Z87-es LGA1150 alaplapok a középkategóriából

ASUS Z87-A

Az ASUS-tól egy viszonylag egyszerű modell érkezett tesztlaborunkba, melynek már az elnevezését sem komplikálták túl.


[+]

A Z87-A doboza ennek megfelelően nincs túlzsúfolva különféle kiegészítőkkel; mindez konkrétan a szokásos füzet, optikai lemez és hátlapi takaró mellett egy pár SATA adatkábelt, egy SLI hidat, valamint a Q-Connector kiegészítőket jelenti.


[+]

Az egyszerűbb, ASUS márkajelzéssel ellátott Z87-es modellek egyik talán legkevésbé fontos újítása a színek átvariálása, ugyanis a korábbi kék helyét a sárga és az arany vette át, amivel párhuzamosan némileg a bordák kivitele is megváltozott. Utóbbiak a Z87-A esetében meglehetősen kisméretűek.


[+]

A tápellátás nagyon hasonló az előző oldalon látottakhoz. Itt is összesen nyolc fázist találhatunk, melyek vezérlése digitális; mindehhez egy 8 tűs csatlakozón keresztül szolgáltathatjuk a szükséges 12 voltos feszültséget.


[+]

Az alaplap összesen hét, valamilyen PCI szabványra alapozó aljzatot vonultat fel. Ezek közül a legfelső x1-es kivitelű PCI Express, melyet egy teljes hosszúságú, legfeljebb 16 sávot biztosítani képes slot követ. Ezután egy régi PCI és egy újabb x1-es aljzat jön, amit a második teljes hosszúságú PCIe slot követ. Utóbbi, valamint sárga színű társa a processzorból érkező sávokból táplálkozik, így x8-x8 elosztásban működhet az SLI és a CrossFire is. A sort a második sima PCI és egy újabb teljes hosszúságú PCIe slot zárja, melyek közül az utóbbihoz már csak 2 sáv jutott. Mindezek alatt az előlapi analóg és digitális előlapi hangkivezetések, illetve egy soros port és a Direct Key nevű gomb található. Utóbbival lényegében az UEFI menübe juthatunk el: amennyiben éppen az operációs rendszerben vagyunk, akkor a rendszer újraindul, míg kikapcsolt állapotban a gép elindul és a menübe navigál.


[+]

A PCH mellé három pár SATA aljzat került fel az alaplap jobb szélére. Ezek közül a felső négy meglehetősen rendhagyó elrendezést kapott, és csak a legalsó aljzat kapta meg a megszokott emeletes modellt. Ezen a fertályon találhatunk még egy PWM-es ventilátorcsatlakozót, valamint három pár USB 2.0 tűsort is.


[+]

A négy DDR3-as foglalat mellett két négytűs, PWM-es ventilátorcsatlakozó biztosít tápellátást a processzor aktív hűtéséhez. A jobb felső sarokban kapott helyet a memOK! gomb, mely a félrekonfigurált memóriabeállítások esetében lehet jó segítség. Ezeken felül még egy PWM-es ventilátorcsatlakozó és egy USB 3.0-s tűsor található ezen a részen.

A hátlap egy kombó PS2 billentyűzet/egér aljzattal nyit, ami alatt egy pár USB 2.0 helyezkedik el. Ezt egy mini DisplayPort, egy HDMI, egy VGA (D-Sub) és egy DVI-D port követi, melyek közé még egy optikai audiokivezetés is beékelődött. A következőkben két pár USB 3.0 és egy Gigabit Ethernet aljzat jön velünk szembe, utóbbiról a Realtek 8111GR vezérlője gondoskodik. A sort megszokott módon a hang (analóg) kivezetései zárják, melyek a Realtek ALC892 chipje által vezérelt, nyolccsatornás hangkeltő részét képzik.


ASUS Z87-A UEFI

A gyártó a 80-as lapkakészlet-széria megjelenésével kisebb módosításokat eszközölt az UEFI-ben. Megjelent a My Favorites (kedvencek), módosult a ventilátorvezérlés, adott a jegyzetelés lehetősége, valamint a rendszer naplózza és kilépésnél fel is sorolja az elvégzett módosításokat.

A tuningképességet természetesen most is egy gyors próba elé állítottuk. Az i7-4770K processzor feszültségét és szorzóját emelgetve 4700 MHz-ig jutottunk. A stabil működéshez ebben az esetben is +0,250 voltot adagoltunk az Haswellnek, amivel már valahol 1,250 voltnál járt a magfeszültség.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés