Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • erdoke

    titán

    válasz Cathfaern #6 üzenetére

    Sajnos a "vitaminok" korántsem alkotnak egységes csoportot. A zsírban oldódó vitaminokból (elsősorban D3-ből és K2-ből) manapság sokkal többen hiányosak, mint a vízben oldódóakból, úgyhogy én inkább oda koncentrálnék.
    Ráadásul a C és az E inkább antioxidánsok, mint klasszikus vitaminok. Éppen ezért az igény leginkább az oxidatív stressz mértékétől függ, amiben benne van a táplálékkal bevitt "ártalom", de a nem elegendő és rossz időzítésű alvás, illetve a stressz is. Ahogy a szösszenetben linkelt riportban is látszik, alacsony oxidatív stressz esetén a C vitamin igény minimális lehet. Nemrég csináltak nagy, összehasonlító vizsgálatokat, és a nagy mennyiségben bevitt antioxidánsok az semmiféle előnyét nem sikerült kimutatni. Ellenben egyre gyűlik az információ, hogy a D vitamin mennyire fontos mint transzikpciós regulátor. Mg a hazai ajánlást is felvitték 2-4000 NE-re, ami nem semmi ugrás a korábbi 4-800-ról. Ha egyetlen kiegészítőt szedhetnék, az mindenképpen egy D3 + K2 tabletta lenne. Télen napi 2*2000 NE-t (náthás tünetek eseten pár napig akár a dupláját), tavasztól őszig a napozástól és táplálkozástól függően.
    Ami baromi fontosnak tűnik még, az a DHA (zsíros, hideg vízi halban levő omega-3). Sajnos a hal/tengeri herkentyű az igazi, nem a kapszula. Azért mondom, hogy sajnos, mert nem olcsó mulatság heti 2-3-szor lazacot vagy hasonlót enni...

    (#10) dugynok
    Az izmokban levő glikogén az állat kimúlása után max. percekig van még ott, tehát fogyasztáskor már nem. Tápanyag táblázatokban sem szoktak szénhidrátot jelölni. A mennyisége egyébként is nagyon kevés, 20-30 deka van egy felnőtt emberben összesen, ill. kb. ugyanennyi a májban. Ebből is jól látszik, hogy mi az elsődleges raktározható tápanyag: a zsír. Sovány emberben is több kg található, amin napokig tud futni a szervezet.

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

Új hozzászólás Aktív témák