A Microsoft számára a mobil eszközökre szánt szoftverek készítésének hagyománya egészen a Windows Mobile megjelenéséig nyúlik vissza, bár ekkoriban a mai Live rendszer még nem létezett; az egyedüli, mobilokban használt alkalmazás is leginkább a márka elődjeként tekinthető MSN név alatt futó csevegőkliens volt. A mobilipar azóta rengeteget változott: a Windows Mobile kivezetésre került, a cég az új márkára, a Windows Phone-ra koncentrál. Azonban a Windows Phone-on kívül is zajlik az élet, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy hivatalos Microsoft alkalmazások a konkurens mobil platformokra is elérhetők. Ma leginkább ezek közül szemezgetünk, illetve megvizsgáljuk a Windows Phone felszereltségét.
Windows Phone
Ha már mobil, akkor értelemszerűen a házon belüli platformmal kezdjük. A Windows Phone megjelenésekor evidensnek tűnt, hogy a Live funkciók mélyen integrálódnak majd a rendszerbe, a pozitív összkép mellett azonban helyenként előfordult pár hiányosság is: a névjegyzék teljesen a Live címtárat használta, ahogy a beépített naptár is felhőnkből kérte le adatainkat, és a régi időkben megszokott csevegő megjelenésére elég sokat kellett várni, még külsős alkalmazás formájában is. Mára azonban olyan jól beépült a rendszerbe, hogy az egyes üzenetfolyamokon belül két kattintással válthatunk a hagyományos SMS és a beépített chatprotkollok között.
SkyDrive kliens Windows Phone-ra
A SkyDrive kliens szintén sokat váratott magára, azonban ez a hiány kevésbé volt feltűnő, hisz a galériában a kezdetektől fogva elérhetőek online képes mappáink, képeinket manuálisan vagy automatikusan is feltölthettük, a beépített, teljes értékű Office alkalmazással pedig a SkyDrive-ban tárolt Word dokumentumokat és Excel táblázatokat is szekeszthetjük, de még OneNote jegyzetfüzeteinket is szinkronizálhatjuk. A dokumentumokat és jegyzeteket néhány alapvető szövegformázás (betűszín és -méret, félkövér, dőlt alá- és áthúzott szöveg, felsorolás és számozás) mellett képekkel és rögzített hangjegyzetekkel formálhatjuk, OneNote jegyzet esetén jelölőnégyzeteket is használhatunk. A hivatalos SkyDrive kliens múlt év decemberében érkezett, ezen keresztül egy áttekintő nézetben tudjuk kezelni a feltöltött fájlokat, és menedzselni azok megosztását.
Android és iOS
A Google és az Apple operációs rendszerére a nagy alkalmazáskínálatból könnyűszerrel találunk harmadik féltől származó programokat Live szolgáltatásaink kihasználásához, azonban néhány Microsoft programot természetesen itt is találunk. Ilyen például az androidos Hotmail alkalmazás, mely egy egyszerű e-mailkezelő programhoz képest több extrát is kínál, többek között a naptárak szinkronizálását vagy a névjegyek telefonkönyvbe történő integrálását. Érdekes alkalmazás még az Androidra és iOS-re is elérhető OneNote kliens, mellyel értelemszerűen online jegyzeteinket érhetjük el. A szimpla szövegszerkesztés mellett itt is használhatunk felsorolást, számozást és jelölőnégyzeteket, az androidos változatnál azonban utóbbiakkal annyi gond van, hogy alacsonyabb felbontású kijelzőkön a sorkezdö karakterek elcsúsznak, és az egyes szövegek csak akkor nem folynak össze a sorjelölőkkel, ha helykitöltésként szóközöket alkalmazunk.
OneNote alkalmazás balra Androidon, jobbra iOS eszközön
Másik hiányosság, hogy az egyes feljegyzések csak képekkel bővíthetők, a már korábban csatolt egyéb fájltípusokat letölteni sem tudjuk. Adatforgalmunkra előnyös funkció ugyanakkor az a lehetőség, hogy a szinkronizálást csak aktív Wi-Fi kapcsolat meglétekor kísérelje meg a program, így nagyobb mennyiségű fotó vagy kép mellett sem kell félnünk, hogy limitált adatforgalmunk határát túllépjük.
SkyDrive és Messenger iOS készüléken
SkyDrive tárhelyünk elérése iOS-t futtató eszközökről szintén könnyedén megoldható, tekintve, hogy a Windows Phone-ok kliens alkalmazásával megegyező tudású program már hónapok óta elérhető. Ennek segítségével a felhőben tárolt adatainkat rendezhetjük és megoszthatjuk éppoly könnyedén, mint a redmondiak saját rendszerén futó alkalmazáson keresztül. Az Android és a SkyDrive viszonya kapcsán nem túl rózsás a helyzet, ugyanis a hivatalos alkalmazás várat magára, fejlesztői oldalon sincs konkrét információ a várható érkezésről, cserébe pár ajánlást kapunk harmadik féltől származó programokra. Csevegőalkalmazások terén szintén hasonló a helyzet: míg iOS-re létezik hivatalos alkalmazás, mely a chat mellett a Live közösség frissítéseivel és fényképmegosztási lehetőségekkel kecsegtet, addig az andoridos felhasználók csak külső partnerektől származó programokat tudnak használni ilyen célra.
Inarus