Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zolikaDB

    veterán

    válasz BloodPandus #202 üzenetére

    Wáááá! Magyarul az ütőkés is afféle kiesztergáló, csak brutálnagy! Azért mondom, mert vmelyik nap én is túrtam a fúrókat, aztán leltem egy bőröndöt, benne az általad leírt szerszámmal - kérdem, h mi ez. Kiesztergáló, csak nagy! Volt vagy fél milla, de mióta a cég áll, még nem volt használva...
    Nah, akkor tudom, h mi ez. És gondolom, 360H7-re kellenek az ilyesmik. Mondjuk, ami nálunk van, én úgy néztem, h forrasztott keményfém lapkás (semmiféle titán-nitrid, meg hipermodern bevonat) betétek vannnak hozzá. Az meg... Jobban kell félteni, amikor fogást veszek, mert könnyebben lepattan, mint a sima HSS.

    Hát, nem volt nagy a munkadarabom, csak nyersen 1 tonna egy ekkora lap :C Egyébként, mint meséltem, hoztak hozzánk akkora szerszámot, ami több, mint 7.5 tonnát nyomott, és fel akarták lökni az 5 tonnás gépemre - egyetlen akadálya volt a dolognak (nem az 5 t teherbírás, meg az 5 tonnás daru :D ): le sem tudták venni a teherautóról.

    Tegnap megint egy olyan lapot csináltam, ami 1196x746x106 volt. Namármost, a rajzon a 106 mm 0.01-al volt betűrve... Az asztalban van néhány ponton több, mint 0.01 :)) Én rákérdeztem (azért jó tudni, h mit kell gyártanod, mert akkor úgy állsz neki a munkának, h például van egy süllyesztésed, adott méretben, de akkora fúród nincs... de mivel ez csavarfej férőhelye lesz, ezért nem gond a 0.5-el nagyobb átmérőjű süllyeszték stb.). Kiderült, h ez akár 106,5 is lehet, a lényeg, h sík legyen, és a 2 oldal párhuzamos. Mert ugye a tervező nem írhatja rá, h szabadtűrés, amikor a rajz tele van H7-ekkel, meg betűrt mélységű süllyesztéssel. Hogy nézne ki?

    Ezek a lapok, amivel én dolgozok, általában 1.1730-ból vannak, vagy esetleg nemesítettek. Általában Ausztriából rendelik őket, a befoglaló méreteik készre vannak marva és köszörülve. Mi fröccsöntő szerszámok gyártásával foglalkozunk, tehát ilyen nagy lapokba fészket marunk, amibe majd megy a kisebb marón elkészített forma. És mivel elég sok anyagot ki kell szedni, nagyolás után pihentetjük. De előfordul, h akár tizedeket is vetemedik, és ilyenkor kell a síkot felhúzni. Persze megtanultam, h több, mint 1 méteren az a pár század, amire sikerül felmarnom, nem számít, ha bennevan.
    Mert hiába martam fel gyönyörűen síkra az említett darabot, amikor nekiálltam furkálni, és ellenőriztem a síkját órával (síkolás után), azért a csésze túloldalán lehetettt látni, h kvázi "hajlik", tehát van benne így is pár század.

    Horizont:
    igen, a régi hagyományos horizontokon a Z is mozgott, ill az asztal is Z, X, Y irányban.
    Valószínű, h a C az asztal forgása, mert pl tömbös szikraforgácsolónál is a szerszám forgatása a C tengelyen történik.
    Ui múltkor odaálltam az öreg szaki mellé és szívtam magamba a horizontos tudást. Ő is mesélte, h az asztal csak előtolással forog.
    De akkor tkp egy mai horizont fúráskor, ha nem mozog a Z, akkor az asztalt nyomja rá előtolással a fúróra???
    Emlékszel még a képre a gépemről? Azzal is lehet horizontban marni, bár én még nem tettem. A lényeg, h a hdh 426 vezérlőben, ami ehhez a géphez készült, vannak special cycles: Q301 -> head rotate. A lényeg, h a fejet beforgatja horizontba, tehát veled szemben lesz a maró, azaz 0 fokban. Ezt tudja - és + 90 fokban még forgatni ( tehát horizontban van még mindig), attól függően, h a darab X v Y oldalát akarom-e megmunkálni. Szóval ez egy elég spéci horizont mód. Viszont a szerszám tengelye ennek megfelelően X v Y, és a függőleges tengely továbbra is marad Z.
    Figyelj már! Szerinted, egy 5x2 méteres horizonton mit lehet megmunkálni??? Ui kis városunkba most érkezett egy ilyen, hdh vezérlővel, a cikk szerint acélszerkezetek megmunkálása folyik ezen...

    Áááá, bakker, fényképezz már!!! :DD Horizonton furatba beszúrni... :R (Mondjuk ezt pont el tudom képzelni!)
    Jók az írásaid, mindig várom, h írj valami érdekeset, csak kicsi élet- és munkatapasztalat híján kamillázva ábrándozok, h ez meg ez hogy is festhetett élőben :))

    Majd én is teszek már fel pár telefonos videót! Csak nehogy ipari kémkedéssel gyanusítsanak a végén! :DDD

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák