Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • harap11

    csendes tag

    válasz tornas #42180 üzenetére

    Nem az 5V a problémás, új alaplapoknál bőven elég. A 12V 24 A a nagyon kevés! A Chieftec ATX-410-212 410 W-os 31 A-t, a CoolerMaster 600 W-os RS-600-ASAB-L3 pedig 45 A-t tud, ami a nagy teljesítményű videó kártyák miatt szükséges.

  • harap11

    csendes tag

    A tápegységek többségére a csúcs áramok és teljesítmények vannak felírva, amit azok tartósan nem tudnak. A 800 W feletti tápoknak már szinkron vezérlésű FET egyenirányítója kellene, hogy legyen! Én eddig összesen 1 ilyen táppal találkoztam, egy Xigmatek 1050-nel és az is meg tudott hibásodni a 92% hatásfoka ellenére, mert az alkatrészeket mindenki ugyanott veszi.
    Egy minden tápra igaz kis matematika a választáshoz.
    400 W kimenő teljesítmény esetén 66 % hatásfokú tápegységben a vesztesség 200 W, amit a ventilátora biztos, hogy nem tud kivinni a tápegységből. 420 W kimenő teljesítmény esetén 75 % hatásfokú tápegységben a vesztesség 140 W, amit a ventilátora biztos, hogy nem tud kivinni a tápegységből. 400 W kimenő teljesítmény esetén 80 % hatásfokú tápegységben - amivel a gyártó már dicsekszik! -a vesztesség 100 W, amit a 12 cm ventilátora biztos, hogy nem tud kivinni a tápegységből. A nagyobb teljesítményű tápoknál a helyzet még rosszabb, ha a hatásfokot nem javítják, ami persze nagyon nehéz és drága, mert ezeknél a tápoknál már a primer oldallal szinkronban működő MOSFET egyenirányítóra van (lenne) szükség. Diódák 1,5V feszültségesésével a tápegység oldalára írt 80A már 120W vesztesség csak a diódákon! Egy 3*140W egyenáram felvételű példához (3 méh kaptár fagymentesítése) már 85+ tápegységet kell használni, különben a túlmelegedés miatt fog a tápegység meghibásodni! Ez nem csak a "noname" tápegységekre igaz, ezért minden gyártónál és minden tápegység oldalán az adatokat ennek megfelelően kell értékelni! Még FSP tápban is láttam, hogy a gyártás során kispórolják az eredetileg betervezett 2. egyenirányítót. Sokszor 20 cent, az sok pénz.
    Több tápnak megnéztem a 12 V egyenirányítóját, a legkisebb teljesítményű táp, aminek az egyenirányítója tudta a 3*14=42 Amper folyamatos egyenáramot, a KeepOut FX750 85+ táp volt, aminek az oldalán a 2 darab 30 A diódával szerelt egyenirányítójának megfelelően 60 A szerepel.
    Nem bontok ki minden tápot, hogy megnézzem, hogy milyen egyenirányító van benne, de ez a méhészkedős ötlet érdekelt!
    Egy vásárló ezeket a dolgokat, ha akarja sem tudja megnézni, mert nem ért hozzá és nem is bonthatja ki a tápot!
    Az általam javított 500W tápegységek többsége azért hibásodott meg, mert a kedves felhasználó úgy gondolja, hogy a tápegység "buta" tervezője és gyártója nem értett az általa előállított tápegységhez és lefelejtette a VGA csatlakozókat, ezért ő az "okos" vásárló vesz a boltban molex-vga vagy sata-vga átalakítót (1 maximum 2 vékony sárga és fekete vezetékkel és plusz 2 pár nem 20A-re méretezett csatlakozóval) és azzal ráköti a nagy teljesítményű VGA kártyáját a tápegységre, ami persze a 200 W kártyával tönkre teszi a tápot. A fogyasztói társadalomban a "buta" kereskedők mindent eladnak, amit az "okos" vásárlók megvesznek.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák