Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Zeratul

    addikt

    válasz adamssss #33 üzenetére

    A kémai ami korlátoz de erősen. Van olyan akku ami most 5x olyan energia sűrűségű mint a Li-ion, de olyan összetevői vannak hogy vegyi fegyver engedéllyel lehet gyártani és felhasználni. (lítium tionil klorid).

  • ziku

    csendes tag

    válasz adamssss #33 üzenetére

    Az akkumulátortechnológia évente 5-10%-ot fejlődik mindenfajta áttörés nélkül. Pár év, és eljön a 600-700 kilóméteres hatótáv, itt egy riport róla Elon Musk-kal, 7:30 körül beszél erről:

    https://www.youtube.com/watch?v=OJNiVujz8VQ

    [ Szerkesztve ]

  • Feketelaszlo

    senior tag

    válasz adamssss #33 üzenetére

    Megoldható, hogy a mobilod 1 hétig bírja, ha valami óriás akkut raksz mellé, amitől fél kilós lesz a készülék. A Tesla pont ezt csinálja az autókkal - az akkumulátorcsomaguk súlya egymagában van akkora, mint 1-2 kissebb sportautóé (ettől olyan nagyon különleges :D ).

  • Cifu

    nagyúr

    válasz adamssss #33 üzenetére

    A lobby erejét nem kell bemutatod, tudom mire képes.

    De akkor egy másik irányból megpróbálok rámutatni, miért nem összevethető a civil és katonai igénylista.

    Az US NAVY a nukleáris meghajtású hadihajók és ezáltal a nukleáris reaktorok kifejlesztésében régóta érdekelt, kb. az 1940-es évek végétől kezdve dolgoznak rajta. Az 1950-es években az első ilyen reaktorokkal szerelt tengeralattjárók és felszíni hadihajók is elkészültek, és jött a nukleáris reaktorokat gyártó lobby is (General konszern és a Westinghouse első sorban). Az 1960-as években gőzerőre kapcsolt a gyártás, és úgy tűnt, hogy a jövőben minden hadihajó reaktorral lesz táplálva, olajfüggetlen lesz. Mikor kitört az olaj-válság, még jobban ráhajtottak erre, úgy tűnt, hogy már nem csak a tengeralattjárók, repülőgép-hordozók és cirkálók, de a rombolók és a fregattok is nukleáris meghajtásúak lesznek.

    Csakhogy aztán a költségvetésben mégse sikerült ezeknek elég pénzt kanyarítani, és csak lassacskán, erős kongresszusi nyomásra sikerült egy független elemzést készíteni. Ami azt mondta, hogy egy nukleáris meghajtással rendelkező romboló (~6-7000 tonnás felszíni hadihajó) esetében 100-120$-os (akkori árakon!) olajárakkal számolt hagyományos meghajtású rombolóval azonos költségen épül meg és üzemel 25-30 évig. A tanulmány vége az lett, hogy azóta csak a repülőgép-hordozók és tengeralattjárók épültek nukleáris meghajtással az amerikai haditengerészet számára. A döntést élesen kritizálta a haditengerészet nukleáris-meghajtással foglalkozó tisztjei és a nukleáris erőforrásokat gyártó lobby is.

    2005-ben egy tanulmány ugyanerre jutott, közepes méretű hadihajók esetében 178$-os olajárat mondott, akkori áron. Vagyis ha tartósan ennél olcsóbb az olaj, akkor nem éri meg nukleáris meghajtásban gondolkodni egy ilyen méretű hajóegységnél. A CG(X) programnál, amely ~12-15 ezer tonnás légvédelmi cirkáló lett volna (a hagyományos meghajtású Ticonderoga-osztály utódja), megint előkerült a dolog, de a vége az lett, hogy (a tervezőasztalon még) elvetették a tervet, mert gazdaságtalan lett volna.

    Akkor győzött az olajlobby? Nos nem igazán. Az US NAVY az emelkedő olajárak láttán nem a nukleáris energiához kezdett el visszafordulni, hanem alternatív üzemanyagokhoz, adott esetben bio-üzemanyagokhoz, illetve a megújuló energiaforrásokhoz. A program neve Great Green Fleet (Nagy Zöld Flotta). Itt tartunk...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Venyera7

    senior tag

    válasz adamssss #33 üzenetére

    Jelenleg szerintem egy átlag felhasználónak bőven elég 150-200km, ha a munkahelyemen felmerül a kérdés, akkor mindig vissza kérdezek, hogy egy nap akikor munkába jössz(mész) hány kilométert teszel meg? A válasz pedig 50-100km akkor hova kell a 600-700km hatótáv? Persze áruszállításnál fontosabb kérdés, de ha ott meg is maradna a belső égésű motor, akkor is drasztikusan csökkenne a károsanyag kibocsátás és élhetőbb jövőnek néznénk elébe. Itt a legfontosabb az lenne, hogy olcsó legyen nem 10millió, hanem 5millió.
    Főleg ha azt nézem, hogy jelenleg az átlag hőmérséklet 1,5fokkal emelkedett,és a kutatók 2fokra azt állítják, hogy visszafordíthatatlan. Közben az a mocsok Trump ezt megtagadná, mert szerinte a klímaváltozás csak kitaláció. :W

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák