Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz hajraolaj1 #47221 üzenetére

    Kapni kapható, de gondolom azt hordták el először a népek az ára miatt, így nehéz találni belőle, ahol meg van, ott meg drágán mennek. A 860 EVO, MX300, MX500-ból viszont nem is gyártanak 120 gigásat, 250-től indulnak (MX300 275 gigától), és ez a jövőben megjelenő modellekre is igaz lesz.

    A legolcsóbb ajánlott SSD az Adata SU800. Kicsit drágábban, de jellemzően még mindig 20k alatt Adata SP920, Adata SX930, HyperX Fury. Meg amit még találsz az összefoglalóban átlagos felhasználáshoz ajánlva, és megfelel a csatoló típusa, azokból mind létezik 120 gigás.

    A még nem ajánlottak közül a legolcsóbbak a Kingston A400 (bár ennek elvileg a vezérlője lassúcska, meg nincs benne cache, de ez átlag felhasználásnál nem jön ki, meg nagyon régi gépben sem számít amúgy sem), Adata SU650, SU700.

    Nem mindegy, hogy milyen laptop, minek van benne hely, sima SATA csatolós kéne? Illetve megfontolhatnál egy 250 gigásat, mert főleg laptopban nem nagyon tudod bővíteni második meghajtóval, ha kinövöd. Ahogy mindig írom, az is sokat számít, hogy ahol veszed, mi van készleten, milyen árakon kapod, melyikre van nem sok árkülönbözetért esetleg 5 év gari 3 helyett.

    Ahogy nézem, az iponban most elég sok SSD le van árazva, úgy tűnik, hogy főleg a 120 gigásokat szórják kifelé. SP920 van 15,7k-ért, az annyiért nagyon ajánlott, főleg, ha megadják rá az 5 év garit (1-et ír a webshop, de arra nem lehet adni, hülyeséget szoktak a termék adatlapján írogatni, rá kell kérdezni telefonon). SU800 is csak valami 12k.

    Aki olcsón akar NVMe-t bepróbálni, meg megtapasztalni, hogy semmivel nem gyorsabb a SATA-soknál átlag felhasználásnál, tud 13-14k-ért venni Adata SX6000-et, SX7000-et szintén 120 gigásban, az első megvágott sávszélességű PCIe 3.0 x2-es, de a másik x4-es, szóval nem kell felárat fizetni az NVMe-ért, szép lassan ezt is megéljük. Árgéppel, árukeresővel is lehet nézelődni, hátha van ezekből még máshol is ilyen akció.

    De ha 20k körül van a kereted, akkor belepaszírozhatod a most szintén akciós MX300 275 gigásat, vagy MX500 250 gigásat, bement az áruk 21,5k környékére. Tudom, csak Windowsnak és 1-2 programnak kell, a 120 gigás is bőven sok. Mindig így indul az SSD vásárlás, aztán 4-5 hónap múlva mégis jelentkeznek olyan igények, hogy akkor már kerüljön fel 1-2 nagyobb játék, meg kiderül, hogy az az 1-2 progi sem 2 darab konkrétan, meg a Letöltések, temp, Windows frissítéseinek a mappát is kényelmetlen állandóan takarítani, hogy legyen hely. Meg a nagyobb tárterületű SSD átvitelben gyorsabb és írásterhelhetőségben jobb is, Ft/GB arányban is kedvezőbbre jön ki. Ezt mindig meg kell fontolni, mert olcsóbb most venni egy nagyobb SSD-t, mint később egy 120 gigás mellé venni még megint másikat. Extra tárhely még sehol senkinél nem romlott meg.

  • Frawly

    veterán

    válasz Mcray #47241 üzenetére

    Nincs nagy ütemű fejlődés. A Samsungnál két termékvonal van:
    1) SATA: 830, 840, 850, most meg kijött a 860-as. Ez van sima SATA csatolósban, vagy M.2 SATA csatolósban, esetleg mSATA csatolóval.
    2) PCIe: 950, 960, most jött ki a 970-es. Ezek M.2 NVMe meghajtók, játékra felesleges ilyet venni, a játékok nem hajtják ki. Ilyen célra nagy tárterületű olcsó SATÁ-sat kell venni, amin minél több sokgigás játék terpeszkedhet úgy, hogy azért maradjon rajta némi hely a wear levelingnek.

    Az 5 év nem csak az SSD-től függ, hanem hogy hol vennéd. Sok bolt nem adja tovább a gyártói 5 éves garanciát, és a Samsung annyiból speciális, ha a bolt nem adta tovább, akkor a Samsung sem adja meg az 5 évet.

    Igazából neked akármilyen SATA SSD jó lenne, ami 5 év garival jön, ezek általában az Adata SP920, de ez már kifutott modell, meg a Samsungok. Esetleg van egy-két mifelénk ismeretlen gyártó (Forza, Patriot), akinek az SSD-i kaphatók 5 év garival. Ha olcsóbb modelleket nézel, akkor a keretedbe egy nagyon kicsi toldással beleférnek a 250 gigás modellek is, nem csak a 120-asok.

  • Marci112233

    őstag

    Üdvözletem!

    Gondolkodom a mostani Samsung 840 EVO SSD leváltásán, pontosabban csak a rendszer alá tenni egy másik, nagyobb SSD-t.
    Na most a lapom elvileg képes NVMe SSD kiszolgálásra is, de szerintem mezei felhasználóként, napi használat mellet nekem arra nincs szükségem, de én két példa közt variálok. Samsung 860 EVO 250 GB SATA M.2 és Samsung 960 EVO 250GB M.2.
    Ugye a kettő közt árban 11 ezer a difi, mert ugyebár a 960 NVMe-s SSD. Megfelelne nekem a sima 860 EVO is arra amire nekem kéne?
    Azért is akarok tárhely löketet, mert ahogy nézem a Win 10 verziófrissítései egyre nagyobb méretű .old mappákat hagynak maguk után és félek a következő még nagyobb lesz.

    Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

  • Feriboy2

    aktív tag

    Sziasztok!

    Szerintetek megérné lecserélné egy 256 gb-os satás samsung 840 evo-t (89/100, 36 tbw), egy 512 gb-os nvme toshiba xg5-re?
    Tapasztalnék sebességnövekedést, youtubozás, játék stb. közben?

  • Nyethuszar

    tag

    Sziasztok !

    Március hónap közepén vásároltam egy Samsung 960 EVO NVME 250Gb os SSD-t. [link]
    De mivel nem használom így eladnám és inkább egy SATA3-asra ruháznék be Friss 3év garanciával és van rajta egy hozzá rendelt hűtőborda is, mert eléggé forrófejű őkegyelme.. Ja összesen 10.45GB írt adatmennyisége van a HDD Sentinel szerint. Még OS se lett telepítve rá soha, pusztán megnéztem milyen gyorsan képes olvasni-írni. Új ára 35-37k. Mennyibe lehetne ezt eladni, meg hogy? persze garival meg bordával együtt. Még gyári szaga van :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Mindenki hülye aki nem normális :D

  • Nyethuszar

    tag

    válasz Frawly #47282 üzenetére

    Lekezeli a lapom,bár X2-es a foglalat,ez meg X4 el üzemelne jól de meglehetősen melegszik NVME mivolta miatt.Dacára a bordának.. És nem nyugtat meg,hogy akár 70+ vagy több fokkal is melengeti a lapomat alkalomadtán.. Szóval igen,így inkább nem vállaltam be :N

    Sata3-asból milyent ajánlanátok ? Operácíós rendszer alá kellene, meg pár játék menne rá. 250Gb-os Sata3-at csatis.

    [ Szerkesztve ]

    Mindenki hülye aki nem normális :D

  • Frawly

    veterán

    válasz Marci112233 #47268 üzenetére

    Ha merő kíváncsiságból be szeretnéd próbálni az NVMe-t, akkor a 960 EVO helyett a 970 EVO-t ajánlom, nem jobb, de olcsóbb és újabb modell. Esetleg az iponban van leárazva Adata SX7000. Elvileg bármelyiket bepróbálhatod az ismeretlenebb márkák közük is, két dologra figyelj, az egyik hogy PCIe 3.0 x4-es meghajtó legyen, és a TBW ne legyen túl alacsony.

    Arra a felhasználásra, amit írtál, arra jó a 860 EVO is.

  • Cs1csó

    félisten

    válasz Nyethuszar #47286 üzenetére

    Ez aggaszt ezekben az NvMe-s SSD-kben, bazi gyorsak, extrém kicsik de mivel közvetlenül az alaplapra csatlakoztathatóak ott van mellettük a VGA, a CPU, a RAM-ok kaphatja a hőt rendesen + ha még saját maga is melegszik.

  • Frawly

    veterán

    válasz Nyethuszar #47286 üzenetére

    Ezért nem szoktuk az NVMe-t ajánlani. Drága, melegszik, sok lappal nem kompatibilis (vagy nem látja a BIOS, vagy látja, de bootolni nem tud róla). Átlag felhasználónak általában nem éri meg a felárat, meg a szopást, mert nem tudja belőle átlag felhasználással az extra sebességpotenciált kihajtani. Nem véletlenül hirdetik az aprós oldalakon tömegesen a csalódott felhasználók, inkább szabadulnak tőle. Bár itt most nemrég elkezdtem ajánlgatni egy-két olcsóbb NVMe-s szériát, ha valaki kíváncsiságból bevállalná, kezeli a lapja, tud gondoskodni az extra hűtésről, akkor már nem akkora ráfizetés megpróbálni, mit anno. Gyorsítani nem fog a gépen így sem, legfeljebb a technikai kíváncsiságát szolgálhatja ki a leendő tulajnak.

    A SATA modellek sokkal célravezetőbbek, nem melegszenek, átlag felhasználásnál nem érződnek lassabbnak, minden lappal, géppel kompatibilisek, jobb a Ft/GB arányuk. Plusz ha nincs rájuk szükség, akkor probléma nélkül áttehetők régi gépbe, másodlaptopba, vagy egy filléres átalakítóval befoghatók külső meghajtóként, pendrive-ként.

    Konkrét SATA modellt úgy tudunk ajánlani, ha megírod rá a keretet, meg hogy mekkora tárhelyet akarsz, esetleg mennyi garit.

  • Nyethuszar

    tag

    válasz Frawly #47288 üzenetére

    A keret az olyan 25-27ezer maximum.
    Garancia meg nem lenne rossz,ha lenne 5 év. Olvastam itt,hogy sok helyen csak 3at adnak meg rá. (ebbe futottam Én is a vízforraló NVME-vel..)
    Tárhelynél az 250 gigára gondoltam, vagy 256. A nagyobbak gyanítom nem férnek a keretbe.
    Köszönöm :)

    (#47287) csicso82 igen gyakorlatilag egy vízforralót veszel vagy egy kis rezsót :DD

    [ Szerkesztve ]

    Mindenki hülye aki nem normális :D

  • jeni

    félisten

    válasz Frawly #47288 üzenetére

    a sata port megspórolása miatt vettem az NVMe SSD-t és használom. nálam nem melegszik annyira. igaz fentre a VGA felé fújva plusz ventit szereltem be.

  • Frawly

    veterán

    válasz Nyethuszar #47289 üzenetére

    Ha nagyon ragaszkodsz az 5 év garihoz, akkor a topikban a 850 EVO van ajánlva. Ha viszont nem bánod, hogy nincs vele még tapasztalat, akkor a 860 EVO jobb vétel lehet, már ha olyan helyen veszed, hogy megadják mindkettőre az 5 évet, sok bolt nem adja sajnos.

    Ha az 5 évhez nem ragaszkodsz, akkor bármi vehető, ami az ajánlóban van. A Crucial MX300-nál a keretedért 250 helyett 275 gigát kapsz tárhelyben. Az MX500 viszont újabb modell, és olcsóbb.

    (#47291) jeni: értem. Akkor nincs mit tenni, NVMe-t kell venni. Ha csak a kábel megspórolása a cél, akkor opció az M.2 SATA is, de az a szabad SATA portokat épp úgy lefoglalja. Az NVMe nem.

    [ Szerkesztve ]

  • Aurig@

    őstag

    válasz Frawly #47288 üzenetére

    Nem igazán kell az NVMe SSD esetén sem extrém hűtés! Szerintem.
    Nekem egy 3 éves Plextor M8PeG 256GB PCIe SSD-m van, de a 32-35°C (nyáron 37°C) nem hinném, hogy extrém forró lenne. Egy-két fokkal melegebb, mint a WD vinyók.
    A mai napig kifogástalanul működik.
    Csak a PC házban, alapból benne lévő hűtőventik vannak. Semmi extra.

    <<- OnePlus 7 „8/256” Android 12 ->>

  • Frawly

    veterán

    válasz zsolt501 #47317 üzenetére

    Erre a célra mindegy milyen SSD-t nézel, jó a legolcsóbb, legbelépőbb szintű modell is (Kingston A400 vagy esetleg valami ennél olcsóbb). Meg veszel hozzá egy USB-SATA átalakítót, USB3-ról hajtva ugyanolyan gyors lesz, mintha a gépbe lenne beszerelve.

    Vehetsz dedikált külső SSD-t is, vagy a belső SSD-t teheted a külső házba, de az lehet nem éri meg a felárat, mert semmivel nem lesz jobb vagy biztonságosabb, max. esztétikusabb.

    Külső háznál meg USB-SATA átalakítónál azt érdemes nézni, hogy átvigye a SMART és TRIM ATA parancsokat. A legtöbb sajnos nem viszi át, bár nem akkora tragédia, mert így külső meghajtóként elmegy nélkülük is az SSD.

    (#47320) NLZ: még korai akármit is kijelenteni, de eddig nem szól semmi ellene, gyors SSD jó áron. Eddig egyik NVMe-s Samsung szériával sem volt eddig probléma, meglepne, ha pont a 970-ese kezdenének el problémázni. Az 5 éves jótállás is elég nagy biztonságot ad ilyen tekintetben.

    [ Szerkesztve ]

  • Zephy

    csendes tag

    Sziasztok!

    1. Mennyi az a maximum ár amennyit szánsz rá?
    20 ezer maradt a keretből a célra, persze minél kevesebb megy el annál jobb. Kipótolhatom de ezt túllépni csak nagyon indokolt esetben szeretném.
    2. Mekkora SSD-re van szükség?
    120-128GB, oprendszer alá megy, pár alap program kerül csak rá, minden más HDD-re megy.
    3. Asztali gép vagy laptop, SATA3 vagy mSata vagy M.2 a csatlakozó?
    Asztali gép, M.2 (lehetőleg NVMe ha már a lap támogatja), 2db HDD már lesz a gépben
    4. Pontosan milyen alaplappal lesz használva az SSD? (Pontos linket kérünk a gyártó oldalán)
    alaplap
    5. Hány év garanciával rendelkezzen az SSD? (3/5/10 ? Kérünk NE azt írd, hogy minél több, hanem döntsd el, mert kapcsolatban van az SSD-re szánt összeggel!)
    Minimum 5, a több jobb de ahogy néztem ebben az árban ennyi a maximum.
    6. Átlagos, vagy professzionális felhasználásra kell-e az SSD?
    Átlagos, böngészés, film, zene, torrent, irodai használat, szülői felhasználás lesz.

    Soknak tűnhet ez a lap és egy 8. gen proci erre a felhasználásra, de az elsődleges cél az lenne, hogy 5-10 évig kitartson. Az előző konfig ennyi idő után adta meg magát, vásárláskor hasonló kategória volt mint a most tervezett és a végén még mondjuk, hogy használható volt.
    Ebből a megfontolásból szeretném a legjobb SSD-t ami kijön a keretből, akár soknak tűnik ma akár nem.
    Az Adata SX6000-t néztem, 3-4 ezerrel drágább csak mint egy Kingston A400 vagy egy UV400 de jóval gyorsabb és 5 év garis, amit boltban is megadnak rá.
    A 7000-es modell 128-as kiadása a gyártói speci alapján még lassabb is, a 8000-es már feszegeti a keretet és nem tud annyival többet, plusz általánosságban úgy láttam, hogy minden típusnál a 120as kapacitásúak maximum a felét hozzák a teljes sebességnek, így nem tudnak annyival többet, hogy +50%-os árat érjenek az SX6000-hez képest.
    Szemeztem persze a Samsung 970 Evo-val de azt nagyon túlzásnak érzem, sem a 250GB nem kell, sem akkora sebesség, persze rossz nem lenne, 5 év garit is adnak rá, de 50%-os keret túllépést kétlem, hogy érne számomra, még 10 éves befektetésként sem.

    Mi a véleményetek, van esetleg jobb javaslat?

  • Frawly

    veterán

    válasz Zephy #47329 üzenetére

    Ha annyira ragaszkodsz az NVMe-hez, akkor az SX7000-et vedd. Az SX6000 specifikációkban lassabb, csak x2 PCIe sávszélt támogat x4 helyett, de majdnem egy árban vannak. iponban most akciós, de lehet máshol is megkapod olcsón.

    Neked is azt tudom ajánlani, amit nemrég egy hasonló kérdéssel előállt kollégának a (#47316)-os hozzászólásomban. Ilyen alap felhasználásnál nem lehet az NVMe-t kihasználni, ugyanazt a sebességérzetet nyújtaná egy SATA3-as SSD, amiből kétszeres tárhely férne a keretbe, pl. 256 gigás Adata SU800. Tudom, csak OS lenne rajta, meg pár progi, és ezek ráférnek 120 gigásra is, de már lassan meme lesz belőle, hogy mindenkire rátukmálom a nagyobb SSD-t. Szerintem nem éri meg csak azért SSD-t venni, hogy gyorsabb legyen a boot, de 1-2 progit kivéve minden a lassú HDD-ről tötyörögjön továbbra is. A filmek, zenék, stb. maradhatnak a HDD-n, mert azoknak az elérése nem sebességkritikus, de pl. jó, ha az összes program az SSD-n van, meg van hely rajta terpeszkedni.

  • Frawly

    veterán

    válasz Zephy #47332 üzenetére

    Valóban, a nagy meghajtóknál az SX7000-et írja gyorsabbnak az Adata, a 128 gigás méretben viszont az SX6000-et. Ahogy nézem, ilyen kicsi méretben alig gyorsabbak szintetikus teszteken is, mint a SATA3-as meghajtók, ezek szerint ezért ilyen olcsó. 5 évvel nem jársz végül is rosszul az SX6000-rel.

    5 év az nem csak arra a kettőre van, amit még írtál, hanem Adata SP920-ra (bár annak a benchmarkeredményei nem tetszenének, noha átlag felhasználás alatt azt sem éreznéd lassabbnak), 850 EVO. Meg még volt pár kevésbé ismert márka Patriot, Apacer, meg a fene emlékszik rá mi. Bolttól függ mire adják meg az 5 évet.

    (#47333) stefi81: Adata SU800 128 gigással a Flash SSD topikban kb. 550/280 MB/sec szekvenciális olvasást/írást mértek, de a 3200/3000 MB/sec-es NVMe-t sem éreznéd gyorsabbnak. Csak a sebesség miatt nem érdemes lecserélni a V300-at. Max, ha kinövöd, vagy már túl sok éves, mert a Kingston V-széria nem valami megbízható.

    [ Szerkesztve ]

  • Mandarinn

    senior tag

    Sziasztok!

    Elkezdtem nézegetni az NVMe M.2 SSD-ket, nagyon tetszetősek.

    Lenne három kérdésem vele kapcsolatban.

    - mennyire érezhető a sebességkülönbség a sima SATA SSD és egy ilyen között?
    - mivel jár jobban az ember? Egy jobb SATA SSD vagy inkább egy közepes NVMe SSD?
    - laptopba mennyire javasolt az NVMe? A melegedés és a nagyobb fogyasztás mennyire probléma?

    Egy játékos gépbe lenne egyébként. Max böngészés lenne mellette. Tehát nyilván nem erre találták ki, de mint ínyencség nagyon tetszik a dolog és láttam jó ajánlatot NVMe-re, Szeretem ha nagyon pörgős a gép. A proci a laptopban valószínűleg egy i5-8300H lesz, még nincs meg a gép.

    Néztem amúgy teszteket de nem jutottam előrébb. Volt olyan ahol lényeges különbségek jöttek ki, és volt ahol szinte semmi. De hátha itt van valakinek konkrét tapasztalata.

    Köszönöm!

    [ Szerkesztve ]

  • Marci112233

    őstag

    válasz Mandarinn #47359 üzenetére

    Üdv!

    Átlag felhasználás mellett nincs különbség a sima SATA SSD, és az NVMe közt. Azt csak benchmarkok hozzák ki, de szemre és érzésre nagyon nehéz különbséget tenni köztük.

    Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

  • Lg52xMAX

    tag

    Üdv!
    Sikerült beszereznem egy Samsung 970 EVO-t. 250GB-os. (NVMe)
    Egy Asus ROG STRIX Z370-H GAMING lappal tökéletesen működik. Előtte egy Samsung 840 PRO-n (SATA-120gb) volt a rendszer.
    Kérdezte valaki hogy van-e különbség a sebességgel kapcsolatban. Nos alig észrevehető a gyorsulás. Mintha egy kicsit gyorsabban töltődne be a Win10, és egy kicsit rugalmasabb a gép. De inkább nem észrevehető a gyorsulás/változás.

    [ Szerkesztve ]

  • jeni

    félisten

    válasz Jano 87 #47370 üzenetére

    még egy kis segítség!
    azt kell eldöntened az alaplapod alapján melyről nekünk nincs infónk,hogy az m.2 NGFF vagy NVMe SSD?
    nézd meg a gyártó oldalán melyik is szerepel a listában?

  • Frawly

    veterán

    válasz adika4444 #47397 üzenetére

    Ezekhez az igényekhez megfelelő, megbízható MLC-s SSD, 5 év gari. De! 20k már az az ársáv, amibe mostanra bementek a 240-256 GB-os SSD-k, azok jobb, időtállóbb vétellé léptek elő. Ha nem ragaszkodsz az 5 év garihoz, én a 20k-s keretből itt a Compkernél a 256 gigás Adata SU800-at venném, 20 670 Ft-ból mérik. Csak 3 év jótállás van rá, de a dupla tárhely sokkal többet jelent, attól az írási sebesség is jobb, amit lehet csak benchmarkokon látsz, mert adott esetben a gyakorlatban nem érződik gyorsabbnak, de ha egyszer ugyanannyiba kerül, akkor miért ne vegyük a nagyobb/elvben gyorsabb/újabb modellt.

    Ha meg tényleg nem kell 120-128 gigásnál nagyobb SSD, akkor meg ott van az, hogy ebbe a 20k-s ársávba már szintén bement egy-két 120-128 gigás NVMe SSD is, ha az alaplapod kezeli, akkor megint jobb vétel lehet egy Adata SX7000, vagy SX6000, mint az SP920.

    Tényleg semmi baj nincs az SP920-szal, sokáig a legajánlottabb SSD volt 20k-ig, de a mostani kínálatban már nem számít kiemelkedően jó vételnek, ha egyszer van nála több termék jobb ár/érték aránnyal. Persze továbbra sem rossz vétel, meg tapasztalat is van vele sok, így 0 kockázata van, főleg akkor ajánlott még mindig, ha valaki sok írás miatt MLC-s meghajtót keres megfizethető áron, de az már nem átlagos felhasználási kategória. Úgy lenne újra az egyik legjobb vétel, ha levinnék 12-13k-ra az árát, de az még jó darabig nem várható.

  • jeni

    félisten

    válasz Frawly #47401 üzenetére

    Mert PATA csatis (laptop) gépek nincsenek forgalomban,sőt már csak az alábbiak vannak:

    mSata
    SATA
    m.2.
    NVMe

    használatban!

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz ovics #47203 üzenetére

    NVMe-vel nem éreznél gyorsulást a felhasználásodat tekintve. De, mivel a 970 EVO annyira jó árban van, és a keretedbe is belefér, így szerintem vehető, ha ki akarod próbálni az újabb technikát. A B350 chipsetes lapok is kezelik az NVMe-t, bootolás sem problémás, szóval miért ne. Viszont pár ezres ráfizetésével én lehet inkább 500 gigás SATA3-as SSD-kre mennék rá.

  • tomo1998

    csendes tag

    Üdv!
    Asztali gépbe szeretnék tenni M.2 NVMe - PCIe X16 adapterrel SSD-t rakni.
    Megy a dolog? Tudom rendszerlemezként (win 10) használni vagy csak tárolónak lenne jó?
    (Asrock 970 extreme 3 alaplapom van.)

  • tomo1998

    csendes tag

    válasz tibor2010 #47440 üzenetére

    Mi csökkenti le a sebességet? A 2.0 x16 elméletileg 8000 MB/s-os sebességre képes. Az adapter (3.0 x4) elméletileg 2000 MB/s-ra. A Sata3 SSD-k kb. 500-600 MB/s-ot tudnak. Egy NVMe SSD 1000-2000 MB/s körül van.

  • Marci112233

    őstag

    válasz tomo1998 #47441 üzenetére

    Kérdés az, hogy mire akarod használni. Ha csak sima mezei átlagos használatra akkor felesleges az NVMe SSD mert látszólag, szemre észre sem lehet nagyon venni a különbséget egy SATA3-as SSD-vel szemben.

    Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

  • tomo1998

    csendes tag

    válasz Marci112233 #47442 üzenetére

    Igazából fogalmazhatunk úgy, hogy átlagos felhasználásra. Legyen gyors a rendszer és a gyakran használt programok betöltése. Grafikák, képek, videók szerkesztése. Játék nem.
    Most raktunk a fiam Acer notebook-jába Samsung pm 961 (256 GB) SSD-t, megy, mint a villám. Nekem csak egy WD Ezex HDD-m van, gondoltam javítok a helyzeten. Árban a sata3 is kb. ugyanannyi, mint az NVMe, akkor miért ne a gyorsabb. A rendszerbetöltéssel vannak kétségeim, hogy az UEFI BIOS tudja-e PCIe-ről?

  • Marci112233

    őstag

    válasz tomo1998 #47443 üzenetére

    Nem igazán van egyforma áron a sima SATA3-as SSD és az NVMe. Egy 250 GB-os NVM-e árán kapsz egy sima SATA3-as 500GB-os SSD-t, max 1-3 ezerrel kerülhet csak többe, de ha keresgél az ember akkor lehet találni ugyanolyan áron 500GB-os SSD-t mint egy 250-es NVMe. Rendszer betöltés meg tudtommal a kettő közti 1-3 másodperc, így csak ezért fölös a plusz pénzt kiadni egy NVMe- SSD-re.

    Bár utóbbi mondatom egyéni, saját vélemény.

    Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

  • nguru

    tag

    válasz tomo1998 #47438 üzenetére

    Lehet rendszertelepítésre használni! Igaz, kissé zűrös a dolog. Nekem ehhez meg kellett hackelni a biost. (Asrock 990fx extreme 3). Találtam egy nagyon jó módszert a neten, hogy hogyan lehet működésre bírni a PCI-e nvme adaptert. Ugyanis az a gond, hogy amelyik lapon nincs foglalat, általában nem támogatja az NVMe-t. magyarán : telepítést el tudod kezdeni, de mivel nincs alapból támogatás, a win telepítő látja, megformázza, és fel is tolja rá a wint, de az első restartnál lesz gond: ugyanis nem hozza létre a biosban a win bootmanagert, és csak újraindul a telepítő!
    Őszintén szólva tele volt az alsóm, mikor a hackelt biost flasheltem, de műxik, atomstabil, és padlógázon megy vele az SSd-m :C

  • Emperor_

    addikt

    válasz Csontikka #47437 üzenetére

    A speckó alapján elvileg megy benne SSD M.2 SATA / PCIe . Egy db csavarra lesz szükséged, a 4. képen a 7 cm-nél lévőt vélem annak. Ha megnézed a képen az SSD-t, akkor a másik végén van egy felkör alakú bevágás, ott tudod fixál. Na ennek a helyét keresd meg, ha nem az ott lenne amit a kép alapján vélelmezek :) . Hossza, ugye adott a szabvány szerint: kerek 8 cm.

    Neked is leírom, hogy tök felesleges átlagfelhasználásra NVMe, PCI-es SSD-t venni...

    [ Szerkesztve ]

    Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

  • Frawly

    veterán

    válasz tomo1998 #47441 üzenetére

    Ne hagyd, hogy megtévesszenek a benchmarkadatok. Hiába látszik úgy benchmarkokon, hogy az NVMe-s 2×-6× olyan gyors, mint a SATA3 SSD, ez csak akkor jön ki, ha nagy fájlokkal dolgozol. Amikor viszont az OS bootol, meg progik, játékok töltenek be, akkor nem számít, mert sok apró fájllal kell dolgozni, és ilyen tekintben a 4K random értékek sem mérvadók, mert bottleneckben ütközik egy szint felett az SSD sebessége.

    Tudom, elsőre hihetetlennek tűnik, hogy a benchmark annyival durvább sebességeket mér, de mikor tapasztalod, hogy nem gyorsabb tényleges használatkor érzetre, akkor el fogod hinni. Ha sok RAM-od van, próbálj beüzemelni RAM drive-ot, arról futtass pár progit, meg fogod látni, hogy semmivel nem érzed gyorsabbnak, mint SATA SSD-ről. Pedig a RAM még az NVMe-s meghajtóknál is sokkal gyorsabb.

  • Marci112233

    őstag

    válasz tomo1998 #47446 üzenetére

    Ott valami nagyon nem az igazi ha egy 850 EVO SSD mellett nem lett sokkal jobb a rendszer betöltés mint egy HDD-vel. Én mikor vettem az én 840 EVO-mat ami most is megy ebben a gépben, akkor egy 7200-at forgó HDD-ről váltottam. Ég és föld a sebesség különbség. Viszont mint írtam, SATA3 és NVMe SSD közt 1-3 másodperc különbség van, amit ha nem mérsz, észre sem veszed, így emiatt plusz pénzt kiadni fölösleges.

    De mindenki azt vesz amit akar, csak szimplán segíteni próbálok, ne költs annyit ha nem muszáj.

    Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

  • Frawly

    veterán

    válasz tomo1998 #47446 üzenetére

    Milyen proci, mennyi RAM van az illető asztali gépekben? És a laptopban?

    Hogy érted, hogy nem sokkal gyorsabb, mint egy HDD? Csináltál méréseket?

    Neked kell tudnod, neked megéri-e a Samu 970 a felárat. Abból ítélve, amiket írsz, nem olyan a felhasználásod, hogy ki tudnád hajtani a benne lévő teljesítménytöbbletet. Teszteken általában 8-20+ másodperces betöltési/boot-időknél az NVMe ilyen 0,1-0,5-1-2 másodpercekkel gyorsabb, kisebb progiknál meg stock Win bootnál meg nem is mérhető a különbség, 0,1 mp alatti diffik lehetnek csak. Ezt kell eldöntened, hogy ez neked megéri-e a felárat, meg azt, hogy hűteni kell az NVMe-seket ventivel. A legtöbb embernek nem éri meg, ezért nem ajánljuk. Ennek ellenére mindenki arra költi a pénzét, amire akarja, csak akkor nem éri meg a topikba a kérdezni, ha nem tervezed megfogadni az itt írtakat. Ha már úgyis eldöntötted, hogy neked kell, akkor meg kell venni, meg kell tapasztalni, le kell mérni, hogy mennyivel gyorsabb vagy nem gyorsabb.

  • nguru

    tag

    válasz Marci112233 #47450 üzenetére

    Nem értek egyet veled! Drága megoldás az NVMe ssd? Igen, az. De az ember gyarló ugyebár...Egy WIN 10 futtatásához bőven elég lenne egy alap Intel, vagy AMD proci, meg 2 giga RAM. Ma átlagosan szerintem a 4, vagy több mag jellemző, a minimum pedig 8 giga RAM, vagy több. És ha már ráköltötted, akkor szeretnéd a maximumot kihozni abból, amid van! Nekem az előző ssd-m (Mai napig bent van a gépben) egy samsung 650-es. Érzésem szerint az NVMe sokkal gyorsabb mind a bootolásnál, mind op rendszer alatt. Persze a hagyományos merevlemez után sokkal nagyobb ugrás bármilyen SSD, ezt elismerem, de ÉREZHETŐ a gyorsulás.
    Ezeké a jövő! Ma már a belépőszintű lapokon is megtalálható! És ha már van..miért ne használjuk?

  • Marci112233

    őstag

    válasz nguru #47452 üzenetére

    Valamennyire egyet értek veled, mert ugye manapság 4 magos processzor és 8 GB RAM már alap dolog ha játszani akar az ember, mondjuk e-mellé még egy jobb VGA is kell de ezt inkább nem részletezem.
    Más viszont az hogy már írtam is, egy 250GB-os NVMe SSD árán kapni lehet 500GB-os SATA3-as SSD-t.
    Viszont én havernál láttam NVMe SSD indított rendszert, és kb ugyan annyi idő alatt nekem a 840EVO is elindul. Igaz nem mértem rá stopperrel, de ha 1-3 másodperccel is jobb az NVMe, akkor azért én nem veszek olyat, hanem inkább nagyobb tárhelyű STA3-ast és arra már akár pár játék is mehet. (250GB-aosra is fgérhet, de ara azért nem sok.)
    Amúgy az én lapomon is van M.2 csatlakozó, de a leírtak miatt én nem váltok a 840 EVO-ról csak ha beadja a kulcsot.

    Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

  • Frawly

    veterán

    válasz nguru #47458 üzenetére

    Na, ez a nagy tévedés. Attól, hogy van az alaplapon PCIe SSD-t fogadó M.2 csatlakozó, attól még a támogatás elég ingoványos. Szopófaktorok tömege várhat az emberre, kezdve onnan, hogy kisebb sávszélességet támogat a lap (PCIe 3.0 x4 helyett csak PCIe 3.0 x1, x2 vagy PCIe 2.0), meg egyes SSD-ket nem ismer fel (nem látszik az UEFI BIOS-ban), vagy felismeri, de bootolni nem tud róla. Újabb lapoknál már nem gond. Aztán ott van az, hogy piszkosul melegedik, külön ventit kell rá applikálni a hűtőbordán felül, ami hűtőlemezzel jönnek az ilyen SSD-k, általában egy kalap fekáliát nem ér.

    Cserébe általában ilyen sebességkülönbségek fogadnak:
    videó 1
    videó 2
    Win10 bootidő 21 vs. 23 mp.
    DIMM RAM drive vs. SSD (pedig a RAM drive még az NVMe SSD-nél is nagyságrendekkel gyorsabb)

    Így ha csak videót nem szerkesztesz (mikor ilyen sokgigás fájlokat kell tologatni) vagy masszív virtuális gépezést folytatsz nap mint nap (szintén sokgigás lemezképek mozgatása), meg speciális szerverfeladatok (adatbázisszerver), akkor nem sok előnyöd lesz az NVMe SSD-ből. Még sokszor ilyen felhasználáskor sem gyorsabb, ha kifogy a saját cache-ből, mert akkor megint a NAND cellák sebessége szűk keresztmetszet, ennyi erővel meg lehetne használni egy Samsung 850, 860-at is Turbo cache-el Samsung Magicianből.

    Azzal viszont egyetértek, ha most még sok ember nem is használja ki, az NVMe lesz a jövő. Nem sokkal drágább legyártani (az SSD-n lényegében csak a NAND Flash chipek drágák, a körítés meg a csatoló különbsége elenyésző költségben, ideértve a vezérlőt, cache-t), nem kell szarakodni SATA kábelekkel, beépítőkerettel, ha a jövőben sokat gyorsulnak a hardverek, a háttértár nem fogja őket megint visszafogni. Már kezdenek olcsóbbak lenni az NVMe-s SSD-k, ha még a hűtésüket is kulturáltan megoldják, akkor miért ne. Egyszerűen a SATA interface már a HDD-s korszak maradványa, csak azért nem szüntetik meg, mert még sok HDD-t használnak és azokat is kell valahová kötni, meg az olcsósága miatt még sokan vesznek SATA SSD-ket.

    Jelenleg viszont ott állunk, hogy átlag felhasználásra egy 240-256 gigás NVMe helyett jobban megéri egy 480-512 gigás SATA3 SSD, gyakorlatban alig lassabb, cserébe dupla annyi tárhelyed van, ami pl. játékoknál sokkal jobban jön, mint hogy nyerjél 1-5%-ot a már amúgy is durván lerövidült betöltési időkben, semmit nem kell a HDD-n hagyni, meg lassú meghajtóról futtatni, csak azért, mert már nem fér fel az SSD-re.

  • Raymond

    félisten

    válasz SyMbioTe #47470 üzenetére

    Meg egy honapja sincs hogy megjelentek.

    (#47469) nguru

    "A 21 mp win bootidő egy hülyeség. Én a 21-ik mp-ben már a kommentedet olvasom itt a PH-n. Ott valami nagyon el van cseszve! Bootidő nálam gyakorlatilag nem mérhető! Ugyanis, mikor a monitorom bekapcsol, már a win 10 bejelentkező képernyője vár (Több fiók van). Ez gyakorlatilag a bekapcsoló gomb benyomásától max az 5 mp! (Nem hibernált, hanem kikapcsolt gépnél!)"

    Ennek semmi koze az SSD-hez, ez a BIOS/UEFI implementaciotol es az ott aktivalt boot "stilustol" fugg. A regebbi mSATA-s notebook-omnal is ilyen, az uj NVMe-snel viszont nem, ott to eltart kb. 15-20mp-ig.

    [ Szerkesztve ]

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • Bazsy

    aktív tag

    Sziasztok!
    Egy hülye kérdés, de ha egy ASUS Sabertooth Z87-ben szeretnék egy M.2 Samsung 860-as SSD-t használni az működik? Értem hogy Z87 nem támogat NVMe-t de ez az SSD elvileg Sata-600. Akkor az menni fog?
    Ha igen akkor mi lenne az ajánlott adapter ehhez?

    Előbb utóbb gépcsere lesz viszont szivesen kivágnám az utolsó HDD-met már most.

    Bazsy

  • Marci112233

    őstag

    válasz Bazsy #47473 üzenetére

    Ha jól nézem azon a lapon nincs is M.2-es foglalat, így nem tudom lehet-e bele tenni olyat. Mondjuk ha van átalakító akkor igen, de szerintem inkább maradj a sima SATA3-as SSD mellett.

    Egyébként a 860 EVO M.2-es nem NVMe, mert az csak egy sima SATA3-as SSD sebességre képes, tehát nem lennél vele amúgy sem előrébb. NVMe SSD a Samsungnál a 960 és a 970-es széria.

    Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

  • Frawly

    veterán

    válasz nguru #47469 üzenetére

    Az SSD vezérlő még mindig külön chipen van. Csak azért nem kell F6-tal drivert benyomkodni neki floppyn, mert már nem XP-t használnak az emberek, meg a Windows telepítők fejlődtek, és az újabb Windowsok tartalmazzák a legelterjedtebb SATA vezérlők drivereit. Nincs a SATÁ-nak már gyermekbetegsége, sok éves technológia. Az NVMe-sekhez is kell driver.

    A bootidőt sokan rosszul mérik. Onnan kell mérni, hogy a F8-ra elővarázsolt Windows boot menüben (vagy az UEFI/BIOS bootmenüjében) kiválasztod a Windows normál indítását. Odáig, hogy megjelent az asztal, tálca, betöltött minden ikon mindkettőn, elindult minden automatikusan induló alkalmazás (vírusirtó, ha van, egyebek). Az UEFI/BIOS inicializálási idejét nem szabad belemérni, arról nem az SSD tehet.

    Nehogy megtévesszen, hogy a Win8, 8.1, 10 alapból fast bootot alkalmaz, azaz egyfajta félhibernációs állapotból hozza vissza a gépet, nem valódi bootolást hajt végre. Ezt ki kell kapcsolni a gépházban mérés előtt.

    Ennek ellenére azt mondanám, hogy 5 mp. bootidő SATA3 SSD-vel reális, nekem is 5-6 körül van különféle SATA3 SSD-kkel teljesen friss vagy alig belakott 64 bites Win10 Pro bootideje fast boot nélkül.

    Viszont a PH egy több éves, rommá belakott, és jól belassult, teleszemetelt tesztrendszert húz fel a tesztelt SSD-kre, pont azért, hogy a csomó feltelepített szar miatt minél nagyobb feladat legyen már a boot is, meg látványosabban kijöjjenek az SSD-k közöti különbségek. Így jött ki nekik a 21 mp., ami nem is lényeges, sokkal inkább a 21 vs. 23 mp a lényeg, hogy egy SATA3 és egy PCIe 3.0 x4-es NVMe SSD között booidőben mindössze 9%-kal volt gyorsabb (vannak tesztek, ahol ennyi sincs a különbség, és ilyen 10 vs. 10,2 mp-eket mérnek). Ha nálad a SATA SSD 5 mp. körül bootol, akkor az NVMe legjobb esetben 4,57 mp körül bootolna. Most az a max. 0,4 mp. körüli diffi (vagy még lehet annyi sem) valóban érne neked annyit? Átlag programok legtöbbje szinte azonnal tölt be (ms-ok kérdése) itt az NVMe előnye lemenne még jobban, olyan jelképes különbségre, hogy stopperral sincs időd kimérni, sebességérzetre sem érzed semmivel lassabbnak, épp úgy azonnalinak hat.

  • tibor2010

    tag

    válasz Meizubee #47481 üzenetére

    Átlag felhasználásra nem kell NVMe, csak ha SATA csatolót akarsz spórolni.
    Ha ragaszkodsz az NVMe-hez: itt a nem szeretem kategóriában van, de átlag célra teljesen jó az olcsóbb WD Black WDS256G1X0C vagy az ADATA ASX7000NPC-256GT-C.
    Természetesen jó a Samsung 960 EVO is, de érdemesebb újat venni.

  • Frawly

    veterán

    válasz tibor2010 #47478 üzenetére

    Ezt jó is, hogy írod, mert ez mindig elfelejtjük tisztázni, hogy az ilyen csodálatos 5-8 másodperces bootidőkhöz több dolog is kell:
    1) alap integrált GPU driver, ami messze nem olyan bloat, mint a dedikált kártyáké
    2) friss telepítésű, vagy alig belakott rendszer (beépített gyári vagy nuku vírusirtó, semmi betöltődő sallang induláskor)
    3) erősebb CPU és elég RAM, ami nem fogja vissza az SSD-t.

    Emiatt lehet ezt nem is életszerű emlegetni, mivel a legtöbb átlag user dedikált kártyát használ, 3rd party vírusirtót és egy csomó szutykot indítanak az amúgy rommá belakott rendszerrel, sokan használnak még gyengébb gépeket (C2D vagy régebbi, vagy ennek megfelelő AMD). Így meg a bootidő szépen kúszik fel a többszörösére, amit még NVMe-vel sem lehet nagyon lefaragni (legfeljebb a fastboot segíthet rajta)

    Azért is szoktam javasolni egyébként, hogy mikor valaki pláne az első SSD-jét veszi, ne a rommá belakott rendszerét klónozgassa rá (vagyis lehet, hogy össze lehessen hasonlítani a HDD-s rendszerrel), hanem próbálja ki a friss telepítést is, hogy lássa mire képes az SSD, amit vett.

  • Frawly

    veterán

    válasz tibor2010 #47482 üzenetére

    De, ezeket abszolúte szeretjük errefelé. Az NVMe-t nem szoktuk ajánlani általános felhasználásra, de mióta megy le az áruk, én már úgy vagyok vele, hogy miért ne, bár még mindig kétszer akkora SATÁ-sokat preferálom helyettük. Teljesen jó ajánlatokat írtál. Én még megemlítettem volna pluszban a Samu 970 EVO-t (árban kedvezőbb a 960 EVO-nál), meg ha a lap úgyse tudja kihajtani a PCIe 3.0 x4-et, akkor az Adata SX6000 sem rossz választás. Plusz mivel kevesebben veszik, ezért kevesebb NVMe-s meghajtóval van tapasztalat, emiatt meg csak az összefoglalóban szereplő néhány régebbi modell került be az ajánlottak közé, de nem jelenti azt, hogy a többi rossz vétel.

    Ahogy mondani szoktam NVMe-ből majdnem mindegy mit veszel, minden gyártónál prémium termékkategória. Ebben a szegmensben gyengébb SSD-t nem nagyon adnak ki (kivéve azt az 1-2 költségcsökkentett verziót, amilyen az SX6000 is).

  • Emperor_

    addikt

    válasz Blade148 #47484 üzenetére

    Ezt ajánlom: 275 GB-os: [link]

    (#47483) kopirnyo_hun

    Szerintem bőven elegendő erre a 960-as. Én olyan 10 éves használatra számítok egy SSD esetén. Persze lepukkanhat előbb is, de ezért kell ismert gyártótól venni.
    Hogy kell e az NVMe otthonra és mire, arra kitérek az összefoglalóban, az M.2-es résznél megtalálod.

    [ Szerkesztve ]

    Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

  • Frawly

    veterán

    válasz tibor2010 #47487 üzenetére

    A 860 EVO azért nincs benne, amiért a 970 sem. Túl újak. Az tényleg gyanús, hogy a 850 EVO nincs benne, az egyik legelterjedtebb típus. Bár az is igaz, hogy ha nem lenne kompatibilis, akkor meg vezethetnének azokról is külön listát.

    (#47492) Marci112233: erősen sanszos, hogy az árak azért lefelé mennek. Egyrészt mindig hozzák be az újabb modelleket, a régieket futtatják ki, másrészt meg nem maradhat örökre ez a magas árszint.

    (#47483) kopirnyo_hun: a 960-as semmiképp. Nem azért, mert rossz lenne, de szerintem drága. A 970 EVO semmivel nem rosszabb, de jobb árban van. Arra felhívnám a figyelmed, hogy bár a Sámsong marketinggépezete 3-bit MLC-nek hívja, de valójában 3D TLC. Nem nagyon vannak az új modellek között MLC-sek, mindenki áttért 3D TLC-re. Átlagos felhasználásra nem éri meg NVMe-set venni, jobban járnál egy kétszer akkora méretű SATA3-assal, válogass az összefoglalóból.

  • Meizubee

    csendes tag

    válasz tibor2010 #47482 üzenetére

    Sziasztok,

    Segítsetek már helyre tenni a dolgokat mert nem értem jelenleg:

    Adott egy MSI B250 Gaming M3 alaplap az SSD kompatibilitási listában szerepel a Samsung 960 256Gb SSD PCI-E M2 csatlakozással.

    Az alaplap manuálja ezt írja a storage résznél:

    Intel® Z270/ H270/ B250 Chipset
    6x SATA 6Gb/s ports*
    2x M.2 slots (Key M)
    Support up to PCIe 3.0 x4 and SATA 6Gb/s
    Support PCIe 3.0 x4 NVMe U.2 SSD with Turbo U.2 Host
    Card**
    M2_1 slot supports 2242/ 2260 /2280/ 22110 storage
    devices
    M2_2 slot supports 2242/ 2260 /2280 storage devices
    Intel® Optane™ Memory Ready for all M.2 slots***
    Supports Intel® Smart Response Technology for Intel
    Core™ processors (optional)
    * M.2 and SATA ports maximum support 2x M.2 PCIe SSDs + 6x SATA HDDs.
    Please refer to page 33 for M.2 slots with examples of various combination
    possibilities.
    ** The Turbo U.2 Host Card is not included, please purchase separately.
    *** Intel® Optane™ Technology is only supported when using 7th Gen
    processors. Before using Intel® Optane™ memory modules, please ensure
    that you have updated the drivers and BIOS to the latest version from MSI
    website.

    Tehát, ha én a Samsung 960-ast PCIe 3.0 x4 NVMe módban akarom használni, akkor kellene vennem még egy Turbo U.2 Host Card-ot is?

    A gyakorlatban mi külömbség lenne sebességben, ha vennék egy Samsung 960-ast vagy maradnék a SATA-nál és lenne egy nagyobb Samsung 850 EVO?

    Köszönöm. :)

  • Frawly

    veterán

    Nagyon jó videó, ahol a bottleneck-hatást mutatják meg különböző sebességű háttértárakon. i7-es, 16 giga RAM-os gépen, Win98-as és WinXP-s virtuális géppel, vizsgál bootidőket és suspendből ébredést. Szépen látszik, hogy a benchmarkok előrejelzése ellenére tényleges tapasztalt töltési időket tekintve nem gyorsabb a RAM, mint a SATA SSD (legfeljebb csak a Windows telepítése és a virtuális gép suspendből ébredése, mikor szekvenciálisan olvas, ír fájlokat).

    Ugyanazokat az alacsony lemezhasználati értékeket kapja, mint ezen a játékbetöltős videón is mutatnak. Néhány MB/sec.

    Az első videón azt hiszi a fószer, hogy a VMware okozza a bottlenecket, de téved, ez általános jelenség, fizikai OS-eket, játékokat, progikat futtatva is épp úgy előjön. Na, ezért van az, hogy átlag felhasználás mellett nem lehet gyorsabbnak érezni a SATA SSD-khez képest az NVMe-t, és az NVMe-hez képest a RAM drive-ot. Hiába egyre káprázatosabb, több GB/sec a szekvenciális sebesség, meg lesz 100-1000× jobb az access time.

    Ha valakinek van 32-64 GB RAM-ja, RAM diskből futtatott Win10-es virtuális géppel is kipróbálhatja, meg összevetheti SSD-s értékekkel. 16 GB RAM-mal nem érdemes próbálkozni, annyiba nem fog beleférni értelmes Win10 telepítés.

    Az első videónak van egy másik tanulsága is, nem csak hardveres bottleneck lép fel (egy szinten túl az is), hanem a szoftveres architektúra sem mindegy, egy Win98-nál erősebben kijön, mint WinXP-nél, valószínű a Win10-nél még kevésbé jön ki, ott már a hardveres bottleneckbe ütközünk inkább bele, de akkor is limit van. Ha nagyon szerencséje van valakinek, és nagyon belakott, teleszemetelt Windows-telepítéseket hasonlít össze fizikai (nem virtuális) OS-t futtatva, akkor a legnagyobb szerencsével, stopperral lehet ki tud mérni 1-2 mp-es különbségeket 20+ mp-es bootidőknél. Persze lehet ennek ellenére NVMe-t venni, mert miért ne legyen a gépben újabb technológia, nagyobb szekvenciális sebességpotenciállal, de lehet a legtöbb embernek nem éri meg a plusz pénzt/melegedést, inkompatibilitási problémákat a lapjával, vagy ha már mindenképp többet tud rákölteni, akkor érdemesebb dupla méretben SATA SSD-t venni, a limitet azzal is eléri, semmivel nem fogja azt sem lassabbnak érezni, és később is növi ki.

  • diegho

    nagyúr

    Sziasztok!

    Van egy 240-es Hyperx Fury-m, de kezd kevés lenni a helyem, kellene mellé, vagy helyette valami, de fogalmam sincs, hogy M.2 vagy SATA legyen.
    1. Mennyi az a maximum ár amennyit szánsz rá?
    30k, ha külön vásárlás, 45k ha helyette
    2. Mekkora SSD-re van szükség?
    240GB, ha külön 500 körül, ha egyben
    3. Asztali gép vagy laptop, SATA3 vagy mSata vagy M.2 a csatlakozó?
    Sata3 vagy M.2, mindegy, de nem igazán szeretnék Sandforce vezérlőt a sebesség miatt, nvme sem izgat 500/500 legyen meg valósan és elégedett vagyok
    4. Pontosan milyen alaplappal lesz használva az SSD? (Pontos linket kérünk a gyártó oldalán)
    MSI B360 Gaming Pro Carbon lesz a lap holnap kapom meg
    5. Hány év garanciával rendelkezzen az SSD? (3/5/10 ? Kérünk NE azt írd, hogy minél több, hanem döntsd el, mert kapcsolatban van az SSD-re szánt összeggel!)
    5 év jó lenne, de ha csak 3 év garanciával van, akkor legyen
    6. Átlagos, vagy professzionális felhasználásra kell-e az SSD?
    Átlagos, 2 év alatt 8TB írás volt a Fury-n

    Samsung 960 EVO-kat néztem M.2-ben és Crucial MX300-at Sata-ban.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz regler19 #47572 üzenetére

    Amit a gyártók írnak az a szekvenciális sebesség. Abban hiába gyorsabb, ha a betöltési időkön nem mutatkozik meg, csak ha nagy fájlokat mozgatsz, de azt meg kevés alkalmazás veszi igénybe. A valós használatra lásd a tesztet, amit felettem linkelt Raymond, ilyen 0,5-1 mp-es diffik vannak bootidőben a SATÁ-sokhoz képest, átlagosabb programok betöltésénél meg 0-0,1 mp. Ha csak OS, programok, játékok alá kéne, akkor felesleges az NVMe, inkább menj rá egy dupla tárterületű SATÁ-sra.

    Ha annyira M.2 NVMe-s meghajtót akarsz, akkor lehetséges full sebességen hajtani őket bővítőkártyával is, nem a sebességkorlát a gondja, hanem ilyen kártyás megoldásról nem minden alaplap UEFI/BIOS-a tud bootolni (ekkor is ki lehet általában valami speciális bootolós megoldást szenvedni, valamelyik másik meghajtóra spéci rendszerbetöltőt telepítesz, az bootol, és utólag hívja meg az M.2-es SSD-ről az OS-t, de ez sem garantált minden esetben). Plusz ott van az, hogy az ilyen SSD-k eléggé melegszenek, fel kell készülnöd, hogy aktív hűtés is kellhet rá bordán felül.

Új hozzászólás Aktív témák