Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • atesss

    addikt

    válasz And #9584 üzenetére

    Közben az elmúlt napokban inkább a programozást tanultam (kb. majdnem az egész hosszú hétvégém ráment... de aztán én is lettem elsőnek kész a laborcsoportban a mai ZH-val :) ) , de azért utánanéztem ennek az elektronikai részének is.
    Most már világos hogyan is működik ebben a kapcsolásban a mosfet, magamtól rátaláltam a BS270-re (így: link) , majd ez alapján a BS170-re - ami nagyon minimális eltérésekkel ugyanez.
    Csak sajnos a Lomexben nem lehet kapni, csak a HEStore-nál: link
    Lomexben csak TO-220 vagy hasonló tokozású "N-PowerFET-LOGIC" van, egy 7 szegmenseshez meg felesleges a Power. Ráadásul a TO-220 elég sok helyet is foglal, meg vigyázni kell hogy ne érjen más a hátlapjához, vagy le kell szigetelni. A TO92-nél nincs ilyen probléma. Meg drágább is (Lomexben legolcsóbban BUK553-100A van 86 ft nagyker nettóért).

    Az ár még azért is kérdéses, mert még az jutott eszembe, hogy mind a 6-7 szegmens (egyidejű) meghajtása közvetlenül az MCU-ról egy nagyobb fogyasztású 7 szegmensesnél szintén nem a legjobb.
    "A portkimenetek amúgy is belső ellenállással rendelkeznek, az adatlap szerint a tesztelési feltételek között megadott 20mA-es kimenő- (sink / source) áram mellett 5V-os tápnál kb. 0,8V marad a 'tokon belül'. Ráadásul összesített portáram-limit is van, ami legfeljebb 400mA, ill. az egyes 8-bites csoportokra (pl. A0-A7 vagy B0-B7) külön van limit, ami 100mA az adott nyolc portra összesen."
    Jó mondjuk 10mA-esnél nem hinném hogy több lenne egy szegmens + az időmultiplex miatt még kevesebb, de az lenne a szép megoldás, ha az anódokat is mosfettel kapcsolnám, nem ?

    Meg arra is gondoltam, hogy az időmultiplex miatti fényerőkiesést esetleg lehetne azzal "pótolni", ha akkora ellenállást rakok be a szegmensek elé, amivel az effektív áramot megemelem akár az eredeti közelébe. Csak ezzel meg az a gond, ha valami miatt leáll a számjegy-léptetés, vagy amikor még írom hozzá a programot, akkor megpusztulhat a kijelző...
    Esetleg potmétereket rakok be a későbbi szabályozhatóság miatt, de az már megint plusz költség + forrasztás.
    Még gondolkoztam dip ellenállás hálón is, mert azzal megint könnyebb lenne az összerakás, csak lehet nem bírna ekkora terhelést (majd számolok), vagy drága, vagy nincs is a Lomexben.
    "Nem. Soros ellenállásból csak 7 darab kell, mivel a szegmensek minden digitnél közösítettek." Ja igen, akkor végképp.

    Néztem az FND317-et is, de a jobb inkább zöld lenne. De lehet mégis ez lesz, mert olcsó.
    Van akcióban egy zöld is, az 14mm-es, csak az asszem közös anódos volt.

    "Nem feltétlenül. Én úgy oldottam meg (PIC-kel ugyan, nem Atmel-kontrollerrel, de ez tényleg ízlés kérdése), hogy egy belső, iduláskor felparaméterezett időzítő adott időközönként bekövetkező túlcsordulása - másodpercenként kb. 60-szor - megszakítást váltott ki, és az interruptot kiszolgáló rutin (ISR) teljes egészében lekezelte a két digitből álló hétszegmenses kijelzőt."
    Igen, ezért írtam, hogy viszont ha majd tanuljuk, akkor ez már nem lesz gond.
    Akkor még csak sejtettem hogy amit írtál, ezt valahogy lehet.
    Pont legutóbbi előadáson volt szó az Interruptokról, de még inkább csak érintőlegesen, és a mai laboron is csak futólag néztük meg a használatát, inkább csak a meghívást. De ha nem menne magamtól, akkor megkérdezem a tanárt.

    "hogy a két kijelzett digit értékét tartalmazó két változóban a megfelelő értékek legyenek"
    Most épp ezen a programrészen dolgozok.
    Először decimálisan külön a 3 számjegy, aztán majd ezt a 7 szegmens binárisára át kell alakítani, de az már gondolom elég az ISR részben.

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    válasz And #9584 üzenetére

    Ma bevásároltam a Lomexben alkatrészekből, úgyhogy elvileg már minden megvan a kijelzőhöz. Illetve a program még csak részben.
    Mondtam az eladónak, hogy Logikai szinttel vezérelhető N-csatornás MOSFET-ből csak olyat láttam a netes adatbázisukban, ami feleslegesen baromi erős, és TO-220-as. De hát ha csak ez van, akkor ebből a leggyengébbet / legolcsóbbat adja (nem néztem ki előre pontosan). Mondja hogy van kicsi TO-92-es is, és adott egy SS98-at. Ami viszont mint kiderült nem FET, hanem tranzisztor...
    Na mind1, kell egy plusz ellenállás (vagy itt is a logic levelhez mégsem ?), és akkor ez is jó.
    De vettem 2N3904-et, és a BC238 helyettesítőjeként meg BC547C-t - mind3 típusból 4db-ot.
    A BC238-at innen néztem ki:
    link
    Itt pont ilyen multiplex vezérlés van, ami nekem is kell.

    Gate ellenállásnak meg van 4,7k-m (eredetileg a BC238-hoz), és 2,5k-m (2N3904-hez, valamelyik netes kapcsolásban láttam ezt az értéket).
    Meg a te ventivezérlő kapcsolásodból kinéztem a Gate-Föld ellenállás 100k-s értékét, és vettem azt is. Ez amúgy mire is kell pontosan ?
    Az ellenállásokból is mindegyikből 4db van.
    Te melyik kombinációt ajánlod ?
    (Esetleg találhatok itthon más ellenállást is, ha ezek nagyon nem lennének jók)

    Soros ellenállásom is van egy jó pár, 270 és 100 Ohm között, majd kipróbálom melyik a legjobb.
    Van FND317 és SC52-116GWA (ez zöld, 13mm-es) kijelzőm is.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák