Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Rickazoid

    addikt

    Üdv!

    Hamarosan PC-t építek, ezért összeállítottam egy listát a lehetséges konfigurációról.
    Az overclockot teljesen hanyagolnám most is és később is.
    A gép nem játékos gép lesz, inkább csak multimédia lesz a szerepköre az egyéb teendőkön (net, tanulás) kívül, tehát 1080p videót gond nélkül kell vinnie Arch Linux alatt, sőt nem bánnám, ha BD minőségű videó is menne neki, ahogy a szerkesztés, főképp csak vágás, kivágás és kódolás, BD minőségnél azért jóval alacsonyabb szinten, de fullHD felbontásban, jellemzően x264 kodeket és matroska konténert használva és jól jönne, ha tömörítetlen képeket is tudnék gond nélkül szerkeszteni, szintén Arch Linux alatt... de ennek igazából nem is tudom mik a követelményei, besegít-e a videokártya például ebbe, még nem fogtam bele egyelőre ilyenbe, előbb egy jó fényképező és egy megfelelő könyv fog kelleni, hogy egyáltalán készíthessek ilyen képeket... de ugye a gépet hosszabb távra tervezem összeállítani, minimum 3, max. 5 év. Mondjuk programozni is ezen fogok.. bár nem tudom a közeljövőben milyen szintre megyek vele, de op.rendszereket vagy díjnyertes játékokat biztos nem fogok írni. :) Mondjuk az sem utolsó szempont, hogy AUR-ből származó csomagok fordítására ne kelljen sokáig várnom... bár remélem erre a processzor több, mint elég, azért nagy ugrás lesz egy T7300 után.
    Ja és Windows (7 vagy 8) futtatása VirtualBox-ban lesz még a feladata.

    Ez lenne a lista:
    - alaplap: Intel DH77EB dobozos
    - processzor: Intel Core i5-3550 3.30GHz dobozos
    - RAM: Corsair Vengeance Low Profile 2x4GB DDR3 1600MHz CL9
    - SSD: OCZ 120GB 2.5" Agility 3 Series SATA3
    - ház: Thermaltake Armor A30
    - tápegység: FSP Aurum Gold 600W
    - videokártya: Gainward 2593-BLISS GT630 1GB GDDR5
    - és végül a monitor: DELL U2312HM

    Kérdés: ezek az alkatrészek így, ebben a formában kompatibilisek, mind működik majd ahogy kell és minden elfér a házban rendesen? Már átnéztem kompatibilitási listákat és méretadatokat az egyes alkatrészek gyártóinak az oldalán, aszerint nem lesz gond, de mivel ez lesz az első PC építésem új alkatrészekből, teljesen neten rendelve mindent, így biztosra mennék és tapasztaltabb embereket kérdeznék. Főleg inkább a belső csatlakozásokban vagyok bizonytalan... mármint a kábelezésben, kivezetésekben.
    A videokártyáról mi a vélemény? Elbírna a feljebb említett feladatokkal elégséges szinten, amíg erősebbre nem cserélem (például EVGA GeForce GTX 550 Ti FPB 1GB DDR5... de ez még változhat tavaszig)? Videokártyákban nem vagyok tapasztalt, a Linux miatt pedig gyakran vakarom a fejem és nem tudom hova tenni a leírásokat, specifikációkat és teszteket, hisz leszámítva pár erre specializálódott oldalt, minden a Windows-ról szól.
    A processzor, ahogy néztem az Intel oldalán, rendelkezik a virtualizációs képességekből mindennel, de azért erről is jól jönne egy megerősítés, a lehető legoptimálisabb rendszert akarom felépíteni, ami hatékony, de nem drágább a kelleténél. Egyébként 250.000 Ft a keret monitorral együtt... felfelé max. még egy húszas belefér elvileg... de ha több összejönne, akkor azt inkább egy U2412M monitorra költeném.
    Processzorhűtő? Elég a gyári vagy inkább másikat célszerű venni? Azt se tudom milyen van a processzorhoz, erről nem találtam hiteles adatot. Viszont egy Thermaltake ISGC-100-as hűtőt kinéztem, az 70 cm magas, így elfér a házban, amiben 90 cm a korlát. A kérdés csak, hogy ilyen esetben nem akadályozná-e mondjuk a RAM-ok berakását. Igaz Low Profile RAM-okat néztem, de a hűtő is az, ráadásul az alaplap microATX. Másik hűtőhöz kell vajon hővezető paszta külön, vagy ezeknél már rajt van, ami kell?

    A későbbi bővítéseknél szerepel majd még egy SSD és egy BD író, valamint egy hangkártya egy megfelelő hangrendszer mellé, még két ugyanilyen RAM, egy PCI Express ExpressCard olvasó, egy mini PCI Express WLAN/Bluetooth modul, ezek rámennek az alaplapra, és egy sok az 1-ben memóriakártya olvasó, ami 3,5”-os helyre épül be és belső USB-ből táplálkozik. Namost ha jól néztem, akkor az Armor A30-nak van külső 3,5"-os helye. Ezekről még anyagi keretet nem tudok, nem is ajánlatot vagy véleményt kérek ezekkel a bővítésekkel kapcsolatban, hanem a tápegység miatt írtam ide őket. Elég ezekhez, a bővítések és egy esetleges videokártya-csere után? Mint írtam, az összes bővítés beszerzése tavasszal várható, legkésőbb márciusra. A Thermaltake kalkulátorát használtam, aszerint mindennel együtt, 8 USB eszközt, két SSD-t (HDD-k USB-n lesznek csatlakoztatva) és egy GeForce GTX 550 Ti kártyát feltételezve 85% TDP-vel, 90%-os terhelés mellett és 25%-ra állítva a kondenzátor öregedést, 437 W fog kelleni. Amúgy jellemzően meddig jó egy ilyen táp?

    A hangkártyáról lenne még kérdésem, hogy érdemes-e venni olyat. Az alaplapon ugye ott a hangprocesszor, egy szimpla fejhallgatóval pedig akkor se vennék észre nyilván különbséget, ha negyed milliós hangkártyára cserélném... namost itt nem erről lenne szó, egyrészt egy 5.1-es hangrendszert tervezek venni jövő tavasszal.. még nem tudom milyet, másrészt karácsonyra egy CoolerMaster Storm Sirus nevű fejhallgatót. A HD filmeknél ugye jellemző hangsávok vannak, viszont amivel mindig problémám van minőségileg, az nem is a 6 csatorna, arra kevésbé vagyok érzékeny, hanem a tömörítetlen (FLAC) audió, abból is a black metal, death metal, stb. zene. Részben ezért is a Storm Sirius ötlete (másrészt a térhangzása miatt), valamint hangkártyából egy Asus Xonar DX/XD 7.1. Mit tud az alaplapi HD Audio és a Realtek ALC 892? Úgy értem ha nem audiofil az ember, de van egy jobb fejhallgatója és hangrendszere, bár egyik sem csúcskategóriás, max. közepes, akkor van értelme egy dedikált hangkártyának? Javít hallhatóan mondjuk egy Cradle of Filth szám minőségén? Egyáltalán egy ilyen 8 hangszórós fejhallgató jó zenehallgatásra is, főleg ilyen zene esetében? Vagy ehhez mi lenne az ideális?

    Mit hagytam ki? Remélem semmit.

    Köszi!

    ui.: Mit takar, hogy egy alaplap dobozos és hogy egy DVD/BD író OEM? A boltokban kapható OEM Windows telepíthető legálisan virtuális gépre vagy ehhez másfajta licence kell?

    [ Szerkesztve ]

    Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

  • Rickazoid

    addikt

    Üdv!

    Két hét múlva rakok össze egy PC-t, érdekelnének a vélemények és tippek.
    Amire sokat használnám az programozás (tanulási szinten), egyszerű grafika, főleg manga rajzolás tanulása és ga-nime készítés, alap videószerkesztés (egyelőre inkább csak vágások és hangsávok kezelése), sok videó kódolás (x264-re Matroska konténerbe) és mivel Arch Linux fut majd rajta és sok program származik AUR-ből, azok frissítéseinek forgatására sem szeretnék fél órákat várni. Emellett persze tartalomfogyasztás, mint YouTube FHD-ben, illetve BD minőségű filmek. Mindezt egy fullHD monitoron. Játszani nem fogok vele. Szoftveres virtualizációra (VirtualBox) azonban jól jönne, ha lenne elég ereje (főleg különböző szerverek virtualizációja tanulási célból, mint Debian [jelenleg is] vagy Windows Server 2008).

    Amit eddig kinéztem hozzá:
    alaplapnak Gigabyte GA-B75-D3V
    RAM-nak CSX 8GB DDR3 1600MHz CSXO-D3-LO-1600-8GB (ezt később bővítem)
    SSD-nek A-DATA 64GB mSATA SX300 ASX300S3-64GM-C (az alaplapon van mSATA csatlakozó)
    tápegységnek FSP Raider 550

    Kerül még mellé egy 3 TB-os WD Caviar Green HDD (RAID nem lesz), WLAN adapter, illetve az USB kivezetések. Ez így eddig kb. 105-110.000 Ft, a keretem 150.000 Ft. Tehát kb. 40-45.000 Ft marad processzorra és videokártyára, utóbbi az Arch miatt nVidia lehet csak.

    A kérdéseim:
    Mit gondoltok a meglévő konfigurációról?
    Processzor és videokártya kombináció? Én egyelőre a gyengébb, olcsóbb, később erősre cserélhető processzor + GTX650 felé húzok, azonban utóbbi ára miatt maximum egy G2020-as Pentium férne bele a keretbe, az viszont kevésnek tűnik, plusz a specifikációi szerint nem boldogul a 3.0-s PCI Express-szel, így nem tudom a GTX650-esek nem is működnének vagy a visszafelé kompatibilitás miatt 2.0-sként mégis elmenne-e.
    Mi lenne a legideálisabb processzor és videokártya kombináció?

    Ház, monitor, egyebek vannak.

    Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

  • Rickazoid

    addikt

    válasz membrandj #31247 üzenetére

    Az alaplapnál én a bővíthetőséget néztem elsősorban, illetve az mSATA csatlakozót, hogy kevesebb eszközt kelljen vezetékekkel bekötni. Idővel szeretnék rá egy hangkártyát is, ez így a WLAN adapterrel együtt elfoglalja az összes PCI és PCI Express csatlakozót az ASRock esetében... hacsak nincs olyan GTX650, ami nem lóg rá a mellette lévő slotra, de egyelőre nem láttam olyat, jelenleg a legolcsóbb a két slotos Gigabyte GV-N650OC-1GI (picivel a szintén két slotos MSI alatt). Amúgy körülnéztem és alig 1500 Ft a különbség az ASRock javára, 900 Ft, ha az R2.0-hoz nézzük.
    A RAM modulok... az egy érdekes kérdés, ami miatt sokat vakartam a fejem, 8 GB-tól kezdem (a CSX-et az ára miatt választottam) később bővítek 16 GB-ra, ami bőven elégnek tűnik, de anno (5 éve) 4-re is ezt mondtam, most meg naponta háromszor futok ki belőle, és nem tudom mondjuk két év múlva elég lesz-e arra, amire épp használni fogom.
    Persze olcsó lapot bármikor lehet cserélni, ha épp nem muszájból épít PC-t az ember szűkös forrásokból.

    A Vertex 3 VTX3-25SAT3-60G olcsóbb? Én 406 Ft-tal drágábban láttam iPonon, az A-Data-t olcsóbban.hu-n nem találtam, viszont az Árgépen is csak 253 Ft a különbség az OCZ javára.
    Amúgy figyelembe kell vennem a szállítási költségeket is, több webáruházból válogatva egyenként lehet olcsóbbak, de gyakran a szállítási költségek összeadódva kihozzák a különbözetet és ugyanannyiból jön ki, mintha egy helyről rendelnék mindent. A kevésbé ismert webshopokat egyébként szeretem mellőzni, marad iPon, PCX, Bluechip és eBolt, talán MediaKer, bár ahhoz még nem volt szerencsém.
    Nameg a 2,5"-os SSD-t be is kell valahogy építeni a házba, amiben nincs neki hely. Ezen még nem is gondolkodtam.
    ...Lehet inkább beáldozom a winchestert, 3 helyett 2 TB és azzal "nyerek" 10.000 Ft-ot. Csak az meg pazarlásnak tűnik.

    Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

Új hozzászólás Aktív témák