Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Crystalheart

    senior tag

    Ja, elég sokszor feljött már ez, különösen a legutolsó világvége előtti időszakban. :))

    Nekem annyi volna, hogy nem tudnám használni a gépet, ami kellemetlen volna, mert másutt nem nagyon tartom a kapcsolatot emberekkel, és le kellene mondanom az éjjeli kertészkedésről fejlámpa híján. Persze ruhát mosni volna a legnehezebb. Szerintem az emberek jó részének a ruhamosás okozna a legnagyobb gondot áram nélkül. Az állam még megoldaná az infrastruktúrát, hidd el, hogy erre is vannak vészforgatókönyvek, a hidegháború óta kb. mindenre van. Nem volna ilyen hollywoodos káosz, meg rablóbandák, miegyéb. A hadsereg és a rendőrség képes elektromosság nélkül is működni egy szükséges szinten, pusztán olajjal; a települési önkormányzatok is tovább működnének (ma meg aztán pláne, általában olyan rossz az elektronikus ügyintézés szintje, hogy mindent papíron csinálnak), a posta is tovább menne, stb. Mondjuk úgy, kellemetlen volna hirtelen áram nélkül, na de nem úgy, mint a Revolution-ben.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz sziku69 #7 üzenetére

    Miért? Akkor lenne csak igazán sok munka, talán a munkanélküliség is megszűnne. Elektromos áram nélkül megnő az emberi erőforrás értéke,a kétkezi munka felértékelődik és szükségessé is válik. A mezőgazdaság nagyobb, termelő része elektromosság nélkül megy, talán csak az időjárás-előrejelzéshez kell. A permetszerek jó része, különösen a réz, kén és olajos szerek előállíthatóak áram nélkül is, de amúgy is több évi adag áll felhalmozva.

    Az lehet, hogy egyes országokban éheznének, de Magyarországon ekkora termőterülettel és ilyen népsűrűséggel biztosan nem volna olyan rossz a helyzet.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz D1Rect #9 üzenetére

    De tényleg nem vágom, mire fel ez a nagy katasztrófavízió. Az elektromos rendszerek csak leállnának, nem felrobbannának. Fejvakarós emberek áramlanak az utcára, hogy mivanmár, aztán kivezénylik a hadsereget, mert egyesek azt hitték, hogy csak mert nem szól a riasztó, már büntetlenül lehet betörni. A Magyar Posta hízna csak igazán.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Lauda #11 üzenetére

    Nem tudom, ahol ehhez elég magas a népsűrűség (Kína, India), ott az emberek tetemes hányadának most sincs árama. Azt aligha hiszem, hogy Európában ne lennének úrrá a helyzeten, a kommunikációs nehézségek miatt pedig a távoli válságoktól amúgy is elszigetelődnénk, csakúgy, mint az az ipari forradalom idején volt.

    Az 1900 körül alkalmazott technológia és tudás ma is rendelkezésre áll, csak senki nem használja, mert nincs értelme.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Doze #13 üzenetére

    Nem hiszem, hogy ilyenekre lenne idő, hiszen végre a falunak kellene ellátnia a várost élelemmel, nem egy mediterrán országnak. :)

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Lauda #21 üzenetére

    1920-ban Magyarország népessége ~7 millió volt. 1949-ben pedig ~9 millió. 1949-ben nem használtak még elektromosságot a mezőgazdaságban (falun még azon kívül sem mindig), sőt nagyon sok helyen még lóvontatású, mechanikus gépekkel végeztek majdnem mindent, de sok helyen még kézzel is kaszáltak. (A lóvontatású kasza újdonság volt akkor.)

    Ma alig él több ember az országban - és arányaiban Európában -, de a technológia sokat fejlődött azóta, pl. vannak hatékony és biztonságos permetszereink, kb. 2-3 évre előre is. Vannak biológiai permetszerek, talajkondicionálók és termésfokozók, amelyek előállításához inkább egy biológiai tenyésztelep kell akárhogyan is, mint elektromosság. Ez elegendő kell, hogy legyen a népesség kiszolgálására és a rendelkezésre álló időben új mezőgazdasági stratégia kidolgozására. A mezőgazdaság nagy részén amúgy ma sem használnak számottevő áramot, leginkább a szivattyúk működtetésére kell (amit ma is helyettesíthetne az árapály és a gravitáció), esetleg a fejőgépekhez. A fejőgépek kiesése újabb munkahelyeket teremtene, mert kell sok ember, aki megfeji az állatokat.

    Ázsiában, meg a túlnépesedett, a nemzetközi kereskedelemre alapozó országokban (pl. Japán) lehet, hogy éhínség volna. (Japán igencsak függ az elektromosságtól.) De nekünk kiváló az agrár-potenciálunk és aránylag kicsi a népsűrűségünk, sőt majdnem egész Európában azok, ahol nem, pl. Ausztriában kevés a termőterület a hegyek miatt, ott ipar van, amit gyakran nem nagy dolog átállítani benzinmotorra.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #40 üzenetére

    Sok gépet szinte azonnal át lehet állítani, sok minden, ami elektromotorral működik, egy kis buherálás után működhet benzinmotorral is. Vannak felhalmozott készletek, ahogy Lenry is mondja.

    Gondold csak el, ott volt a II. VH. Lebombáztak szinte minden gyárat, minden üzemet, de amit nem, azt is átállították fegyvertermelésre. Meghalt egy csomó férfi, lemészároltak egy csomó civilt, két lépcsőben megszűnt a polgárság és teljesen beütött a kommunizmus is '49-ben. Üzemanyaghiány volt, mert a háborúban feléltek szinte minden készletet. Élelmiszer-hiány volt, mert nem volt ki termeljen és az orosz hadak is elvittek vagy feléltek szinte minden állatot és elraktározott gabonát. Mégis néhány év alatt hozták helyre az országot, úgy-ahogy, de legalább élhetőre.

    Ha csak nem volna áram, az szvsz ennél jobb kiindulópont volna. Kicsit unalmasabb lenne szgép nélkül, de legalább megint megnőne a mozik látogatottsága. :)

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #44 üzenetére

    Minden régi gyártó cégnek megvannak az archívumában a régi gépek tervei, sok esetben a komplett gyártósorok is ott porosodnak valahol, és sok régi fém-esztergályos gép is fellelhető. Ne tudd meg, de a közel száz éves (sajnos hiányos) Alfa Laval kézi tejszeparátoromban olyan precíz mechanika és pontos illesztések vannak, hogy a jelenkorban esküszöm, szinte csak az órákban látni olyat.

    Minden téren buktatókba lehet futni, és zökkenőktől sem volna mentes az átállás, de előbb-utóbb végbemenne. Az élelmiszer-készletek egy évig kitartanak (és a következő évben újratermelhetőek), az üzemanyagkészletek felhasználását valószínűleg a szükségesre korlátoznák, és előveszik a hangárokban álló benzinmotoros mozdonyokat is az áruszállításra. Fontos szerepet kapna a lokalizáció és az emberek többsége ismét helyhez volna kötve.

    Közvetlenül az elektromosság előtt gázlámpások voltak. A semminél az is jobb, persze időbe telik kiépíteni. A kommunikáció lelassulna. Természetesen az élet nem mehetne tovább olyan sebességgel, mint az információs társadalomban. Minden információra várni kellene. De ha belegondolsz, még tőzsdék is működtek ilyen körülmények között.

    Nos, a gyógyszeripar valószínűleg nagy sebet kapna, de sok védőoltást, antibiotikumot és gyógyszert elő lehet állítani elektromosság nélkül. Szó se róla, megint nagyobb esély lenne meghalni egy komoly betegségben, mint túlélni azt. De az emberiség azért valahogy túlélte a 19. századot is. Amennyiben nem jutna eszébe - és sikerülne is - valami újabb elmebeteg diktátornak kihasználni a helyzetet, aligha történhetne végzetes gubanc. Nem volna Mad Max vagy Sunabozou. :)

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #46 üzenetére

    Kemény dió, de szerintem a bankok mindenki pénzéről vezetnek nyomtatott aktát is, pont az elektronikus meghibásodások miatt, minimum néhány napos naprakészséggel.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #51 üzenetére

    Nézd, ezt egy olyannak mondod, aki már manapság is játékbabakocsiból meg rekeszekből összegányolt mini szekérrel megy kilométerekre, vagy akár a szomszéd városba is bevásárolni, és sohasem lesz jogsija. :DDD

    Ami a bankokat illeti, nem olyan rég létezik internetes bank és elektronikus számlavezetés, szerintem simán él még az aktás módszer, régen is vezetni kellett valahogy. Ha belegondolunk, minden egyes átutalásnak van egy átfutási ideje, nem azonnal történik semmi, mert emberi erőforrás is kell hozzá. Bár nem vagyok banki alkalmazott, meg kellene kérdezni egy illetékest. :) Ha mégsem vezetnek nyomtatott verziót, akkor az egy egyszerű hiperinflációt és sorozatos bankcsődöt jelentene, az emberek minden megtakarítása elúszna és egálról kezdenének - ilyet is megélt már az emberiség a közelmúltban, a magyarok meg aztán pláne.

    Ilyenkor gondol bele amúgy az ember, hogy micsoda luxus van itt mindenfelé, korában úgy éltek az emberek a la nature, ahogy most egy krízis esetére vizionáljuk :D

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #90 üzenetére

    "Az egyetlen reális esély a fosztogatások meg a káosz elkerülésére az lenne ha valaki / valakik kineveznék magukat döntéshozónak." - Mondjuk aaa... döntéshozók? :) Miért gondolja mindenki, hogy a kormány megszűnne létezni, és az önkormányzatok is működésképtelenné válnak? (Esetleg jó alkalom lehet egy puccsra, de akkor is lesz kormány, csak másik. Mindenképp, teljes anarchia egyszerűen nem lehet, mert valaki mindig kormányozni akar.) Kormány tehát marad, rendőrség marad, hadsereg marad. A kommunikáció lelassul köztük, de attól még marad. Ismét felértékelődnek a tisztek, hiszen helyben ők dönthetnek saját belátásuk szerint. Magyarországon persze a hadsereg valószínűleg a fővárosba és egyes nagyobb városokba koncentrálódna, mert kevesen vannak, de behívnának minden tartalékost is és a hadköteles férfiak nagy részét szolgálatra, akik helyi tisztek irányítása alatt működnének.

    A Jericho c. sorozatban kicsit életszerűbben oldották meg a dolgot mint ebben a hatásvadász Revolutionben, bár ott ha jól emlékszem, a hadsereg épp el volt foglalva háborúzgatással mert eleve háború miatt történt ez a helyzet. De alapvetően a legtöbb emberből nem válik kannibál zombi krízisben, akiből meg mégis, azt idővel ledöngölik az illetékes szervek vagy önjelölt rendfenntartók.

    sztanozs: Sőt, a legtöbb dolgot hűteni sem nagyon van szükség, csak bizonyos tejipari kultúrákat és magát a húst. Nekünk fél éve nincs bekapcsolva a hűtőgép, csak akkor fogom, ha megint sok tejet tudok fejni. De egy nagy tejfeldolgozó üzembe friss tejet használnak föl, nem gyűjtögetik, azonnal át lehet alakítani eltartható tejtermékké. Pince, verem, kút is van, a kút mélyén pl. 10-13 fok is lehet, ami a legtöbb általános hűtésre éppen megfelelő.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #101 üzenetére

    Debrecen és Pest között egyrészt továbbra is lehetne autóval, régi rendszerű motorkerékpárral közlekedni, másrészt lóval is éppen másfél-két nap az út, kb. megegyezne a postával. (Az akhal teke ló, amilyenhez igen hasonlót használtak a honfoglalók, lovassal és csomaggal együtt 120-130 km-t tesz meg egy nap alatt, akár több napon vagy héten át is.) Ismét fellendülne a lótenyésztés, persze beletelne néhány évbe, míg felszaporítanák.

    "de ilyen szituációra nincs forgatókönyv" - Minden elképzelhető krízishelyzetre van krízisforgatókönyv (így hosszabb, határozatlan idejű áramszünet vagy gázkimaradás esetére is), épp csak a mindennapos dolgokra nem annyira. :) Persze a töketlenkedés még közbeszólhat, ez tény.

    Miért ne volna kaja? A benzinmotoros mozdonyokkal továbbra is lehetne szállítani (a kamionokat nem ismerem, de biztosan azok közül is jó párat működésre lehetne bírni), valamint a vidék képes ellátni a városokat élelemmel. Voltaképp egyedül Pest megye és környéke is ellátná majdnem egész Bp-et. Magyarországon rengeteg felesleget termelünk, csak mindet, vagy sokszor többet is eladunk nyugatra, azért alakul ki hiány egyes élelmiszerekből. (Ja, és hús nélkül is van élet, ha esetleg megromlik a fagyóban. :D Nekem fagyasztóm sincs, azaz csak a sajtkultúrák miatt van.)

    Amerikai példát nem érdemes Magyarországra vetíteni, teljesen más a mentalitás. Persze tudjuk, hogy bizonyos csoportokból, társadalmi rétegekből jó néhányan kapva kapnának az alkalmon, hogy fosztogassanak, de egy másik csoport meg kapva kapna az alkalmon, hogy végre (fél-)legálisan is rendet tehessen köztük. Ebbe jobban nem mennék bele. :) Mindenesetre sokkal valószínűbbnek tartom, hogy az egyes területek élére helyi alvezetők állnának, akár önszántukból is, hiszen egy fényes karrier kezdetét jelentheti, ha sikerül koordinálniuk a vészintézkedéseket. Rosszabb biztosan nem volna, mint amikor a Vörös Hadsereg büntetlenül és megállíthatatlanul végigmasírozott az országon, ellopva mindent ami érték, felélve minden élelmiszert, megerőszakolva minden útba kerülő nőt, és a lakosságnak tűrnie kellett, mert a saját hadsereg épp nem létezett, vagy a fővárost védte, amit épp rommá bombáztak. Az emberiség ilyeneket túlélt... Nem is olyan régen.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz sziku69 #114 üzenetére

    Számtalanszor előfordult már hasonlóan súlyos krízis Európában, amit mindig megoldottak. Igaz, nem volt tartós állapot egyik sem, de olyankor nem igazán számolnak előre az átlagemberek, csak megpróbálják kihúzni. Ételosztás, fejadagok, vízszállítmányok, minden mozgósítható erő mobilizálása, szociális intézkedések, emberek informálása, stb. És mindig egy központi vezetés intézte, általában az, amelyik épp hatalmon volt. Egy ilyen helyzetben nem releváns, hogy amúgy a hétköznapi életben mennyire politikailag inkompetens népségről van szó.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz sziku69 #117 üzenetére

    Az autók működéséhez nem igazán értek, meg kell vallani, soha nem is fogok... Szóval sejtésem sincs, mi szükséges a működésükhöz, vagy hogy pl. egy katonai járműben mi van, mennyire függ az elektromosságtól. Ja, és az aksik sem működnének ezek szerint? :) De azt nehezen tudom elképzelni, hogy a ma használatos autók jó részébe ne lehetne valahogy belebuherálni az elektromosság megkerülését. Akár egy új beépíthető eszközzel. De nagyrészt úgyis mindegy, mert az üzemanyag-felhasználást ilyen esetben korlátoznák és a hadseregnek, gyártósoroknak meg a főbb szállítmányozásnak tartanák fenn, a kis személyautókról mindenképp le kellene mondani.

    Tételesen nem fogom kifejteni, annyi időm nincs. :D Mindenesetre a futárok második virágkora jönne el. Még a II. VH-ban is gyakran futárral postázták az utasításokat, mert a távírókat szinte mindig lehallgatták. De sok esetben nem is volna rá szükség, mert a tisztek helyben közvetlenül intézkedhetnek.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #128 üzenetére

    Láttál te már máv telepet, elektromos ajtók? :DDD Óh, a jó öreg mozdonyokat leginkább lepukkant, kitört ablakú, régi, rozsdás hangárokban tárolják, a gőzmozdonytól a benzinesig, és többségük még működőképes.

    Igazából az alapvető intézkedések terén mindegy, hogy egy országban vagy Európában vagy a világon van-e áramszünet, hiszen csak lokálisan lehet gondolkodni olyankor. Pont ilyen forgatókönyv biztosan nincs, de hasonlót kellene csinálni, mint egy szélesebb körű általános áramszünetnél, tehát valami biztosan van. Már csak azért is, mert a hidegháború alatt készültek ilyenekre is, meg még sok képtelenségre, mert nem ismerték egészen az ellenség technológiáját - a tervek pedig még megvannak. Olvastam erről egyszer egy cikket, elég sok mindenre van vészforgatókönyv, de általában a fő krízisforgatókönyv elemeiben alkalmazható volna itt is, mert szinte minden cikkely úgy szól,, hogy amennyiben rendelkezésre áll elektromosság, akkor ez és ez, amennyiben rendelkezésre áll elegendő üzemanyag, akkor az és az, máskülönben meg más.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #135 üzenetére

    A műholdak szvsz nem zuhannának le, hiszen a Föld körüli pályán amúgy is állandó zuhanásban vannak. Csak nem működnének tovább és irányíthatatlanná válnának.

    Azt nem tudom, a repülőgépek esetén mennyire biztosították be a gépeket elektromosság hiánya esetére, de szerintem van áthidaló rendszer, elvégre ezek igen drága és bonyolult gépek. Talán még kényszerleszállást végre tudnának hajtani, bár földi irányításuk már nem volna, ez okozhatna gondot. Erről is meg kellene kérdezni egy pilótát. :)

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #140 üzenetére

    Persze, attól még amerikai sorozat marad, A Lost s repülőgép-szerencsétlenséggel indult - de a későbbi részekben azért megszervezik az életüket, ha jól rémlik. :) (Én nem láttam végig.)

    A műholdak OK, de nem azonnal zuhannának le, tehát az nem jelezne semmit. Ha a repülők valóban lezuhannának, az már igen. :)

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #168 üzenetére

    "De ahol épp nincs pár szabad és üres kút ott hogy ásol?" - Ööö... Kézzel? Most komolyan, nagyon városiasan gondolkodtok. :) Itt falun simán kézzel ásnak kutat a mai napig. Én nem is tudom, milyen gép van arra esetleg.

    "Csakhogy áram nélkül pár óra alatt megromlik pl minden hús meg a nem tartós tejtermékek... felvágottak stb...
    1-2 nap után miután már szétolvadt a hűtő és elkezdi ereszteni az erjedt romlott hús szagot, na az már kellemetlen lesz."
    - Hát akinek van esze, az elkezdi jól feldolgozni a húst valami tartósnak. Bár ehhez részéhez természetesen nem értek, de a régiek jók voltak ebben. :) De ha nem is dolgozza fel, akkor sem lehet olyan kevés esze, hogy hagyja a hűtőben megrohadni...

    sziku69: "A nagyvárosok vízellátása. Ha enni nem is eszel két napig, azt még valahogy túléled. De a vízellátással gondok lesznek. A víztornyokból csak addig fog víz folyni, amíg ki nem ürül. Nincs utánpótlás." Bizonyára akadozna az ellátás, de egyrészt Magyarországon rengeteg forrás van (az ásványvizeket, melyeknek nagy része exportra kerül, gyakran magától feltörő vízből nyerik), másrészt a szivattyúkat ki lehet cserélni benzinmotoros szivattyúkra, harmadrészt ha minden kötél szakad, ki lehet menni inni a patakokból, folyókból, és Bp.-től északra a Duna vize is kellően tiszta (a DMRV pl. nem elektromos víztisztítást csinál, hanem csak a dunai kavicságyból szivattyúzza fel a vizet Vácon, de van a Szentendrei-szigeten is ilyen rendszer), meg víz-desztillálót sem olyan nehéz építeni, ha azon múlik a túlélés, de egy forralással sem betegségveszélyes már, csak kicsit koszos. Nagyobb problémát jelentene a szennyvíztisztítók működtetése, mert ott is ki kellene cserélni a szivattyúkat, de közben meg folyamatosan jön a szmötyi. Szóval Bp.-től délre egy ideig szennyezettebb lenne a Duna, mert minden szennyvizet beleengednének. Persze miután az átemelőket átszerelték, mert addig meg valószínűleg elzárják a vizet is a járványveszély elkerülése miatt.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Doze #224 üzenetére

    Kaszálni rém egyszerű, ha az ember ráérez, az meg kb. pár óra kaszálás után megtörténik. Nem csoda, ha belegondolsz, az már több száz vagy több ezer suhintás. Persze a vakond- és vaddisznótúrások a gyakorlott kaszálón is ki tudnak fogni. :) Mindenesetre a búzakaszálásnak van két módja is, az egyik a sima kaszálás, a másik, ha a kaszára rá is erősítettek egy vesszőt a megfelelő helyre, és így eleve rendbe kaszáltak, mert úgy dőlt a búza, ahogyan kellett, és könnyebb volt összeszedni. A lucernát pedig eztán még kézzel forgatták, de nagyon óvatosan, mert pergett a levele, esetleg feltették farudakra is, hogy jobban kiszáradjon. Régen minden szénát hatalmas pajtákba hordtak be, mert nem volt bálázógép, vagy halmokba téve is elvolt pár napig, ha leborították valami vízlepergető növénnyel.

