Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz quby01 #5785 üzenetére

    Szvsz 50-60e Ft-ért érdemi lépést nehéz megvalósítani. Eleve a 35W-os prociknál szűk a mozgástér, a T végű Intel procik túl sok extrát nem hoznának a 4570T-hez képest, és rajtuk túl a GE végű Ryzeneket lehetne nézegetni, de azok is ritkák, mint a fehér holló.

    Amit lehetne szvsz nézegetni: H310-es vagy B365-ös alaplap i3-8100T procival. De ez a kettő együtt 60e Ft, és akkor még se ház, se táp, se semmi.

    A használt piacon se nagyon tudsz mit válogatni, eleve alig-alig látni T-s végű procit az újabb szériákból, és ott is inkább az épített gépekben látni...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz szpeti40 #5793 üzenetére

    Már megbocsáss, de kissé furi a felállás.

    1.: Milyen hálózaton (van céges háló, vagy csak úgy durrbelebumm?), milyen védelem (AD? stb.) mellett?
    2.: Milyen eszközökről fogják elérni? Nem mindegy, hogy telefonról is elérhetőnek kell lennie, avagy csak egy FTP szerű megoldásra lenne szükség?
    3.: Milyen fájlok? Hogy képek vagy doksik még kicsit kevés. Fogják (vagy inkább kellene, hogy) párhuzamosan többen használni a fájlokat?
    4.: Mi az, hogy nem fér bele, hogy napokig bújjad a fórumokat, hogy megtudd, miért pukkant meg a szerver?!? Ha nem értesz hozzá, akkor hogy másképpen szereznéd meg a tudást? Ha értesz hozzá, van olyan megoldás, amiben otthonosan és gyakorlottan mozgol, akkor viszont nem tennél fel ilyen kérdést.
    5.: Hogy merül fel, hogy Debian Samba megosztással, ha távolról kell elérni? A Samba hálózati része még az SMB3-al sem túl acélos a tapasztalataim szerint, és folyton jönnek az sebezhetőségi hírek.
    6.: Hányan fogják szimultán használni a rendszert?

    Ezek alapján, látatlanban egy jobb x86-os Syno NAS-t javasolnék elsőre, de ott ugye még mindig kell tapasztalat, mert azért ott is lehetnek problémák, ha mondjuk 10 ember párhuzamosan használná a Photo Stationt. Hogy melyiket, az jó kérdés, pl. DS 720. Bár én inkább DS420+ javasolnék, ahol bővítés lehetősége is adott. Csak ugye úgy már nem fér bele 2db 4TB-os WD Red Pro vagy Seagate IronWolf Pro...

    Ár/érték arányban a QNAP NAS-ai sem rosszak - egyszerűen egy fokkal kevésbé kiforrott a rendszer érzésem szerint. De fájl és fotómegosztás terén legalább annyira jók.

    Ha megbízható, komplex megoldást szeretnél, akkor HP Microserver Gen10, ahogy Bambano is írja, FreeNas-al a célnak be lehet lőni - de azért ehhez is kell némi gyakorlat, főleg ha valami mókás hálózat van bent a cégnél.

    Továbbá úgy fél éve volt a FreeNAS-al egy olyan mókás tapasztalata egy ismerősnek, hogy felfrissítette 11.3-ra, mire meghallt az SMB megosztás. Mint kiderült, csak újra meg kellett csinálni a megosztást és a felhasználókat, újraindítani a Sambát, és működött - de ez az a kategória, aminek utána kellett egy kicsit olvasni.

    Amúgy viszont ha valakinek fontos hogy megbízhatóan elérje a fájlait a távolból, akármikor, akkor annak el kellene fogadnia, hogy az nem olcsó - 250e Ft egy kis pár fős vállalkozásnál még megérthető, de ennyi...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz szpeti40 #5795 üzenetére

    Így erre a felállásra mondjuk tényleg elég akár egy DS418 is, sőt, szerintem egy DS220+ még talán jobb is lenne - az elmondások szerint a 4TB tárhely még jó ideig elégséges lehet, a DS220+ memóriája pedig bővíthető (a DS418-asé sajnos nem). A 2GB RAM elég, ha csak 2-3 ember haszálja és csak fájlmegosztás kell.

    Az, hogy olcsóbb összeépíteni egy gépet, nem mérvadó - vannak opció, mint az Xpenology (a Synology OS-ének szürke, vagy inkább fekete verziója), de a gyári hardware-hez jár a támogatás és biztosan működni fog. Ha nem akarsz szívni vele, nem szeretnél kísérletezni, akkor én a Syno-t javaslom. A FreeNAS sem rossz és van még kismillió másik opció (linux disztrókból ugye van félmillió, én pl. LinuxMintet használok), de azoknál ez a háttér így ebben a formában hiányzik. Amúgy nem rossz dolog, félreértés ne essék, de ezeknél benne van, hogy jön valami gond, és akkor egy fél napja elmegy az embernek, amíg kitalálja mi a probléma és talál valami megoldást.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz szpeti40 #5814 üzenetére

    FTR: az Xpenology friss verziói már Haswell vagy későbbi procit igényelnek - a T110 II szvsz a 6.1.03b körül megáll, de ezt most fejből mondom.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz szpeti40 #5822 üzenetére

    Tudom, ezért írtam. Nekem is Ivy Bridge van, ezért esett ki az Xpenology.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz trance89 #5825 üzenetére

    Jogos az öt pont, csak rémlett a dolog, de akkor nem maga az Xpeno, csak az újabb loader nem támogatja a Haswell-nél régebbi CPU-kat.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz szpeti40 #5830 üzenetére

    A Synology elég sokáig szokta támogatni a NAS-jait, pl. nemrég kerültek ki a 10 éve megjelent sorozatok a támogatásból (DS710+ például). Ha hosszú távú támogatás is tényező (és egy céges NAS-nál az), akkor ez is mérvadó, én ezért írtam a DS220+ verziót, mert ez friss, még legalább 5-6 évig tuti minden támogatás meglesz hozzá.

    Ezzel együtt szvsz mivel már döntésre jutottál, és nem házi szerver építése lett a választott, nem itt kellene a további kérdéseket feltenni, hanem a [Synology NAS] topicban.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz 3800+ #5837 üzenetére

    Ez nézőpont kérdése. Minőségibb a BQ!, ráadásul a hatásfoka is egy nagyságrenddel az olcsó FSP felett van. Ha nem nagy érvágás a plusz 4100 Ft, akkor megéri.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz ivana #5918 üzenetére

    Ugyan a többséget megválaszoltad nem sokkal később, de annyit ehhez, hogy ilyen feltételek mellett a ZFS-re való átállás nem feltétlen jelent bármiféle előnyt (fájlneveknél pl. igen).

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz qqcqqc #5919 üzenetére

    A gép megfelelhet az adott célra, de azért inkább 8GB célszerű, ha nagy világot futtattok...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz tasiadam #6642 üzenetére

    Gondolom ismered a szüzesség és az utcalány fogalmának ellentmondásait. ;)
    Legyen stabil, működjön jól, legyen egyszerűen kezelhető, kellően erős, menjen rendesen virtualizálva, és ne fogyasszon sokat... ja, és olcsó legyen. :DDD

    Egy Pentium Gold G5400 vagy hasonló szintű proci alá ne add szerintem. A J1900 keveset fogyasztott relatíve, de a teljesítménye nem éppen acélos, pláne ha virtualizálva szeretnél WinServert meg TrueNas-t futtatni.

    BTW Linux + UltraVNC-t esetleg próbáltad?

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz tasiadam #6656 üzenetére

    Nézd, saját vélemény, de két irányból lehet megközelíteni: vagy nagyon alacsony fogyasztást szeretnél, vagy RDP-s elérést és megfelelő működést.

    Én is belefutottam abba, hogy ó, milyen jó az alacsony fogyasztás... de akkor rPi meg hasonlókkal játszanál és nem érdekelne, hogy milyen sebességgel fut, meg az RDP-ért sem kapkodnál.

    Ha RDP kell, meg virtualizálni szeretnél akkor fogadd el, hogy ezt nem ilyen szinten fogod megvalósítani. Ha használtan nézel, akkor Pentium G5400 és környéke, esetleg T-s i3-asok még, amiket javasolnék, vagy ha AMD-s vonal, akkor Athlon 3000G szint. Szerintem...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz evilskati #6678 üzenetére

    Kisskd esetében sima i3-4160 prociról van szó, ha jól értem, még csak nem is T végűről...
    Az esetek jó részében egyébként alulfeszeléssel, frekicsökkentéssel el lehet érni a T végűek értékeit sima procival is, ha az alaplap támogat ilyesmit.
    A "T" végű procikkal kis túlzással csak ennyit csinálnak gyárilag (ie.: kisebbre veszik az alap és a turbó frekiket, csökkentik a VCore feszültségeket, stb.).

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz freddirty #7106 üzenetére

    Írta, hogy Build Server és hogy folyamatosan pörög, gondolom nem egyedül fejleszt rajta, és a host center áraival szemben alternatívát keres az otthoni beüzemelésre.

    Szóval ez nem olyasminek tűnik, hogy érdemes legyen összevetni egy otthoni mikro szerveren pár fájlmegosztás, plex szerver meg egy torrentkliens futtatásával...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz trance89 #7150 üzenetére

    Milyen használt, integrált CPU-s mATX deszkán találok 2.5Gbps LAN csatit? Egy is elég, nem kell 2... :)

    Nem vitás, hogy az Odroid küzd szoftver támogatás terén, tehát én is aggódnék miatta. De ár/érték terén teljesen a helyén van...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Gabesz87 #7302 üzenetére

    Szia!
    Személyes saját vélemény: nem biztos, hogy megéri.

    1.: Szoftveres gondod van a leírásod szerint, tehát miért is akarnál akkor HW cserét csinálni? Önmagában az aligha oldja meg a szoftveres problémákat.
    2.: Mindkét felhozott példa brand szerver, annak minden előnyével és hátrányával. A teljesség igénye nélkül: ezekben zömmel nem asztali gépekhez való alkatrészek vannak, egy zajos hűtőventi cseréje is simán torkolhat ebay vadászatba, ugyanez igaz tápegység vagy akár CPU hűtő csere esetén.
    Így gyors Google keresésre az ML10 gen9 especiel szabvány 24 pines ATX tápcsatival és szabvány 4 pines házventi csatikkal bír, ami mondjuk jó hír. De alapból sem egy csendes az a szerver sem (ML310 Gen8 sem az), főleg egy épített géphez képest. Ahogy a fenti linken is látható, van értelme csendesebb táp / hűtőventi cserével foglalkozni, de innentől kezdve a low budget kategória bukik, hiszen annyival többet költhetsz eleve rá, és akkor kapsz egy annyival jobb hardware-t... De ha garázsban van, akkor zavarni nem fog.

    A kettő közül egyértelműen a Gen9-re lenne értelme váltanod, ha mindenképpen szeretnél, de kérdés, hogy valóban van-e értelme. A programlista alapján nekem overkillek egyébként ezek a procik, még akkor is, ha a Plex transcode-ot használod.

    Ha csak kísérletezni szeretnél egy olcsó brand szerverrel, az más tészta...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    Vissza térve az eredeti problémára, amit Sub-Zero felvetett:
    Ha már van egy kellően erős x86 géped, akkor simán csak a dVGA-t kicseréled egy passzív kártyára (pl. GT630, GT710, olyan 5-7e Ft a hardvareaprón), felraksz rá egy megfelelő OS-t, és használod.
    Az OS a kérdés, én próbálkoztam FreeNAS-al, Xpenology-val, de mindig oda jutottam vissza, hogy inkább egy Linux-ot raktam fel (most éppen Linux Mint van fent, végigmentem pár alternatíván, nekem ez vált be). Egyszer kell belőni (Qtorrent a torrenthez, amit aztán webes felületen is elérsz távolról), SMB3 fájlmegosztáshoz, távvezérléshez pedig Webmin), és utána maximum akkor lehet gond, hogy ha egy frissítésnél eltörik benne valami.
    A hálózat kérdés ismét pénz kérdés, az internet felé az alaplapi 1GB-os elég lehet, ha a belső elérés terén alternatívákra vágysz, akkor meg ezer és egy opció van, az alaplapon lévő PCI-Express csati opcióktól függően. Ha van egy szabad PCI-Express x4 vagy x16 csatid, akkor rakhatsz be akár 10Gbps kártyát is, pl. [ASUS XG-C100 széria] , a C végű RJ45-ös (T-Base 10Gb), az F végű pedig SFP+ csatis megoldások. Utóbbira olcsóbban lehet egy Mellanox kártyát venni e-Bay-en, használtan, én ezt használom. [Itt írtam a tapasztalataimról anno] , végül nem költöttem plusz switch-re, a szerveremben két Mellanox kártya van, arról megy a háló a két rákötött gépre, amelyekbe egy-egy Mellanox kártya van. Az optikai modulokat szintén eBay-ről vásároltam.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz 1amarr #7971 üzenetére

    Én a fogyasztás dolgot nem értem.
    Számoljunk 5 évvel, nekem egy Xeon e5-1650v3 procis Dell T5810 workstation dolgozik fájlszerverként (a mostani gép előtt azt használtam gamer gépnek, tehát nem költöttem rá, ill. nem adtam el).
    Átlagban 65W-ot fogyaszt konnektorból 32GB RAM, 2x HDD és 3x Sata SSD, illetve egy 10 Gbps hálókártya és egy passzív VGA (GT210) mellett.

    Egy évben: 365x 24x 65w = 569,4 kWh

    Nekem az E.on-nál a rezsicsökkentett áramáram bruttó 35,2 Ft / kWh, tehát a gép egy évben 569,4x 35,2 = 20 042 Ft áramot fogyaszt. Tekintsük akkor ezt egy desktop / workstation féle megoldásnak.

    Most vegyünk egy DS224+ két HDD-vel, 15W-os fogyasztással, 365x 24x 15 = 131,4 kWh per év, ezt beszorozva 35,2 Ft-vel 4625 Ft jön ki.

    A különbség 15 417 Ft, tehát ha mondjuk 5 évvel számolunk, 77 085 Ft.

    Amiben a Synology jobb, az akkor ez az 5 év alatt 77 ezer forinttal kisebb áramfogyasztás, meg a "kulcsrakész" opció.
    Egy desktop / workstation gépre én belépve tudok dolgozni a "gamer" gép bekapcsolása nélkül, a proci teljesen más univerzum a Synology-hoz képest, pl. fájltömörítés, archiválás terén.

    A Linux-ot a sallanggal (SMB, torrent, FTP, távoli elérés, stb.) beállítani mondjuk bruttó 2-3 nap, ha az ember kicsit utána olvas, és alapszintű IT képessége van. Cserébe én most rakok bele M.2 nVME SSD-ket (PCI-Express 3.0-át tud a gép mondjuk, de a célt bőven túlteljesíti, és jóval alacsonyabb fogyasztás lesz, mint a HDD), van benne 10 Gbps hálókártya, ami dedikáltan a nagy gépemre csatlakozik, és amit a Synology nem tud megugrani, illetve így ki tudom használni az SSD-k sávszélességét (csaknem úgy nyitom meg a fájlszereveken a 100+ MB-os fájlokat, mintha a saját gépemről nyitnám).

    Mindkettőnek megvannak az előnyei, de especiel az alacsonyabb fogyasztást a fenti matek alapján számomra korántsem akkora előny, hogy megérje...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz 5leteseN #8025 üzenetére

    Ez annyira Tesco gazdaságos, hogy egy filléres levedlett x86-os gépből hatékonyabb és életképesebb megoldást lehet összekalapálni.

    Érdekesnek érdekes, de rengetek kompromisszumot kell vállalni vele...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    Igen, én is a saját megoldásomat (Linux + qbittorrent + SMB) javasoltam volna, de távolról megosztani azért mókásabb, mert addig oké, hogy Wifi-n keresztül eléred a telefonról megnyitva a qbittorent webfelületét, de internetre kiengedni én legalábbis nem biztos, hogy merném ezt a kombót...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz ProNoob #8056 üzenetére

    Semmi extrém nem kell hozzá. Felraksz valami szimpatikus Linux verziót (Ubuntu, Linux Mint, Kubuntu, stb.), a QBittorent bekonfigurálása nagyon egyszerű (és nem tér el lényegesen a Windows-ostól), az SMB is megy probléma nélkül egy egyszerű tutorial alapján (a lényeg, hogy azért az SMB3 legyen megkövetelve).
    Ha távolról akarod managelni, akkor még a Webmin elnevezésű alkalmazást tudom javasolni, ezzel az SMB bekonfigurálása és a frissítések kezelése egyszerű.

    Ami ebben a kombóban nekem fájdalmas, hogy néha jön egy frissítés, ami miatt eltör egy-két dolog. Ez egy qbittorent + SMB megoldást aligha érint, de például én GRsync-el csináltam az automata archiválást, na az kb. fél éve, egy főverzió frissítés óta használhatattlan, és nem tudom beüzemelni azóta se...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz ProNoob #8059 üzenetére

    Én a Linux Mintre tettem a voksom, ez Ubuntu alapú, ahogy a Kubuntu is.
    Ezek között a fő különbség, hogy milyen GUI-t raknak fölé (leegyszerűsítve), illetve "gyárilag" milyen szoftvercsomagot pakolnak fel. Az Ubuntu esetén annyi a problémám, hogy (legalábbis amikor használtam) élből felpakolt egy sor számunkra haszontalan cuccot (Spotify, Amazon, Twitter, meg még mit tudomén miket).
    A Linux Mint is rak fel egy sor dolgot, pl. LibreOffice, de ezek nem zavarnak sok vizet...

    Viszont hozzá tenném, hogy én nem csak fileserver funkcióra használom a linuxos gépemet, hanem másodlagos desktop gépnek is, hogy ne kelljen a nagy gépet bekapcsolni, ha például csak az utalásokat akarom elintézni például. :)

    Itt van egy ős-ellentmondás.
    Az OMV vagy a FreeNas direkt ilyen célra készült, dedikált alkalmazás.
    Erre a célra feltehetően sokkal jobbak.
    A probléma az, hogy csak az általuk nyújtott keretrendszeren belül. Például én is kísérleteztem, hogy ó, majd felrakom OMV alatt Docker-be a qbittorent-et, úgy is mindenki a konténerizált megoldásokat kergeti mostanság.
    Miután végignéztem tucatnyi YT videót és elolvastam még ennyi "how-to-do-it" leírást, majd két napig vért ízzadtam vele terminal parancsokat gépelgetve, de sehogy sem akart úgy működni, ahogy szerettem volna, fogtam, és dobtam a kukába az egész mini-projektet. Aztán visszatértem a Linux Mint alapú megoldásra. :DDD

    Linux Mint alatt is olykor meg kell nyitnom a terminált egy-két probléma megoldására, de a saját (nem túl magas szintű) Linux tudásom meg némi google-skill ezeket megoldotta eddig (a korábban említett GRsync problémán kívül...).

    Én legalább is az OMV és hasonló megoldásokat úgy látom, hogy azoknak jók, akik azért kellően ki vannak gyúrva Linux háttértudás terén. Nekik egyértelműen ez a legideálisabb és kétség kívül legelegánsabb megoldás.
    Ha érdekel a téma, nem beszélnélek le róla, mert sokat lehet tanulni belőle, én is azért anno (több évvel ezelőtt) sokat tanultam a Docker-ről, OMV-ről, különféle terminal parancsokról pusztán a sikertelen kísérlet kapcsán.
    De ugyanakkor a mindennapi életben nem veszem eme tudásnak (jelenleg) hasznát és ugyanakkor túl sok időmet vinné el, hogy az adott feltételrendszerben meg tudjam valósítani.
    Azt viszont nem tagadom, hogy akinek van erre ideje és egy minimális affinitása, az még akár profitálhat is belőle...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz kutga #8062 üzenetére

    Akkor egy picit had érdeklődjek már én is.

    E téren én csak attól félek, hogy egyszer maga a Proxmox alatti rendszer esik össze...
    Ha a Linux Mint-es gépen összeesik, fogom a lemezeimet, és berakom egy másik gépbe, gond nélkül ott látom a fájljaimat, tudom tovább használni őket.
    Ha Proxmox-nál szétesik a rendszer, akkor miként tudod az adatokat visszanyerni a virtuális lemezekről?

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz trance89 #8068 üzenetére

    Milyen stabilitási probléma lenne az Ubuntu alapú rendszerekkel?
    Mondom ezt úgy, hogy voltak 180 napos leállás és újra indítás nélküli időszakjai a fájlszerveremnek (ami amúgy egy Dell Workstation, tehát nem szerver szintű cuccról van szó)...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Egon #8127 üzenetére

    Ez esetben talán nem ártott volna előre leírnod, hogy mekkora keretösszegben gondolkodsz a házat és tápot illetőleg...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    Biztos velem van a baj, de továbbra sem értem ezeket az N100 meg hasonló törpe-gépeket fájlszerver / médiaszerver célra.

    Ha fájlszervernek akarod használni, akkor aligha egy SSD-t akarsz rárakni, a bővíthetőségük meg eléggé... korlátozott.
    Ez a CWWK N100 is 200 US$ ugye, tehát hozzávetőleg 70e Ft.
    Itt az aprón van 35e Ft-ért Dell 5050 SFF gép i3-6100 procival, M.2 NVME + 3 SATA csatival.

    Nincs az a feltételrendszer, ahol az N100 gép alacsonyabb fogyasztása megtérülhetne...

    Félre értés ne essék, játszós-kísérletezős platformnak irtó vonzóak, de akkor tisztázzuk a célt. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz jézusom #8160 üzenetére

    Az i36100 8 éves lemaradásban van az N100-hoz képest 10x akkora fogyasztással.

    A 8 éves lemaradás Linux oldalán milyen hátránnyal jár? Szerintem semmilyen.

    A fogyinál meg ne a maximális fogyasztást vesd össze, ugyanis fájlszerverként, médiaszerverként nem fog 100%-on pörögni egy i3-6100-as CPU...

    Én egy 140W-os Xeon E5-1650V3 procival szerelt workstationt használok erre a célra, a konnektorból 65W-ot vesz fel most éppen dVGA (nincs a Xeon-ban iGPU), 2 HDD és 3 SSD mellett.
    Az adott SSF i3-6100 gép konnektorból 30-35W körül venne fel, a 10x akkora fogyasztás érv itt bukott már élből.

    A lakossági áramár nálam kerekítve kb. 40Ft / kW.
    Számoljunk 5 évvel, mivel az N100 sem csak a prociból áll, ott legyen 10W-os fogyasztás, szemben a 35W-al, tehát 25W különbség (eléggé az N100-nak lejtettünk, de legyen).

    0,025kW * 24h * 365d * 5y = 1095 kW
    1095 kW * 40 Ft = 43 800 Ft.

    Cserébe mint említettem, ott van azon is minden, ami az adott célhoz szükséges (ház, táp, hűtés, stb.), plusz SATA is.

    Lehet viszonyítani, kinek mi fontos, de a megtérülést én especiel nem látom...

    Plusz én speciel fürödtem be használttal., inkább veszek újat. Bfrydaykor inkább 50-60 volt 512GB SSD-vel 16 rammal. Úgy hogy 2x LAN, 3 HDMI, BT, WIFI.
    Egyedül a satával bohóckodok még, de nem is volt időm még rá.

    Én már újjal is fürödtem be, ettől még nem zárkózom el az új cuccoktól. :D
    Épp azért mondom a brand gépeket, mert az eddigi tapasztalatim szerint 10+ évig is probléma nélkül elműködnek zömmel probléma nélkül, eBay-ről alkatrészek beszerezhetőek, ha esetleg még se.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz freddirty #8165 üzenetére

    Ha csak file szerverben felhasználásban gondolkodunk (+torrent) akkor teljesen igazad van, és jó a hatodik generációs intel is erre a célra. Amik mindenképp legyenek újak azok inkább a HDDk mögé.

    Én erre pontosan ezt írtam, hogy fájl / médiaszerver. ;)

    De ha már kicsit szeretnénk hobbizni, homelab-et építeni, videót transzkódolni, biztonsági kamera képét AI-al feldolgoztatni akkor már kell az újabb generációs intel és a GPU.

    Ezért írtam, hogy amúgy ha valaki kísérletezni szeretne, akkor arra inkább egy ilyen x86-os megoldás, mint az ARM-os miniszámítógépek. Jelenleg legalábbis.

    Nyilván ha valaki házban lakik és a garázsban van helye egy rack szekrényre akkor oda rakhat valami hangos levetett szerver cuccost. Ha viszont lakásban kell lerakni a szervert valahova akkor már a minél alacsonyabb fogyasztás a cél a passzív közeli működés miatt, hogy ne zúgjon hangosan.

    Ha megfigyelted, én nem leselejtezett használszt szervereket említettem, hanem brand desktop vagy SFF gépeket. A szerverhez képest két hátrányuk van, az egyik, hogy (általában) nincs redundás táp, a másik meg hogy nincs iLO vagy más dedikált remote console.
    Viszont pont hang terén (általában) teljesen vállalható (a többség)...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz jézusom #8166 üzenetére

    A fogyasztasi matek nem egeszen így van, mert ha pont átléped kvótat, akkor szintet lépsz, kvóta alatt kell maradni

    Családi házban lakok, napelem nélkül, 7/24 megy a fájlszerver, és így is kvóta alatt maradunk bőven, pont most fizettem be a számlát, 10e Ft alatt fizetek havonta...

    (de amúgy se kilowattban mérik a fogyasztast)

    Most az a legnagyobb problémád, hogy kW-t írtam kWh helyett? :U

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz bambano #8171 üzenetére

    Hány 3.5"-os hdd-t tudsz belerakni például abba a dell 5050-es sff gépbe? Ha fájlszervert építünk, nem bohóckodunk egy diszkkel.Ha veszek egy n100-as alaplapot (iponban 2-3 fajta is szokott lenni), akkor azon van egy pcie slot, abba bele tudok tenni egy sata vezérlőt (eddig 16 portos volt a legtöbb, amit eddig láttam), az egészet belerakom egy rendesebb házba (nekem stacker 1 van itthon kéznél), és abba mehet 12-16 diszk.

    Örülök neki, hogy ha hozok egy példát, akkor mindenki megkeresi, hogy hogy lehet belekötni, és meg is teszi. :D

    A Dell 5050 SFF egy példa volt, nem az, hogy na, az mindenre is jó.
    Ha 2-3 SATA lemeznél több kell, akkor nyilván nem SFF gépben kell gondolkozni.

    Ha meg egy N100 deszka mellé veszel egy SATA vezérlőt és egy akkora házat, amelybe belefér 12-16 HDD (ami már aligha az átlagos fájlszerver kategóriája) akkor messze más árkategóriában járunk, mint ahonnan elindultunk.

    Az sff házak hűtése olyan, hogy amíg nem hajtod meg, addig halk, amikor meghajtod, rögtön felszáll a Concorde.

    Ez valóban így van, de általános működésben zömmel 20-30% alatt maradt a CPU használat egy i5-3570 procinál is (ezzel első kézből volt tapasztalatom), még PLEX mellett is, tehát ha csak nem állsz neki valami CPU intenzív feladatnak, akkor csendben is marad...

    Ugyanez amúgy most is megvan, a 140W-os Xeon hűtése is tudna rohadt hangos lenni, de most például azért ugrott fel 10% fölé a kihasználtság, mert elindult az archiválás, amúgy 6-9% között mozog.

    Egy importált, levetett gép várható üzemideje mennyi? Ha nem az az életed, hogy bütyköld a hardvert, akkor mindig jobb újat venni, statisztikailag tovább tart még akkor is, ha te tapasztaltál kivételt.

    Én Dell brand micro, SFF és desktop gépeknél simán 10+, sőt, 15+ éves üzemidőket tapasztalok.
    Természetesen minden tönkre tud menni, azok is, de láttam már fél évesen megdöglött szervert is, szóval az új sem garancia semmire...

    A fogyasztásról meg annyit, hogy most, egy totálisan kicsavart politikai és piaci helyzetben konkrétan ennyibe kerül az áram. Ez marad mindig? Kizárt.

    Egyáltalán nem értek egyet pártunk és kormányunk pompás rezsipolitikájával, már csak azért sem, mert az én adómból pótolják kedélyesen ki azt, amit ők úgy adnak el, hogy megvédik a kisembereket.

    Viszont attól, hogy nem értek egyet vele, még ez a gazdasági helyzet, és ennyibe kerül az áram. Majd ha hirtelen duplája lesz, akkor nyilván más helyzet áll elő, de amíg ez nem történik meg, addig bizony ezek a számok, ezekkel lehet számolni...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák