Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Solicidium

    aktív tag

    válasz Bodz #50705 üzenetére

    Köszönöm az eddigieket is, élvezetes és tanulságos olvasni, úgyhogy nincs ellenemre a harmadik kör :P persze nem szeretném az idődet rabolni. Felmerültek bennem azóta kérdések, amik lehet, hogy triviálisnak tűnnek, azonban számomra DAC-ok terén való járatlanságom okán egyáltalán nem kézenfekvőek. Pár hozzászólással feljebb egy számomra ajánlott GD-Audio DAC kapcsán került szóba, hogy a Win10 remek Anniversary frissítése óta nem lehet felerőltetni a driverét. Kérdezném, hogy mennyire fontos, hogy egy DAC-ot USB-n is lehessen használni? Ez csak a felhasználhatósága körét növeli (pl. laptop, amin nyilván nincs más audio digitális kimenet) vagy van konkrét oka? Olyat már számos, több bemenettel rendelkező DAC-nál is olvastam, hogy ez vagy az a csatlakozója csak ekkora és ekkora mintavételezést támogat, a másik pedig többet, de ez DAC-onként és csatlakozófajtánként változik, úgy láttam, így nincs belőle számomra levonható tanulság (max az, hogy egy DAC valamelyik csatlakozója köré gyengébb elektronika került, gondolom én), ha jól sejtem. Nézzük pl. a fenti GD-Audio DAC-ot! Alapvetően USB-n van-e szükség egy DAC-hoz driverre vagy sem? Olyat láttam már, hogy például optikai bemenet tulajdonságainál fel volt tüntetve, hogy pl. a 24/192 khz mintavételezéshez kell drivert telepíteni, amúgy csak 24/96 üzemel vagy valami ilyesmi. Tisztán csak elméletben, feltételezve, hogy egy DAC-on minhárom digitális bemenet van (USB, optikai, coax) és elméletben ugyanazt tudják olyan minőségben, akkor van-e valami különbség aközött - telejesen azonos forrást feltételezve - hogy milyen bemeneten keresztül kapja a digitális jelet? Gondolom a valúságban abszolút DAC-függő, melyiknek melyik bemenete az erőssége, csak arra szeretnék kilyukadni, hogy van-e ezzel kapcsolatban van-e valamilyen rangsor vagy megfontolandó tény? Mennyire érdemes a bemenetek típusát figyelembe vennem? Tudom, hogy ez a kérdésem felmerült, azonban megnyugtató választ úgy vélem, nem leltem. Nem lenne-e érdemes a Prodigy HD2 optikai kimenetét használnom, hiszen akkor (talán) driver sem kell és nem kell az USB esetleges buktatóival vesződnöm? Vagy akkor valamilyen funkcionalitását a DAC-ok egy részének elvesztem? Még egy kérdés, amennyiben az USB felé terelődik az utam, akkor mi az, amire figyelnem kell, miért jó az XMOS? Támogatottság, kompatibilitás? Még egy kérdés: nagyrészt a cd-imről grabbelt veszteségmentes zenéimet hallgatom (FLAC), amikhez mérten kérdezném, mennyire fontos, milyen mintavételezési frekvenciákat támogat a DAC, mennyire kell erre figyelnem? Még egy számomra furcsaság: itt van egy régebbi DAC, melyről ha az ember belső képet néz meglepő komplexitásúnak tűnik a felépítése. Ezzel összevetve például egy AudioQuest DragonFly Red-et... Hát azt gondolnám, hogy nem egy súlycsoport a kettő, közben meg lehet, hogy ez a kis stick jobb hangot ad és több mindent tud annak köszönhetően, hogy újabb. Ennyit fejlődött az integráltság foka vagy a felhasznált főbb áramköri elemek? Vagy más koncepció alapján épültek és közben lehet, hogy a végeredmény ugyanaz? A tápellátás minősége, milyensége gondolom egy DAC-nál is ugyanolyan fontos, mint más ilyen eszköznél, gondolom. Egyéb tekintetben a több alkatrész+nagyobb méret jelenthet minőségbeli előnyt vagy ez abszolút az áramkör ötletességétől, felépítésétől függ? Egyszóval a nagyobb általában jobb-e?
    Elnézést a sok, valószínűleg alapszintű, néhány esetben már-már szőrszálhasogatónak tetsző kérdésért. Ha van(nak) jó link/linkek a témában, azt is szívesen veszem. Köszönöm!

Új hozzászólás Aktív témák