Utolsó hardverpiaci jelentés

Makrós és éjjellátó Genius webkamera

Ezen a héten két ígéretes Genius webkamera landolt tesztlaborunkban. Az eFace 1300 és eFace 1325R közös tulajdonsága, hogy 1,3 megapixeles érzékelőjük van, és működésükhöz – legalábbis Windows alatt – nincs szükség semmiféle meghajtó vagy szoftver telepítésére. A két digitális szem a gyártóra jellemző dobozban érkezett.

Mindkettő fekete-ezüst házat kapott, olyan talapzattal, amivel LCD monitor kávájára és asztalra is stabilan rögzíthetőek. Kialakítás szempontjából nekünk az eFace 1300 jött be jobban, ugyanis teljesen körbefordítható, előre és hátra is billenthető. Az eFace 1325R ezzel szemben egyáltalán nem fordítható, csak billen. Nagy örömünkre mindkét kamera kézzel állítható fókuszgyűrűt kapott. Ez minden bizonnyal jó hatással lesz képük élességére.

Működtetésükhöz tényleg elegendő volt USB csatlakozóra kötni őket. A Windows XP és Vista is gond nélkül felismerte őket „USB Video Device” néven, és máris használhattuk őket videotelefonáló alkalmazásokban. Automatikus szabályozásnál is egészen korrekt képet adtak, de a konfigurációs részen ezt rengeteg paraméterrel csiszolhattuk tovább.

Azért kaptunk egy-egy CD-t is a kamerákhoz. Ezeken a legérdekesebb a CrazyTalk CamSuite Pro alkalmazás volt, amivel álló- és mozgóképet rögzíthettünk többféle felbontásban, különböző avatarokat és felületi hatásokat tehettünk a képre, megoszthattuk rögzített állományainkat, vagy akár asztalunk egy részét is (mintha a kamera képe lenne), és kaptunk mozgásérzékelésre aktiváló megfigyelőrendszert.


Genius eFace 1300

Az eFace 1300 próbája közben megelégedéssel tapasztaltuk, hogy a fókuszállító gyűrű korrektül működik. Nem szorult, így nem kellett tekergetésekor másik kezünkkel a könnyű kameraházat tartani. Az alábbi fotókon látszik, hogy viszonylag kicsi a kép mélységélessége. Mintha egy fényképezőgépen kicsi rekeszértékkel dolgoznánk, csak egy szűk távolságtartományban voltak élesek a részletek. Ha például egy méterre ültünk a monitortól, aminek tetejéről nézett ránk a kamera, akkor az érzékelőtől fél méterre és két méterre lévő részletek is elmosódtak. Alább a CamSuite Próval készített, natív felbontású, vagyis 1280x1024 pixeles képen valamiféle tömörítési zaj látható. Szerintünk a 640x480-as állókép sem lett valami fényes, elég gyenge átméretező algoritmusa lehet a szoftvernek vagy a hardvernek.


320x240 - 640x480 - 1280x1024

Amiben kiváló volt az eFace 1300, az a makro. Pár centiméteres közelségből kiváló nagyítást adott, bár itt még fokozottabban jellemző volt a kis mélységélesség.

Egy webkamera legfontosabb tulajdonsága a videofelvételi képessége. Ebben az eFace 1300 vegyesnek mondható. Még 320x240 pixeles felbontásnál is nagyon lassan frissített, szellemképesedett. Ellenben jól boldogult gyenge fényben is. Alább, a bal oldali videónk december közepére jellemző, borús napon készült, mégis egészen jól láthatóak rajta a részletek. A végén megmutatjuk, milyen pacát lát akkor a gép, ha optikáját makró módba állítjuk. A jobboldali videó elején egy átlagos csillár és egy asztali lámpa világított. Először az elsőt, majd a másodikat kapcsoltuk le, hogy végül csak a monitor fénye maradt. Ebben az esetben már kevésnek bizonyult az eFace 1300, de összességében meg voltunk vele elégedve. Ha nem lenne a szellemképesedés, akkor 7000 forint körüli árával is ajánlanánk.


Klikk a képekre a videókért

Genius eFace 1325R

Azt gondoltuk, hogy az eFace 1325R nagyjából ugyanolyan képet ad majd, mint az 1300-as, de nem így történt. Az optika és az érzékelő is teljesen másképp viselkedett. Sokkal nagyobb volt a mélységélesség és a kép kissé túlszaturált lett. Már itt, átlagos megvilágításban sejteni lehetett, hogy ezt a kamerát inkább sötét környezetbe tervezték.


320x240 - 640x480 - 1280x1024

Nehezebben járt az eFacer 1325R fókuszgyűrűje és távolról sem volt olyan jó makróban, mint az eFace 1300. Ellenben éjszaka kimutatta foga fehérjét. Ilyenkor a mellékelt programocskával bekapcsolható négy infravörös LED-je, melyek nappali világosságot varázsolnak az emberi szem számára láthatatlanul, persze ezt a színek élénksége alaposan megsínyli.

Videózás szempontjából a jobboldali klipp az érdekesebb. Ott a lámpák fokozatos lekapcsolása után aktiváltuk az infrás LED-eket, és bár emberi szem számára maradt a sötétség, a kép kifényesedett. A mozgóképen látható vakítás nagyjából egy méteres távolságnál már minimálisra csökkent. A kis fényforrások szépen bevilágították a négy méteres teret is. Tehát aki tök sötétben akar videotelefonálni, az jól jár a 9000 forint környékén kapható Genius eFace 1325R-rel. Kár, hogy ennél a kameránál is lassú volt a képfrissítés.


Klikk a képekre a videókért

rudi

Előzmények

  • Karácsonyi tippek

    Ajándéktippekkel és két, játékosoknak szánt Genius kiegészítővel jelentkezünk a hazai hardverpiacról.

Hirdetés