Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Memora

    senior tag

    Sziasztok, tudna nekem segíteni valaki i72600K és ASRock P67 Pro3 normál, standard beállításához, ami még nem tuning, de úgy működik a proci, ahogy kell. Nem értek a tuninghoz, csak fent van az "AXTU" (ASRock extreme tuning utility), és elég össze-vissza működik. Azt akarom elérni, hogy a CPU, ha nincs terhelve, akkor keveset fogyasszon, és ne melegedjen, de ha kell, akkor húzzon bele (pl: tömörítés, videokódolás, játék, stb). Régebben alapbeállításon is úgy működött, hogy a "CPU ratio" értéke folyamatosan változott, de most lehet, hogy elállítottam valamit, mert feltűnt, hogy fix 16-on áll (1600MHZ-n). Az overclocking részben hogy kellene beállítani az értékeket, hogy azok a gyári szinten legyenek? Ill. a ram feszültség lehet még problémás, nekem 1.620 V, ez tudtommal még jó, de mintha más értékeket is hozzá kellene még igazítani...
    A CPU hőmérséklet értékeknél is pl: mást mutat az AXTU, és mást a SpeedFan. Ez utóbbi 40 fokot mér, míg az előbbi 49-et, és nem pörgeti fel a ventit sem, hiába hogy a célérték 45 fokra van állítva...

    Fancy quote placeholder

  • Memora

    senior tag

    válasz SipiBcs #33561 üzenetére

    Szia, köszi a kimerítő választ! :C

    Igazából én az alaplap gombjait nem akarom nyomkodni (most állítottam be pl: SSD-hez a konfigot), inkább egyenként visszaállítgatnám a BIOS-ban az értékeket alapra. Vajon van az alapértékekhez valami leírás valahol a neten? Pl: a topic összefoglalójában is van pár, talán számomra is hasznos info.
    A ram egyébként valószínűleg rossz beállításokkal megy nálam amióta megvan, mert nem nyúlkáltam hozzá, és 1.620 V a DRAM voltage (AXTU szerint), a VTT voltage pedig 1.051, így nagyobb a különbség, mint 0.5 V.
    Épp most vennék 2x4GB-t a jelenlegi 2x2GB helyére, de még nem nagyon sikerült döntenem melyik típust kéne választanom.
    Most épp átállítottam a CPU voltage offset értéket +0 Volt-ra (valamiért mínuszban volt), és végre ismét "észrevette" az AXTU, hogy a CPU hőmérséklete a beállított határérték felett van, és felpörgette kicsit a ventit.

    A lenti screenshot-on lévő beállítások voltak mindig, csak most valamiért elállítódott a CPU voltage offset érték, és nem tudom, mi volt az alapbeállítás, ill. a CPU ratio-t állítgattam néha, de eddig mindig visszaállt automatára, ha nagyobb teljesítmény kellett, megemelte, egyébként kb: 1600-2200Mhz körül mozgott, de most valamiért Fix-en van. Ebből gondolom azt is, hogy a ram (vagy a ramvezérlő) nem jól van kalibrálva.

    Fancy quote placeholder

  • Memora

    senior tag

    válasz Killer01 #33581 üzenetére

    Most néztem a BIOS-t, és egész más értékek vannak ott beállítva, mint amit az AXTU mutat...érdekes.
    Majd legközelebb kijegyzetelem papírra, hogy jól láttam e. Egyébként milyen megbízhatóbb szoftvert lenne érdemes az AXTU helyett feltenni, ami mutatja a valós beállításokat, a hőmérsékleteket, ill. szabályozható esetleg a ventik fordulatszáma is? Igazából normál használatra szeretném beállítani, ha csak pl: netezek rajta, akkor ne melegedjen (és ne zúgjon a venti), de ha erőforrás igényes alkalmazás fut, akkor dolgozzon a CPU. A CPU ratio valóban fix-re volt téve, nem auto-ra, ezért nem változott magától a terheltségnek megfelelően. Fogalmam sincs ez hogy, és mikor állítódott el. :F
    Valahol azt olvastam egyébként, hogy a CPU voltage offset-et nem ajánlott mínuszba húzni az Intel szerint. Nem tudom miért, én csak most ismerkedek ezekkel a beállításokkal (több mint 3 évvel a konfig megvásárlása után lassan érdemes lenne szánnom egy kis időt az optimalizálására is :DDD)

    Fancy quote placeholder

  • Memora

    senior tag

    válasz SipiBcs #33588 üzenetére

    Kösz az infót, ezen gondolkodok, ill. a BIOS default-ra állításán. Most találtam egy "UEFI setup guide" füzetecskét is az alaplap dobozában, előbb átolvasgatom, mert az összes funkcióról van írva benne pár sor, és még a default beállítások is le vannak írva benne :)

    Fancy quote placeholder

  • Memora

    senior tag

    válasz Killer01 #33589 üzenetére

    Ok, ezt megjegyzem! Melyik voltage értéket kell nézni egyébként, ha tudni akarom, hogy az enyém is túlzottan emeli e a feszültséget? :F

    szerk: nekem is fel szokott menni auto-n terhelés alatt 37x-re is a szorzó. Gondolom akár 42-re is felmenne, ha engedélyezve lenne valami turbo mód (ill. 100% helyett pl: 120%-ra lenne beállítva a max CPU teljesítmény) Gondolom legalább is... :F

    [ Szerkesztve ]

    Fancy quote placeholder

  • Memora

    senior tag

    válasz SipiBcs #33595 üzenetére

    Azért vagyok kissé zavarban, mert a többi topicban azért állt. kb: értettem miről van szó egy idő után, itt viszont mintha minden kínaiul lenne :DDD
    És lassan már unom azt is, hogy minden aprósághoz tonnányi szakirodalmat kéne átolvasni (topic összefoglalók, az abból linkelt tucatnyi hosszú cikk, hozzászólások átnyálazása, stb) :W
    Most vettem SSD-t is, annál is ez volt, mégse sikerült mindent rendesen beállítani (napi 20-24GB-t ír a rendszer normál használat mellett az SSD-re, míg másoknál már az 1-2GB is soknak számít), ram-ot is venni akarok, de még ott sem egyértelmű minden...

    Visszatérve a CPU fesz csökkentéséhez, azt vajon meg lehet oldani, hogy a proci 3500-3700Mhz-n működjön, de ne melegedjen, azaz ne menjen mondjuk 40 fok fölé a hőmérséklet? Mert akkor mehet a venti a legalacsonyabb fokozaton, mint általában. Eddig auto beállításokkal azért kissé melegedett, kb: 50 fokon tudom tartani közepes, vagy magasabb venti működéssel (legalább is az AXTU ezt jelzi ki, amúgy lehet hogy 10 fokkal magasabb a hőmérséklete...).

    Fancy quote placeholder

  • Memora

    senior tag

    válasz SipiBcs #33598 üzenetére

    Ok, de ha elhagyom az AXTU-t, mi van helyette? Valami olyan, ami pontosan kijelzi az adott hőmérséklet értékeket (CPU, RAM, stb), a feszültségeket, ill: a ventik fordulatszámait. A Core.Temp-et én is letöltöttem nemrég ugyan, de feltelepíteni nem mertem, mert valami olyasmit hadovált, hogy adatvesztést és hardver károsodást is okozhat, amiért persze nem vállalnak felelősséget :(((

    Nem gyári hűtésem van, hanem Cooler Master Hyper 212 Plus. Ez tudtommal elvileg akár tuninghoz is elég lenne :DDD. Állt: minimumon pörög, a proci 30 fok körül szokott lenni (AXTU szerint, amúgy lehet hogy 10 fokkal több). Terhelés alatt max 50 fokig szokott felmenni (vagy 60 fokig), de magasabb venti fordulatszám mellett stabil a hőmérséklet. Nekem 45 fokra van beállítva a célérték.

    Egyébként ha a ramokat akarom magasabb órajelre állítani (2x2 GB CL9 1600-as, de 1333-as alapbeállításon van), kell valami mást módosítani az órajel beállításon kívül a BIOS-ban? A CPU-Z az SPD résznél 1.5 volt-ot mutat, míg az AXTU ismét csak más értéket lát, 1.620 volt-ot (ha sikerül találni egy jó helyettesítő programot, akkor tényleg megválok az AXTU-tól :)) )
    De előbb tényleg kijegyzetelem a BIOS beállításokat, és default-ra teszem. Kíváncsi leszek, mely értékek fognak változni. :U

    Fancy quote placeholder

  • Memora

    senior tag

    válasz Alpi. #33597 üzenetére

    4499Mhz-n 43-46 fokon megy a proci? Nem rossz! Mivel van hűtve? :)

    Fancy quote placeholder

  • Memora

    senior tag

    válasz F_Zolee #33604 üzenetére

    Nem akarok tuningolni, csak egyszerűen helyes és optimális beállításokat akarok eszközölni.

    Fancy quote placeholder

  • Memora

    senior tag

    válasz SipiBcs #33607 üzenetére

    A BIOS-ban mindent kijegyzeteltem, és nyomtam egy UEFI default-ot. Gyakorlatilag SEMMI nem volt elállítva a deafult értékekhez képest, kivéve azok, amiket én eszközöltem az SSD-hez, és a venti-k hőmérséklet és fordulatszám célértéke. A "tweak" értékek mind a default-on voltak. Gyakorlatilag szinte minden "auto".

    Az AXTU-ról csak lépcsőzetesen tudok lejönni, ha kipróbáltam az említett programokat, és kitapasztaltam, hogy melyik tudja napi szinten helyettesíteni. :DDD

    Azt biztos hogy nem fogom csinálni, hogy 10 percenként újraindítom a gépet BIOS beállításokat próbálgatni. :U
    Nekem csak egy olyan "auto" beállítás a cél a CPU-nál, hogy amikor kell, akkor menjen fel 34-37x-re a szorzó, amikor nem, akkor meg pihenjen 16x-en. De volt említve fentebb, hogy terhelés alatt auto-n irreálisan magas feszültség értékeket is beállít(hat) az alaplap, legfeljebb mondjuk ezt jó lenne elkerülni...

    A másik a ventik fordulatszáma: a jelenlegi AXTU-s értékeket kéne beállítanom valahogy a BIOS-ban, hogy AXTU-nélkül is a megszokott 3-4-2-4 speed-en pörögjenek, de 45 fok felett gyorsuljanak fel a szintén általam megadott értékekre. Most már az AXTU-t is kijegyzetelem, hogy a BIOS-ban csekkolhassam, és hozzáigazíthassam a beállításokat. :U

    A harmadik pedig a RAM: 1600-ra akarom beállítani az egyébként is 1600-as ramomat, de nem tudom, mit kell még hozzáigazítani? Továbbá a DRAM voltage-t ajánlott e 1.5 V-re állítani, vagy maradhat auto-n?
    És az időzítések? A DRAM frequency alatt sorban CAS # latency, RAS # to CAS #, stb (fentről lefelé): 9-9-9-24-1n. Ezt lehet hogy elfelejtettem felírni, mert a változtatható értékek előtt voltak az említett számok, most viszont az összes érték auto-n van. Ezeket be kell állítani, vagy jó az auto? :F

    Ez a három célom lenne, amit el szeretnék érni, egyébként magamtól SEMMIT sem fogok megváltoztatni a BIOS Tweak részében, csak ha tudom, hogy mit, és miért érdemes más értékre tenni, hogy kicsit jobban optimalizálva legyen a gépem. Az ajánlott programokat feltettem, de mindegyik kissé statikusnak tűnik nekem, és nagyjából mind ugyanazokat az értékeket monitorozza.

    [ Szerkesztve ]

    Fancy quote placeholder

  • Memora

    senior tag

    válasz Killer01 #33606 üzenetére

    Köszi, ez is jónak tűnik, bár már lassan tele leszek monitorozó programokkal :DD

    Fancy quote placeholder

  • Memora

    senior tag

    válasz Alpi. #33608 üzenetére

    53x :Y
    Mondjuk a vízhűtést én személy szerint a "teljes csend" miatt preferálnám :K
    A hűtőm így is halk (3/10 sebességen), de azért hallani, hogy megy.

    Fancy quote placeholder

  • Memora

    senior tag

    válasz SipiBcs #33618 üzenetére

    Köszi, azt hiszem ezt a részét talán értem, majd az offset beállítást fogom inkább kipróbálni (nem akarom zúgatni a hűtőt :N ).
    Jövő héten tervezek venni új ram-okat (a mostani 2x2GB-t lecserélem 2x4GB-re). Főleg Corsair Vengeance CML8GX3M2A1600C9 és Kingston HyperX Genesis KHX1600C9D3P1K2/8G között vacillálok. Majd inkább már ezeket az új ramokat állítom be.
    Ha a ventiket is be tudom állítani rendesen a BIOS-ban, akkor tényleg fölösleges lesz az AXTU. Eddig azt használtam a fordulatszám menedzselésre. Ahhoz tökéletes volt, de jobb, ha nem kell egy külön progit betölteni e miatt. :K
    ...gondolom amúgy azért örvend közutálatnak, mert ilyen butított OC is van benne. De aki tuningolni akar, az úgyis utána olvas hogy érdemes csinálni.

    Fancy quote placeholder

  • Memora

    senior tag

    válasz Speed® #33617 üzenetére

    Szerintem lassan "kész" leszek (jó hogy a ram téma csak ennyiből áll) :R

    [ Szerkesztve ]

    Fancy quote placeholder

Új hozzászólás Aktív témák