Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mr_ricsi

    veterán

    válasz Fáraó #1425 üzenetére

    ''A nagy páratartalom már árthat a felületnek, elindíthatja a fémoxid képződést ''
    Általános felsőben azt tanultam fizikából és kémiából, hogy a levegő oxigénje oxidál. A nedvességnek csak akkor van szerepe, ha a keletkező oxid vízben oldható(a nedvesség oldja a keletkező oxidot, így az nem tud védőréteget képezni), vagy ha belőle elektrolit keletkezik és még valami kis elektomos áram is folydogál arrafelé.

    ''Ha két rézfelületű csatlakozó csatlakozik és áramimpulzusok ''mennek át rajtuk'' nem indul meg az oxidáció.''
    Erről rengeteg autóvillamosság szerelő tudna neked mesélni. Meg sok más villamos szakmában dolgozó is.
    A ''Kontakt spray'' gyártója pedig élből nem ért veled egyet...

    ''Ám a házakban az állanó hideglevegő áramlása és a szellőzés az oxidálási folyamatot hátráltatja''
    Télen fűtünk, és minden zárva van, mert a szellőzés kivinné a meleget. Nyáron pedig nincs légkondi még mindenhol.

    ''A frekvencia szintén nem szedi szét az áramköröket. ''
    Ilyet én nem írtam.
    Viszont a melegedést igen, és digitális áramkörökben a termelődő hő a frekivel egyenes arányban, a feszültséggel négyzetesen nő, vagyis ha a satavezérlő fele akkora frekin dolgozik, akkor fele annyi watt fűti a világegyetemet. És nyáron, kánikuláben, egy rosszul szellőző gépben ez megmentheti pl. a vinyó elektronikáját.

    ''A kontakthiba meg azonnal jelentkezik.''
    Vagy igen, vagy nem. Általában nem.

    ''Nem alkalmaznák és nem is fejlesztették volna ki a SATA II-t hogy ha egy pár évet bírna csak ki a hardver.''
    A SATA2-re eddig semmi szükség sem lenne, csak azért jelent meg, mert így sok vinyót el lehet adni a hozzánemértő felhasználóknak.
    Már a SATA csatlakozó is egy kész röhej, látszik rajta, hogy nem az öröklétre tervezték.

    ''A gyártók is 3 évet garit biztosítanak a termékeikre, hiszen ők ez alatt az idő alatt bíznak termékeikben, hiszik hogy nem romlanak el.''
    A garinak semmi köze a megbízhatósághoz, az csak egy marketing gesztus a vásárlók számára.
    Az IDE vinyók élettartamát mindegyik gyártó 5 évre tervezi, és számítógéppel szimulálja az elhasználódásukat. Ha a környezeti feltételek meghatározása nem sikerült jól, akkor a gyakorlatban a vinyó nem fog 5 évet bírni.

    [Szerkesztve]

    Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

  • liksoft

    nagyúr

    válasz Fáraó #1425 üzenetére

    Csatlakozók esetén először annak típusát célszerű megnézni. Rugós vagy csavaros. Ugyanis a két felület közötti nyomóerő is más. Valamint a felületek korrózióvédelme sem utolsó. Erre régen aranyat használtak (érdekességként említem csak meg, hogy azért mert az oxidálódik a legkevésbbé), de mára más anyagokkal helyettesítik (ár miatt), melyek nem olyan jók. Valamint ezek felhordása a felületre vékonyan történik. Elektromikroszkópos felvételen látható, hogy az anyagspórolás miatt ez a felületi védelem nem homogén, hanem porozusos. Így molekuláris szinten nézve, hiába van védelem, a lyukakon keresztül az alsó felület oxidálódik. Két felület érintkezésekor van úgynevezett átmeneti ellenállás. Ennek mértéke az anyagtól, kialakítástól, nyomóerőtől függ. Leegyszerűsítve: a két anyag felülete érdes, így csak a csúcsokon érintkeznek. Minél ''simábbak'', annál több csúcs találkozik, valamint minél nagyobb a nyomóerő, szintén annál több csúcs találkozik. Ha az összeérő olyan csúcsok felületét összeadjuk amelyek oxidréteg nélkül talélkoznak, akkor kapjuk meg a áram számára a vezeték valós keresztmetszetét. Kicsit utána nézve eléggé érdekes, hogy a látható felületnek a valós része sokszor csak a százada!! Ha ehhez hozzávesszük a hőtágulás miatti mozgást ami során oxidált részecskék kerülnek a csatlakozó érintkezői közé, akkor az arány folyamatosan romlik. Vagyis a SATA csatlakozók siralmas kialakításúak véleményem szerint. Három évig alkatrész és gyártmányvizsgáló osztályon dolgoztam, ahol relék, jelfogók vizsgálata volt az elsődleges munka.

    A kontakthiba meg a fentiek alapján egy folyamat eredménye, melynek állapotát még a hőtágulás okozta méret és rugóerőváltozás is befolyásol. Így ha határértéken van, akkor bármikor előjöhet olyan állapot, hogy hol működik, hol meg nem. Az olyan kontakthibát mely stabilan jelentkezik, szakadásnak hívják. Ez gyári hiba vagy brutális szerelés eredményeként képzelhető el leginkább.

    A vegyianyagokat és elektronikai folyamatokat meg ''csak'' annyira érdemes végignézni, hogy dohányfüst nélküli helyen dolgozó számítógépről alig tudok, de elég városban használni. Ott lesz az autók gáza. A ventillátorok segítségével ez a szennyeződés mindenhova eljut, és ha a hibás felületkezelést is figyelembe vesszük, akkor tőbb fém és vegyianyag találkozásában fut az elektromos áram. Legjobb tudásom szerint ez ideális állapot az oxidációhoz.

    A garanciaidőt meg ''rendeltetés szerű használat'' mellett garantálják. Hibátlan tápellátás, szűrt levegő (esetleg cigi nélküli), földeléssel biztosított szerelés (statikus kisülések elkerülése miatt), stb.... Te ezeket mind betartod?

    Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

Új hozzászólás Aktív témák