    Elmondható, hogy a kalászosokat és a lucernát is könnyebb kaszálni, mint a szénát, de a széna kaszálása fűfajtától is függ, vannak nagyon szemét kis gazok, amiket alig lehet elvágni, mert szívós és szálas a levele, de a vetett perjét nem olyan durva, mint a húsz éve parlagot. Az embernek az elején még izomláza van tőle annak ellenére, hogy nem kell nagy erőt kifejteni - általában -, mert olyan izmokat mozgat meg és úgy, amiket és ahogyan más munka csak ritkán, de ez is hamar elmúlik. Az itthoni melók közül sokkal nehezebnek tűnik a gallyfa aprítása kis kézi baltával, mert egyhuzamban több ezerszer kell erővel lesújtani, közben meg többször elzsibbad az ember keze is, és folyik róla a víz :D De az is egy ilyen ráérzős dolog, mert eltelik egy kis idő, mire már eleve úgy vágja az ember a fát, hogy ne a szemébe repüljön az elpattanó fadarab.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #263 üzenetére

    Hát krízishelyzetben aztán jó a második vízzáró réteg is, pláne ahol már van csatorna és élelmesék nem a kert végébe szivattyúzzák a szennyvizet. Az általában olyan 15-20 méteren van. Itt a közeli tanyán a fószer magának ásta ki egy haverjával, ahogy ásta, mindig süllyedt a gyűrű, és amikor talajszintig süllyedt, rárakta a következőt a tetejére. A mélyből vödörrel húzták fel a földet. Na most régen még kitéglázták a kutakat, azt nem tudom, mivel tartották meg a földet, hogy ne omoljon addig be, de valahogy azt is megoldották. Azt nem mondta senki, hogy könnyű vagy gyors meló, de a tárgyalt példában igen sok embernek lesz temérdek ideje, mert lehetetlenné válik a munkája... :D

    De amúgy meg vidéken majdnem minden kertben van kút, nem kell ásni. Forralás után általában nem lesz tőle beteg az ember.

    Tartósítás: Azt tudod, a konzerveket hogyan tartósítják? Megfőzik zárás után. Bármilyen kaját megfőzöl, beletöltesz kifertőtlenített befőttes üvegekbe úgy, hogy maradjon még némi levegő a kupak és a kaja közt, és utána vízbe áztatod, hogy a teteje még kilógjon, majd forrástól számítva legalább egy óráig forralod a vizet körülötte. 100 fokon egy óra mindent megöl, amitől megromolhatna, a kihűlés során vákuum keletkezik, és a kaja elvileg minimum 3 évig tartós lesz. Talán a hús is, elvégre vannak abból is konzervek.

    neduddki: Nem tudom, mire gondolsz és mihez címzed, én abszolút gépjármű-analfabéta vagyok. :D

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz lapa #310 üzenetére

    Na de lapa, kezdjük ott, hogy a kaja nem azonnal fogy el, ha megszűnik minden utánpótlás is. Jó, nem a retek meg a földieper, de a búza, rizs, cukor, kukorica, takarmányok, stb. az igen. A tavaly nyári búzát éppen most nyárig tárolják, és fokozatosan fogyasztják el, nem beszélve az exportra szánt és az áram eltűnése miatt bennrekedő áruról, és természetesen nem is mindent egyszerre aratnak. Még malom sem kell ahhoz, hogy meg lehessen enni bármelyiket. Rengeteg tárolótelep van a városokban is, sőt, majdnem az összes nagyker meg nagy lerakat ott van. Míg megoldják a szállítást akár szekerekkel, addig simán van tartalék. Nem kell önellátásban gondolkodni, egy komplett társadalom már az ókor óta nem önellátó, és nem is minden tagja önellátó egyenként.

    Más: Amúgy azon gondolkodám, hogy biztosan volna egy ország, ahol ugyan a legjobban függenek az elektromosságtól, talán a világon minden országnál jobban, mégis a leghamarabb lennének túl a mélyponton. :DDD Lehet tippelni. :D

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz lapa #360 üzenetére

    Nos vidéken az átlagos utak sehol sincsenek annyira tömve, tényleg, egy-két autópályát leszámítva, hogy ne lehessen köztük elhaladni. A földutak végképp nem. A városok határáig simán el lehet jutni. Lóval, bicajjal meg motorral aztán pláne, mert kis helyet foglal, sőt a járdán is lehet velük közlekedni. A városban meg meg lehet próbálni eltolni az autókat, már amit el lehet, nem minden busz. (És ehhez is lehet használni állatokat, egy erős ló simán odébb húz egy autót.)

    Nem kell az élelmiszer-ellátáson nagyon mit megtervezni, talán még jegyrendszer sem kellene, vagy csak nagyon rövid ideig. Egyszerűen VAN annyi élelem a városokban és városok körül, amivel hetekig kihúzzák, de ha épp ősszel történik, akkor jövő évig is. Csak az a termény nincs az országban, amit eladtunk külföldre. Inkább abba kell belegondolni, hogy attól, hogy elmegy az áram, még nem fog mindenki megőrülni. Sőt, az első órákban, vagy még inkább az első napokban mindenki ideiglenes állapotnak hiszi majd az áramkimaradást, és a kormány is megpróbálna nyugtatni minden lehetséges csatornán (szórólapok, kikiáltók, levél stb.). Információ hiányában éppen hogy betudná mindenki egy elég nagy áramszünetnek, a paranoiásabban ufótámadásnak... :D Egyedüli problémát azok a primitívek jelentenek, akik szándékosan rabolni akarnak, és lehetőséget látnak a riasztók működésképtelenségében.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz lapa #367 üzenetére

    Hát akkor begyalogol a bicikli helyett? :) Azért Pesten sincsenek akkora távok, kézben el lehet hozni minimum 10 kiló kaját. Nem NY ez, ahol annyian élnek mint Magyarországon. Szinte kisvárosnak számít. :D (A ny-iakat azért nem irigyelném ilyen helyzetben, akkora népsűrűséggel és amerikai mentalitással, meg gettókkal...) Ha kiszórják, kikiáltják, hogy hova és mikorra szerveznek ételosztást, akkor vajon megy az ember rabolni, vagy inkább sorban állni? A hazai tapasztalatok azt mutatják, hogy inkább utóbbi, némely előbbivel keverve. (A japán tapasztalatok meg azok, hogy még a bűnözők is ételt osztanak. :D)

    Dany007: "Képzeld el, hogy rendőr vagy és második napja felügyeled a felvásárlást... Biztos eszedbe jutna, hogy hoppá neked is kéne, mert otthon az asszony a gyerekkel és így tovább..." Ha egy rendőrfőnök ilyet megkockéztat, mármint hogy a rendőrt mindenféle ígéret nélkül kiküldi, csak hogy vigyázzon, az teljesen hülye. :D Szerintem nyilvánvalóan első mindig a rendfenntartó szervek és családjaik ellátása, hiszen rájuk épül minden krízis-szervezés.

    Amúgy valószínűleg behívnának számos, ha nem minden tartalékost is, és biztosan sokan tagadnák meg, de a kilátásba helyezett büntetésektől még mindig sokan tartanának. Mert mi van, ha mégis visszajön az áram, aztán a fejükre koppintanak, kell a fenének több százezres bírság emiatt, szóval érted.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz lapa #370 üzenetére

    A postások máskor is végigjárják gyalog az egész várost egy nap alatt, hát majd most is végigjárják valaki, még ha nem is feltétlenül ugyanazok a postások, még a szóbeli tájékoztatás is lehetséges ilyen módon.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz lapa #375 üzenetére

    Miért ne tudnának behívni senkit? Posta, kikiáltó, szórólap. Rend és rendszer garanciája? Mintha nem szűnt volna már meg jó néhányszor. Azóta ugyanolyanok az emberek. Nem az áram ment el, okés, de ga a II. VH-ban elment a gáz és megszűnt a víz egy városban, mellékesen nem működtek a telefonok és a kevés elektronikai cucc sem ment mert átálltak az energiaszolgáltatók, benzin meg már rég nem volt mert kellett a hadseregnek, az éppen ugyanazt eredményezte, hiszen akkor meg azokra épült minden. És akkor még jöttek az idegen megszállók és menekültek az előző megszállók, elvettek mindent, szétbombázták a műemlékeket, a királyi palotát, találat érte a főtemplomot, tömegeket hurcoltak hol nyugatra, hol keletre, megerőszakolták a nőket, felkoncoltak minden ellenállót, vagy akire rámondták, hogy ellenálló, járványok törtek ki, emberek tömegei bújtak el a pincékben. Csak Bp. ostroma több mint száz(!) napig tartott, a pokol évekig, és senki sem látta, lesz-e utána még világ egyáltalán. Az ellenállás esélytelen volt, mindenki csak menekülni próbált, csak a német tisztek utasítottak harcra - és harcoltak is. Miközben ment a szabadgyilok, ha az ember nem volt zsidó, csak ellenszenves, akkor rámondták, másik oldalt meg ha az ember nem volt náci, csak ellenszenves, akkor rámondták hogy hazaáruló, bárkit bármilyen ürüggyel megölhettek, összeverhettek.

    Ha azt mondod, hogy ilyen körülmények közt megmarad még a rend és rendszer garanciája, vagy hogy ez kevésbé drámai reakciókat eredményezett, mint egy sima árammegszűnés, akkor...

    És mégsem halt meg az emberek 90%-a, sőt néhány év alatt normalizálódott a népesség is, mintha nem is lett volna háború. Hogy éppen több évtized kommunizmus jött utána, az más kérdés, és bízom benne, hogy egyedi eset.

    Dany007: Pánik-szerű felvásárlás bizonyosan lenne, amennyiben nem sikerülne szabályozni, de azért az nem jelent automatikusan lincseléseket meg tömegverekedést. Maximum bazi hosszú sorokat.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #390 üzenetére

    Vannak még régi nyomdák, az állami raktárakban is vagy múzeumokban, amihez nem kell áram. Sok működik. Ha összerakták a betűket, onnan már gyorsan megy.

    A főváros esetén a Posta ugyan kicsit lassabban juttatná ki a leveleket, de egy nap alatt meglenne, az még bőven a pánikhangulat előtt volna a megírással együtt is. Mert ugye a postás most is max. bicajjal jár lokálisan.

    Mod: De ha a posta nincs is, a tartalékosok kiképzésén elmondják, hogy általános riadó esetén mi a teendő, hova kell menni, a katonákról nem is szólva.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #425 üzenetére

    "És ugye nincsenek modern 40 tonnás kamionok, 70 vagonos vonatok és így tovább..." - Hidd el, hogy az a millió kamion nem elsősorban a kaja szállítására kell. És mint mondtam, a régi mozdonyok is megvolnának, ott porosodnak egy nagy máv telepen, kedvelt turista-látványosság. :)

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz sziku69 #460 üzenetére

    Jó, azért Pripjatyban még mindig vannak utak. És még ennyi moha meg gizgaz sem lenne bennük, ha nem darabokból rakták volna össze.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz HuMarc #509 üzenetére

    Hiszen most is adózol, részarányban sokkal többet, mint anno a jobbágyságnak kellett. Az ő adójuk általában 20% volt, plusz a rendkívüli adók, meg a földesúr ajándéka. (Vagy ott van a szerencsétlen határmentiek kettős adózása is.) Más kérdés, hogy az akkori technológia mellett ezt a 20%-ot is nehéz volt kitermelni.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz HuMarc #513 üzenetére

    Azt hiszed, hogy ilyen népsűrűség mellett el lehetne bújni bármilyen hatóság elől? :D Az Amazonasban meg Ázsia kies részein talán, de nem Európában, pláne nem földhöz kötött gazdálkodóként.

    Tüzi: Akkor nem volt népszámlálás, de valami kiszámított adatok biztosan akadnak. A háború miatt természetesen esett a lélekszám, de hamar normalizálódott. Ez mondjuk esetünkben nem mérvadó, mert abban a hsz-ban csak azt demonstráltam, hogy a régi, elektromosságtól mentes agrártechnológia is képes volt anyi embert eltartani. A nagy különbség az volt, hogy hány embert foglalkoztatott a mezőgazdaság egy ideje már az van, hogy minél fejlettebb technológiák vannak, a mezőgazdaság annál kevesebb emberi erőforrással képes megtermelni ugyanazt a terménymennyiséget, vagy legalábbis nem sokkal többet, mint régebben. A föld nem lesz nagyobb, a növények pedig akkor teremnek csak többet, ha új, jobb fajtákat nemesítenek ki. De az új fajták meg nem elektromosság-függők.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz HuMarc #532 üzenetére

    Nézd, Rózsa Sándor is elbújt sokáig a pandúrok elől, a rokonsága tartotta el sokáig, felesége is volt, aki kenyeret sütött és abból nevelte a gyermeküket - de cudar egy élet az, és a végén szinte mindig börtönben rohad meg az ember, például Rózsa is. És csak azért nem köttették föl, mert annyira népszerű volt az országban és közfelháborodást eredményezett volna. Szóval el lehetne menni az áram nélküli világban emilyen posztapokaliptikus rózsasándornak, épp csak levadásznának előbb-utóbb, még lóval is.

  • Crystalheart

    senior tag

    Ja, egyébként azt tudtátok, hogy egy idő után megszűnik a készpénz? Nem az elképzelt áram-nélküli világban, hanem itt a való világban haladunk ebbe az irányba. A központi bankok és a kormányok szándékosan szorítják vissza a készpénz-használatot, hogy egyszer, a jelenlegi idősebb nemzedékek eltűnésével teljesen meg is lehessen szüntetni. (És nagyon jól teszik, mert a bűnözés, valamint a fekete- és szürkegazdaság egyik melegágya. Szó se róla, úgy én sem adhatnám csak úgy el a kecskéket vágásra.) Érdemes viszont azt is végiggondolni, hogy ha elektromosság nélkül nem tudunk egyáltalán fizetni, akkor mi történik? Ha nincs készpénz, tehát nem csak egyes emberek pénze tűnik el, vagy válik elérhetetlenné, hanem mindenkié. Talán még kisebb is volna a gond, mint ha csak a népesség egy része válna pénztelenné.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz sziku69 #549 üzenetére

    Az elektromosság előtt is volt tőzsde, arra voltak a tőzsdepaloták. Igaz, lokálisabban működött, és nagyobb volt a spekuláció esélye, sokan ki is használták az információterjedés lassú voltát.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz sziku69 #551 üzenetére

    Nem is gondolnád, mi mindent kitaláltak az emberek az elektromosság előtt, tiszta steampunk. :D (Bár ez épp nem gőzzel működött.)

    Az optikai távíró - A 19. század közepéig ezt használták Ny-Európa tőzsdéin. (Elképesztő, hogy egész Európát behálózta egy ilyen tornyokból álló rendszer.) Anglia első elektromos távíró társaságát "csupán" 1846-ban alapították.

    (Igaz, a képen szereplő tőzsdepalota épp már bőven az elektromos távíró idejében épült, de tőzsde már korábban is volt, már a lovas futárok idejében is.)

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz HuMarc #556 üzenetére

    Egyrészt dehogy szűnik meg létezni, gondolj bele, azért továbbra is mindenkinél nagyobb hadserege és több fegyvere lenne. Az lehet, hogy mások veszik át a hatalmat, egy puccsot véghezvíve, de attól még az állam állam marad. Az anarchia a történelem során soha nem tartott huzamosabb ideig, már ha egyáltalán lokálisan kialakult. Másrészt ha helyi kiskirályok is igazgatnának, mint a 13. században, az ő területeik is összeérnének, miért ne akadhatnának rád? Ott a földed, termelsz valamit, hát csak kell dolgozni is rajta, nem lehet örökké bujkálni, sőt, nagy gépek nélkül állandóan dolgozni kell rajta, a behajtó meg jön és elviszi a gondolt adót, akár termett az évben elég, akár nem. Így ment ez egészen az újkorig.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz HuMarc #559 üzenetére

    Az olajfúrók nagyobbrészt olajjal működnek, ami nem csoda, hiszen az van helyben. Sok fúrótelepen a sivatag közepén sokáig áram sem volt. Szóval olaj volna - még egy ideig. De a megnövekedett kereslet és az új, mélyebb technikák kiaknázhatatlansága (elektromosság és vonatkozó fejlesztések híján) nem biztos, hogy egyáltalán eladnának bármennyit is.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Chaser #573 üzenetére

    A háborúk tanúsága, hogy mindenki az üzletére vigyázna, a család többi része meg a házra. Ideális, ha a kettő egy helyen van. :) (Ma nyilván kicsit más volna a helyzet, hiszen az üzletláncok vezetői nem tudnak hadsereget bérelni a védelemért.)

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Chaser #578 üzenetére

    Mondjuk nincs mindenkinek családja. Meg aztán nem is tudom, valahogy rendőrként ha van lehetőség rendet tartani, az talán nagyobb biztonságot nyújt a családnak is, mint ha egy puskával áll az ember a tornácon, hogy jön-e valami harmincfős horda fosztogatni.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Vladi #582 üzenetére

    Még azt is elképzelhetőnek tartanám, hogy ilyen esetben a rendkívüli helyzetre való tekintettel a hadseregbe vagy a rendőrségbe tömeges toborzást tartanak, önkéntes alapon. Mert az emberek nem csak fosztogatni szeretnek, hanem katonaként a "rosszfiúkat" fosztogatni is. Még az első napokban alakulnának helyi katonai csapatok, laza irányítás alatt álló szabadcsapatok, és azt lesnék, hol lehet jól összeverni egy bűnözni akarót - vagy akiről úgy gondolják, hogy bűnözni akar.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz sziku69 #601 üzenetére

    Hogyhogy addig? Én úgy használom inkább ezt, hogy van/volt gáztűzhelyünk és villanysütőnk is. Viccelsz, azóta tudok sütni-főzni, amióta ez van. :)

    Lehetőségként felmerült az alábbi sparhelt is, de nem volt rá félmillánk...

    És egyszer még egy ilyet szeretnék, mert rendkívül funkcionális. Egyszerűbb kipucolni belülről (amit elég gyakran kell), és van benne vízmelegítő is kis csappal. :)

    De sebaj, mert a mienk is elég jó, csak lehetne egy kicsit nagyobb a sütője. A nyári konyhába egy nagy sütőjű, sima zománcozott mamisparheltet kellene venni.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz sziku69 #603 üzenetére

    A vizet én is sparhelten melegítem, 2 db 30 literes zománcozott fazékban (egyik örökség, másik lomtalanításból van, de ugyanolyanok :D), szóval azt még megoldom, a kenyeret jobban szeretem a sütőjében sütni, mert a kemencét nem lehet szabályozni közben. Csak kicsit kicsi, egy 40 centis közepes tepsi fér bele.

    Valóban sok öntöttvas része van, meg a mienknek réz részei is. A lemezek az oldalakat és a sarkok illesztését teszik ki, de a főzőlapok, a lábak, a rezek tartói, a mozgó részek többnyire öntöttvasak.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz neduddki #606 üzenetére

    Hát ja, de a nyári konyha azért nyári konyha, mert nincs a lakásban. :) De a mi egyetlen sparheltünk egyelőre a nappaliban van, egy másikat, nagy sütős zománcozottat akarunk majd venni egy leendő nyári konyhába. De igazából amikor nyáron az ember 6 órán át az égető, sugárzó hőben kavarja a tejet vagy lekvárt, akkor lehet akármilyen meleg a szobában a sparhelttől pár méternél távolabb, szinte hűsnek fog tetszeni. :D Kánikula ellen jó edzés a sparhelten való nyári főzés. :D

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz sziku69 #613 üzenetére

    Ha valaha is ennél jobban ki fogom fejteni a dolgot, az nem fórumban lesz, hanem irodalmi műben. De szerintem az inkább az olaj elfogyása - vagy extrém drágulása - lesz, ami sokkal reálisabb téma, mert egyszer mindenképp bekövetkezik, talán még életünkben.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz sziku69 #615 üzenetére

    Nem tudom, kitalálnak-e, mert annak a hidegfúziónak kellene lennie - ellenben én komálnám a lovaskocsikat. :)

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz sziku69 #617 üzenetére

    Az a necces, hogy ha a közlekedésre mindenki hirtelen elektromosságot kezdene használni, az olyan szinten megnövelné az elektromos energia fogyasztását, hogy a meglévő erőművek, de még azok többszöröse sem volna képes azt kiszolgálni, avagy a hasadóanyagok is hamar elfogynának - ergo vagy egy esetlegesen kifejlesztett hidegfúzió maradna, ha továbbra is akarunk számítógépet használni, vagy ló meg bicaj. Olajat/dízelt/bioüzemanyagot valószínűleg csak a mezőgazdaságban lehetne/szabadna használni, mert a mai gépek nehezen helyettesíthetők régi technológiával

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz sziku69 #619 üzenetére

    Ez a '60-as évekig így is volt itt a vasfüggönytől keletre, de végtére is a rendszerváltásig is fontosak maradtak a helyi TSZ-ek a lokális elosztásban. Persze az egyéb ipari cikkek mindenképp drágulnának, Kína fő bevételi forrásától elesne. (Nem tudom, hogyan adnak el itthon 9000-be kerülő pH-mérőt 1800 forintért, postaköltség nélkül. O.O Még ha gagyi utánzat, akkor is, hogy a rákban juttatják el ide 1800 alatt? Na szóval ennek tuti vége lenne.) A vasúthálózatot száz év után újra fejleszteni kellene... :) Mert terményt és cikkeket azért már száz éve is országok közt adtak-vettek, csak azóta nem fejlődött a vasút az igényekkel, sőt nálunk még a sugár-vasutakat összekötő vonalakat le is vágták Trianonkor.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz -conrad- #626 üzenetére

    A távol-keleti régiók nagy gebaszban lennének, de minálunk nem nőtt annyival a népességsűrűség, hogy az ötven évvel ezelőtti mezőgazdasági technikával (tehát amikor még alig volt elektromosság parasztéknál) eltarthatatlan lenne, vagy egyáltalán jelentősen nélkülözni kelljen. De ha jól rémlik, ezt már leírtam korábban.

    A gyógyszer- és egyéb vegyszergyártás fennakadásai valóban problémát jelentenének. Nem sok időre van tartalék, és többjük csak frissen használható. Igen kis idő maradna a gyártósorok átállítására, már amit át lehet.

Új hozzászólás Aktív témák