Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #198 üzenetére

    Ütőkés:

    A szerszámod helyén van egy masszív hengeres vas, ami a vízszinthez képest 20-45°-ban meg van fúrva keresztben, ideális esetben négyszög alakú lyukra.
    Alulról, vagy oldalról rögzíti a szerszámot egy csavar, esetünkben ez általában esztergakés.

    Mivel ezt az igénybevételt legjobban a gyorsacél kések viselik el, így a szerszám behatárolja a megmunkálható darab anyagát is.
    Pl 1.4301-ben olyan hamar döglik meg, hogy egyszer még jó, utána kapa, nem tudod olyan gyorsan kiemelni, hogy ne menjen haza a kés... :(

    Mivel egy kép többet mond minden szónál, így most már valóban nekiállok fényképelni bent... :)

    A te darabod nem is volt akkora, simán felrakom a legnagyobbik Hurco-ra, és jól körbesétálom valamilyen szerszámmal... ;]

    A 176 mm-re beadni az 1 tized tűrést, az elég szoros, de nem lehetetlen. Persze látván a rajzot valszeg okosabb is lennék.
    Elképzelhető, hogy szerszámlap volt, és utána még vitték köszörülni, hogy utána a későbbi alaktűrés is a helyén legyen...
    De mivel fogalmam sincs, hogy miből volt, így csak találgatok vaktába... :Y

    A sima horizonton vízszintes a főorsó, általában a főorsóval párhuzamos a Z tengely.
    Az asztal is mozog így. Azért mondom, hogy az asztal is, mert a hagyományos horizontokon a főorsót még lehetett mozgatni Z-ben, külön is.
    Az asztal másik mozgásiránya az X tengely, és a fej függőleges mozgása az Y.

    Normális esetben a horizonton adott a körasztal, általában az egész asztal tud forogni, kisebb gépeken láttam betétes asztalt, ahol csak az asztal közepe forgott.
    Gyártótól függ az elnevezése, de általában C tengely, ha nincs lefoglalva a főorsónak, de miért is lenne? :))

    Ha nagyon muszáj, akkor lehet vele karusszelezni, de nem arra van kitalálva.
    Ha tudsz a körasztalnak adni egy állandó tolást, (mert ott nem fordulat van), akkor esetleg, de annak a sok fordulatnak a ciklusba rakása nem szerencsés. (360°x n)
    Igazából arra való, hogy max párszor körbeforogjon az asztal a megmunkálás során, ha marni kell bele menetet kívülre/belülre, vagy körnútot kell rakni, de normális helyeken esztergáról jön az előkészített darab.

    (esetleg palástba, vagy homlokra marni valami profilt, de azt helyben beverni a géphez már agy kell, meg nagyon jó rajz...meg egy jó vezérlő sem árt... :) )

    Szoftverfüggő a lehetőség, valamint az is, hogy esetleg befékezett főorsóba berakni egy kést, és esztergálni. De szerintem az esztergálás nem logikus, hogy alapelvárás legyen tőle. Inkáb marjunk, elvégre marógép... :D
    Tekintsük speciális esetnek... :) Szerintem. :))

    Hozzáfűzném, hogy nekem csak hagyományos horizontos tapasztalatom van, de én azzal a géppel tudtam körasztalozni, pl egy gyűrűt fúrni-marni teljes palást, és homlokfelületen, valamint tudtam síkesztergálni vele, és furatba beszúrni is (A segédtengelyekkel, full manuálban.). De volt olyan is, hogy hosszú furat, alászúrás, kieszergál, meg vissza (elején - végén 360H7 50mm hosszon, közte pedig 380 szabadtűréses átmérő, összhosszon fél méter...szigorúan hagyományos kézi vezérléssel (kapcsolgatok, karokat rángatok, megrugdosom, stb...) Oda is kellet egy kés... :DDD

    Ezt egy CNC jobb esetben mind tudja, de én azzal a géppel megcsináltam azt, amit ma egy CNC horizont. Itt van a "nem mindegy..." :B

    [ Szerkesztve ]

  • boecce

    tag

    válasz zolikaDB #198 üzenetére

    Apropó: nah, akkor mi is az az ütőkés?

    Kiélezett baseball szerszám :))

    Reggel addig röhögtünk a főnök ''viccén'' amig rá nem jöttünk, hogy amit mondott, az a napi feladat!!

Új hozzászólás Aktív témák