Hirdetés

Vélemény: notebooktöltő, a kellemetlen kiegészítő

Kellemetlen útitárs

Akik nap mint nap cipelik notebookjukat, szembesülhettek már a problémával, hogy a töltő mindennapos hordozgatása bizony meglehetősen körülményes. Sokszor még a legkisebb laptopok mellé is elég méretes hálózati adaptert mellékelnek, hiszen a legtöbb gyártó inkább költséghatékony megoldásra gyúr ezen a téren, a praktikum sokadik helyre szorul. Ha példaként veszünk egy 65 wattos töltőt, ami igazán elterjedtnek számít manapság, akkor többnyire egy nagy fekete féltégláról beszélünk, két végén hosszú kábellel, melyből az egyik többnyire leválasztható, de ez is csak ront a helyzeten, hiszen a csatlakozó nagy, nehéz és nem hajlik. Végül azzal adják meg a kegyelemdöfést, hogy irtó vaskos, egy vasaló teljesítményének kiszolgálására is képes (földelt) tápkábelt szúrnak a töltő másik végébe, ami nem csak hogy kicsire sem hajtható össze, de még tömege is tekintélyes.

Hagyományos, 65 wattos notebooktöltő
Hagyományos, 65 wattos notebooktöltő

Persze nem tagadjuk, hogy néha (például reptéren, várókban) jól jön a hosszú kábel, ahol a konnektorok egy helyre vannak tömörítve, így legalább a felhasználóknak nem kell körbeülniük az elosztódobozt, mint cserkészeknek a tábortüzet. Ez viszont nem indok a hatalmas méretre és a kezelhetetlen kábelrengetegre, mely végeláthatatlanul tekergőzik a táskában, sokszor megkeserítve az ingázók életét. Megoldásként szóba jöhet persze az, hogy veszünk egy kisebb méretű, megbízható, univerzális adaptert (például az FSP kínálatából) vagy a rendszeres használati helyeken (otthon, munkahelyen) is tartunk egy-egy töltőt fixen, de ez sem oldja meg a gondot, ha épp máshova kell mennünk.

FSP NB Q90: vékonyabb alternatíva univerzális kivitelben, 90 wattos teljesítménnyel
FSP NB Q90: vékonyabb alternatíva univerzális kivitelben, 90 wattos teljesítménnyel

Persze ne gondoljuk, hogy ez a probléma csak a notebooktulajdonosokat érinti: a mobiloknál és a tableteknél is találkozhatunk hasonlóval, főként az olcsó szegmensben. S bár ezek kisebb teljesítményük révén méretben is karcsúbbak, a töltendő eszközök méretéhez képest mégis röhejesen nagyok. Szerencsére, a prémium kategóriában a gyártók többsége már ráébredt erre a problémára, és próbálnak laposabb, keskenyebb, könnyebb töltőket gyártani, vagy alapesetben kisebb méretű "utazótöltővel" csomagolják termékeiket. Talán mondani sem kell, nagyon ötletes és kényelmesen használható adapterek is vannak piacon (manapság szerencsére egyre több), de a cégek korábban erre úgy tekintettek, mint egyfajta prémium szolgáltatásra – legtöbbjük még a normál gyári adaptereket is aranyáron kínálta, amiről csak annak van fogalma, akinek kellett már pótolnia ilyesmit.

A Nokia már felismerte a problémát: a képen látható, viszonylag kis méretű töltő jár egyes Lumia készülékekhez
A Nokia sok más gyártóval egyetemben már felismerte a problémát, a képen látható töltő jár egyes Lumia készülékekhez

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés