Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fererencz89

    őstag

    LOGOUT blog

    válasz Dißnäëß #112775 üzenetére

    Mérés készült? Lehet mérni? Mi volt a különbség mégis?
    (Bocsi, ha már leírtátok...)

    [ Szerkesztve ]

    Nem szotkam hibázni.

  • dgyuri0123

    nagyúr

    válasz Dißnäëß #112775 üzenetére

    Semmi tudomány, csak saját vélemény... Win 8 után Win 10 egészen más világ volt egy Denon DA300 daccal, ami, legyünk őszinték, nem túl nagy etwas. JRiver/Foobar szintén hozza a kölönbségeket nekem. Ennél jobb bizonyíték nemigen szükséges szerintem... de hadd idézzek (nem szó szerint) Fapacitól, mikor a Zidoo nemtudommelyik médialejátszó hangi képességeiről írt: A Zidoo Roon-on hozta a kiváló hangminőséget, viszont a saját zenelejátszóval messze nem. Ha hihetünk neki ebben a kérdésben (miért ne), akkor a szoftver bizony komoly ráhatással lehet a hangminőségre. DSP nem szoftver? Habár nem teljesen áll a hasonlat, de mégis...

    [ Szerkesztve ]

    "csak a zene van"

  • VoidXs

    Topikgazda

    válasz Dißnäëß #112775 üzenetére

    Igen, sérül, a többszörös és nem feltétlenül minőségi resampling miatt. Eleve változik, hogy melyik zene 44.1 és melyik 48 kHz, így a rendszert kénytelen lennél mindig hozzáállítani (ASIO sem teljes megoldás, driver szinten kell vele szórakozni, lásd wtfplay). Na hogy ez ne legyen szívás, a lejátszó egy mintavételezést jelent, majd mindent arra alakít. Van, ahol ez bele van égetve a programba, és nem is állítható. Ezen túl a DAC-nak/hangkártyának is van egy saját mintavételezése, ami bármennyire is úgy látszik driverben, hogy állítható, nem az. Annak a kapcsolónak teljesítményi okai vannak, ha akad a hang a gépen, lejjebb kell venni, és CPU helyett a hangkártya dolgozik, csak nem olyan jól. Ez rendszerint fix 96 vagy 192 kHz, mert a szigma-delta modulátor beágyazottan csak egy frekire van megírva. A 384 kHz-es otthoni DAC-k rendszerint nem tudják a 384-et kiadni, csak befogadni, olyan ez, mint anno a HD-ready TV-k, jó marketing. A legolcsóbb 384 kHz-re képes hangkártya, amit ismerek, az az NI 4461, 2.3 millióért Y kábellel ugyanarra a forrásra csatlakozva és külön időzítve meg lehet vele csinálni.

    Ott tartunk, hogy van két resampling mondjuk 96 kHz-ig (nekem natív 96-os hangkártyám van), amire természetesen van tökéletes képlet, ez nem feltétlenül okozna gondot. A probléma a teljesítményigénynél van, ugyanis a tökéletes resampling úgy történik, hogy Fourier-térben fázisokat tologatva minimális (<1 minta) késleltetést adunk a jelnek, pont úgy, hogy az új helyre kerüljön egy minta. Ez 48-96 kHz-es transzformációnál nem gond: vegyük az eredeti 48-as jel fél mintás késleltetését, és akkor megvan a 96-os minden hiányzó eleme. A gond ott van, hogy a szükséges transzformációk száma LKKT(natív Fs, Fs) / natív Fs. Ez 48 kHz-nél 2, ami egy krumplinak is megy. Mozira emiatt nem aggódom túl a dolgot, mert garantáltan tökéletes hangot kapok, nálam a zene másodlagos. Ott a gond, amikor előkerül a zene 44.1 kHz-e, itt ez a szám már 320.

    320 nem tűnik túl nagy számnak, de ez pusztán az FFT-k száma, semmi más. Hogy kontextusba tegyük, a Ryzen 5800-am ebből másodpercenként 720-at tud, majdnem 50%-on pörögne egy csatorna miatt. Sztereónál már elvinne egy egész magot, mozin négyet, miközben ez egy tavalyi high-end proci. Gyakran előkerülnek szoftverfejlesztésben a közelítő algoritmusok (arról most nem beszélünk, hogy ezt az egy tárgyat buktam egyetemen, és emiatt járok még mindig oda munka mellett), itt se volt másképp, elvégre 20 éve se volt semmi teljesítményprobléma.

    A ma mindenhol használt algoritmus Lánczos Kornél munkája, ami tök jól közelít, de nem tökéletes, megvannak a maga könnyen mérhető mellékhatásai. Régen létezett még a Catmull-Rom (Sony kedvence), de rengeteg program egyszerű lineáris interpolációt is használhat. Itt a spektrum dinamikusan torzul, akár egy decibelről is beszélhetünk. Hogy a rendszer hogy kapja meg, az a lejátszótól függ, és hogy a rendszer hogy passzolja tovább, az pedig a rendszertől. A Windows Lánczost használ (7 óta), a kedvenc lejátszód meg ¯\_(ツ)_/¯

    A különbség létezik, bár én vakteszten nem mentem át, és szerintem más sem, de tudok rá csinálni egyet. Ettől még nem olyan dolog, mint a kábelek, ami egyértelműen kamu, csak szerintem nincs sok értelme foglalkozni vele. Azt szoktam mondani, hogy ha lehet, legyél maximalista, csak ne a jólét bánja, nálam egy másik OS már a jólét kára lenne.

    [ Szerkesztve ]

    W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

Új hozzászólás Aktív témák