Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • jherc

    csendes tag

    Sziasztok!

    Gép vásárlást tervezünk és ehhez kérnék segítséget.
    Kitöltöttem a kérdőívet, amennyire tudtam, valamint leírtam még néhány dolgot.

    1. Mire fogod használni a gépet? Ha játékra, akkor multiplayer, vagy inkább singleplayer játékok? Elsősorban mely játékok?
    Játékra és otthoni felhasználásra kellene (internet, irodai alkalmazások, stb, semmi extra).
    Játékból főleg singleplayert játszanánk, de egyelőre nincs sok konkrét, néhány régebbi cím (pl Euro Truck Simulator, esetleg Flight Simulator, stb).
    Nem feltétlenül ragaszkodunk a max grafikához és nem tervezünk túl sokat játszani.

    2. Milyen alkatrészekkel rendelkezel, amit az új gépben meg szeretnél esetleg tartani?
    Semmi, teljesen nulláról lenne.

    3. Milyen alkatrészekre van szükséged?
    Komplett konfig (gépház és annak tartalma), de monitor és egyéb perifériák nélkül.

    4. Mennyi a kereted rá?
    300-350 körül, de ha indokolt, akkor mehetek valamivel feljebb.

    5. Mekkora a monitorod natív felbontása, képfrissítési frekvenciája, milyen csatlakozók vannak rajta? G-sync-et vagy Freesync-et támogat? (ez videókártya választásnál lényeges szempont)
    Egyelőre általános irodai monitor Full HD felbontással és egy régebbi 4K LED TV lenne használva (egyiknél sincs semmi sync, kb 60 Hz, semmi extra).
    - Monitor: FullHD/1920*1080, 60Hz, HDMI csatlakozó, DP csatlakozó
    - TV: 4K, 60Hz, HDMI csatlakozó

    +1. Elkötelezett vagy-e valamelyik gyártó/márka iránt? Van-e valamilyen speciális elképzelésed a gép megjelenését, színvilágát illetően, esetleg egyedi igény valamelyik alkatrésznél?
    Elkötelezett nem vagyok, de lentebb leírom, hogy kb milyen konfigot tippeltem, ez talán ad egy kiinduló állapotot a megjelenésben.
    Megjelenés, színvilág: letisztult, egyszerű, fekete, semmi csicsa, nem kell ablakos ház, nem kell RGB (de ha van és kikapcsolható, vagy nem látszik ki a házból, az még belefér, de kint ne világítson).

    Évek óta nem foglalkozom PC építéssel, nem is nagyon követem az újabb infókat, így köszönöm a segítő tanácsokat.
    A játékokkal sem vagyok képben, nem játszottam már jó sok éve.
    Most sem tervezünk komolyabban játszani, és egyelőre nincs sok konkért cím.
    Nem tervezem húzni a gépet, max a BIOS beállításokban amit értelmesen enged, pl. XMP profilok, de ezen kívül, csak ha van valami ajánlott beállítás, azt megnézem, nem akarok kicsikarni még néhány száz MHz-et, stb.
    Jó lenne, ha összeállna, egy csendes (és nem forró) konfig.

    Kérdés:
    Megéri, érdemes-e még az AM4 + DDR4 kombóra építeni, vagy inkább már az AM5 + DDR5-ben kellene gondolkozni?
    (Hosszabb távon, érték tartás tekintetében is kérdezem.)
    Azt láttam, hogy az AM5 + DDR5-re épített konfig még észrevehetően drágább, ez eléggé megdobná a költségvetést.
    Nem terveztem külön dedikált VGA-t, arra gondoltam, hogy elegendő lehet a CPU-ba integrált grafikus vezérlő is (amennyire tudom, a ryzenekben már egészen használható VGA-t szállítanak).
    Ha ez nagyon mellé, akkor ebben is várom a javaslatokat.

    Gamer monitort nem tervezek venni (legalábbis egyelőre, max később, ha az egyéb dolgokhoz is cserélek monitort, akkor esetleg majd olyat veszek).

    Egy tipp a konfigra, de ez csak egy "minden ismeret és tapasztalat/tudás nélkül" összválogatott csomag:
    - CPU: AMD Ryzen 7 5700G 8-Core 3.8GHz AM4 Box Processzor
    - CPU hűtő: a proci elvileg hűtővel érkezik, de gondoltam rá, hogy a gyári helyett jó lenne egy halkabb és hatékonyabb hűtés
    - Alaplap: ASRock B550M STEEL LEGEND
    - Memória: teljesen passzolom, lentebb leírtam
    - VGA: nem tervezek, de ha nagyon ajánlott, akkor... talán
    - SSD: 1 TB M.2 NVMe Samsung - lentebb bővebben
    - Tápegység: Seasonic FOCUS GX-550W Gold
    - Ház: valami egyszerű, letisztult, nem ablakos, nem RGB-s, fekete - pl. Thermaltake Versa H17, Fractal Design Define Mini C

    A procival kapcsolatban: esetleg jó lehet egy kisebb testvére is? Pl. 5600G? Azért az 5700G-re gondoltam, mert több mag, több szál, több cache, stb, de nem tudom, hoz-e annyival többet.

    A CPU hűtővel kapcsolatban sincs konkrét, jó lenne valami halk és hatékony megoldás, nem kell, hogy világítson (sőt), de azért ne legyen horror összeg (meg persze férjen be a házba :-) ).

    Az alaplappal kapcsolatban: ez csak egy tipp, valami hasonló jó lehet? Nem kellene, hogy nagyon csicsás legyen, jó lenne egy egyszerű fekete lap is, minden RGB nélkül, de a tudás lényegesebb, mint a kinézet, ha nem látszik ki a házból, akkor mindegy, hogyan néz ki. ;-)

    A memóriával kapcsolatban: 16-32 GB-ban gondolkodom, de nem a legdrágábbak közül. Az is kérdés, hogy legyen csak 3200 MHz, vagy lehet 3600 is? CL16, CL18? Talán itt van a legtöbb kérdés.
    Ha jól sejtem itt számít még az is, hogy ha integrált VGA-t akarok használni, akkor még azzal is számolni kell mind mennyiség, mind sebesség terén.
    Valamint Windows menne rá, és azért az is megeszi a magáét... Egyelőre W10, de később majd lehet menne fel a W11, ami már eleve 4 GB-ot kér papírforma szerint.

    VGA: ?

    Az SSD-vel kapcsolatban kérdés, hogy elegendő egy PCIe 3.0, pl. 980, esetleg 970 EVO Plus, vagy jobban járnék a PCIe 4.0-val, pl. 980 PRO? Ha 980 PRO, akkor a "sima", vagy a hűtőbordás?
    - 980: https://belso-ssd-meghajto.arukereso.hu/samsung/980-1tb-m-2-pcie-mz-v8v1t0bw-p648436923/
    - 970 EVO Plus: https://belso-ssd-meghajto.arukereso.hu/samsung/evo-plus-970-1tb-m-2-pcie-mz-v7s1t0bw-p450859902/
    - 980 PRO "sima": https://belso-ssd-meghajto.arukereso.hu/samsung/980-pro-1tb-m-2-mz-v8p1t0bw-p591366474/
    - 980 PRO with Heatsink: https://belso-ssd-meghajto.arukereso.hu/samsung/980-pro-1tb-m-2-mz-v8p1t0cw-p736603746/

    A táppal kapcsolatban olvastam, hogy ez a széria ciripelhet. Ez mennyire valós? Minden ilyesmit meghallok és zavar, szóval ha ez valós "probléma", akkor kérem, ajánljatok jobbat.

    Házzal kapcsolatban fentebb már leírtam a főbb elképzeléseket. Az nem lenne baj, ha lenne elöl egy USB Type-C is, de az már valószínűleg magasabb árkategória, vagy más megjelenés.
    A házra túl sokat nem áldoznék, legyen jó a szellőzése és nézzen ki valahogyan a fentiek alapján, de persze, ha a fentebb írt tippek nem megfelelőek, melegednek, akkor megyek feljebb árban is.

    Előre is köszönöm a segítséget! :R

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák