Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kutyek

    senior tag

    válasz Goose-T #51419 üzenetére

    OFF-ba teszem, mert hosszú...
    Ezzel a hozzászólással ~100%-ban egyetértek. Néhány kiegészítést tennék:

    "A gitártest pedig az anyagától függően elnyelhet vagy felerősíthet bizonyos frekvenciákat, amit aztán "visszatáplál" a húrba."

    Pontosan ez a dolog kulcsa, vagyis az, hogy a húrok + minden más egy egységes (két csatolt alrendszerből álló) rezgő mechanikai rendszerként viselkedik. Ezzel kapcsolatban a technikai állítások a következők:

    1. A test (üreg) -> húrok visszacsatolási hatás hagyományos, üreges testű húros hangszerek esetében lényegesen befolyásolja a hangzást, mivel ekkor ez az effektus több nagyságrenddel nagyobb, mint tömör testűek esetében. Más kérdés, hogy a fa mechanikai jellemzői ekkor sem a rezgő üreg -> húrok visszacsatolási hatás miatt (mivel tipikusan van laterális merevítés, amit nem véletlenül hívnak magyarul a hangszer lelkének), hanem a fedlap rezgő membránként történő működése miatt fontosak. (Bár logikusnak tűnik, a lesugárzott hang nem a "lyukból jön", hanem szinte teljes egészében a fedlap - ill. néha még a hátlap is - rezgése adja át a környezetnek).

    2. Tömör testű esetben ez eleve egy viszonylag kis hatás. Csak úgy tudna (üreg hiányában) lényegesen nagyobb lenni, ha rendszer merevsége annyira csökkenne, ami kb. használhatatlanná tenné azt (nem tartaná a hangolást).

    3. A viszonylag kis hatás (ahogy írod is), alapvetően két komponensből tevődik össze:
    - egyrészt "gitártest pedig az anyagától függően elnyelhet vagy felerősíthet bizonyos frekvenciákat", vagyis a test anyaga, illetve annak mechanikai jellemzői határozzák meg, hogy a tömör test (+nyak) hogyan rezeg;
    - másrészt "amit aztán "visszatáplál" a húrba", ennek a folyamatnak az egyetlen lényeges eleme egy (szintén frekvenciafüggő) effektív visszacsatolási tényező. Ez utóbbit valóban számos dolog befolyásolja, pl. a nyereg (nut), híd (bridge/saddle), tőcsavarok, illetve az itt alkalmazott mechanikai kötések fizikai jellemzői stb. Ebben a tényezőben a gitártest mechanikai paraméterei csak közvetve, a kötések (csavar, ragasztás stb.) effektív merevsége mentén jelennek meg.

    4. Az előzőek alapján a gitártest (+nyak) mechanikai jellemzői közül a hangzás szempontjából csak néhány fontos:
    - 2 extenzív paraméter: menzúra és rezgő tömeg,
    - pár intenzív paraméter: sűrűség, rugalmasságtani tényezők, diszperzió. Egyszerű esetben (homogén, izotrop anyag, kis diszperzió) ez gyakorlatilag a sűrűség és a Young-modulus, azaz két szám.

    Ennek fényében nyilván ostobaság azt állítani, hogy:
    "A tömör testű gitár hangzásában semmit sem számít a test (fa) anyaga."

    A helyes állítás:
    "Ha két gitár testének anyaga különböző, de a sűrűség, ill. merevség (rugalmasságtani tényezők) kb. azonos, és minden egyéb (menzúra, tömeg, szerelékek, húrok, pickupok, mechanikai kötések) azonos, akkor a hangzás is gyakorlatilag azonos lesz. Magyarán, nem a test konkrét anyaga számít, hanem annak néhány fizikai jellemzője, és ezek is tipikusan jóval kisebb mértékben, mint a többi paraméter."

    Bocs a hosszúért.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák