Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Krystal_s

    addikt

    Tanácsot szeretnék kérni. :) A napokban engem is elkezdett foglalkoztatni a notebook HDD-k gyakori fejparkolása. Nálam minden gépben gyakori jelenéség, percenként 30-50x parkolnak (HDD-től függően). Vannak, akik szerint káros a gyakori parkolás, mások szerint, pont ezzel védi a lemezt.
    Van egy kis notebookom, amit asztali gépként használok. Szinte egész nap be van kapcsolva, de gyakran magára hagyom órákra és pont akkor végzi a legtöbb fejparkolást a lemez. 2és fél év alatt közel 600ezer a Load/Unload Cycle Count értéke.
    Itt raktam fel róla képet is.
    Nem értem, hogy amikor senki/semmi nem használja a gépet, akkor miért nem marad a fej leparkolva és miért kapcsolgatja ide-oda? A mai adataim alapján percenként 37x parkol, azaz kb 1.6 másodpercenként (ha jól számoltam). A háttérben elvileg nem fut semmi olyan program, ami ennyire gyakran, ilyen rövid időre indulna csak el. Szerintem nagyon hasznos lehetne ez a fejparkolás, ha pihenő állásban maradna addig, amíg nem használjuk. Nem értem a gyártó miért így állítja be.
    Azt szeretném kérdezni ilyen felhasználás mellett, amikor órákig nem használom a gépet mi lenne a legjobb, ha arra a pár órára is alvóba tenném, vagy ha a HDD-re beállítanám, hogy 20-30 perc után kapcsolja ki?
    Mi a jobb egy lemeznek, a ki-bekapcsolás, vagy a gyakori fejparkolás? :U

  • Krystal_s

    addikt

    Sziasztok!
    Egyik notebookban egy kb 3 éves ST500LM012 HN-M500MBB azaz
    Seagate Momentus Spinpoint HDD van. állítólag más néven Samsung SpinPoint
    Olyan gépben van, ami csak böngészésre van használva. A többi csak a szükséges Windows és AV folyamatok.
    744 nap, 1233 összes indulás/leállás, de a parkolások száma 965528. Ez a közel 1 millió érték nem túl sok egy kicsit ilyen rövid idő alatt? :F
    Az energiagazdálkodást nem lehet tiltani az Intel SATA RAID vezérlő miatt. (ez gyári Dell) Pár perc után magától visszaállítja. Érdemes lenne a HDSentinelben a Lemez Figyelés - Lemezek leállításának akadályozását beállítani? (Persze ahhoz kellene egy telepített HDS is, mivel állandóan futnia kellene, de a portable nem tud rendszerrel indulni. A gép tulaja pedig nem indítaná el naponta külön.)
    Igazából már évek óta foglalkoztat ez a parkolás téma, mivel az én gépeimben is ilyen nagyon gyakran parkoló HDD-k vannak, voltak. Sokat olvastam a témában, de már nem tudom igazán mi tesz jót a lemezeknek.
    A parkolási idő értékét nem lehet állítani ezeknél, csak a leállítás akadályozása műveletet lehet bekapcsolni.

    [ Szerkesztve ]

  • Krystal_s

    addikt

    válasz King Unique #47255 üzenetére

    Köszönöm. Akkor lehet mégis beállítom azon a gépen is a HDSentinel - Lemez leállításának megakadályozását. Úgy tudom ez a parkolást is megakadályozza.
    Persze jobb lenne az energiagazdálkodást letiltani, de ezeknek a lemezeknek az Intel vezérlője annyira erőszakos, hogy nem engedi.
    Egyik gépemen régebben töröltem az Intel AHCI vezérlőt és hagytam az alap Windows vezérlőt. Úgy már tudtam tiltani az APM-et. Viszont az említett gépen Intel Raid vezérlő van a sima HDD-hez telepítve gyárilag (Dell), amit nem merek törölni.

