Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • nchelp

    tag

    válasz zolikaDB #734 üzenetére

    Mostanában nem tudok aludni...

    Sokaknak nem tetszik a Fanuc. Lehet nem szeretni is, én is abból indultam :D Amikor Philipsről átkerültem rá (nekem az volt az első :R ), prüszköltünk, és káromkodtunk a kollégákkal, csapkodtak a trágárságok mint a tüzes istennyila :DD Mert oktatás az nem volt. Koreából jött a mókus üzembehelyezni, és semmilyen európai nyelvet nem beszélt. A magyar forgalmazótól volt egy kísérője, azzal sem értett szót, ez meg persze, hogy egy mukkot sem értett hozzá. Gyakorlatilag ott volt, hogy meglegyen a létszám, nem is nagyon szólt senkihez, szinte végig csak állt a gép mellett.

    Aztán alapszinten egész jól belerázódtunk, és lassan, ha nem is megszerettük, de megszoktuk. Paraméterezni hamar lehetett, a különbségek az angol nyelvű "sárga könyvből" is jól foghatók voltak. Ez vitt át minket az elején nagyon sok nehézségenAz mellette szólt, hogy több G-kód is megfértegy mondatban.

    Évekkel később, mikorra már volt pár féle Fanuc a kezem alatt, hozzájutottam egy magyarra fordított leíráshoz. Ebből kísérleteztem ki, mi is az a makrózás. Az ember azt gondolná, hogy egy magyar könyvvel egyszerű, de erre azért ne ciánozza be magát senki. A többszörös fordítás (japán>angol>német>magyar...), amit ráadásul nem is olyan hajtott végre, akinek köze lenne a szakmához, azt eredményezte, hogy fingom nem volt, mi áll ott. Nem maradt más választásom, a programpéldákat (olyanok, amilyenek) bevéstem a vezérlőbe, majd lépésről lépésre teszteltem. Ekkor ugye még nem tudtam, hol lehet a paraméterek beolvasását is mondatonkéntire kapcsolni, úgyhogy cseppfolyósakká váltak a szemgolyóim, és kotyogósra nyomkodtam a ciklusstartot, mire kezdett derengeni, hogy miről is van szó. Na, ezóta értem, hogy a Fanuc miért nem csinált az alap vezérlőbe maróciklusokat. Megteremtette hozzá a lehetőséget, hogy mindenki írjon magának olyant, amilyen neki kell. Akár saját G-kóddal. Ezáltal lett a paraméterezésből a makrózás. Mire a lenti furatmaró ciklusom elkészült, addigra már otthon, Somogyban is elpirultak volna mellettem a legkocsmaedzettebb veteránok is, olyan folyamatosan tudtam káromkodni a legváltozatosabb módon, szinte levegővétel nélkül. Még hetvenes éveit taposó munkatársam is, drága Gyuszi bácsi megjegyezte, hogy ennyire mocskos szájat még nem hallott... Pedig ő Zalából származott el. :D
    Most azt mondom, hogy megérte. Semmi nem kényszerített rá, magamtól erőltettem végig a dolgot, de higgyétek el, az is egy felemelő érzés, amikor egyszercsak ilyen vezérlőkkel szerelt gépeket árusító kereskedők elkezdenek programozási, kezelési, paraméterbeállítási tanácsok miatt hívni.

    És az sem hátrány, hogy ha ma oda kellene állnom egy sima alap Fanuc vezérlőhöz, akkor csak feltolom rá a cikluskészletemet (ráment jó pár órám), és repül, mint a szélvész ;] Tény, hogy akár egy Heidenhainhoz, akár egy Philipshez viszonyítva bizonyos téren még ma is el van maradva (Bizony, még a Manual Guide-dal is). Nem vagyok vak a "szerelemtől". De ha valaki inkább a paraméteres kreativitását akarja kiélni, a rendszerezői hajlamait, és a sajátjával repíteni, annak csak ajánlani tudom. Korlát a csillagos ég, meg a 82 alap felhasználható paraméterhely. Volt már, hogy ezt bizony keveselltem... Ami matematikailag definiálható, és rendszerezhető, az ezen a vezérlőn ciklusba is szervezhető.

    [ Szerkesztve ]

    nchelp

Új hozzászólás Aktív témák