Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz HPAA #17 üzenetére

    Le van írva. A vizsgált kategóriában Fusion platformmal kapod a legtöbb értéket. Megveheted a Radeont is az Intelhez, mert senki se írta, hogy rossz, csak egyszerűen többet kapsz a pénzedért, ha AMD Fusiont veszel Radeonnal.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz smkb #46 üzenetére

    Ez nem így van, ugyanis a PowerXpress 4.0 benne van az új Catalystekben. A végleges muxless támogatás a 11.4-be került bele. Ez április óta pontosan úgy működik, ahogy az Optimus.

    A Llano az más előnyöket tartalmaz. Ott a grafika lekapcsolása Dual Graphics mellett teljesen hardveres. Hibernálja a dGPU-t, ha nincs rajta munka, de nem a szoftver dönt erről, hanem a hardver. Ez mindegyik CF konfiguráción így működik. Természetesen a hardveres megoldások nagyságrendekkel hatékonyabbak a szoftveresnél, de az Intel IGP-khez ezt lehetetlen alkalmazni, így marad a szoftverből vezérelt muxless, ahogy az Optimusnál. Ugyanez a megoldás működik az AMD platformon, ha nem aktív a Dual Graphics.

    A notigyártónak akkor kell dolgoznia a driveren, ha nem kéri a gyári támogatást. A Sony, a Toshiba és a Panasonic ezzel nem élt, így nyilván ők nem kapják meg az AMD havi frissítését. Ettől még működhet, csak nekik kell gondoskodni a támogatásról.

    A muxed módú switchable graphics továbbra is él, de ezt a módot az AMD hivatalosan nem támogatja. A notebook gyártójának kell a driver frissíteni rá.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz rudi #53 üzenetére

    A PowerXpress 4.0 a működésben ugyanaz, mint az Optimus. Muxless megoldás, ami az elindított szoftver alapján egy adatbázisból nézi, hogy az a szoftver az IGP-n, vagy a dGPU-n fusson. A 11.4-es Catalystben jelent meg, és minden olyan terméken működik, mely támogatja a PowerXpress 4.0-t, vagyis olyan Radeont használ, ami új generációs, így a kódneve Seymour, Whistler, vagy Blackcomb. Egyszerűbb persze azt nézni, hogy az UVD motor 3.0-s verziójú-e. Összefüggésben nincs a két technika, csak az UVD 3.0 a Manhattan család extrája. Márpedig a PowerXpress 4.0 a Manhattan GPU-kkal érhető el. Kereskedelmi néven a Manhattan GPU-k a Radeon HD 6400M, 6600M, 6700M és 6900M sorozat tagjai. A 6300M, 6500M és 6800M termékek előző generációsak, amit az UVD 2.2-es motor is mutat (ami az MVC-vel van szimplán kiegészítve, illetve ez csak egy szoftveres dolog a 3D-s Blu-ray-hez). Ezekben nincs PowerXpress 4.0.

    A switchable graphics az egy régebbi megoldás, ami gyárilag nincs támogatva, vagyis a noti gyártója dönt az alkalmazásáról. Bárhol bevethető, csak el kell dönteni. Ezt persze az AMD gyári driverei nem tartalmazzák, vagyis ha a gyári Catalyst megy fel, akkor a switchable graphics megszűnik, ez egy automatikus beállítás. Az IGP-re betölti a drivert a Win, csak nem fogja használni, mert nincs meg az átváltáshoz szükséges mód. Ez egy Muxed rendszer, vagyis manuálisan kell átkapcsolni.

    A full AMD-s gépekre két opció van. Ott is a PowerXpress 4.0 él, ami hasonlóan Muxless, és dettó ugyanúgy működik, mint az inteles verzió, vagy az Optimus. A másik opció, ha a Dual Graphics mód aktív, ami lényegében egy CrossFire. Ilyenkor a PowerXpress 4.0 speciális változata töltődik be, ami szimplán annyiban különbözik, hogy nem egy adatbázis dönt a dGPU használatáról, hanem a hardver monitorozása. Ha nincs nagy terhelés, akkor a dGPU-t pár másodperc után újra hibernálja a Dual Graphics.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz atesss #115 üzenetére

    A dGPU teljes áramellátást nem lehet megszüntetni. A lekapcsolás egyfajta hibernálás, amivel az MXM modul fogyasztása jelentősen 1 watt alá esik, de 0 wattra nem lehet lenyomni. Ettől viszont elenyésző lesz még fogyasztás ... +0,1-0,2 watt maximum. Ami teljesen 0 wattra lekapcsolós dolog azok a muxed megoldások, de az körülményes, mert manuálisan kell váltani, és a képernyő is elsötétül a váltáskor. Ezért nem nagyon alkalmazzák már a gyártók, mert az a +0,2 watt megéri az automatikus váltást, amiből a júzer semmit sem érzékel.
    Az elterjedt automatikus muxless megoldással IGP-t sem lehet tökéletesen lekapcsolni. Nagyon enyhe fogyasztása annak is lesz, de bőven fél watt alatt. Szinte jelentéktelen.

    Mindez alól a Dual Graphics különbözik, mert az hardveres megoldás. Ott a lekapcsolást nem adatbázis csinálja, vagyis minden program indításakor bekapcsol a dGPU, de ha nincs nagy terhelés, akkor azonnal hibernálódik. Ennek az az előnye, hogy a rendszer mindig jól dönt, vagyis sosem lesz olyan, hogy az adott programnak elég lenne az IGP is, de az adatbázis nem tartalmaz rá profilt, vagyis nem ismeri fel a programot, így a legjobb teljesítmény érdekében odaadja a dGPU-nak a futtatást. Ezt driverben lehet amúgy állítani, hogy te mit szeretnél, ha az adott program nincs a driver adatbázisában. Alapértelmezés szempontjából az Optimus és a PowerXpress 4.0 is a legjobb teljesítményre törekszik.

    A 6470M és a 6490M ugyanaz a lapka. Technikai különbség nincs, de a HD 6490M gyorsabb. A VRAM-tól függően 1-2 wattal többet is fogyaszt.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz atesss #154 üzenetére

    Ha a dGPU támogatja a PowerXpress 4.0-t akkor ez a helyzet. Persze az internet egy kicsit tág fogalom lett. És itt a működés is eltérő. Az új AMD-s driverek az Intel IGP-k mellett az új böngészőket már odaadják a Radeon GPU-nak. Ez persze felülbírálható, de alapértelmezetten a legjobb felhasználói élmény az elsődleges, és több webes tartalom gyorsítható GPU-val. Az Optimus itt még mindig minden böngészőnél az IGP-t helyezi előtérbe. Persze ez lehet, hogy megváltozik a jövőben. Ez egy nagy kérdés, hogy manapság melyik a jobb. Az élmény szempontjából nyilván a Radeon és a GeForce, de többet fogyasztanak, ami negatívum.

    Nem biztos, hogy érdemes egy mondatott a szövegkörnyezetéből kiragadni, mert más lesz az értelme. Az Intelhez vehetsz AMD Radeon, ha az PowerXpress 4.0-et támogat, mert automatikusan lekapcsol, de teljesen AMD platformra építve többet kapsz a pénzedért. Illetve itt állandó kivétel a Toshiba, a Sony és a Panasonic. Mivel azokra a gépekre nem telepíthető a gyári Catalyst.

    A dGPU beépítése drága. Ez az áron is meglátszik. Teljesítményben nem kapsz egyébként annyival többet. Ami megérheti az a szolgáltatás, és a gyors terméktámogatás. Például nemrég jelent meg a Flash 11. Az AMD és az NV már támogatja, míg az Intel nem tudni mikor ad ki hozzá drivert. Attól függ, hogy a gyors terméktámogatás megér-e neked +25k-t, vagy esetleg nem érdeklődsz például az új webes felületek iránt, és akkor meg mindegy, hogy gyorsan jön-e a driver.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz rudi #157 üzenetére

    Az Intelhez kell a PowerXpress 4.0-t támogató VGA, hogy gyakorlatban megkapd a szolgáltatást. Ilyen GPU a Radeon HD 6400M, 6600M, 6700M és 6900M. A 6300M, 6500M és 6800M nem ilyen. A Lenovo notijában nem működhet a dolog, mert a GPU nem a Manhattan családba tartozik.

    A wattokban mért különbség szimplán a fogyasztáskülönbség. A Lenovo gépében egy Cedar GPU van, ami a HD 5000 volt régebben. A többi termékben azért teljesít ilyen jól a Radeon a fogyasztásban, mert valóban új generációs HD 6000-es lapka, és nem csak átvitt termék. A HD 6370M abban különbözik a HD 5400M-től, hogy van HDMI 1.4 támogatás és ennyi. Asszem valamivel nagyobb még az órajel, de a lapka nem változott. A Manhattan generáció az fogyasztás csökkentésére ment rá, ami a Sabine gépek fogyasztásában meglátszik.

    Az APU-nál a Dual Graphics hibernálás nem adatbázisos, azért működik úgy ahogy látod. Minden program amit elindítasz bekapcsolja a dGPU-t. Ha a rendszer úgy ítéli meg egy kis idő múlva, hogy erre nincs szükség, akkor újra hibernálásba kerül (nyilván ezt a hardver a terhelés monitorozásából eldönti, és visszaigazol a drivernek, hogy feleslegesen dolgozik). Ennek az az előnye a szoftveres megoldással szemben, hogy egy program aktív működése közben bekapcsolható a dGPU. A muxless PowerXpress 4.0 és Optimus mellett, ha elindítasz például egy böngészőt, és azt odaadja a driver az Intel IGP-nek, akkor a futtatás ideje alatt többet nem kaphatja meg a futtatás jogát a dGPU. Elindítasz mondjuk egy WebGL-es játékot, akkor nem kapcsol át dGPU-ra a rendszer, mert a driver kiosztotta a programot. A hibernálós módszernél hardver átkapcsol, mert érzékeli a megnövekedett terhelést. A muxless megoldásoknál az egyik megoldás erre, hogy felülbírálod a driver adatbázisát, és kéred, hogy a böngészőt kapcsolja a dGPU-ra. Ekkor a helyzet ugyanaz lesz, csak állandóan a dGPU fog menni, ami egy fórumozásnál nem jó. Persze a muxless módot jobban nem lehet megoldani. A hibernálós megoldás külön gyártóknál nem lehetséges.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz rudi #165 üzenetére

    A txt gondolom az idle. Ott a dGPU semmit sem számított, mert azt azonnal lekapcsolta magát. Tehát az az APU fogyasztása, plusz a dGPU 0,1-0,2 wattja, de azt mindenki megkapja, mert 0 wattra nem lehet letiltani. A megoldás, hogy idleben a mobil Core i3 jobban gazdálkodik, mint a mobil Llano. A Lenovot ne számítsuk, mert nem kapcsol le a dGPU.

    A filmlejátszásnál szintén tisztán az APU dolgozik, de itt sok függ a Catalyst kalibrálásán. Az UVD csinálja a dekódolást, de alapértelmezésben be vannak kapcsolva ezek a szolgáltatások: [link] - a post-process effektek a GPU shaderein futnak le, és így javítják a képminőséget (már akinek ez szükséges, mert igény szerint letiltható). Ez viszont extra fogyasztás az APU-nak (kb. +1 watt), mert ki kell számolni őket. A fizetős lejátszókban ezek felülbírálhatók, de az MPC-HC-ben a driver szűrési képességei élnek. Ezek azok a szűrők, ami miatt a Llano a HQV HD 2.0-ban 192 pontot teljesít. A HD Graphics 3000 182 pontot tud, de ez igazából lényegtelen, mert a Media SDK-ra viszi az Intel a lejátszást, mivel az IGP még mindig nem támogatja 100%-osan a DXVA-t. [link] - ez csak nemrég derült ki. Ugyanazokkal a hardveres hibákkal küzd, mint az előd. A Quick Sync motor dekódoló képességeiről még nincs HQV HD 2.0 adat.

    A Lenovo biztos tudott róla. Azért vették ezt meg, mert a HD 6300M a legolcsóbb DX11-es mobil dGPU. Tiszta üzlet az egész. Több marad a zsebben.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz atesss #168 üzenetére

    Minden HD 6000-es mobil Radeon 1.4-es HDMI-t kap. Ez követelmény. Egyedül az Brazos platform esetében nem az.

    Főleg a 3D-ben előny.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz M@trixfan #172 üzenetére

    Ahogy elnéztem zömében semelyik sem támogatja, tehát vadászni nem érdemes. :) Tisztelet persze a kivételnek, ha van, de én még nem láttam.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz t-bali3 #222 üzenetére

    Abban a notiban nem aktiválható a proci IGP-je, így nincs mire váltani.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Chaser #251 üzenetére

    Pontosan, lassan 7-8 éve ilyen az összes proci. Egy rövid ideje a modernebb VGA-k is. A hővédelemnek csak a legvégső lépcsője a lekapcsolás, ami fagyással egyenértékű. Ez jó ha van, de az a probléma vele, hogy a működése nem 100%-os (rendszerint a chip túléli, de a kötéseknél már nem biztos, hogy sikeres a lekapcsolás), így a lekapcsolás előtt több extra védelem is van, amelyek arra szolgálnak, hogy a kritikus hőmérsékletet sose érje el a hardver. Ez a kombináció elég jól működik manapság.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Kolondrum #259 üzenetére

    Van a tesztek között terheléses vizsgálat. Ha jelentkezik valami szerintem tuti megírjuk.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák