Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #89536256

    törölt tag

    Jó hosszúra sikerült, utólag is elnézést.

    Szervusztok! Eddig mindig nagyszerű és szakszerű válaszokat kaptam itt, most ismét megpróbálok valami hasonlót kicsikarni a szakiktól. Előre is hálás köszönet! Szóval az van, hogy rettentően nehezen költök pénzt, pláne nem több százezer forintot, de kb. 3 éve nyammogok azon, hogy kell-e most új gép, vagy sem (még a Ryzen 1.gen előtt kezdtem el nézelődni konfigok kapcsán), és eldöntöttem, hogy a francba is, most már igazán összerakhatnék egy komplett gépet, és így is fogok tenni. Leírom a koncepciót, meg hogy miket néztem, aztán rátok bízom magam.

    A gépet az általános irodai és szabadidős (YouTube, Netflix) felhasználáson kívül játékra, valamint fényképek szerkesztésére fogom használni.
    Iroda, szórakozás: Netezni általában 10-15 tabon szoktam. Nem ritkán egyszerre fut több böngésző, több videós oldal is akár, discord, itunes, stb.
    Játékok: World of Warcraft Classic, World of Tanks, Diablo 4 (majd egyszer csak), Tekken 7, Steames platformerek, esetleg EVE Online, vagy No Mans Sky. Semmi igényem nincs AAA-s címekkel játszani, elég régóta fix azoknak a játékoknak a köre, amikkel tolom, ez a jövőben is így marad valószínűleg. Tudom, hogy a felsorolt címek egy jobb integrált VGA-n is elmennek, de szeretném kihozni a maximumot belőlük (eleinte 1080p-n, későbbiekben 1440p-n)
    Fotózás: tájképfotósként viszonylag nagy méretű (~20-30Mbyte) RAW fotókat fogok rendszeresen szerkeszteni, egy ilyen 2-3 órás munkamenetet esetenként 50-100 képpel jó lenne, ha bírna a vas.
    Büdzsé: Nálam az ~1000$ vagy körülbelül ~300eFt a lélektani határ, de ésszerű mértékben ez változhat, szóval ez nem hard limit, viszont nem nagyon szeretnék fölé kúszni és az igények alapján szerintem nem is kell. Illetve kizárólag konkrét indokkal mennék fölé, úgy nem, hogy "ha belefér még 20e akkor inkább vedd ezt... csak mert belefér".

    A gépet nagyjából 4-5 évre tervezem, bár a mostani szerintem kb. kétszer annyi ideje teljesít szolgálatot. Fontos még, hogy mITX formában gondolkodom. Ennek nincs gyakorlati oka, viszont elképzelhető, hogy a következő éveket nem itthon töltöm, szeretném, ha könnyen hordozható lenne a gép. Ennek ellenére (és ezt a ti szakértelmetekre bízom), ha sokkal célszerűbb lenne anyagilag összehozni egy nem túl nagy, de mITX-nél nagyobb verziót, akkor lehet, hogy változtatok az elképzelésemen, mert nincs kőbe vésve a pici gép, egyszerűen csak sokkal gusztusosabbnak tartom a kisebb méretű konfigokat.

    Hozzá kell tennem, hogy a tudásom nagyon alapszintű. A jelzett termékek csak irányadóak, nyugodtan lehet másokat javasolni. Alant olvasható, amit eddig nagyjából megálmodtam - indoklással

    CPU: Ryzen 5 3600 - a 3600x-et nem feltétlenül tartom szükségesnek, még úgy sem, hogy egy tízessel több csak (abból kijön kb. a ház). A leírtak talán nem indokolnak egy 3. generációs Ryzent, de itt jön be a futureproofing. CPU-ból szeretnék up-to-date lenni.

    Alaplap: GIGABYTE B450 I AORUS PRO Wifi - az x570 (vagy akár x470) felesleges extra költség. Úgy gondolom a B450 és R5 3600 kombó nekem a következő 4-5 évre teljesen meg fog felelni, nem használnám ki az X alaplapok előnyeit. Ráadásul ez az alaplap Ryzen 3 ready, ha jól tudom, szóval nem kell BIOS-t updatelni. Wifi nem égetően szükséges, de iPON-on konkrétan 2 db B450-es mITX alaplap van, szóval ennyi. [link]

    SSD: Itt két lehetőséget tartok relevánsnak, nem tudom, melyik lenne a jobb. Vagy egy 512 gb-os ADATA XS8200 Pro [link] , ami rendszerpartíció lenne, valamint erről futnának a programok és a játékok, vagy egy 128 gb-os ADATA XPG GAMMIX + 256 gb 2,5" ADATA SU800. Ez árban nagyjából uannyi, itt az SSD kizárólag rendszerpartíció lenne, a 2,5"-ről meg mennének a programok és a játékok. 128 gb pusztán egy oprendszernek szerintem pazarlás, de nem tudom, hogy élettartam és elhasználódás szempontjából melyik verzió a jobb.

    RAM: HyperX Fury 16gb KIT - 32gb felesleges, 8gb már talán kevés 2019-ben. 16 tűnik ideálisnak, a 3200 Mhz meg olyan arany középút, de mehetünk alább is, ha úgy érzitek. [link]

    VGA: A nagy kérdőjel. Valamiért az RX 590-et érzem az ideális választásnak. Nem szükségtelenül erős az igényeimnek, de van benne annyi kraft, hogy az elkövetkezendő 3-4 évet az én játékigényemmel bőven kihúzza. Emellett úgy gondolom, hogy a fent említett játékokat még 1440p-ben is gond nélkül hasítja majd. Tudom, hogy egy 5700 vagy 5700X biztosabb lenne, pláne 1440p-re, de mint említettem, a játszadozásom leginkább alacsony gépigényű játékokra terjed ki. Illetve VGA-t elég egyszerű cserélni a gépben, szóval most nem vadulnék. Talán még az RX 580 is teljesen megfelelne az igényeimnek, de nem az a cél, hogy az alapvetőt hozza a gép, hanem az, hogy a következő 4-5 évben maximálisan kiszolgálja az igényeimet (amelyek nem túl magasak). Ide azért nem írtam konkrét terméket, mert az mITX házak miatt ez elég sokat változhat és egyébként sem tudom, hogy adott típuson belül miért vannak nagyon durva árkülönbségek.

    Táp: Abszolút rátok bízom magam. az EVGA márkát hallom vissza mindenhonnan. Lehetőleg legyen moduláris.

    Ház: RAIJINTEK Metis Plus [link] PHANTEKS Enthoo Evolv [link] vagy THERMALTAKE Core v1 [link] ami tetszik, és nem is ésszerűtlenül drága. Fractal Design Node 202-vel szemeztem egy ideig, nagyon tetszik a console méretű és formájú gép gondolata, de nem tudom, hogy mennyire célszerű olyanba építeni a szellőzés miatt.

    Egyéb: hűtőt procihoz nem tervezek venni, bár a 3600x coolere jobb, de ha javasoljátok, akkor lesz proci hűtő (illetve a házba is kell majd, de ez nem akkora költség). Tervezek egy HDD-t is, ez majd egy 1-2 TB-os Seagate vagy WD lesz, itt olyan sok verzió nincs.

    Minden javaslatot, összeállítást, tanácsot, véleményt nagyon szívesen fogadok és köszönöm mindenkinek, aki rászánta az időt az elég hosszúra sikeredet leírásomra. Szerettem volna teljes és átfogó képet nyújtani annak, aki esetleg majd a szárnyai alá vesz.

  • #89536256

    törölt tag

    válasz palfitom #146357 üzenetére

    A fotózás elég fontos, de nem ebből élek, szóval nem küldenék rá 2-300 nagy felbontású fotót a gépre, vagy futtatnék végig 1500 esküvői fotón különböző szerkesztési beállításokat. Viszonylag visszafogott mértékben és módon foglalkozom ezzel, azért gondolom, hogy a 16 gb elégséges lehet. Gondolkodom még rajta, köszi a tippeket.

Új hozzászólás Aktív témák