthatóan nagyon átgondolt, megfelelő arányérzékkel kialakított, kifejezetten modern látszatot keltő beviteli felületükkel emelkednek ki messze a mezőnyből. Egészen egyedi megoldás például az itt található, tekintetet vezető csík (az Acer media flow-nak nevezi) mely a hátlapi tápcsatlakozótól kiindulva halad végig a noteszgépen, érdekes formai játékokat feltárva.


[+]


[+]

A tápcsatlakozótól először a bekapcsológombhoz visz minket a media flow, majd néhány visszajelzőfény után elkanyarodunk a menedzsmentfelületet előhívó Empowering gomb irányába, ezután a noteszgép jobb oldalával párhuzamosan lefelé haladunk az érintésérzékeny, kék háttérfénnyel derengő, médialejátszást vezérlő gombok mentén. A billentyűzet jobb alsó sarkánál kilencven fokos fordulatot véve a szóközbillentyűig jutunk, ahol a típusjelzést feltüntető kék berakás mentén kitérünk negyvenöt fokkal, hogy aztán a szóköz túloldalán ismét lefelé vezessen utunk, párhuzamosan a tapipad bal szélével. A media flow csík végül a kurzormozgató mező három gombját érintve megkerüli a tapipadot, hogy önmagába futva befejezze útját.

Mindez így leírva kissé erőltetett képzelgésnek tűnhet, de valahol ezt hívják koncepciózus kialakításnak: látszik, hogy a tervezők agyaltak a dizájnon, nem pedig csak véletlenszerűen teleszórták különböző díszítőelemekkel a gépet. A gondos munkának meg is lett az eredménye, mi legalábbis eddig legfeljebb elvétve láttunk ilyen jól, ötletesen és modern szemlélettel megtervezett notebookot.

Gombok és csatlakozók erdeje


[+]

A beviteli felület jelentős részét elfoglaló, fehér színű billentyűzet hosszanti irányban ezúttal nem az Acertől megszokott íves vonalat követi, helyette a gép homlokzati része kanyarodik ívesen. A billentyűzet kiosztása és minősége tulajdonképpen kifogástalan; minden gomb a helyén van, az alap stabil, a gépelés kényelmes. A klaviatúra fölött egy fémszínű, mintás berakásban kaptak helyet a hangszórók, melyek elvileg virtuális surround hangzás megszólaltatására is képesek, emellett a gép a Dolby Home Theather logót is megkapta, bármit is jelentsen ez. Mi ebből a gyakorlatban annyit vettünk észre, hogy az Aspire 5920 az átlagnál dinamikusabban és hangosabban szólal meg, a noteszgépekre általában jellemző dobozhang azonban itt sem tűnt el teljesen.

A klaviatúra két oldalán összesen tíz funkciógombot találni, a media flow kapcsán már említett jobb oldali blokk vezérli a médialejátszást. Ebben a blokkban egy hagyományos nyomógomb található, ez indítja az Acer saját médialejátszó felületét, az Arcade Deluxe-ot.


[+]

A gombsor bal szélén a klasszikus funkcióbillentyűk (ezek már egyszerűbb nyomógombok) sorakoznak – ezekkel indítható a böngésző vagy a levelezőprogram, valamint ki-be kapcsolhatók a vezeték nélküli kommunikációs eszközök (Wi-Fi és Bluetooth). A gép két peremén, a billentyűzet magasságában a fehér burkolat kissé megemelkedik – ezen az Acer bejelölte az USB portok helyzetét, így kényelmesebben csatlakoztatható a pendrive vagy bármilyen más USB-s eszköz.


[+]

USB portból amúgy négyet helyeztek el az Aspire 5920-ason, hármat a gép bal oldalán, egyet pedig jobbra, közvetlenül az optikai meghajtó tálcája mellett. A gép ezenkívül két analóg (D-Sub és S-Video) és egy digitális (HDMI) képkimenetet kínál, emellett FireWire csatlakozóval, valamint egy RJ11 és RJ45 konnektorral is rendelkezik az analóg telefonvonal és a vezetékes hálózat számára. A homlokzaton 5 az 1-ben kártyaolvasó, infraport, audiocsatlakozók és egy hangerőszabályzó potméter sorakozik.


[+]

A kő belseje

A nálunk megfordult Aspire 5920G modell a 15,4 hüvelykes TFT-vel ellátott gépcsalád egyik legjobban felszerelt tagja. A számozás végére került „G” jelzés részben utal is erre, az Acer ugyanis újabban azokat a konfigurációkat különbözteti meg így, melyek diszkrét GPU-t kaptak, tehát grafikus alrendszerük az integrált megoldásokhoz képest jó eséllyel sokkal fejlettebb. Az ominózus grafikus processzor ebben az esetben az NVIDIA DirectX 10-kompatibilis GeForce 8600M GT-je, mely a manapság ésszerű keretek közt alkalmazható talán legerősebb mobil GPU.

Az asztali PC-s viszonylatban középkategóriás grafikus processzorral ellátott gép ezért játékokban is remekelhet, pláne mivel az Acer nem spórolt sem a processzorteljesítménnyel (egy 2,2 GHz-es Core 2 Duo T7500-as dolgozott a tesztgépben), sem a memóriával (a noteszbe két 1 GB-os, DDR2-667-es memóriamodult szereltek). Grafikus memóriából is kellő mennyiség (512 megabájt) került a GPU mellé, a lelkesedést azonban kissé visszafoghatja, hogy a VRAM mindössze 400 (effektíve 800) MHz-en járó DDR2 chipekből épül fel, holott láttunk már olyan noteszgépet, amibe ugyanilyen grafikus feldolgozóegységhez párosítva lényegesen gyorsabb GDDR3 memória került.

A grafikus alrendszert vélhetően azért így sem fogják zavarba hozni a modern 3D-s játékok, elsősorban azért, mert a 15,4 hüvelykes, fényes felületű (CrystalBrite) kijelző WXGA (1280x800 pixeles) natív felbontásban dolgozik, ami ebben a kategóriában szerintünk már rezegteti a lécet, mi legalábbis a multimédiás erőgép imázshoz mindenképpen egy nagyobb felbontású, részletesebb képet adó kijelzőt társítanánk. A tesztgépbe amúgy a Samsung paneljét szerelték, a konkrét típus fényereje és reakcióideje a notebookokhoz készült TFT-k mezőnyében átlag feletti (220 cd/m2 és 8 milliszekundum), 300:1-hez kontrasztaránya átlagos.

A kölcsönkapott Aspire 5920G tárolórendszerének alapját egy bőséges kapacitást nyújtó, 250 gigabájtos Western Digital merevlemez adta, melyet az Intel Turbo Memory flashmemóriás gyorsítómodulja egészített ki, a gépbe emellett egy gyors super-multi DVD-írót és egy memóriakártya-olvasót is építettek. A kommunikációs rendszer az elvárásoknak megfelelően egy pre-802.11n-kompatibilis WLAN-vezérlőből és egy Bluetooth-modulból állt, emellett az elmaradhatatlan analóg modem és egy Gigabit Ethernet hálózati kontroller is a csomag része volt.


  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés