Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz mvkly #106697 üzenetére

    A jelenlegi pletykák szerint a "Granite Ridge" (Zen5 desktop CPU) esetén az IOD (SoC) marad ugyan az, mint amit a "Raphael" (Zen4 desktop CPU) használt. Vagyis a memória vezérlő is (ami az IOD-n van) tök ugyan az lesz. Ha ez igaz, akkor azt jelenti, hogy minden marad ott, ahol most van. Az előzetes pletykák szerint a "sweet point" megemelkedik DDR5-6400-re, de ezt relatíve jó aránnyal a mostani AM5 deszkák - 'Raphael' procik - DDR5 ramok is hozzák tavaly augusztus óta, amikor kijött az AGESA 1.0.0.7b (én a 7700X mellé nemrég beraktam egy DDR5-6400-es kitet tesztként, pöcc-röff ment XMP profillal). Vagyis Gear1 esetén elég jól sejthetjük, hogy mi vár ránk - ismét: ha a pletykák igazak.

    Hogy Gear2 mennyivel fog menni, abba beleszólhat a deszka és a RAM is, szóval ott még lehet ez tényező ettől függetlenül, az előzetes pletykák szerint a cél DDR5-8000, de azt a jelenlegi közép, felső-közép kategóriás AM5 deszkák is megugorják.

    Arról is szóltak a pletykák, hogy a következő AM5 alaplap-generáció megőrzi a jelenlegi széria vezérlőjét (Promontory21 vagy másnéven Prom21), annyi plusz lesz, hogy a csúcs alaplapokba (X770E vagy X870E?) előírás lesz az USB4 támogatás (egy ASM4242 vezérlő által), de már jelenleg is a csúcs X670E deszkákban (sőt, egyes B650E-kben is) létezik, amelyiken van USB4. Itt a kulcs az, hogy ha marad a Prom21 vezérlő, akkor a CPU és a Prom21 között is marad a Gen4 x4 sáv adatkapcsolat, vagyis itt lehet egy "bottleneck".
    Más szóval az új alaplapok terén túl sok előrelépést nem várhatunk - legalábbis a kiszivárgottak alapján...

    Sommázva a fentieket: Én ezek alapján (hangsúlyozva, hogy hivatalos információk nincsenek, csak pletykák) azt mondom, hogy nem érdemes az új AM5 alaplap szériákra várni.
    Privát, szubjektív vélemény: ha hosszabb távban (3 év vagy több) gondolkodsz, akkor B650E vagy X670E deszka javasolt.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák