Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Laslow

    senior tag

    válasz Shongi85 #5529 üzenetére

    Szerintem is a táp körül lesz a gond. Egy pici esélye annak is van, hogy az alaplapod bios-a nem támogatja a procit, és ez okoz ilyen problémát. De ennek tényleg kicsi a valószínűsége, mert akkor vagy lassabban menne, vagy el sem indulna, mindenesetre nézz utána a neten, hátha.

    "A Bijou olyan, mint mikor egy gyönyörű, csillagos nyáréjszakán nagyon-nagyon szomorú vagy, és közben mézes epret eszel" - http://bijoumusic.hu

  • Laslow

    senior tag

    Sziasztok!
    Az alábbi a gépem:
    Ryzen 3 2200G
    Asrock B450M-HDV - még 1,5 év gari
    G.SKILL Aegis 16 GB DDR-400 3000 MHz CL16 KIT RAM - még 1,5 év gari
    Samsung 860 EVO 250 GB SSD
    WD 2TB HDD
    Seasonic Focus Plus 450 Gold táp
    Windows 10 Pro

    2019 nyarán vettem az alaplap+CPU+RAM triót. 2 gondom volt/van vele.
    1. Az AMD video driverrel szenvedtem egy ideig, mert vagy a lokál videók, vagy a YouTube videók nem voltak folyamatosak, de a sokadik Windows és/vagy AMD driver reinstall után valahogy megoldódott, ezzel már egyáltalán nincs gondom.
    2. A gép nem volt stabil, 1-2-3 naponta - akár idle módban is - kék halállal újraindult, a legkülönfélébb hibaüzenetekkel. A hibaüzenetek nem vittek tovább a megoldáshoz. 8K YouTube videók lejátszása is elég stabilan vezetett újrainduláshoz 1 percen belül.

    Lecseréltem a SATA kábeleket, nem segített.
    Lecseréltem a régi tápot a mostani Seasonicra, nem segített.
    Lecseréltem a régi HDD-t a mostani WD-re, nem segített.
    Lecseréltem a régi SSD-t a mostani Samsungra, nem segített.
    Közben persze rakás Windows újratelepítés, de nem segített.

    Futtattam Windowsos memóriatesztet, meg memtest86-ot is (pendrive-ról bootolt, majd órákon át futott), nem jelzett egyik sem hibát.

    Futtattam CPU stress tesztet, semmi gond nem volt.

    Vírusom meg hasonlók elvileg nincsenek. Szkenneltem a gépet fél tucat ajánlott víruskeresővel, semmi. Kéretlen prg keresőkkel is, semmi. Nem szoktam minden nyavalyát feltelepíteni, bár ez alól kivétel most ez a pár játék.

    Kaptam olyan tippet, hogy az újraindítások oka esetleg érintkezési hiba. Kiszedtem a 2 RAM modult, visszarakosgattam őket, pár napig csak az egyiket, jó volt. Pár napig csak a másikat, jó volt. Aztán mindkettőt, jó volt. Kezdtem örülni. Megszűntek a random fagyások/újraindulások, tényleg kontakt hiba okozhatta a problémákat.

    Mostanában elkezdtem azonban játszani. Nem sokat, csak egy kis Warcraft 2, Settlers 2, meg Starcraft 2. Sajnos játék közben az utóbbi kettőnél ismét előjöttek pár perc után a kék halálok/restartok (a Warcraft 2 stabil, de annak mai szemmel nézve kb. nulla a gépigénye).

    Kétlem, hogy mindkét játék csupa bug lenne és attól indulna újra a gépem. Arra gyanakszom inkább, hogy terhelés alatt instabil a gépem. Hogy szoftveres vagy hardveres hiba miatt, azt nem tudom. Már azt nagy előrelépésnek érzem, hogy idle állapotban már hónapok óta stabil, de roppant bosszantó, hogy egy kicsit játszani sem tudok, mert akkor már instabil.

    Most kb. ott tartok, hogy pénz nem érdekel, lecserélem az alaplap+CPU+RAM triót, mert ezek valahogy nem alkotnak nálam egy stabil gépet. Hogy valamelyik hardverrel van-e gond, vagy a rájuk épülő szoftverekkel, vagy önmagukban minden jó-e, csak ez a trió egymással nincs rendben, nem tudom.

    Van valakinek még valami ötlete?

    Igazából nincs szükségem újabb/gyorsabb hardverre, tök jól ellennék ezzel a mostanival, ha stabil lenne. Ha neki is állnék cserélni, nem tudom, hogy melyikkel kezdjem (ha pl. jó a RAM, akkor nem szívesen vennék új 16GB RAM-ot ehelyett). Az alaplapra és a RAM-ra még van másfél év garim. De így nem tudom garanciáztatni sem, mert mit mondjak, hogy nem stabil vele a gépem? Melyik hardverrel? Értitek... Arra sajnos nincs lehetőségem, hogy szerezzek kölcsön valahonnan egy másik alaplapot/CPU-t vagy RAM-ot, és azzal használjam egy ideig.

    "A Bijou olyan, mint mikor egy gyönyörű, csillagos nyáréjszakán nagyon-nagyon szomorú vagy, és közben mézes epret eszel" - http://bijoumusic.hu

  • Laslow

    senior tag

    válasz konci79 #44632 üzenetére

    Átrakom a RAM-ot 2933 MHz-re. A BIOS-ban AUTO-ra állítva 1067MHz-et ír a Memóriára a Feladatkezelő.

    Milyen alkalmazással monitorozzam a hőmérsékleteket, amit utólag (fagyás után) vissza tudnék nézni, hogy hol mennyi volt?

    [ Szerkesztve ]

    "A Bijou olyan, mint mikor egy gyönyörű, csillagos nyáréjszakán nagyon-nagyon szomorú vagy, és közben mézes epret eszel" - http://bijoumusic.hu

  • Laslow

    senior tag

    válasz konci79 #44635 üzenetére

    2933MHz-re visszavett RAM-mal most lenyomtam fagyás nélkül 2 Starcraft küldetést. Eddig 1 percen belül mindig fagyott. Lehet, hogy meglett a megoldás, és gyenge a RAM?

    "A Bijou olyan, mint mikor egy gyönyörű, csillagos nyáréjszakán nagyon-nagyon szomorú vagy, és közben mézes epret eszel" - http://bijoumusic.hu

  • Laslow

    senior tag

    válasz konci79 #44640 üzenetére

    Köszönöm neked és jokeph-nek a segítséget.
    Tegnap teszteltem a gépet Settlers 2-vel is. Eddig még sosem sikerült fagyás nélkül végigvinni benne egy küldetést, most viszont igen.
    Megspóroltatok nekem jó pár tízezer forintot az ötlettel, hogy a 3000-es RAM-ot csak 2933 MHz-en hajtsam. Nem is gondoltam rá, hogy hivatalosan nem is tudja az alaplap kezelni a RAM-okat 3000 MHz-en, pedig ott van a gyártó honlapján feketén-fehéren.

    "A Bijou olyan, mint mikor egy gyönyörű, csillagos nyáréjszakán nagyon-nagyon szomorú vagy, és közben mézes epret eszel" - http://bijoumusic.hu

  • Laslow

    senior tag

    válasz konci79 #44635 üzenetére

    Már tök boldog voltam, hogy stabilan megy a 2933MHz-re visszavett memória órajellel a Starcraft 2, és a Settlers 2 első küldetését is fagyás nélkül meg tudtam csinálni. Erre a 2. küldetés állásbetöltés után 30 másodpercen belül mindig kilép a játékból, bármit csinálok.

    Factory default BIOS-szal is kilép a Settlers 2 (de a Starcraft 2 nem). A kilépés 1 mm-rel a sárga szaggatott vonaltól balra történt. Én semmi extrát nem látok azon kívül, hogy leállt a játék:

    A fenti adatokból én azt látom, hogy sem a CPU, sem a Vega 8 GPU nem volt terhelve, sem a RAM-ok, gyakorlatilag kisujjal el kellene bírnia a gépnek a játékkal. Emiatt szerintem nem az állhat a háttérben, hogy túlmelegedne valamelyik alkatrész. Mivel a Starcraft 2 stabilan fut, lehet, hogy a hiba egy Settlers 2 bug, de lehet, hogy valami hardver/szoftver gond a gépemmel.

    Viszont engem eléggé zavar, hogy nem tudok a játékkal játszani. Mit lehet ilyenkor tenni?
    Ryzen 3 2200G + Asrock B450M-HDV + G.SKILL Aegis 16 GB DDR-400 3000 MHz CL16 KIT RAM 2933MHz-en vagy kevesebben (3000MHz-en játék közben fagy, de azt elvileg az alaplap sem tudja, úgyhogy OK).

    "A Bijou olyan, mint mikor egy gyönyörű, csillagos nyáréjszakán nagyon-nagyon szomorú vagy, és közben mézes epret eszel" - http://bijoumusic.hu

  • Laslow

    senior tag

    válasz konci79 #44734 üzenetére

    Valóban a Settlers 2 volt a hibás. Fórumot böngészve találtam játék specifikus megoldást, már nem fagy. Köszönöm a tippet!

    "A Bijou olyan, mint mikor egy gyönyörű, csillagos nyáréjszakán nagyon-nagyon szomorú vagy, és közben mézes epret eszel" - http://bijoumusic.hu

Új hozzászólás Aktív témák