Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz badbull1 #10924 üzenetére

    Javasoltam-e vagy sem, az univerzális repeater az általad leírt célra nagyon megfelel, szinte arra találták ki ;).
    "Azért kérdezem mert ugye vannak olyan repeaterek melyeknél a virtual ap-k lehetősége miatt másképp kell konfigurálni."
    Én meg azért idézem ezt a mondatodat, mert egy csomó minden pont attól függ, hogy univerzális repeater, virtuális AP vagy esetleg WDS a megvalósítás típusa, hisz mindegyikkel lehet jelet ismételni. A rádiócsatorna általában nem kérdés, ilyet talán csak WDS-nél (két v. több AP között) lehet külön-külön, minden eszköznél megadni, hisz a repeater végülis egy kliens, amely az ismétlendő AP által meghatározott csatornán megy. Egy infratruktúrált hálózatban (AP-kliens kapcsolatnál) a kliensen nem tudunk csatornát választani, ha az AP-n megváltoztatjuk, a kliens egyszerűen 'utána megy'. Sima univerzális repeaternél a kulcsolás algoritmusa, a megosztott kulcs és az SSID nem változik (nem is volna lehetséges), míg virtuális AP-nél firmware-től függően ugye lehetséges ezek teljes szétválasztása, hisz a VAP logikailag a klienstől (pl. DD-WRT-nél kliens a fizikai wlan-csatoló módja) egy teljesen különálló eszköz, egyéni beállításokkal.
    "De ha mondjuk a jelerősség az ap és a rep között csak 11Mb re elegendő s csak a rep és a cliens között van meg az 54 Mb akkor is feleződik s az ap client között max kb 5Mb et lehet elérni ?"
    A lánc olyan erős, mint a leggyengébb láncszeme, de ebben az esetben valószínűleg nem az első AP és a repeater közötti sávszél felét kapnád a végponton, hanem annál többet, az érték közelebb esne a 11 Mbps-hez, mint az 5,5-hez (mivel a másik irányban jóval gyorsabb), ha amúgy nem kell sok csomagot ismételni a gyengébb linken.
    "Az ap-s hálózatot leginkább gondolom egy csillagpontos topológiának lehet elképzelni ahol az elméleti adatforgalom = ap/client(darabszám)?"
    Alapjában igen, mivel a fizikai réteg közös (csak egy 'éter' van), de ez nyilván csak akkor igaz, ha minden kliens azonos mennyiségű adatot forgalmaz. Ha pl. az egyik épp nem tölt le semmit, akkor az adatforgalom az ő irányában erősen lecsökken, így az aktív kliens(ek)nek nagyobb sávszél jut.
    #10925: Mint említettem, univerzális repeaternél (amelynél pl. eleve csak az ismétlendő AP SSID-jét és MAC-címét kell megadni) így van, virtuális AP-s jelismétlésnél meg elméletileg szabad a pálya: ha a fw támogatja, olyan SSID-t, megosztott kulcsot és kódolást választhatsz, amilyen tetszik. Lehet az eredetiével egyező, de akár teljesen eltérő is. Az egyetlen biztos megkötés a csatorna, mivel azért 'virtuális' az az AP, mert ugyanaz a rádiós hardver van mögötte, amely a kliensé is egyben.
    Mod: Amit majdnem elfelejtettem, a DHCP. Ez megint csak megvalósítástól függ: ha a firmware-nek van egy kis esze, akkor eleve nem hagyja, hogy egy repeater (univerzális vagy VAP-os) DHCP-szerverét engedélyezzük. A WDS megint más téma, ha az ráépül az AP-módra, akkor lehetséges mindkettőn bekapcsolni, csak ugye nem szerencsés. Amúgy meg igen, ha a repeater hídkapcsolatot valósít meg NAT nélkül, vagyis minden wifi-eszköz és kliens ugyanabban a címtartományban van, akkor a repeater-hídra felcsatlakozó kliens DHCP-kérését az első AP (mint DHCP-szerver) szolgálja ki, attól fogja megkapni az IP-, gateway-, maszk- és DNS-címeket.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák