Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Paarthurnax

    senior tag

    válasz mave13 #396 üzenetére

    A Fujinal keszult kepek benne vannak a fekete-feher 2006-os diaporamaban.

    Diablo 3 - BoGyesz#1484

  • mave13

    őstag

    Gondoltam, karácsony idején nem fárasztalak benneteket, de most kikerült az új bejegyzés.

    Jó olvasást/képnézegetést!

    Icewolf || kósza ||

  • moonlight115

    tag

    válasz mave13 #400 üzenetére

    Köszi szépen, neked is!
    Nem rossz ez a Trans Siberian, ritkán hallgatok ilyen zenét.

    dec.10-16

    Meglepett, amit a fogászatról írtál. Ki gondolta volna? Azt hittem, ott minden hiperszuper (a fűtést kivéve:-)
    Szépek a fotók! :K

    "Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

  • vida14

    csendes tag

    válasz mave13 #402 üzenetére

    "Gondoltam, karácsony idején nem fárasztalak benneteket, de most kikerült az új bejegyzés."
    Narutosan fogalmazva:
    You are a total moron. Már bocs...

    fogdoki: itt is vannak extém rossz fogorvosok(, bár szerencsére nagyon jók is).pl. Sulidokis fogorvosnő anno, aki belülről szétrohadó, ill. lyukas, tömött fogat nem képes felismerni de még egy egyszerű fogaplásiát sem... Volt róla egy masszív véleményünk.

    [ Szerkesztve ]

  • mave13

    őstag

    Sziasztok!

    moonlight115: szerintem, kimondottan jó a zenéjük. Kicsit rockos, kicsit komoly, egyik albumok egészen musical jellegű.

    "Azt hittem, ott minden hiperszuper"
    Először én is. De kicsit jobban belemerülve a részletekbe, gyorsan rájön az ember, hogy annyira nem. Az csak a látszat.

    vida14:
    "You are a total moron."
    Ezt eddig is tudtam. A környezetem elég gyakran megemlíti. :)

    "fogdoki: itt is vannak extrém rossz fogorvosok"
    Persze, otthon is vannak katasztrofális fogorvosok, és orvosok úgy általában. Ez nem lepett meg különösebben, de a körülmények már inkább. Meg, a fene tudja milyen orvosok lesznek majd ezek a srácok, ha szereznek egy kis rutint, meg önbizalmat. Ja, meg persze, befejezik az egyetemet.

    Icewolf || kósza ||

  • moonlight115

    tag

    dec.17-23

    " mikor a bálnák kifogása, ha jól tudom, tilos. Tom elmondta, hogy igen, valóban az, az esetek zömében, azonban minden évben meghatározott mennyiség halászható tudományos, és orvosi célra."

    Gondolom, elég tudományosan dolgoztátok fel a bálnát, az "orvosi cél" pedig egyértelmű. :D

    Hangulatos beszámoló, jó volt olvasni!

    "Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

  • Neil Watts

    veterán

    Szia!

    Ezt is élvezet volt olvasni, köszönöm :)
    Végül ha jól gondolom sikerül tartani azt az ütemtervet amit gondoltál, így tkp. januártól már real-time mehet a "közvetítés". :) :R

    Üdv. core2

  • mave13

    őstag

    Sziasztok!

    moonlight115:
    "Gondolom, elég tudományosan dolgoztátok fel a bálnát, az "orvosi cél" pedig egyértelmű."
    Hát ja. Ilyenkor bezzeg kreatívak...

    core2:
    "Végül ha jól gondolom sikerül tartani azt az ütemtervet amit gondoltál, így tkp. januártól már real-time mehet a "közvetítés"."
    Igen, jól látod, elfogyott a puffer, és úgy tűnik, utolértem magam. Innentől marad az egy hét előny, tehát, minden héten az előző lesz publikálva úgy csütörtök-péntek körül. Ennyi idő kell, hogy megírjak egy-egy bejegyzést, javítsam a hibákat, újra átírjam, majd ismét javítsam, meg, a képeket kiválogassam, méretezzem, szerkesszem, ha épp kell, és feltöltsem őket. Utóbbi időben ez a legküzdelmesebb rész.
    De, azért mellette igyekszek árazni is, már ha marad munka. :)

    Icewolf || kósza ||

  • mave13

    őstag

    Tokióban van nyolc óra előnyöm, szóval itt már javában 2013 van.

    Mindenkinek boldog, sikeres 2013-at kívánok!

    M.Attila

    Icewolf || kósza ||

  • moonlight115

    tag

    válasz mave13 #409 üzenetére

    Hű, de szép!
    Köszi, neked is boldogat, sikereset, és a sejtjeidnek meg üzenem, hogy embgereljék meg magukat, különben feldobják ők is a tappmancsot, mint az elődjeik! :D

    BUÉK! :DD :)) :DD

    [ Szerkesztve ]

    "Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

  • Mister_X

    nagyúr

    válasz mave13 #409 üzenetére

    Boldog új évet így utólag is! :K Nyekk, de rég néztem a blogodra, lesz mit olvasnom.

    "Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

  • moonlight115

    tag

    dec.24-30

    Hagyománytisztelő takarítás? Hűűű, ez nem semmi! (De azért legalább elismerték, hogy a te módszered hatékonyabb. Ez is valami.) :U A közös takarítás ötlete viszont tetszik.
    De jobban belegondolva... Semmelweis is megvívta anno a maga harcát...csakúgy, mint Galilei és a többiek. És ezért még Japánba se kellett nekik utazni. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    "Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

  • mave13

    őstag

    válasz moonlight115 #412 üzenetére

    :)

    Igen, nem rossz ez a közös takarítás dolog, nekem is tetszik az ötlet.

    Icewolf || kósza ||

  • Mister_X

    nagyúr

    válasz mave13 #413 üzenetére

    Egyre jobban elveszed a kedvem Japántól :DDD Sebaj, nyáron angol nyelvtanfolyam, japánt otthon, 2014-ben meg kiderül, hogy mekkora esélyem van pályázni ösztöndíjra.

    "Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

  • mave13

    őstag

    válasz Mister_X #414 üzenetére

    Nem szeretsz takarítani? :DDD

    Egyébként, nem áll szándékomban senki kedvét elvenni Japántól, alapvetően klassz hely, és nagy élmény itt lenni.

    Szerintem, mindenkinek magának kell megtapasztalnia, milyen is ez az ország, meg az emberek. Joe barátom egyik legjobb évét töltötte itt, imádja Tokiót mind a mai napig szinte honvágya van (pedig, ahol most van az se épp szar hely), és visszajönne, ha tehetné. Szóval, erősen szubjektív az élmény.
    Viszont, a japán nyelv legalább alapfokú ismerete erősen ajánlott, az angollal túl lehet élni, de nem az igazi. És ahogy látom, a helyiek is nagyon értékelik, ha a külföldi beszéli a nyelvüket, legalább egy kicsit. Tökéletesen úgysem lehet megtanulni.

    Szóval, ha tudsz gyere ki egy fél évre, nézz körül, aztán, ha tetszik, maradj tovább! De, ne ugorj bele egyből egy több éves szerződésbe. :)

    Icewolf || kósza ||

  • Mister_X

    nagyúr

    válasz mave13 #415 üzenetére

    Nem igazán, de a bunkó style jobban zavar, amit néha bemutatsz egy-egy blogban. Mondjuk az előbb leírt, friss padlón átjárkálókat, az elájult biciklis miatt dudáló autóst, az 1000¥ felajánlást 2000-re átíró adománygyűjtőt, stb.
    Felőlem jöhet az a több éves szerződés, csak ne sebesüljek meg súlyosan vagy kapjak el valami trópusi nyavaját :D Ha kijutok, az simán ajándék.

    "Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

  • mave13

    őstag

    válasz Mister_X #416 üzenetére

    "Nem igazán, de a bunkó style jobban zavar, amit néha bemutatsz egy-egy blogban. Mondjuk az előbb leírt, friss padlón átjárkálókat, az elájult biciklis miatt dudáló autóst, az 1000¥ felajánlást 2000-re átíró adománygyűjtőt, stb."
    Játssz el a gondolattal egy percre, hogy mondjuk egy évet Budapesten töltesz ösztöndíjjal, és blogot vezetsz az ottani élményeidről, tapasztalataidról. Mit gondolsz, találkoznál hasonló szitukkal? Megítélnéd ez alapján a városban/országban élő embereket?
    Barmok mindenhol vannak. Az, hogy tíz hónap alatt itt ennyivel találkoztam szerintem kimondottan jó arány.

    "Felőlem jöhet az a több éves szerződés, csak ne sebesüljek meg súlyosan vagy kapjak el valami trópusi nyavaját"
    Hát, hajrá. Ezek is fontos dolgok, de azért van még egy-két más lényeges szempont is. Egyébként, trópusi nyavalyát nem fogsz kapni, mert nincs. Kötelező, vagy ajánlott védőoltás sincs semmi extra a Japánba utazóknak, ha jól tudom. Még kullanccsal sem találkoztam, pedig néha járok erdőben itt is.

    Icewolf || kósza ||

  • Mister_X

    nagyúr

    válasz mave13 #417 üzenetére

    Igazad van, talán csak ezeken akadt meg a szemem. Mondjuk érdekesebb ilyesmikről olvasni, mint hogy minden blogban arra hoznál példát, hogy az emberek milyen kedvesek. :D

    Még délebbre sincs semmi extra? Ez új, szimpatikus.

    "Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

  • titi83

    csendes tag

    Szia!

    Először is hadd gratuláljak, nagyon élvezetes kis blog, jó stílusban, olvasmányosan írsz!

    Pár dolog azért kikristályosodott bennem, miközben olvastam, azért ezeket leírnám. Nem tudom pontosan, hogy milyen körülmények között döntöttél úgy, hogy kiutazol, de én úgy érem eddigi írásaid alapján, hogy nem voltál teljesen tisztában az ottani helyzettel, nem is igazán az országra értem, hanem az emberekre.

    Azt mindenképpen le kell szögezni, hogy sok ember Magyarországon nem is álmodhat arról, hogy egyszer kijut a szigetországba, nemhogy ott töltsön ennyi időt. Szóval tudom, hogy nem egyszerű de jó tanácsként mondom, hogy szerintem érezd megtisztelve magadat, illetve örülj neki, hogy neked ez a lehetőség megadatott.

    Én is szeretnék valamikor turistaként kimenni de egyszerűen olyan pénzbe kerül, hogy nem is biztos, hogy ez valaha össze fog jönni és ha össze is jön, messze nem fogok tudni annyi helyre ellátogatni mint te.

    A másik számomra érdekes dolog, hogy nem néztél utána alaposan, mégis miféle kultúrába csöppensz bele egy évre. Jómagam sok blogot illetve könyvet elolvastam a japánokról és amikor olvastam, hogy te ilyen vagy olyan viselkedésen meglepődsz (hacsak nem az olvasmányosság kedvéért írtad le meglepetésként), akkor én is veled együtt lepődtem meg, hogy - te ezt nem tudtad? Hát ezek ilyenek..., no de mindegy, most megtudtad.

    Alapvetően ketté kell választani az országot és az embereket, bár szerintem ez minden országra igaz de Japánra különösen. A mi gondolkodásmódunk és kultúránk jelentősen eltér tőlük, ők nem értik a mi szokásainkat, mi meg az övéket. Nagyon szép hely, de az emberekkel kint boldogulni egyszerűen egy magyarnak nem lehet. Akárhol olvastam, ebbe eddig mindenkinek beletört a bicskája, olyanoknak is természetesen akik folyékonyan beszélnek Japánul.

    Mondjuk az USA-imádatukat én sem tudom hova tenni, ez náluk valami perverzió lehet, hogy kaptak két atombombát tőlük de amúgy megvesznek Amerikáért. Tény, hogy a II. Vh. után a fehér ember jó darabig az amerikait jelentette egy japánnak, de azért azóta már eltelt pár évtized meg fordult kicsit a világ, na mindegy.

    Szóval kitartást a maradék időre!

  • Paarthurnax

    senior tag

    válasz titi83 #419 üzenetére

    "Mondjuk az USA-imádatukat én sem tudom hova tenni, ez náluk valami perverzió lehet, hogy kaptak két atombombát tőlük de amúgy megvesznek Amerikáért. Tény, hogy a II. Vh. után a fehér ember jó darabig az amerikait jelentette egy japánnak, de azért azóta már eltelt pár évtized meg fordult kicsit a világ, na mindegy."

    Nagyon leegyszerusited a kerdest. Az atlagember nagyon is orult annak, hogy a ket atombomba vegett vettett egy 15 even at tarto haboroskodasnak Mandzsuriaban es a Csendes-ocenanon. A ket varos pusztulasa volt az ara annak, hogy a szarazfoldi haboru ne terjedjen at Japanra es ne oljon meg sokkal tobb civilt, mint a ket atombomba.

    A haboru utan amerikai megszallas alatt voltak '52-ig, de cserebe kaptak uj alkotmanyt, demokratikus allamformat es uj kormanyt, plusz az USA ott allomasozo egysegei adtak munkat a helyieknek es ez a mai napig fix bevetal pl Okinavan, plusz adtak nekik balnavadasz hajokat, hogy elkezdhessek a nagyipari halaszatot es ne ehezzenek. Anyosom meselte, hogy a haboru utan nem volt csirke, marha vagy hasonlo, csak olcso balnahus es rizs.

    Ezeken tul a gazdasag a kovetkezo evtizedekben az amerikai piac segitesegevel lett a masodik legerosebb a vilagon.

    Szoval a japanok nem hiaba vannak ugy oda az USA-ert.

    Diablo 3 - BoGyesz#1484

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Paarthurnax #420 üzenetére

    Hát meglehet, hogy ha nálunk az amerikaiak lőtték volna rommá a Budavári Palotát meg a fél várost, de aztán gazdasági nagyhatalommá tettek volna pár évtized alatt, szemben a tényleges "orosz áldással", akkor mi is odavolnánk, meg vissza. A megszálló hatalom ritkán tesz jót a megszállottnak, de akkor és ott ez így volt. Persze más eset, hiszen itt Európában egészen más meglátások vannak, mint ott, szó szerint a világ végén.

  • titi83

    csendes tag

    válasz Paarthurnax #420 üzenetére

    Értem, vagyis mégsem:)

    Valószínűleg ez is már az a kategória - vagy leginkább az a kategória, amit én meg egy japán teljesen másként gondol.
    Az mondjuk tényleg igaz, hogy a II Vh. alatt Japánban már ritka durva dolgok mentek amit a lakosság szívott meg ezerrel.

    Nem vagyok tökéletesen tisztában Japán történelmével, de a demokratikus államforma alapjait nem a Meiji restauráció alatt teremtették meg? (mármint azt nem az amerikaiak hozták el nekik)

    No mindegy, nem vitatkozni akarok, szerintem te jobban tudod nálam - gondolom kint is élsz meg ahogy látom van rálátásod.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz titi83 #422 üzenetére

    A Meidzsi-korszakban is többnyire amerikai mintára (és amerikai nyomásra) kezdték el átalakítani az országot. A nyitás maga is Matthew C. Perry amerikai sorhajókapitány nyomására történt. Szóval volt már kapcsolatuk korábban is az amcsikkal, az Egyesült Államok tanúsította a legaktívabb külpolitikát Japán felé, potenciális kereskedelmi partnert és új, nagy piacot reméltek benne. (Később az államigazgatás különböző elemeit francia, porosz és orosz mintára szervezték meg.)

    Ami a köznépet illeti, Japánban a közembereket sok helyütt sanyarú körülmények közt tartották (gyakran még a jószívűbb daimjók (földesurak, feudális nagybirtokosok) is kénytelenek voltak, mert nagyon sok rendkívüli adót kellett fizetniük a sógunnak), gyakoriak voltak a belviszályok. A szamurájok élet és halál urai voltak, büntetlenül gyilkolhattak, és nem egy pszichopata volt közöttük... Azon kívül a daimjók nem építhettek kastélyokat és hajókat, és korlátozták a hadseregüket, ezért még daimjók is támogatták Mucuhito császárt a reformokban és a sógunátus elleni harcban. Így tehát a köznép a nyitást egyfajta felszabadításként élte meg, és sok daimjó is (akinek sikerült a vagyonát valamilyen formában átmentenie).

    Ez egy összetett dolog, így alakult. Azon kívül a japánok a középkor magasságában is szívesen importáltak komplett kultúrát Kínából. A megismert erősebb népek fogásait sikerrel ültetik át a saját kultúrájukba, és a maguk képére formálják azt. Az amerikaiak legyőzték őket, ezért eleve felnéztek rájuk, a megszálló amerikai férfiak pedig magasak, erősek és szabad természetűek voltak, ez a különös újdonság sok japánnak imponált. Az idők alatt elterjedt az amerikai (azaz europid) szépségideál férfiak és nők terén is.

    [ Szerkesztve ]

  • mave13

    őstag

    Sziasztok!

    titi83:
    "Először is hadd gratuláljak, nagyon élvezetes kis blog, jó stílusban, olvasmányosan írsz!"
    Köszi, örülök, hogy tetszik.

    "Nem tudom pontosan, hogy milyen körülmények között döntöttél úgy, hogy kiutazol, de én úgy érem eddigi írásaid alapján, hogy nem voltál teljesen tisztában az ottani helyzettel, nem is igazán az országra értem, hanem az emberekre."
    Mondjuk úgy, hogy az én életemben kevés dolog egyszerű, és még kevesebb megy akármilyen terv szerint. Konkrétan, 2011 októberében tudtam meg, hogy jöhetek, november végén kilátogattam egy hétre pofavizit céljából, majd április egytől kezdtem. Volt tehát durván öt hónapon mindent elintézni, gyakorlatilag felfüggesztett állapotba tenni addigi életem, és belevágni valami tök újba. Emellett persze oktatás, vizsgaidőszak, nyelvvizsga, kutatás, ami kell. Úgyhogy, nem igazán volt időm utána nézni Japánnak, legkevésbé az embereknek. Kemény négy hétig sikerült japán tanfolyamra járni, gondolom, sejted, hogy ez mennyit ért...
    Másrészt, meg amiket olvastam a neten, az alapján ember legyen a talpán, aki értelmes képet tud összerakni, Joe barátom, aki előttem volt kint, meg egyszerűen imádta az itteni életet, embereket, mindent.
    Szóval, végül már úgy voltam vele, hogy nem hiszek senkinek, eljövök, aztán megnézem magam, mi is az a Japán. Aztán pár hónap múlva rájöttem, hogy ez így nem buli, az ittenieket rohadtul nem lehet se kiismerni, se megérteni, és akkor kezdtem el olvasni a japán emberekről, kultúráról, meg blogokat nézegetni.
    Most, 9 hónap után még mindig ott tartok, hogy valaki mesélje már el, milyenek az itteniek, mert továbbra is rejtély, hogy mit miért csinálnak, és mit is gondolnak valójában. Mert, nagyon nem azt, amit mutatnak/mondanak, ebben biztos vagyok.

    Viszont, mondhatni így eléggé intenzív az élmény, meg írni is könnyebb. Nem nehéz meglepően előadni, ami meglep. És, egyébként is, ez egy új nézőpont. Nem hiszem, hogy sok olyan állat lenne, mint én, aki úgy ugrik fejest valami tök ismeretlenbe, hogy tényleg semmit sem tud róla. Ha másra nem, legalább arra jó lesz ez a blog, hogy mit, hogyan NE csináljon az, aki külföldre megy dolgozni. :) Egyébként meg, akkor is jó buli lenne ez a blog, ha senki nem olvasná. Érdekes lesz ezt majd később visszaolvasni nekem is...
    Annyiból nem az igazi a dolog, hogy lehet, kissé más elképzelésem volt az itteniekről, így aztán több a pofára esés, mint a pozitívum. Meg, sajnos egyébként is hajlamos vagyok a rosszat könnyebben meglátni, mint a jót. Viszont, nem csak emberismereti, hanem erősen önismereti tréninget is tartok, legalábbis, azt hiszem. Szóval, végül is, hasznos... csak egy kissé nyers.

    "Szóval tudom, hogy nem egyszerű de jó tanácsként mondom, hogy szerintem érezd megtisztelve magadat, illetve örülj neki, hogy neked ez a lehetőség megadatott."
    Nagyon megtisztelve érzem magam, és örülök, hogy egyszer kijuthattam ide. Azt hiszem, turistaként bármikor szívesen visszajönnék, úgy fantasztikus ország. Dolgozni viszont ide többet soha. Az én agyam nem képes japán módba kapcsolni, úgyhogy, ők nem értenek engem, én meg őket, komoly erőfeszítés korlátozni kissé lázadó, és erősen kötetlen stílusomat, a rangtisztelet időszakos hiánya sem egészen elfogadott errefelé (A főnöktől nem illik megkérdezni, hogy ezt most mi a rossebnek kell így csinálni...). Szóval, ez egy nagyon-nagyon jó hely, sokkal élhetőbb világ, mint Magyarország, csak nem az olyan mentalitásúaknak, mint én. Mindig Joe-t hozom fel pozitív példaként, de tényleg. Ő imádott itt lenni, meg az embereket, meg úgy általában véve mindent, szóval a hiba nem az itteniekben van.

    "Én is szeretnék valamikor turistaként kimenni de egyszerűen olyan pénzbe kerül, hogy nem is biztos, hogy ez valaha össze fog jönni és ha össze is jön, messze nem fogok tudni annyi helyre ellátogatni mint te."
    Csak ajánlani tudom! Egyébként, nekem is a legnagyobb problémám az idő (időjárás), meg a pénz. És, még én sem voltam túl sok helyen, Tokión kívül. Csak az önmagában is felér egy kisebb országgal.

    "Alapvetően ketté kell választani az országot és az embereket, bár szerintem ez minden országra igaz de Japánra különösen."
    Szerintem, alapvetően minden japánt két részre kell osztani, olyan bipolárosak, mint az állat. Az egyik percben még követ egy logikát, majd arrébb lép kettőt, és bekattan neki valami tök ellentétes program. Az, hogy a két logikai sor egymás mellé téve ellentmondásokat tartalmaz, nem tűnik fel nekik. És ez nekik semmiféle problémát nem okoz. Félelmetes. És, ha a logika nem működik, akkor jön a hagyomány, meg a szokások.

    "Mondjuk az USA-imádatukat én sem tudom hova tenni, ez náluk valami perverzió lehet, hogy kaptak két atombombát tőlük de amúgy megvesznek Amerikáért."
    Ez egyébként egy érdekes dolog, és mint errefelé kb. minden teljesen ellentmondásos. Mert, Amerikát, meg az utóbbi mondjuk 15 éveben Európát imádják majmolni. Európai emberek az ideálok, ők vannak a reklámokban, minden azt sugallja, hogy vegyél ezt, vagy azt, és legyél olyan, mint ők.
    Ugyanakkor, nem szeretik túlságosan a külföldieket. Legalábbis, ahogy én észrevettem, azon a csoporton kívül, ahova tartozok, úgy nagy általánosságban vagy elviselnek, de örülnének, ha nem lennék itt, vagy teljesen közömbösek, és le se bagóznak. Persze, mosolyognak, segítőkészek, de egyrészt azért, mert az a dolguk (mondjuk a bolti eladóknak), másrészt, mert ez a szokás. De, hogy valójában mit gondolnak, az rejtély, de inkább negatívnak érzem a külföldiekhez való viszonyulásukat. Egy-egy buli alkalmával a medikusok is, akikkel találkoztam érdeklődtek, de nem akartak ténylegesen barátkozni. Inkább éreztem magam látványosságnak, hogy "Íme, ilyen a külföldi", mint ismerkedőpartnernek. Szóval, fura.
    Okinava meg munkát ad sok embernek, de nem egyszer hallottam már, hogy nem kellene amerikai katonáknak az országban lenniük, és menjenek haza. Szóval, a rajongás, meg szeretet nem annyira egyértelmű, mint kifelé látszik. Hiro is mondta, hogy különösen a fiatalok annyira nem rajonganak a külföldiekért, ami megint csak furcsa kontraszt.

    "Azon kívül a japánok a középkor magasságában is szívesen importáltak komplett kultúrát Kínából. A megismert erősebb népek fogásait sikerrel ültetik át a saját kultúrájukba, és a maguk képére formálják azt."
    Rengeteg mindent vettek át az USA-tól. Ott ugyan még nem jártam, csak filmekből ismerem, de amerikai jellegű az elektromos hálózat, a régebbi vonatok, a 15-20 éves autók, tehát igen komoly hatása volt itt az amerikaiaknak.
    Én inkább úgy fogalmaznék, hogy bármit átvesznek, amit arra érdemesnek találnak. És nem csak idegen kultúrából, hanem mondjuk helyi történelmi eseményekből is. Mint, mondjuk a maszk viselése. A spanyol nátha járvány idején kezdődött, és mivel jó ötletnek találták, beépült a rendszerbe, ma már tök természetes. Nagyon gyorsan tanulnak, és alkalmazkodnak, bár, azért az USA-tól kapott kultúrát, meg a hagyományaikat szerintem a mai napig nem igazán sikerült nekik összehangolniuk. Emiatt egy kissé itt is kettősnek érzem a helyzetet, amerikai/európai jellegű életstílus, a hagyományokkal, és szokásokkal nekem sokszor nagyon erőltetettnek hat.

    De, ezekről Bogyesz biztos sokkal többet tudna mondani, szóval, ha van kedved hajrá, valószínű, hogy te kicsit máshogy látod a dolgokat.

    Azt hiszem, erre a hétre a bejegyzést le is tudtam. :D

    Icewolf || kósza ||

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz mave13 #424 üzenetére

    Huh ez hosszú lett :DDD

    Most csak erre reagálnék:
    "azért az USA-tól kapott kultúrát, meg a hagyományaikat szerintem a mai napig nem igazán sikerült nekik összehangolniuk."

    Ha belegondolsz, nincs ez másként hazánkban sem manapság. Egy időben, valamikor a reformkorban és általában a monarchiában a nyugati kultúrát kiváló művészeink remekül integrálták a hazai hagyományokba, ma ez a törekvés szinte kiveszett.

  • titi83

    csendes tag

    válasz Crystalheart #423 üzenetére

    Értem, köszi a részletes választ, így már bennem is letisztultabb a kép. Akkor ez valóban egy "intim"-kapcsolat az USA és a Japán között, bár gondolom az USA átlagpolgár nem biztos, hogy kölcsönösen így érez de nem is egyéni szinten kell ezeket a dolgokat vizsgálni.

  • titi83

    csendes tag

    válasz mave13 #424 üzenetére

    Huh, köszi a részletes magyarázatokat:) Tényleg felér egy blogbejegyzéssel:)

    Így már teljesen világos, hogy miért is jött le nekem az amit írtam, és valahogy ezt is gondoltam, mert az írásaid alapján racionális gondolkodásmóddal rendelkezel és furcsálottam, hogy ilyen gondolkodásmóddal, hogy hogy nem jutott eszedbe alaposan utánanézni a dolgoknak, de így már tiszta, 5 hónap az pont éppen elég egy ilyen útr adminszitratív, tárgyi felkészülésésére, munka, élet mellett sanszos, hogy senki nem tudna komolyan megismerkedni a japán emberekkel és az országgal blogokból meg könyvekből, ennyi idő alatt..

    Igen az írásodban is egyre jobban megjelent ez a kettőség, hogy a japán mentalitásból egyre inkább eleged van, de azért az országot magát azt még mindig szívesen járod már ameddig el tudsz jutni ugyebár:)

    Érdekes amit a külföldiekről kapcsolatosan írtál, egyébként nekem is úgy jött le más írásokból, hogy nem igazán nyerőek ott a külföldiek, mondjuk ezen nem csodálkozom mert kb. minden nemzet így működik (mégha más más fokon is) viszont azon, hogy közben meg a külföldi, kaukázusi embertípus a nyerő, na ez a tipikus Japán ellentmondásosság.

    Valóban furcsa.

    Egyébként biztos nem vagy egyedül, legalábbis ketten már biztosan vagyunk mert ezt a gondolkodásmódot én is túlzottan furcsának találom ahhoz, hogy kibéküljek vele, vagy legalább megszokjam, úgyhogy dolgozni én sem fogok kimenni, az már biztos:)

  • titi83

    csendes tag

    válasz Crystalheart #425 üzenetére

    Ha nem fáradtság, akkor a külföldiekkel való kapcsolatukról majd írhatsz kicsit részletesebben is:)

    Én tervezem, hogy egyszer majd turistaként kimegyek, de eredeti terveim szerint próbálok majd város kontra igazi falu között mozogni, de így, hogy nem túl barátiak, lehet, hogy a túl merész terveket - mondjuk falut illetően - inkább hanyagolnom kéne:)

  • moonlight115

    tag

    válasz mave13 #424 üzenetére

    Nekem épp azért tetszik a blogod, mert szeretem az ilyen személyes beszámolókat, jó stílusban, a humort se nélkülözve. Csak így tovább!

    "Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz titi83 #428 üzenetére

    Én sem tudok róla olyan nagyon sokat, csak mint másokról is, anyaggyűjtések után. :) De abba azért gondolj bele, hogy Japánban 130 millióan élnek, nem mindük ugyanolyan, még ha ez elsőre úgy is tűnik. Például... például ott is vannak művészek, és bohém fiatalok, meg van egy sereg japán lány, aki az európai/amerikai fickókra izgul. :D Egyébként én amondó vagyok, hogy legalább középfokon kell tudni beszélni a nyelvüket, mielőtt kimegy az ember. (Magyaroknak nem annyira nehéz és lehetetlen, mint egy angolnak, és olyan szörnyű akcentusa sem lesz, mert a magyar hangzókészlet teljesen alkalmas a legtöbb japán fonéma kiejtésére, az egy-két különbözőhöz meg hozzá lehet szokni.) Az írás másodlagos, de beszélgetni már tudjon valamennyire. Biztos vagyok benne, hogy ha mave13 rendesen tudna velük japánul beszélgetni, egészen máshogyan állnának hozzá is. Képzeld csak el a szituációt, hogy mondjuk alapfokon (kb. általános iskola 6. osztály hazánkban) tudsz beszélni angolul, borzasztó, érthetetlen kiejtéssel, és akkor azon a nyelven vagy kénytelen kommunikálni egy külföldivel. Csoda, ha nem nyílik meg az ember? Ki sem tudja fejezni magát. A másik, ami nem árt, ha felkészül az ember a kultúrájukból, meg egy kicsit a történelmükből, mert akkor van beszédtéma, és mindenkinek imponál, ha egy idegent érdekli az országa. Én pl. mostanában el akarom olvasni a Gendzsi szerelmeit (Genji monogatari), ami a legfőbb japán irodalmi alkotások egyike és mind közül a legkorábbi, egy ezer éves remekbe szabott regény, amit szinte minden japán ismer; olyan népszerű ott, mint nálunk az Egri csillagok. Már csak azért is, mert épp a Heian-korszakból akarok ötleteket venni egy készülő írásomhoz, és kiváló forrás lenne.

    [ Szerkesztve ]

  • mave13

    őstag

    Sziasztok!

    Crystalheart:
    "Egy időben, valamikor a reformkorban és általában a monarchiában a nyugati kultúrát kiváló művészeink remekül integrálták a hazai hagyományokba, ma ez a törekvés szinte kiveszett."
    Hát ki. És nem is igazán tudnám megmondani, hogy mi van most helyette.

    titi83:
    "Így már teljesen világos, hogy miért is jött le nekem az amit írtam, és valahogy ezt is gondoltam, mert az írásaid alapján racionális gondolkodásmóddal rendelkezel és furcsálottam, hogy ilyen gondolkodásmóddal, hogy hogy nem jutott eszedbe alaposan utánanézni a dolgoknak, de így már tiszta, 5 hónap az pont éppen elég egy ilyen útr adminszitratív, tárgyi felkészülésésére, munka, élet mellett sanszos, hogy senki nem tudna komolyan megismerkedni a japán emberekkel és az országgal blogokból meg könyvekből, ennyi idő alatt.."
    Ez egy nagyon szép mondat lett, párszor nekifutottam. :DDD
    Egyébként, igen, nem lehetséges úgymond "felkészülni". De, egyébként egy év sem elég rá, meg itt úgysem az lesz, amire számítasz.

    "Ha nem fáradtság, akkor a külföldiekkel való kapcsolatukról majd írhatsz kicsit részletesebben is"
    Ez egy nagyon kényes téma, és nem biztos, hogy annyira szeretnék belemászni. Meg, nem is látok rá különösebben, a saját tapasztalatok meg nem biztos, hogy összhangban vannak az általános helyzettel. Erről leginkább egy japán tudna mesélni, de arra meg eléggé kicsi az esély. Meg, sok ember, sok vélemény, és én csak egy eléggé szűk réteggel találkozok, és még kevesebbel kommunikálok. Meg, ahhoz, hogy megértsem a külföldiekhez való hozzáállásukat, először ismerni kéne, hogy viszonyulnak egymáshoz. Mert, ahogy az utcán sétálva tapasztalom, azért az sem egyszerű.
    Magamban szoktam mindig azzal poénkodni, hogy Tokióban nem az a meglepő, hogy közel 40 millió ember él együtt, hanem az, hogy közel 40 millió ember hiszi azt, hogy csak ő létezik a városban, és senki más.

    "Én tervezem, hogy egyszer majd turistaként kimegyek, de eredeti terveim szerint próbálok majd város kontra igazi falu között mozogni, de így, hogy nem túl barátiak, lehet, hogy a túl merész terveket - mondjuk falut illetően - inkább hanyagolnom kéne"
    Ha nem tudsz legalább alapszinten japánul, felejtsd el. Tokióban meg lehet élni angolul, meg a turisták által kedvelt helyeken/irodákban azért használható nyelv, de az, hogy elmész egy kis faluba a hegyek közé, és ott majd szállást foglalsz magadnak, étterembe mész az nem igazán realitás.
    Utazni lehet japántudás nélkül, de nem egyszerű. Mondjuk, turistaként nem olyan rossz, mert nekik vannak kedvezményes jegyek, akciók, és a vasúttársaságok irodáiban beszélnek angolul. De, nulla japántudással csak úgy nekiállni országot nézni önállóan, hát az nagy szívás lehet.
    Egyébként, mindenki halál kedves lenne hozzád, annyira, hogy már az zavarna, és mindenki azonnal segíteni próbálna, ha bármi gondod adódik a pultosoktól a pénztárosokon át recepciósokig. Tehát, emiatt nem kell aggódni, borzasztóan kedvesek és figyelmesek a tanácstalan turistákkal, mosolyognak, azonnal mutatják mit, hogyan merre, tehát teljes a kiszolgálás.

    moonlight115: köszi. :)

    Crystalheart:
    "Japánban 130 millióan élnek, nem mindük ugyanolyan, még ha ez elsőre úgy is tűnik."
    Ez kb. bármelyik országra igaz, egy-egy emberről egy általános légkör alapján nem lehet véleményt alkotni, találkoztam én is jó arcokkal (mint pl. Hiro), csak kevesebbel, mint a korábbi egy hetes látogatásom alapján vártam. Persze, ez megint csak egyéni vélemény, nem lehet általánosítani.

    "Egyébként én amondó vagyok, hogy legalább középfokon kell tudni beszélni a nyelvüket, mielőtt kimegy az ember."
    Egyetértek. Legalább olyan szintre el kell jutni, hogy legyen értelme japánul próbálkozni, a többi meg utána már ragad az emberre. Még így, nulla tudással is már elég sok mindent megértek, amit beszélgetnek egymás között, még ha egy értelmes mondatot nem is tudok kinyögni. Ha mondjuk indulás előtt egy fél évet tanultam volna, meg itt is folyamatosan, akkor már simán jó közép szinten lennék. Csak, odáig se jutottam el, hogy mondatalkotás, vagy valami, és itt sem tanultam.
    Az írás, olvasás az esélytelen. Arra tényleg születni kell, nem megtanulható.

    "A másik, ami nem árt, ha felkészül az ember a kultúrájukból, meg egy kicsit a történelmükből, mert akkor van beszédtéma, és mindenkinek imponál, ha egy idegent érdekli az országa."
    Erre spec. pont nem voltak vevők a helyiek. Pár dologról dumáltunk kultúrával, történelemmel kapcsolatban, főleg úgy, hogy Magyarországon mi volt, meg itt, de nem volt valami jó téma. Hiro még csak-csak, ő szívesen mesél történelemről, politikáról, ha épp arra kerül a szó, de a többiek nem.

    Icewolf || kósza ||

  • Mister_X

    nagyúr

    válasz mave13 #431 üzenetére

    Pedig talán a japán nyelvtan a legpofonegyszerűbb a világon :) Talán sokat elárul az is, hogy a Rosetta Stone japán csomag három szintet tartalmaz, míg a japán meg csak hármat... A szavakat is könnyen meg lehet tanulni, nagy segítség nekünk is, hogy tudjuk, hogy az alany mindig a mondat elején, az állítmány meg a hátulján van és az is jó, hogy az n kivételével minden mássalhangzó után van egy magánhangzó.

    "Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

  • mave13

    őstag


    Tokyo, én így szeretlek.

    A hírekben mondott 8 centi inkább 20...

    Icewolf || kósza ||

  • Mister_X

    nagyúr

    válasz mave13 #434 üzenetére

    :Y Az ember azt gondolná, hogy egy harminc milliós városban ilyen nem nagyon lehet a fűtés meg miegyéb miatt.

    "Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

  • mave13

    őstag

    válasz Mister_X #435 üzenetére

    Milyen fűtés? Itt nincs távhő, sem központi meleg víz ellátás. :) Ez a hó gyorsan jött, erős széllel, kisöpörte azt a pár fokkal melegebb levegőt, ami a nagyvárosokra jellemző. Egyébként, esőt jósoltak, de ezt most kissé benézték.

    Icewolf || kósza ||

  • Mister_X

    nagyúr

    válasz mave13 #436 üzenetére

    Hát, elvtársak, elkélt volna a dicső kommunizmus a Felkelő Vörös Nap országába ;]

    "Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

  • moonlight115

    tag

    válasz mave13 #434 üzenetére

    dec.31
    Tetszenek a képek, a Tokyo-tower és Ebisu impozáns, a gyümölcsfa meglepő, ez a havas utca meg már szinte emberi léptékű... :D Apropó, léptékű...Hogy bírsz ennyit gyalogolni??? :Y

    "Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

  • vida14

    csendes tag

    válasz mave13 #434 üzenetére

    Szép mennyiség.
    Pécsett viszont ennyi hó van: [link]

    [ Szerkesztve ]

  • vida14

    csendes tag

    válasz moonlight115 #438 üzenetére

    [link]

    :DDD
    No léptem, mielőtt még kipreparálnának a rózsaszín nyusziért :)

    [ Szerkesztve ]

  • mave13

    őstag

    Sziasztok!

    Mister_X: aha...

    moonlight115: az a gyümölcsfa a datolyaszilva. Állítólag finom... mármint, a termése, de nem mindegyiknek, ez is csak dísz, a gyümölcse nem édes.

    "Apropó, léptékű...Hogy bírsz ennyit gyalogolni???"
    Simán. Csak elindulni nehéz, a többi már megy magától. :) Otthon is túráztam, túlélőverseny, ilyesmi, volt ennél sokkal több is egy napon belül. Jelenleg persze nem az igazi a városban gyalogolni, de ez van. Az, hogy utálom a tömeget komoly motiváció...

    vida14: megy már a hó oda is, küldtem. Innen úgyis elfogy.

    "No léptem, mielőtt még kipreparálnának a rózsaszín nyusziért"
    Hátőőő... :)

    Icewolf || kósza ||

  • Mister_X

    nagyúr

    válasz mave13 #441 üzenetére

    Poén akart lenni. Gondolom ott is megadták volna a jobb életszínvonal másait, mint központi fűtés, víz, stb. Amúgy a japánok nemzet- és munkamoráljukkal másképp nézett volna ki egy szocializmus.

    "Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

  • mave13

    őstag

    válasz Mister_X #442 üzenetére

    Igen, gondoltam.
    Egyébként, itt nem azért nincs központi fűtés, meg táv meleg víz, mert nem volt meg hozzá a technika, vagy nem ismerték. A dolognak két, baromi egyszerű oka van: emberek, és a környezet.
    Az emberek, mert nincs igényük ilyesmire. Száz éve se volt, most se kell alapon. Meg, a környezet, vagyis, inkább a természet, mivel a földrengések nem igazán teszik lehetővé az ilyesmi kiépítését. Több szívás lenne vele, mint haszon.

    Jó, az mondjuk kicsit meredek, hogy az egész egyetem területén nincs meleg víz, de a helyieknek ez a normális. Azért gondolom nekik sem annyira kellemes mostanában mosogatni, vagy kezet mosni, de nem törődnek az ilyesmivel. Furcsa, hogy a világ talán elektronikában legfejlettebb országa elég sok mindenben van lemaradva Európához képest. Vagyis hogy mondjam, nem lemaradva csak na. Nálunk kényelmesebb az élet sok szempontból, főleg lakás terén. Sok más szempontból viszont körberöhögnek minket.

    Icewolf || kósza ||

  • vida14

    csendes tag

    "megy már a hó oda is, küldtem. Innen úgyis elfogy."
    megjött a posta.

    91/11 : "Fagyott talÁj"

  • Paarthurnax

    senior tag

    válasz mave13 #443 üzenetére

    2009 végén voltam legutóbb Japánban, de akkor még nem volt WiFi a Tokyo-Niigata shinkansen vonalon. Ezzel hogy állnak azóta? Van már a Wifi a vonatokon?

    Diablo 3 - BoGyesz#1484

  • mave13

    őstag

    Sziasztok!

    vida14:
    "megjött a posta."
    Láttam, örülök. Győrbe kicsit több jutott.

    BoGyesz_24:
    Nem tudom, hogy a shinkansen terén mi a helyzet, még nem volt hozzá szerencsém. Az biztos, hogy Tokióban a free WiFi, mint olyan kb. ismeretlen fogalom. Pár külföldi kávézót leszámítva, egyszerűen nem létezik. WiFi hot spot, meg magánhálózat van annyi, mint az állat, de mindegyik zárt. Nem merek olyat játszani, hogy ezekhez csatlakozzak, ki tudja mennyire veszik komolyan az ilyet errefelé, de esélyes, hogy nem dicsérnének meg érte.
    Szóval, hiába van WiFi képes telefonom, esélyem sincs használni, és amíg meg nem lett a GPS-em, ez okozott némi problémát. Mielőtt megérkeztem, azt hittem, hogy itt a fém csaptelep is vezeték nélküli netet sugároz, de ez nagyon nincs így, talán egyszer ha sikerült olyan jelet találnom, amihez tudtam csatlakozni, és még valami korlátozott netelérést sikerült is összebarkácsolni.
    Ennek ellenére, mindenki a hálón lóg gyakorlatilag 24/7, mert van 3G, LTE, vagy WiMAX előfizetése. Szóval, megint csak ott tart a dolog, hogy a WiFi szép, meg jó, magánhálózatként ismerik, de nyilvánosként nem elérhető. Egyébként, ahogy észrevettem, nem igazán preferálják azokat a lehetőségeket, ahol kvázi személyazonosság nélkül, szabadon lehet netezni, szeretik tudni, hogy ki, mit csinál.

    Icewolf || kósza ||

  • vida14

    csendes tag

    válasz mave13 #446 üzenetére

    "Láttam, örülök. Győrbe kicsit több jutott." gondolom neten keresztül...

  • Sir Pocok

    őstag

    Nagyon jó előadás ajánlom figyelmetekbe:

    http://www.youtube.com/watch?v=WjP9w-NoSHI&hd=1

    Az erős embernek nincs szüksége hatalomra, a gyönge jelleműt pedig tönkreteszi.

  • mave13

    őstag

    Sziasztok!

    vida14: igen, idokep.hu, és webkamerák.

    Sir Pocok: Köszi, megnéztem, nem rossz. Mondott érdekes dolgokat, kár a hangminőség miatt.

    Egy kis olvasnivaló: [link] Szerintem kicsit hatásvadász, de olvasható. Érdemes megnézni a kommenteket is, tanulságos...

    Icewolf || kósza ||

  • vida14

    csendes tag

    válasz mave13 #449 üzenetére

    Hali!
    Nem úgy értettem... Csak egy pillanatra úgy tűnt a mondatból, hogy már otthon vagy. Mármint Otthon otthon (Győrben :) )

Új hozzászólás Aktív témák