  • Krystal_s

    addikt

    Sziasztok, tegnap minden előzmény nélkül (folyamatos HDSentinel figyelés mellett, parkolás kikapcsolva)
    ébresztettem a gépem és elkezdtem böngészni. Pár lap megnyitás után nagyon akadozott, majd lefagyott minden. Ránéztem a HDS-re és szomorúan láttam, hogy baj van. :( Restart után a Windows sem indult el. Újraraktam a rendszert, ami most látszólag jól működik. HDS szerint volt 1 gyanús és 8 gyenge szektor. Majd később azt írta, hogy 2 gyanúsat vizsgált, de a terület hibátlan.

    Többször indítottam a chkdsk /f /r parancsot, majd különböző programokkal is átnézettem. Egész éjjel és nappal teszteket futtattam. 1 hibás szerkort jeleztek. Már feladtam, de végül sikerült a hibás szektort javítani. (áthelyezni)
    Itt vannak a korábbi eredmények. A jelenlegi állapot szerint 2 gyanús volt, de már nincs és minden teszt hibátlanul fut le.

    A gép egy Dell Notebook, HGST 7200 rpm-es HDD-vel. Fixen asztali gépként van használva. Áramszünet nem volt, (aksi akkor is védené). Szeretném kideríteni mi okozhatta a hibát, nincs-e valami gond a géppel pl alaplap, táp stb.. Volt már valakinek hasonló esete? Lehetséges, hogy csak átmeneti üzemzavar történt böngészés közben a HDD-vel és nem lesz gond? Most figyelni fogom... (Adatok mentve vannak)
    Ami érdekes véletlen, hogy kb 1 hete frissítettem a SATA drivert. (a Dell oldaláról SN alapján a megfelelőt telepítettem). :U
    első a korábbi, második az új. KÉP

  • Krystal_s

    addikt

    válasz *Ropi* #51259 üzenetére

    4 éve gyártották, felújítottként vettem 2 és fél éve. Teljesen pormentes, mintha új lenne. A HDD 36-40°C.

  • Krystal_s

    addikt

    válasz *Ropi* #51261 üzenetére

    Azt nem gondolnám, hogy false jelzés lett volna, mert a Windows is nagyon belassult és akkor lett pár gyanús szektor. Restartnál nem akart elindulni a rendszer, mintha megsérült volna. Újratelepítettem. A gyanús szektorok megmaradtak. A chkdsk /f /r nem talált hibát, de futtattam pár tesztelő, javító programot és most ez az eredmény.
    A HDD új volt, amikor vettem a gépet 2 éve. 599 napja működik a HD Sentinel szerint... Nem volt rajt nagy adatforgalom. A notebookot sem mozgattam, nem érte ütődés. A HDD parkolást is tiltottam. Sokszor van bekapcsolva a gép üresjáratban, vagy csak netezek főleg...

  • Krystal_s

    addikt

    Sziasztok, lehetséges, hogy meghülyül egy HDD vezérlője és false értéket mutat a SMART?

    Pár hónapja kezdődött. Bejelzett a Windows és a HDSentinel, Crystal Disk... "A Windows lemezdiagnosztika S.M.A.R.T. hibát talált...". Raw Read Error Rate-re hivatkozva, Kondíció 0% lett.
    Utána kb 10 különböző tesztet futtattam többféle programmal, minden szektort átnéztek és semmi hibát nem találtak. Sőt a kondíció is visszaállt 100%-ra.
    Semmi működésbeli hibát nem érzékeltem, nem lett lassabb sem a lemez. Használtam tovább. Kb 1-2 hónap múlva megint jelzett ugyanígy. Újra teszteltem, kondíció is visszaállt.
    Teszteltem Linux és HirenBCD alatt is...ott sem volt hiba.
    2-3 hónap hiba nélkül ment, majd tegnap egy újabb jelzést kaptam.

    Simán üres járatban, csak a rendszer (Win7) fut. Olyankor egyáltalán mi olvassa ilyen intenzíven a lemezt, ha nincsenek olyan háttérfolyamatok, nem keres frissítést, indexelés tiltva stb?
    Ilyen olvasási hibákat nem pl másolás közben szokott jelezni?

    Ma jobban megfigyeltem, bekapcsolom a gépet és a RRER adat értéke elkezd növekedni, majd amikor elér egy bizonyos számot, akkor jön a jelzés, aztán lenullázódik és kezdi újra.
    Az a furcsa bármikor jelzett és elindítok egy tesztet, azonnal visszaugrik a kondíció és a RRER értéke is 100%-ra, mintha semmi sem történt volna. :F

    Most direkt nem indítottam semmit, üresjáratban van a gép. 273 milliónál tart a számláló.
    Vajon meddig jelezne, ha nem indítok el egy diagnosztikát, ami azonnal lenullázná?
    (mentettem az adatokat és cserélem a lemezt, de akkor is zavar, hogy látszólag semmi hiba, csak egy jelzés)

    [ Szerkesztve ]

  • Krystal_s

    addikt

    Sziasztok, nem tudom eldönteni HDD, vagy külső rack téma, mert mindkettő lehet. 🙂
    Van 2 db HDD-m adatmentésre, mindkettő 2.5", 5400 rpm, Serial-ATA/300...
    1. SAMSUNG 300 GB (lemezek száma 1, fejek száma 2)
    2. ST Momentus 500 GB (lemezek száma 2, fejek száma 4)

    1. A Samsung egy Ewent EW7044 2.5, SuperSpeed USB 3.1 Gen1 külső házban van.
    2. A Seagate egy régi Coolink USB 2 külső házban.
    Mindegyiket USB 3 porton csatlakoztatom a géphez.

    A gondom az, hogy a Seagate USB 2-es házban sokkal gyorsabb a fájlok másolása és törlése (TotalCommander), mint az USB 3.1-es házban lévő Samsungon. Ez mitől lehet?
    Lehet azért, mert az USB 3.1-es háznál aktív a Eszközkezelő - Házirendek - "Jobb teljesítmény és Írási gyorsítótárazás engedélyezése az eszközön?
    Az eszköz nem engedélyezi írási gyorsítótár beállításának módosítását"

    Az USB 2-nél nincs írási gyorsítótárazás...

    Samsung (ez tűnik lassúnak fájlok másolása-törlése közben)

    Seagate (érzetre ez gyorsabb fájlok másolása-törlése közben)

    [ Szerkesztve ]

  • Krystal_s

    addikt

    válasz King Unique #53932 üzenetére

    Érezhetően és láthatóan is lassabb, pl törlök egy portable Chrome mappát, ami több 1000 kis fájlt tartalmaz...
    Az USB 2-ben lévő hdd--nél a törlésre nyomva szinte azonnal törli az egészet, de a másik lemeznél (usb3 házban) kb 1 percet kell várni, addig mintha kifagyna. Ez több ilyen sok fájlos mappánál jelen van és kuka ürítésnél is. Ott sem azonnal üríti, hanem elkezdni mutatni és számolni, hogy még mennyi fájl van hátra az x 1000-ből.

    Az USB 3.1 háznál alapból van bekapcsolva, ahogy írtam "Az eszköz nem engedélyezi írási gyorsítótár beállításának módosítását" tehát nem lehet kikapcsolni sem.
    Ez az alap.

    Amikor átállítanám

    Közben megnéztem mennyire töredezett és 0%.

    A HDD-k állapota 100%, ez a lassabban működő 9 napot ment össz.

    Gyári (rövid) kábelt használok, amit adtak hozzá...
    Megcserélést-mérést most nem vállalom, de korábban a Samsung volt az USB 2 házban és hiába tettem át az USB 3 házba (USB 3 port), kis fáljok másolás-törlésnél nem érzem gyorsabbnak.
    Ugyanazon a gépen, rendszeren használom mindkettőt...

  • Krystal_s

    addikt

    válasz Krystal_s #53933 üzenetére

    Win intézőben egy 2 GB-os fájlt másoltam többször.
    USB 2 házban - 52 másodperc.
    USB 3.1 házban váltakozik. Mértem 30 - 32 és 45 másodpercet is. 188 MB/s a kezdeti sebesség, ami a végére 90-60 MB/s-re esik le.

  • Krystal_s

    addikt

    válasz King Unique #53935 üzenetére

    Köszönöm. Megnézem majd másik gépen, hdd-vel stb....
    Szerinted a CrystalDisk eredmények normálisnak számítanak ezeknél a HDD-knél (típus, majdnem teleírt állapot, usb3 porton, külső házban...)?

Új hozzászólás Aktív témák