Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz lezso6 #41925 üzenetére

    A lapkák ára, vagy fogalmazzunk.úgy, hogy egy eladott lapkára eső gyártási költség időben nem állandó.
    Egy új process node bevezetésekor nem csak a wafer megmunkálásáért kérhet el a gyártó sokat - befektetései mgyors megtérülésének reményében, valamint a nagy érdeklődés miatt kialakuló verseny miatt -, hanem a hibasűrűség is magas lehet.

    Ahogy telik az idő, a kereslet miatti árversengés csökken, csökken a wafer megmunkálási költsége és a hibasűrűség is csökken, vagyis nő a hibátlan, de legalábbis felhasználható lapkák száma.

    Biztos lehetsz benne, hogy ma a 12nm (ami nem egy új csupán egy finomhangolt 16nm-es node)-en gyártott 500mm2-es lapka lényegesen kevesebbe kerül, mint a 16nm tömeggyártásának hajnalán.

    Furcsa arányszámok kitalálása helyett én praktikusabbnak lánám a kalkulátort használni.

    Három adatot kell megadni:
    Lapkaméret, hibasűrűség => ebből kiadja, hogy hány jó és hibát tartalmazó lapka jön ki.
    Majd a nagyjából tudható wafer árakat elosztod a felhasználható lapkák számával.

    A hibasűrűségre is, valamint a wafer árakra is megjelenik időnként valami info.
    A samsung 2016-ban így kérkedett:
    "At 14nm, Samsung seems to be doing well here as their fabs in Korea and Texas are running full time, with over 0.5M wafers shipped and defect density below 0.2 defects/cm^2 in production"
    Azóta ezek az értékek biztos javultak.

    Itt vannak wafer árak biztos nem tűpontos, de nagyságrendi különbség nem lehet.
    Én ma amúgy $4500-at olvastam egy fórumban.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • gbors

    nagyúr

    válasz lezso6 #41925 üzenetére

    Ez nagyon jol fest a forras alapjan, de van vele ket gondom:
    - Nem igazan konzisztensek a szamok (pl. 560Ti vs 6970 vs 580)
    - Ez most az eloallitasi ktg vagy a gyarto bekerulesi ktge? Nekem az utobbi tunik logikusnak, es akkor abban a a gpu-gyarto marginja mar benne van

    Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

Új hozzászólás Aktív témák