Thrustmaster Y-300P gamer headset nem csak Playstationhöz

Thrustmaster Y-300P gamer headset

Az 1992-ben alapított Thrustmaster elsősorban a játékvezérlő eszközeiről ismert világszerte. Vannak igen jól sikerült kormányaik, botkormányaik játékosok számára, és egy ideje ugyanennek a célcsoportnak elkezdtek fejhallgatókat is kínálni.

Thrustmaster Y-300P
Thrustmaster Y-300P [+]

Az Y-300P is ezen modellek közé tartozik, azzal a különlegességgel, hogy a termékkommunikáció szerint kifejezetten Playstation 4-hez tervezték. Kíváncsiak voltunk, hogy ez miben jelentkezik, lehet-e használni más eszközökkel, példásul számítógéppel, PMP-vel vagy telefonnal. Emellett értelemszerűen az is érdekelt minket, hogy milyen a hang minősége, hogy működik a zajszűrés, milyen a mikrofon, recseg, zörög-e.

A doboz tartalma

A kékes-lilás dobozban a 75 centiméteres kábellel felszerelt fejhallgató mellett helyet kapott a külön csatlakoztatható mikrofon, a jack csatlakozós kezelőpanellel kiegészített, 360 centiméteres, USB végződésű kábel, egy speciális analóg audiocsatlakozóval ellátott 105 centiméteres kábel, valamint természetesen a használati utasítás.

Thrustmaster Y-300P
Thrustmaster Y-300P [+]

A fejhallgató külsejét állítólag a Sony PlayStation 4 inspirálta, és így a modell dizájnjában is illik a konzolhoz, legalábbis papíron, hiszen a rokonság felfedezéséhez azért kell némi fantázia. A belül párnázott fejpántot mindenesetre matt fekete, kicsit gumiszerű, két végén kiszélesedő, széthúzható műanyag borítja, aminek közepén sötétkék csík fut végig. Az enyhén elforgatható, apró mélyedésekkel díszített, félgömb alakú hangszóróház műanyagból, a fülpárnák pedig műbőrből készültek.

Főbb paraméterek
Thrustmaster Y-300P
Kialakítás Zárt
Hangszóró Dinamikus, 50 mm
Frekvenciaátvitel 10 Hz - 25 000 Hz
Impedancia 32 ohm
Érzékenység 102 dB
Súly 361 gramm
Tartozékok Mikrofon, USB-s hosszabbító, AV csatlakozó PS3-hoz, használati utasítás
Gyártó honlapja www.thrustmaster.com
Termék honlapja Thrustmaster Y-300P
Fogyasztói ár Kb. 21 000 forint

Használat közben

A fejhallgató 361 grammot nyom, és két-három órányi folyamatos használat után már bizony egy férfi is megérzi a súlyát, egy törékeny nő pedig ennél jóval hamarabb, mintegy fél-háromnegyed óra után már panaszkodni kezdett, hogy fárad a nyaka. A vastag szivaccsal bélelt, műbőrrel borított, állítható fejpánt egyébként kényelmes, ahogy a fülpárnák is, nem nyomják a fejtetőt és a fület, de azt meg kell jegyezni, hogy a borítással akadhatnak problémák. A külső hangokat a műbőr ugyan hatékonyan izolálja, viszont egy idő után kellemetlenné válik, hogy szorosan zár, nem szellőzik, és emiatt stresszes játék közben egyszerűen beleizzad az ember füle. Jó volna, ha le lehetne cserélni a fülpárna burkolatát, például egy plüssből készült darabra.

Thrustmaster Y-300P
Thrustmaster Y-300P [+]

Szintén probléma, hogy a fejhallgatóhoz csatlakozó kábel egyrészt nem cserélhető, ami problémát jelenthet kontakthiba esetén, másrészt csupán 75 centiméter hosszú, ami gondot okozhat, ha valaki mobil eszközzel használná. Olyan rövid a vezeték ugyanis, hogy egy átlagos testalkatú (~180 centiméter) magas ember már nem tudja zsebre vágni a telefont vagy a PMP-t.

Thrustmaster Y-300P levehető mikrofon
Thrustmaster Y-300P levehető mikrofon [+]

Ez bizony hiba, mert bár tény, hogy ezt a készüléket elsősorban nem mobilok mellé szánták, de ha valaki megveszi, akkor joggal várhatja el, hogy akár azokkal is használhassa anélkül, hogy külön hosszabbítót kelljen ehhez vásárolnia. Ez egyben azt is jelenti, hogy ahhoz is rövid a kábel, hogy közvetlenül notebookra vagy pláne asztali gépre dugjuk, mert folyton beleakad a kézbe a madzag, és hátra sem lehet dőlni – valószínűleg a tervezők úgy gondolták, ilyen esetekben mindenképp a hosszabb, USB-s kábelt is fogjuk használni, amelyen egyébként megtalálható a vezérlőpanel is. Egy szó mint száz, valamilyen hosszabbításra mindenképp szükség lesz.

Thrustmaster Y-300P vezérlőpanel
Thrustmaster Y-300P vezérlőpanel [+]

A vezérlőpanelen amellett, hogy be- és kikapcsolható a mikrofon, módosítható a hangerő (a mikrofoné is külön), illetve a magas és mély hangok aránya. Mindez nagyon hasznos lehet például játék közben, mert így nem kell a hangbeállítások között kotorászni. A gombok és a szabályozó tárcsák kellően nagyok, elérhető minden egyszerűen egy kézzel is. A mikrofon kialakítása viszont már nem sikerült ilyen jól: bár hajlítható erre-arra, de valamekkora mértékben mindig belelóg a látómezőbe. Kis apróság ez, de ettől még nagyon bosszantó tud lenni. Szintén zavaró, hogy a lihegést, levegővételt nem sikerült száz százalékosan kiszűrni, azaz néha ebből fakadó hangok hallhatóak a vonal túlsó végén. Viszont az is tény, hogy recsegést, zajosodást még hangos kiabálás során sem produkált, pedig ilyesmi azért előfordul a legtöbb közös játék során.

A PlayStation támogatás a dizájn mellett annyiban jelenik meg, hogy a PS3 AV kábelére a speciális csatlakozó segítségével egyszerűen rádugható. PlayStation 4 esetén a jack kábellel nincs tennivaló, elég az USB-n keresztül kell csatlakoztatni. A konzol, miután érzékeli a Thrustmaster Y-300P-t, ezt közli a felhasználóval, és a gyorsmenüben már kiválasztható, hogy minden hangot megszólaltasson-e, vagy csak a többi felhasználó beszédét és üzeneteit, illetve a hangerő is módosítható. A headset és a tv nem tud egyszerre szólni, tehát ha az audiotartalmakat átirányítjuk a fejhallgatóra, akkor a televízió elnémul.

Hangminőség és értékelés

A gyakorlati próba során kiderült, hogy a hangminőséggel bizony akadnak problémák. Az 50 milliméteres hangszórókkal ellátott termék ugyanis hajlamos elkenni, összemosni a finom részleteket még jó minőségű forrásanyagból származó audiotartalmak esetén is. A mély hangok erejét, dinamikáját kevésnek éreztük, a basszusokból hiányzik az erő. A középtartománnyal nem volt gond, de a magasak is kicsit háttérbe szorultak, halványan, sokszor csak jelzésértékkel voltak jelen. A hangerő meglepő módon épp, hogy elég: szó sincs arról, hogy az ember feltekeri maximumra, és érzi, hogy elkezd rezegni az agya, ami azért nem feltétlenül baj, csak kicsit szokatlan.

Thrustmaster Y-300P
Thrustmaster Y-300P [+]

Hanghibákat, torzításokat, recsegést és statikus zörejeket nem produkált a füls, de ez egy márkás, ilyen árkategóriájú fejhallgató esetén elvárás is. Kipróbáltuk FLAC, WAV, MP3 fájlokkal, YouTube videókkal, és ennek alapján ki lehet jelenteni, hogy zenehallgatásra nem a legjobb választás a Thrustmaster Y-300P. Törekedtünk a változatosságra a stílusoknál is, de sem a rock, sem az elektronikus, sem a jazz daraboknál nem teljesített igazán jól, hogy a klasszikus zenéről ne is beszéljünk.

Játékoknál nem annyira fontos a hangminőség, de ettől még tény, hogy kicsit fátyolos volt a megszólalás. Mindenesetre az is igaz, hogy azt viszont elég jól visszaadta, honnan jönnek a hangok, ami a lövöldözős játékok közben tényleg komoly segítséget jelentett. A (virtuális) térhatású funkció bekapcsolására nem ad módot, de igazából ez nem is hiányzott, tapasztalataink szerint ez sehol nem működik igazán tökéletesen.

Értékelés

A Thrustmaster Y-300P 21 000 forintos árához hozzátartozik, hogy a hivatalos PlayStation licencet meg kell fizetni, ami felár a csak PC-s gamer headsetekhez képest. Egyébként a középkategóriát képviseli a játékosoknak szánt headsetek között, és ha így nézzük, azért némiképp meglepő, hogy igazából semmilyen területen nem teljesít kiemelkedően. Az USB-s csatlakozóra applikált kezelőpanel ugyan rendben van, annak több mint 3 méteres kábele is kellően hosszú, viszont a készülékhez tartozó, 3,5 mm-es jack dugóban végződő vezeték 75 centiméteres rövidsége egyszerűen megmagyarázhatatlan.

Thrustmaster Y-300P
Thrustmaster Y-300P [+]

A mikrofon még a leghangosabb üvöltözés közepette sem recseg, viszont a lihegés, szuszogás olykor zavaróan behallatszik, és az sem az igazi, hogy ez az egyébként eltávolítható kiegészítő mindig "belelóg a képbe". A hangminőséggel is akadnak problémák, a finom részleteket a fejhallgató hajlamos elkenni, és a mély hangok is fájóan hiányoznak olykor. Emiatt zenehallgatásra csak akkor alkalmas, ha valakinek nincsenek túlságosan nagy elvárásai. A játékoknál már jobban bevált, de azért itt is éreztük, hogy lehetne jobb is a végeredmény. A párnázott fejpánt és a fülpárnák kényelmesek, kicsit kár, hogy utóbbiakat nem lehet cserélni, és a 360 grammos tömeg is sok, egy idő után megérzi az ember a súlyát. A dizájn átlagos, különösebben szépnek semmiképpen sem lehetne nevezni, viszont azért a vizuális terror kategóriától is távol van.

elefant

A Thrustmaster Y-300P headsetet a Mobil Digtal bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés