Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Roland73 #1415 üzenetére

    Véletlenül épp tegnap írtam erről a másik topikban:

    http://prohardver.hu/tema/dvb-t_dvb-s_dvb-c_kartyak_usb_pci/friss.html

    Nálam a pendrive által írás közben kibocsátott impulzusok szórták meg az antennát úgy, hogy szintén szétesett a kép (szintén DPS 80, de nem ez volt a gond). Ezt a pendrive alufóliával történő burkolásával tudtam hárítani. A fólia lehetőleg az USB-csatlakozó fémrészével érintkezve testelődjön.

    De később erre már nem volt szükség, amikor beindult nálunk a helyi adó, és nagyobb lett a térerő, továbbá az antenna is kikerült messzebbre, falon kívül.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz #16695808 #1398 üzenetére

    Nekem aztán semmi érdekem védeni a francia szolgáltatót, de szakmai szempontból vannak itt butaságok, több hozzászólásban is.

    Az érthetőség kedvéért vegyük a saját példámat. Távoli adó visszavert hullámát nagy nehezen befogtam egy erősítős lepkeantennával, 60-68 % jelminőséggel, ami véletlenül pont a szoba sarkában, a TV mögött volt működőképes (szerencsére, mert így esztétikailag nem zavart.)

    Ezután beindult a helyi adó kísérleti adása (vagyis elvileg csökkentett teljesítményen), ami már erősítő nélkül bejött 77 és 94 %-on. Ezt már nem reflexióból, hanem egyenesben tudtam venni.

    Bár műszaki emberként tökéletesen tisztában vagyok vele, hogy az antennaerősítő csak gyenge jelekhez való, nem hagyott nyugodni a dolog, hogy az eddig soha nem látott 100 %-ot valahogy megcélozzam. Ezért próbára beiktattam az erősítőt a lepkébe, természetesen a passzív balun-trafó helyett.

    Ami a vicc, hogy tápfesz. nélkül, mintha mi sem történt volna, maradtak a százalékok. Pedig elvileg egy ilyen erősítő táp nélkül biztosan gyengít. De kapacitív csatolások útján bizonyára átszivárgott a jel.

    Ezután rákapcsoltam a tápot az erősítőre. Kép rögtön szétesett, százalékok ugráltak, jóval 60 alá, nézhetetlenné vált.

    Bár léteznek komolyabb, AGC-s erősítők is (Automatic Gain Contol), de egy szokványos antennaerősítő nagyobb jelektől kifekszik, torzít, gerjed, nem arra való. A tunerek bemenete is egy normál, szabvány jelszintre van méretezve (ami passzív antennás, átlagos térerejű vételt tételez fel), az erősítő azt is túllövi ilyenkor.

    Tehát erősítőt soha nem szabad beiktatni, amíg nincs rá valóban szükség. Helyi adónál még az is előfordulhat, hogy erősítő nélkül is túlvezérli a tunert, ezért ilyenkor csillapítótagot kell beiktatni.

    Másik téma: a hazai DVB-T soha nem volt tervezve szobaantennás vételre. Legfeljebb óhatatlanul működhet azzal is, ez fizikailag természetes, sőt elkerülhetetlen.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz salieri. #1434 üzenetére

    Most már megy az Avas próbaüzemben, csökkentett teljesítménnyel. Vagy Tokaj felé is próbálkozhatsz. Célszerűbb a közelebbi adóra beállni, csak ezt befolyásolják az esetleges takarások is. Ha van rálátásod az Avasra, még szobaantennával is működhet. De végleges megoldásnak jobb egy külső antenna.

    Az antenna fajtáját nehéz megmondani, mert ez nem számít egy komoly távolságnak, egy passzív lepkeantenna is már alkalmas lehet. Míg, ha takarásban vagy, nem árt egy jobbat venni. Vagy megmondják a miskolci antennás üzletben, ők már tapasztalatból tudják, hogy hová mi kell. Talán még vissza is veszik, ha nem válik be.

    Szerk: beindult még az Aggtelek-Perkupa is, kifelejtettem.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz salieri. #1436 üzenetére

    Reklámozni nem akartam senkit (nem fizetnek ők nekem ezért). :-)

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Chosen #1472 üzenetére

    Változó, van amikor az antennánál említik, hogy lehet tenni bele erősítőt is, vagy máskor az erősítőnél írják, hogy mihez való:

    http://www.antennak.hu/index.php?kat=63&id=662

    Amúgy, ha lakóhelyed közelében van antennás üzlet, legegyszerűbb ott tanácsot kérni, mert ők általában tudják, hogy hová, mi kell. Vagy adott esetben vissza is cserélik.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Core2duo6600 #1486 üzenetére

    A kedves tv gyártól tehetnének 2 ajzatot a tv jükre és megoldódna minden gond.

    Egy tuner hangolja az analóg és digitális frekvenciákat, így a gyártók is legfeljebb közösített dupla csatlakozóval tudnák ellátni a készüléket. Azt viszont egy külső közösítővel is megteheted, így szinte tökmindegy.

    2 db tunert meg nem építenek be, hiába elvileg nem lenne semmi akadálya, de nyilván növelné a költségeket.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz samsungnyugg #1487 üzenetére

    Nem sok értelme STB-ben gondolkodni, ha a TV önmagában is DVB-T képes. Ráadásul még PVR-es is. Annyi értelme lehetne esetleg, hogy az STB-t videomagnó gyanánt használni, miután önálló tunerrel rendelkezik, így másik multiplexről is tudsz felvenni, közben egy másikat nézni.

    De akkor sem SCART-on kell használni. Ha kevés a HDMI-aljzat, fel lehet használni a komponens-bemenetet is erre a célra. Van olyan dekóder, ami rendelkezik HD-komponens kimenettel is + SCART + HDMI.

    (Bár amit én ismerek, az kártyanélküli, de attól még létezhet kártyás is.)

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz _Sanci_ #1502 üzenetére

    Valóban gramofon-szerű az RTL Klub hangja, erősítőn és hangfalon keresztül is, annyira túl van tömörítve. Egy idő után kimondottan idegesítő.

    Ha közben átváltok az analóg adás NICAM-sztereó hangjára, nem is kell ecsetelni... tragikusan életszerűbb.

    Annyit tudtam a MinDig-en segíteni, hogy equalizeren mély- és magasemelés, ami persze nem pótolja a tömörítési veszteségeket, de legalább elviselhetőbb.

    Duna HD-n viszont láttam komolyzenei koncerteket is, hangot Dolby-ra állítva, ott már legalább valami élményszerű is volt. Még a térérzet is megjelent, ami ugyebár az RTL-nél értelmezhetetlen fogalom.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz spiritex #1521 üzenetére

    Nincs T-Home IPTV-m, de a MinDigTV-nél állítólag bármelyik jobb, ilyen szempontból.

    A digitális adás valóban késik, a realtime kódolás miatt, hiszen kell egy kis idő adóoldalon a kódolást végző számítógépnek.

    X-Faktort én is néztem, tulajdonképpen épp arra gondolva írtam, hogy korrigálva a hangszínt, legalább nagyjából elviselhető.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz canniball #1542 üzenetére

    Bármennyire is profi programmal tervezik, ami számításba veszi az adóteljesítményt, terepprofilt, mérőkocsi adatait, attól még fizikai képtelenség lenne pontos ábrát felállítani.

    Antennát pedig sokféleképpen lehet szerelni, jobbat, rosszabbat, szakszerűen, vagy szakszerűtlenül, így erre távolról nehéz mit mondani, hogy vannak-e kiaknázatlan lehetőségek.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz canniball #1544 üzenetére

    Nem ismerem a helyszínt, de van egy szakmai fórum, ahol az AH szakemberei is szoktak válaszolni ilyen kérdésekre:

    http://www.netboard.hu/viewtopic.php?topic=16208

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz darvinya #1554 üzenetére

    Nálunk is ezt hozta a fejlődés, mióta három adó megy azonos frekvencián, talán egymáshoz szinkronizálgatják, azért csúszik. Amíg csak egy adó ment, ilyen nem volt, hogy néha az RTL Klub hangja is csak úgy nyávog egyet (programváltástól eltekintve).

    Arra is gondoltam, hogy talán az antenna vesz több jelet egyszerre, de egyéb okból ez nem annyira valószínű.

    Eleinte, a tesztüzem indulásakor voltak területek, ahol adók interferáltak egymással, kioltották egymást, néha lement nullára a jel, vagy valakinél végleg. De azután valamit hangolhattak, mert szűntek a panaszok. Ezt a lent említett szakmai fórumon lehetett követni.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz darvinya #1565 üzenetére

    Az MPEG4 vevőboxok is visszafelé kompatibilisek, legyen az kínai kacat stb., MPEG2-t is tud.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz vviktor1 #1558 üzenetére

    Miért tették azonos csatornára azt sem értem...

    Digitális adás fontos előnye, hogy létrehozhatók egyfrekvenciás hálózatok (Single Frequency Network, SFN), ami frekvenciagazdálkodás szempontjából lényeges, miután földi frekvenciából soha nincs elég. Ha ezt a lehetőséget nem használnák ki, az a programkínálatot szűkítené.

    Analóg adásnál ilyet nyilván nem lehetett csinálni, mert a különböző késleltetéssel érkező jel durva szellemképet garantálna.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz vviktor1 #1570 üzenetére

    1 évig a tokaji adó valahonnan visszavert hullámát fogtam, pont ellentétes irányból. Direktben ugyanis Tokaj felé árnyékolásom van. Nem is volt túl stabil a vétel, de legalább este nézhető volt 60 vagy néha 68 %-on.

    Most már ez nem gond, mióta megy a miskolci adó is.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz donjohnson #1569 üzenetére

    Én csak forrasztópákával a kezemben születtem :-) Dolgoztam régen Gelkánál (rádió-magnó-HiFi), később TV-video szervizt üzemeltettem, illetve TV-ket még javítok néha.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz darvinya #1667 üzenetére

    Csak egy kérdés nincs benne cpu?

    Jó vicc. Processzor volt már a 25 éves Videoton TV-ben is. Tényleg úgy tűnik, nem sok fogalmad lehet a szabványos PC-architektúra, és egy berendezésorientált célprocesszor közötti különbségekről.

    Utóbbinál ennél sokkal egyszerűbb kívánságok, módosítások, aprónak tűnő beállítások sem valósíthatók meg utólag, szoftveresen. Nemhogy az USB-csatlakozó használata valami teljesen másra, ami a tervezettől eltérő.

    Nézd meg az Alcor felhasználói fórumát, hány válaszban szerepel a support részéről, hogy bocsi, ilyen kívánságot a chipset nem támogat. Ennél egyszerűbb dolgokat sem.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz balogh #1708 üzenetére

    Gondolom, ilyenkor túlterhelt az ügyfélszolgálat, célszerű más napszakokban is próbálkozni. Addig is esetleg egy topikot tudok, ahol illetékesek is meg szoktak jelenni:

    http://www.netboard.hu/viewtopic.php?topic=16208

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz bostone #1721 üzenetére

    Ezeknél a vevőknél, ha egyszer már tárolva vannak a frekvenciák, programok, azt már nem felejti el. Ezért soha nem szabad újrahangolni, amikor "csak" annyi a gond, hogy nincs antennajel, mert ezen az újrahangolás biztosan nem segít, viszont rögtön törlődnek a beállítások (önszívatás).

    Úgyhogy ilyenkor előbb mindig az antennát kell csesztetni, csatlakozásokat ellenőrizni stb. Az automatikus keresőhöz pedig csak akkor nyúlni, amikor van jel.

    Tárolt adók hiányában egyébként a jelszintet úgy is lehet ellenőrizni, hogy a manuális keresésnél beállsz egy fix frekvenciára, ami nálatok üzemel (vagyis kinézed a Kékest az adótáblázatból), utána addig variálsz az antennával, míg beáll a maximum. Ha ilyen módon bejön minden multiplex, utána már lehet futtatni az automatikus keresést, és akkor nem marad ki egy adó sem.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz djculture #1813 üzenetére

    Tegyük hozzá hogy maga a mindig tv egy fos. Míg a analóg a legnagyobb zivatarban is fogható pl itt szolnok környékén, a digitális a nincs jel szöveggel jutalmaz a szélsőséges időjárásra.

    Ezt így semmi értelme kijelenteni, mert a stabil vétel több körülményen múlik. Nálam például teljesen stabil, de a jövőben másoknál is javulhat még.

    - Térerő az adott helyszínen
    - Antenna fajtája
    - Antennatelepítés, kábelezés szakszerűsége
    - Tuner érzékenysége

    Bár a tunerek érzékenysége azonos nagyságrendű, de előfordulnak kisebb eltérések.

    Pl. a képen látható DPS80 asztali vevő egy One Chip tunert tartalmaz (nyíl jelzi), ami az USB-vevőkben is használatos, nagyon érzékeny. Cserébe kicsit rosszul tűri az erős jelet, de a jelcsökkentés még mindig könnyebben megoldható:

    http://signal.uw.hu/dps80hd_one_chip_tuner.jpg

    Összehasonlításképpen, így néz ki egy hagyományos, hibrid tuner:

    http://signal.uw.hu/4856hq.jpg

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Murphistic #1888 üzenetére

    Nem tudom, honnan veszik a fórumozók ezt a lecsupaszított koax. témát, de egy darab dróttal jobban jártok. Lehetőleg vastagabb fajta rézvezetékkel, lehet elemi szálas is.

    A koax. kábel belső ere túl vékony, felülete kicsi, antennának nem való. Nagyfrekvenciás áramok ugyanis főleg a fémek felületén terjednek (skin-hatás). A folytatása pedig (ahol van rendes árnyékolás) már csak veszteséget okoz, az amúgy is gyenge jelből. Ezért, ha készülék közelében akarunk próbálkozni, legjobb közvetlen bedugni egy darab drótot 0,5-1 méter hosszban.

    Én egyszerűen a műszerzsinórt szoktam bedugni, amikor helyszíni TV-javítás közben, bizonyos esetekben arra van szükség (gyorsteszt). Ez persze nem mindenhol működik, lakás fekvésétől függően.

    Hosszabb vezeték már nem feltétlenül jobb, mert a hullámhossz is elég rövid, tehát attól nem fog jobban rezonálni, inkább rosszabbul.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Tamás88 #1862 üzenetére

    akkor oda egy irányított antenna kell hozzá, mivel a lepke 360°-ban szedi a jelet, és emiatt csak kisebb távolságban működik..

    Helyi adó vételénél talán nem tűnik fel, de 30-50 km távolságról (amire a lepke nagyon is alkalmas, mármint erősítővel), érzékenyen reagál a pontos iránybeállításra, tehát igen enyhe barokkos túlzás azt kijelenteni, hogy 360°-os lenne (körsugárzó).

    A népies nevén lepkeantenna (vagyis síkreflektoros, V-sugárzós antenna) huzalrácsa a reflektor, ami nagyfrekvenciás szempontból egy sík fémfelületet képvisel, miután a rácsméret a hullámhossznál kisebb. Két széle befelé hajlik, ennek is lényeges szerepe van a jel rátükrözésében, a V-alakú sugárzókra. Ami persze esetünkben nem sugároz, hanem veszi a jelet, de elvi okból mindig adóantennáról beszélünk. Ezért vannak sugárzók, körsugárzó vevőantennák, illetve nevezik tápvonalnak a vezetéket. Adás vagy vétel, az antenna működése szempontjából amúgy mindegy.

    Ha a lepkeantenna huzalrácsát eltávolítjuk, és anélkül is kipróbáljuk, távolsági vételre alkalmatlanná válik, nyeresége oly mértékben lecsökken. Ebből is látszik, hogy a síkreflektornak lényeges szerepe van a rádióhullámok visszaverésében, kvázi a parabolaantennához hasonlóan működik. Iránykarakterisztikát is biztosít, ha nem is olyan jellegűt, mint másfajta antennák.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Ciripke #1900 üzenetére

    CA modul szükséges:

    http://www.mindigtvextra.hu/MinDig_TV_Extra_musorcsomagok

    Továbbiak a "Részletek" gombra kattintva.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Murphistic #1902 üzenetére

    Számít a hossz, teleszkópantennánál is nem véletlenül fordul elő, hogy összébb tolva jobb a vétel, mintha teljesen kihúznánk. Teljesen kihúzott állapot az alacsonyabb frekvenciákhoz jó, VHF-sávra. Ezért addig kell állítgatni a hosszát is, míg a legjobb vételt kapjuk.

    Számítással is meg lehet közelíteni, de a gyakorlatban lehet kisebb-nagyobb eltérés, mert vannak fizikai rövidítő és hosszabbító tényezők, impedanciák, ami befolyásolja a végeredményt. A hullámhossz negyedén, felén, egész számú többszörösén is bekövetkezik a rezonancia, ezért vannak gyakorlati okból félhullámú és negyedhullámú dipólok.

    A botantenna (vagy a helyette alkalmazott drótdarab) hossza számít csak, a hozzá vezető árnyékolt kábel már csak a tápvonal.

    1 db botantenna értelemszerűen csak a kábel középső eréhez csatlakozik. 2 db botantenna már szimmetrikus (földfüggetlen) megoldásnak számít, ezért azt baluntrafóval kell az aszimmetrikus koax. kábelhez illeszteni.
    (Balun = balanced-unbalanced illesztő.)

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz darvinya #1977 üzenetére

    Semmi jelentősége, még ha három fázisra szétosztanád a fogyasztókat, akkor sem csökkenne a zavarás (már amennyiben van 3 fázis). Ha meg egy fázisra van kötve a lakás, nincs mit tagolni sem.

    A szobaantennák AM-zavarokat vesznek fel, ami a kapcsolók szikrázásából adódik. Minden elektromos szikra gyakorlatilag rádióadásként működik (ld. szikratávíró), széles frekvenciaspektrumú AM-zavarokat kibocsátva. Ezen legfeljebb a kapcsolók szikramentesítésével lehet segíteni. Vannak erre lehetőségek, szűrőkondenzátorok, RC-tagok, de 100 %-os megoldás nem garantálható, ami abból is kitűnik, hogy a legtöbb háztartási gép tartalmaz ilyen zavarszűrőket (miután kötelező), de attól még bezavarhat.

    Külső antenna használatára kell törekedni, az segíthet. Ha tetőre nem lehet, akkor legalább ablakon kívül.

    Egyébként a neongázzal töltött fénycsövek narancsvörös fényt bocsátanak ki, reklámvilágításhoz szokták használni, mára elavult eszköz. Háztartási célra soha nem is volt neoncső, ez csak egy téves szóhasználat.

    A hagyományos fénycsövek nem trafóval, hanem fojtótekerccsel működtek, ami nem a gyújtást végzi, hanem áramkorlátozó szerepe van, miután a fénycsövek ellenállása a hőmérséklettel csökken, így korlát nélkül egyre nőne az áram, vagyis megfutna és tönkremenne. A gyújtó egy másik alkatrész, ami lehet bimetálos hőkapcsoló, vagy később elektronikus gyújtó.

    A kompakt fénycsövekben viszont van trafó, ferritmagos impulzustrafó, mint sok készülékben, számítógép tápegységében stb. Ezek zavarforrást nem képeznek (illetve tervezéssel kiküszöbölhető), legfeljebb a bekapcsolás pillanatában, de azt is csak a kapcsoló szikrázása miatt.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Kernel #1978 üzenetére

    Fénycsövek elektronikus gyújtói, kompakt fénycsövek elektronikus előtétei, illetve általában a félvezetős kapcsolók értelemszerűen nem zavarnak, miután ezeknél szikraképződés nincs. Csak a mechanikus kapcsolók szikráznak.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz darvinya #1980 üzenetére

    Nézd, volt itt egy hozzászólásod, aminek minden sora tele volt tömény butaságokkal. Ezen nincs mit szépíteni.

    Csak ezt eddig nem tettem hozzá, mert igyekeztem úriember módjára viszonyulni. Most hozod a többi butaságot, szinte elolvasni sem tudom, mert magyarul persze nem bírtál megtanulni. Ilyen szinten nekem ne te szóljál be...

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz darvinya #1985 üzenetére

    Engem nem tudsz ilyenekkel megfogni, mert erősáramot is tanultam, úgyhogy inkább ne nyújtsuk a témát...

    Sajnos engem olyan apróságok is irritálnak, amikor valaki izzónak nevezi a fénycsövet. Az izzólámpák ugyanis izzószállal működnek, ahogy azt Edison kitalálta. Laikus persze azt mond amit akar, csak aki már hozzáértőnek gondolja magát, kicsit is ad magára, ilyen butaságokat nyilván nem ír le.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz darvinya #2006 üzenetére

    De minek az a VHF-dipol? Esztétikailag csak rondít rajta, amúgy meg nincs rá szükség. Hacsak nem akar valaki analóg adókat is nézni. Lehet, valamikor a jövőben lesz még VHF-multiplex is (csak győzzük kivárni), de azon a sávon eleve jobb a terjedés is, sima lepkével is bejöhet.

    Mellesleg a lepkeantennák levehető tartozéka szokott lenni a képen látható 3 db direktor, azt sem fontos felrakni, mert elvileg csak a VHF-vétel javításában játszik némi elhanyagolható szerepet:

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz darvinya #2012 üzenetére

    Nincs miért elnézést kérni, semmi gond... maga a lepke (V-sugárzó) amúgy a hullámhosszra van méretezve, méghozzá sávközépre, ezért szoktak alkalmazni olyan trükköt is, hogy ha az UHF-sáv tetejét akarjuk fogni, akkor a V-szárak hosszából levágnak egy kicsit, ezáltal rövidebb hullámhosszra hangolva az antennát.

    Úgyhogy a méret adott, a nyereség duplázással növelhető. Antennás körökben ezt úgy nevezik, hogy van kislepke és nagylepke:

    Szerk: a képek mérete ne tévesszen meg, ilyet találtam most neten, de a tényleges fizikai méret (szélesség) azonos.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ΞΔGLΞ #2035 üzenetére

    Ezeket a képeket találtam róla, ráírtam a különbséget:

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Tamás88 #2040 üzenetére

    Nem tudom, milyen ott a vétel, távolság, rálátás, de most már úgyis ki kell próbálni, ha megvan.

    Érdemes kipróbálni 5 V-ról is, ha kiadja a box. Egyrészt elegánsabb megoldás, mint a 12 V-os adapterrel görcsölni, másrészt túlvezérlődés esetén még jobb is 5 V-ról járatni, mert úgy kevesebbet fog erősíteni. Ilyenkor a mellékelt tápfeladó dugót természetesen ki kell hagyni, csak egy normál koax. dugó kell helyette.

    Ha még így is túlvezérlődne, 200-300 Ft egy szimmetrizáló trafó, amit az erősítő helyére könnyen be lehet rakni. (Egyébként az erősítőpanelon is van szimmetrizáló, de az erősítő kiiktatásával nem érdemes barkácsolni, egyszerűbb berakni egy másik panelt.)

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Tamás88 #2042 üzenetére

    Ez nem egészen így működik. Az igaz, hogy tápfeszültség nélkül, a szórt kapacitásokon és egyéb alkatrészeken átszivároghat valamennyi jel, de az nem egyenértékű az erősítő kiiktatásával.

    Gondoljunk bele, van egy hangerősítő, ha lekapcsolod róla a tápot, halkabban fog szólni? Sehogy nem fog szólni.

    Vannak ugyan felsőbb kategóriás antennaerősítők, ami direkt úgy van tervezve, hogy táp nélkül átenged, de azok drágábbak is. A lepkeantenna adapterét, ha kihúzom, legtöbb esetben teljesen elmegy az adás, ezt én TV-szerelés közben szoktam is tapasztalni, már ahol ilyen van.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ludla #2047 üzenetére

    Én sem állítottam, hogy kellene, de vannak márkásabb erősítők, aminél ez egy tervezett funkció, míg az egyszerűbb és olcsó konstrukcióknál csak esetleges, és jelszint függvénye. Továbbá a digitális vétel sajátosságai is megtéveszthetik a laikust.

    Ezt lehet tovább fokozni, amikor az erősítő tápját megszüntetve még javul is a jelminőség, stabilabb lesz a vétel. Ez olyan helyeken fordul elő, ahol közel van az adó, és ha levágom a kábel végéről az antennát, még akkor is működik a vevő. Épp ezt tapasztaltam, amikor beindult nálunk a helyi adó.

    Analóg adásra hangolva jobban megfigyelhető, hogy tápfesz. nélkül vagy elmegy a kép, vagy csak erősen zajos kép marad vissza. De az a "vicc", hogy digitális vevő még ilyen zajos jelből is képes vételt varázsolni, ami persze tűéles lesz.

    Ehhez képest analóg adáson meg lehet figyelni, hogy ha nem a tápfeszt kapcsolom le, hanem szakszerűen kiiktatom az erősítőt, tisztább képet fogok látni.De mint említettem, ez a helyi vételi sajátosságok függvénye is.

    Lehetőleg mindig arra kell törekedni, hogy antennaerősítő ne legyen beiktatva, csak akkor, amikor valóban szükség van rá. Mert egyébként egy erősítő zajt is visz be, zavarokat is erősít stb., több problémát okoz, mint hasznot.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Fernet #2070 üzenetére

    A képen nyíllal jelöltem a VHF-dipólt.

    Ténylegesen szükséged van VHF-vételre is, amiért megéri egy ilyen, esztétikailag kissé ronda antennát kibiggyeszteni? Majd, amikor szembesülsz a látvánnyal, hogy egy ilyen VHF-re méretezett hurokdipólus van vagy 75 centi... Alatta látható az UHF változat (bár egyébként az is fog VHF-et, csak kevésbé).

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz malisonX #2094 üzenetére

    Ez úgy szokott működni, hogy vannak ilyen vidéki szolgáltatók, ahol a MinDigTV-t rákötik a saját kábelhálózatukra olyan módon, hogy tetőantennával befogják, majd frekvenciában lekeverve, vagy anélkül továbbítják hozzád.

    Ezért nyilván nincs joguk külön pénzt kérni, tehát ez csak egy ilyen bónusz, hogy nem kell neked saját antennát felszerelni. Akár beüzemelhetsz rá egy kártyás DVB-T-vevőt is, de annak anyagi részeit már a MinDigTV-sekkel kell intézni, a kábeles cégnek semmi köze hozzá.

    Feltételezésem szerint erről lehet szó itt is, vagyis nem akármilyen kódolatlan csatornákról, hanem csak a MinDigTV-ről.

    Amellett lehetnek még a kábelen még DVB-C csatornák is, plusz analóg csatornák is.

    Gyakorlatban ez inkább úgy oldható meg, hogy a kábelre sorosan felfűzöl egy bármilyen DVB-T-vevőt is, plusz egy C-vevőt is. Utóbbit adhatja a szolgáltató is, vásárolhatod használtpiacon is stb.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Watt25 #2098 üzenetére

    Ezt meg lehet csinálni, sőt DVB-S modulációt is lehet kábelre tenni, de attól még a kábeles és a földi jeltovábbítás merőben eltérő igényeket támaszt a digitális adással szemben.

    Csak ami hirtelen eszembe jut (bár ezzel szerintem nem mondok újat), hogy a földi sugárzásban jóval nagyobb hibatűrésre van szükség, a sávszélesség nagyobb része "pazarlódik" hibajavításra, az éterben kevesebb a felhasználható frekvencia.

    Lehet, fórumon nem annyira kívánatos az angol szöveg, de talán ezzel tudnám kiegészíteni:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Video_Broadcasting

    These distribution systems differ mainly in the modulation schemes used and error correcting codes used, due to the different technical constraints. DVB-S (SHF) uses QPSK, 8PSK or 16-QAM. DVB-S2 uses QPSK, 8PSK, 16APSK or 32APSK, at the broadcasters decision. QPSK and 8PSK are the only versions regularly used. DVB-C (VHF/UHF) uses QAM: 16-QAM, 32-QAM, 64-QAM, 128-QAM or 256-QAM. Lastly, DVB-T (VHF/UHF) uses 16-QAM or 64-QAM (or QPSK) in combination with COFDM and can support hierarchical modulation.

    The DVB-T2 standard gives more robust TV reception and increases the possible bit rate by over 30% for single transmitters (as in the UK) and should increase the max. bit rate by over 50% in large single-frequency networks (as in Germany, Sweden).

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Goose-T #2135 üzenetére

    Vannak 12 V-os antennaerősítők, ami elmegy 5 V-ról is, gondolom ez nem az. Másik lehetőség, hogy működne 5 V-ról, csak áramban túlterheli a TV csatlakozóját. Ezt abból lehet látni, hogy ha rámérsz, "leszívja" a feszültséget.

    De talán nem véletlen, hogy a LED sem világít, mert az egy dolog, hogy 12 V-ra van beállítva, attól még világíthatna 5 V-ról is, csak halványabban. Ilyenkor ugyanis a szokásos megoldás, hogy a LED egyszerűen a tápra van kötve, egy ellenálláson keresztül.

    A készülékek 5 V antennatápja elég kis terhelőáramra van méretezve, néhányszor 10 mA nagyságrendben. Normális esetben nem is kell több. Túláram, illetve kábelzárlat esetére védelemmel szokás ellátni, mert az bármikor előfordulhat, vagy beledughatnak passzív antennát is, ami alapból egy zárlat.

    Előfordulhat, hogy túlterhelés esetén a menürendszerben is beáll az "Antenna Power Off", ilyenkor manuálisan kell visszakapcsolni.

    Úgyhogy ez a táp nem pont arra van, hogy LED-eket tápláljunk vele, bár nem azt mondom, hogy 1 db LED még nem férhetne bele. Nagyobb gond, ha az erősítő eleve túl sok áramot igényel és/vagy 5 V-ról életképtelen.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz didros #2222 üzenetére

    Elég jónak kell annak lenni, mert például a plazma-topikban írta valaki, hogy a Panasonic belső tunerrel észrevehetően szebb képet látott, mint külső dobozzal. De az csak egy szokványos, olcsó DVB-T doboz volt.

    Szerk: természetesen HDMI-csatlakozásról volt szó ott is.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz bladesks007 #2245 üzenetére

    Villámkár a tetőantennát veszélyezteti, erkély nem olyan vészes, mert az nem a ház legmagasabb pontja. Ilyen szempontból a magányosabban álló és/vagy magas házak a veszélyeztetebbek. De ha direktben belehúz az ív egy antennába, akkor már régen rossz, lehet akármilyen antenna, gyakorlatilag mindegy --> kuka.

    Másodlagos villámkár (induktív hatás) esetén is mindegy lényegében, mert a villámlás pillanatában keletkező elektromágneses tér a különböző vezetékekben (beleértve a távvezetékeket is) indukál áramot, a vezeték hosszától és a térerőváltozás nagyságától függő mértékben.

    Rengeteg villámkáros TV-t és egyéb készülékeket javítottam, a direkt villám igen ritka, miután legtöbben kábeltévét használnak. De a másodlagos villámkár őket sem kíméli, ilyenkor viszont mindig a konnektor irányából hatol be a nagyfeszültség, károsítva jobb esetben csak a tápegységet, vagy megy tovább is, mindenfelé.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Watt25 #2320 üzenetére

    Működik a letöltés, csak az ingyenes szálak most durván le vannak korlátozva, úgyhogy aki belekezd ne csodálkozzon. De lehet, holnap délelőtt jobban fog jönni, tapasztalat.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz darvinya #2362 üzenetére

    Az Ext(rgb) másnéven Exit(rgb) kifelé csak rgb-ben és nem YUV ami jobb képmínőséget ad.

    A különféle készülékeken látható Ext felirat az "extreme" szó rövidítése, ami egy többjelentésű szó, egyik jelentése a "külső, kültag stb.". Magyarul külső készülék, külső csatlakozás stb. Lehet kimenet, bemenet is.

    VHS szempontjából egyébként érdektelen az RGB/YUV, mert VHS-magnón mindig csak kompozit AV-csatlakozás található (Audio Visual, ha már itt tartunk, sokan ezt sem tudják). Vagy S-VHS magnó esetében S-VHS-csatlakozó, ami ugyan szintén komponens, de csak két komponens. (Az RGB látszólag három komponens, de amellett SCART-nál elengedhetetlen tartozéka negyedikként a kompozitjel is, mert a TV abból választja a H és V szinkronjeleket.)

    Vagy 10 évig javítottam videókat, RGB-kimenetes videót soha nem láttam, ennek persze ésszerű oka van: nincs értelme PAL -> RGB dekódert építeni egy videóba, hiszen a TV-ben úgyis van ilyen áramkör.

    Műholdvevő, DVB-vevő és DVD-lejátszó más eset, mert ott a komponensjelek eleve adottak. VHS-nél a szalagról viszont úgyis csak kompozitjelet kapunk vissza.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz darvinya #2389 üzenetére

    Csak itt házivideóról volt szó (Video Home System).

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz darvinya #2391 üzenetére

    Szerintem ne tereljünk itt mindenfelé, teljesen érdektelen már ez a része, az eredeti felvetés szempontjából.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz kispuszli #2433 üzenetére

    Szokásos probléma, nem tudtad befogni a C-multiplexet, helyi adottságok függvényében jobb antenna kellene, szakszerűen felszerelve stb. már sokszor le volt írva.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz atesss #2427 üzenetére

    Rögzítés közben az egy MUX-on belül lévő csatornákra szabadon átkapcsolhatunk, de a többi csatorna ideiglenesen eltűnik a listából, hogy véletlenül se tudjuk rájuk átváltani, mert ez a felvétel megszakadását eredményezné.

    A "véletlenül" kicsit bugyután hangzik, hiszen szoftveresen szokták korlátozni, mint például az én vevőm is visszaugat, egyszerűen nem enged felvétel közben másik multiplexre váltani. Csak annyi a különbség, hogy a listából nem tűnik el.

    Mit is tud pontosan az az AFD ? Esetleg az is érdekelne, hogyan működik.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Active_Format_Description

    De mi ez a "fake" ?

    Kétféle standby módot tud, egyik a "rendes", amikor az áramfelvételt valóban minimálisra veszi. De némelyik vevő ilyenkor nem bír időzített felvételre sem felébredni, mert annyira gagyi. Ezért kitalálták a "Fake" készenléti módot, ami a kijelzést lekapcsolja, de a készülék szinte ugyanannyit fogyaszt.

    A Scart-ot ugye le lehet "osztani", hogy szükség esetén egy külső hangkimenetre is továbbküldjem ? Vagyis pl. nem terheli-e túl a kimentet két eszköz bemeneti impedanciája (erősen kétlem) / nem okoz-e valamilyen hangproblémát ?

    Nem okoz komolyabb problémát, legfeljebb kisebb jelszintcsökkenést, a dupla terhelés miatt. De ez nem jár sem torzítással, sem károkozással, jó esetben hangerőszabályzással korrigálható.

    Pontosan milyen esetben jobbak a tápellátásos antennák ?

    Minden olyan esetben, amikor antennaerősítőre van szükség, mert távol van az adó, gyenge a bejövő jel, vagy elveszne a hosszú kábelen. Az antennaerősítőt azért kell mindig az antenna tövében elhelyezni, mert minél messzebb lenne, annál több jel veszne a kábelezésen, így csak a zajt (vagy azt is) erősítenénk, ami sok jóra nem vezet. Nem a távtápláláson van a hangsúly, kaphatna áramot a padláson is egy konnektorból, tökmindegy.

    A tunerek érzékenysége általában azonos nagyságrendű, passzív antennák normál jelszintjéhez és normál vételi viszonyokhoz van méretezve, esetleg kisebb különbségek fordulhatnak elő. De ebből adódóan távoli, gyenge adóhoz már szükséges lehet a plusz erősítés.

    200-300mA-nél nem több, jól sejtem ?
    Arra gondoltam, ha már úgyis PC-ről megy, ne kelljen már még egy külön tápot bedugni hozzá, vagyis egy USB csatlakozóról oldanám meg a tápellátást.

    100 mA sem kell általában, egy antennaerősítő nem sok áramot igényel, de itt is lehet kivétel. Ha koaxon akarod felküldeni a tápot, természetesen be kell iktatni egy tápfeladót is, ami a közösíti a DC-komponenst a nagyfrekvenciával, a vevő irányába pedig leválasztja.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz darvinya #2885 üzenetére

    A splitter nem engedi át az 5V-ot, evvel én is megjártam.
    De ez érthető, mert ha átengedné akkor már nem lenne splitter.

    Már megint olyasmiről firkálsz, amiről fogalmad sincs. A második mondatod is gyakorlatilag egy butaság. Láttál már splittert belülről? Vékony tekercshuzal, ferritgyűrűn átvezetve, tökéletes DC-kapcsolat van minden melegpontja között.

    Ha nem engedné át az egyenáramot, akkor azt már DC-leválasztónak neveznék, kapacitív csatolás lenne benne.

    Problémát inkább az okozhat, ha a splitter valamelyik kimenetére egy normál tunert is rákötnek, melyek bemenete lezárja testre a másik készülékből érkező 5 V-ot. Hagyományos (5 V tápot nem adó) tunerek ugyanis induktív csatolású bemenettel kezdődnek, ahol egy tekercs zár a test irányába, ami DC rövidzárat képvisel (nagyfrekvencia persze átmegy).

    Ilyen esetben szükséges lehet egy DC-leválasztó, hogy a splitter minden pontján jelen lévő 5 V-ot ne tudja földelni a másik TV, vagy az első képen látható splitter alkalmazható, ahol baloldalon Power Pass felirat látható, míg a másik irányba DC-leválasztás van.

    Normál splittereken ilyen megkülönböztetést nem látsz, DC-kapcsolat van minden irányba.

    Második képen pedig egy szétberhelt splitter látható, egyik csatlakozóját is kifűrészeltem, mert kellett valamilyen barkácscélra. DC-leválasztó kondenzátor soha nem volt benne, darab drót vezeti át a jelet, teljesen nyugodt lehetsz, hogy az 5 V is átmegy rajta. Biztos ami biztos, kimértem még pár splittert a lomtárban (ennél komolyabb minőségű darabokat is), 0 ohm minden irányba, erről ennyit.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz azbest #2883 üzenetére

    (5-12V-ot kér, de sok méter kábelen az eredeti 5V leeshet 2-3ra). Hasonló problémánk volt utp kábelezésen keresztül táplált eszközzel,

    ...és az milyen eszköz volt egyébként?

    Antennaerősítők igen kevés áramot vesznek fel, néhányszor 10 mA nagyságrendben. Van itt nálam kéznél például egy 10 méteres koax. kábel, nem egy komoly minőség, rendes harisnyája sincs (alufólia+néhány vékony szál) 0,6 ohm ellenállást mértem rajta (külső+belső).

    Antennaerősítő vegyen fel mondjuk 30 mA tápáramot.

    30 mA x 0,6 ohm = 18 mV

    De lehet, ezzel még túloztam is, mert már 10-20 mA is elég egy ilyen erősítőnek, típustól függően (nem teljesítményerősítőről beszélünk, csak feszültségerősítés).

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz darvinya #2910 üzenetére

    Másik oldalát is megmutathatom. Csak a szokásos gagyi, kínai splitter. De nehogy azt hidd, hogy a márkásnak bonyolultabb a belseje, csak az jobb minőségű anyagokból van, jobb az árnyékolás, rendesen körbe van forrasztva, jó az érintkezője, szigetelése, nem esik le róla a menet stb. Ezek miatt a gagyit nem is ajánlom egyébként.

    Neked amúgy ki mondta, hogy egy splitternek kábelhossz-kiegyenlítő szerepe is van? Egyáltalán, szerinted minek kellene benne lenni?

    Az apró ferritgyűrű, amin ellenirányban át van fűzve a zománcozott huzal, többet tud, mint gondolnád. Nézz utána esetleg a ferrites iránycsatoló fogalmának.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz darvinya #2912 üzenetére

    Nem egy szakszerű fogalmazás, kétségtelen.

    De ha azt mondod, hogy a huzal nem viszi át az 5 V-ot (márpedig ezt írtad), az tényleg hülyeség volt.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák