Thecus merevlemezházak

Thecus YES nano

A Thecus rövidke, kétéves fennállás alatt közepes méretű adattároló rendszerekkel vívott ki magának elismerést. A 2-5 merevlemezes, RAID-es tömbök azért lettek kedveltek, mert a gyártó nem csak a funkcióra, hanem a formára is odafigyelt.

A nagy tárolók után egy kisebbel is megpróbálkozott a Thecus. A YES nano egyetlen merevlemezt fogad, az is csak 2,5 hüvelykes. A dobozból előbújó készlet igényességről árulkodik. A szép, fekete tároló mellett tápot és jó minőségű tokot is találtunk.

A kis táp nagyon egyszerű és ügyes jószág. AA-s ceruzaelemeket kell csupán beletenni, és máris használható. Vajon minek egy 2,5 hüvelykes adattárolóhoz külső táp, ha egy-két USB csatlakozóról is elegendő áramot kaphat? A YES nano nem csak mezei merevlemeztok, hanem az USB On-the-Go technológiával USB-s adattárak lementésére is képes. Archiválhatjuk vele pendrive-unk vagy fényképezőgépünk tartalmát is, ilyenkor lehet hasznos a kis áramforrás.

A biztonság kedvéért mellékeltek egy USB-re köthető tápkábelt is. Ez akkor jöhet jól, ha gép közelében vagyunk ugyan, de az adatátvitelért felelős USB port nem képes elég áramnal ellátni a merevlemezt.

A YES nano tetszetős, fekete-ezüst színvilágú. Fényes teteje legalább annyira érzékeny az ujjlenyomatokra, mint amennyire szép. Elején három kis lámpa ad információt az üzemről.

Az alsó, ezüstszürke rész fémből van, ez ad a tárolónak merevséget.

A csatlakozók és kezelőszervek az alsó peremre koncentrálódnak, de nincsenek is túl sokan. Jobbra van a tápcsatlakozó, mellette az USB, majd egy háromállású csúszka következik, amellyel kikapcsolás, másolás és merevlemez állapotba lehet helyezni a készüléket. A sort a másolást indító vagy megszakító kerek gomb zárja.

A belső sincs túlbonyolítva. A vékonyka adattárban a merevlemezzel ellentétes oldalra került az ALi M5637 USB OTG vezérlő.

A merevlemezt mindkét oldalon egy-egy csavar tartja a helyén, a külső házat pedig a négy sarkán biztosítja egy-egy.

A formás kis hordtáskában úgy lehet elhelyezni a kis Thecust, hogy közben kezelőszervei és csatlakozói elérhetőek, és visszajelző LED-jeit is látni. Körültekintő tervezésre vall, hogy - több konkurenssel ellentétben - a külső tápnak és a kábeleknek is maradt hely.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Thecus YES nano N1050
Beszerelhető merevlemez 2,5"-os IDE
Csatlakozó USB 2.0
Méret 124 x 75 x 13 mm
Tömeg 100 gramm, anyaga fém
Borítás műanyag
Extrák USB OTG támogatás,
AA elemes táp, tok
Gyártó weboldala www.thecus.com
Termék weboldala YES nano N1050
Forgalmazó Pixel Kft.
Bruttó fogyasztói ár 10 800 Ft

Thecus N2050

A YES nanónál sokkal nagyobb, de a Thecus termékei közt kicsinek számít az N2050 is. A tetszetős dobozkába két SATA merevlemezt szerelhetünk, melyek RAID 0 vagy 1 üzemmódban dolgozhatnak. A készletben méretes tápot, kábeleket, használati útmutatót, telepítőlemezt és egy PCI csatlakozójú SATA vezérlőkártyát találtunk.

Az áramforrás meglehetősen izmos, 12 volton legfeljebb 5 amper leadására képes, ami 60 wattot jelent. Ekkora táppal szerelik a kisebb notebookokat is. Valószínűleg azért jár hozzá ilyen nagy áramforrás, mert ez a Thecus egyentápja, a több merevlemezes termékekhez is ezt adják.

Sajnos nekünk nem a méregzöld N2050-as, hanem a visszafogottabb, világoskék változat jutott. Ennek megjelenésével sincs semmi baj, sőt, lágy vonalaival nagyon tetszetős. Elején egy nagy bekapcsológomb és egy kisebb reset is található. A fekete betét alatt kék LED-ek rejtőznek.

A hátfalon sorakoznak a csatlakozók, és itt van a pici, 40 x 40 milliméteres ventilátor szellőzőnyílása is. Balra láthatjuk a tápcsatlakozót, mellette két USB aljzatot. A ventilátor túloldalán van a RAID 0 és 1 mód között kapcsoló csúszka, amit biztonságosan besüllyesztettek, nehogy akaratlanul átkapcsoljuk. A jobb szélre került az eSATA konnektor.

Belülre két csavar kitekerésével, majd a tető eltávolításával jutottunk. A két merevlemezt egy fémkeret tartja, amit további négy csavar fog a talapzathoz. Alatta, hátul helyezkedik el a nyomtatott áramkör, elöl csak egy kisebb panel van a LED-ekhez szükséges huzalokkal.

A hátsó nyomtatott áramkör közepén egy borda, alatta vezérlőchip feszít. Az eSATA csatlakozó közelében van az őt vezérlő áramkör. A két merevlemez egy négyszeres PCI Express aljzatra emlékeztető interfészen keresztül csatlakozik az alaplaphoz. A jobb oldalon a táp alkatrészei sorakoznak.

A borda alatt egy Silicon Image SiI 4723CB chip lakik, ez vezérli a két merevlemezt és kezeli a RAID-et. Az eSATA portért Sunplus SPIF215A áramkör felelős.

A merevlemezeket tartó keret hátuljában van egy nyomtatott áramkör, mely a két adattárat kapcsolja a vezérlőelektronikához. Tüzetesebben szemügyre véve erről az alkatrészről is kiderült, hogy több termékben is használják, ugyanis az eggyel nagyobb, N2100 típusjelzését láttuk rajta. A merevlemezeket klasszikus SATA adat- és tápcsatlakozó várja.

A teszteléshez két 320 GB-os Western Digital Caviar SE16 merevlemezt használtunk, melyek szemre különbözőek voltak, de az eltérés csak a felső borítólemez színében volt. A Thecus két egyforma adattárat ajánl az N2050-hoz, de vásárlás előtt tanácsos megnézni a kompatibilitási listát, ugyanis néhány merevlemez-típussal nem működik együtt.

A két adattárat fejjel lefelé kellett beszerelni, közvetlenül a fémhez csavarozni. Közöttük csupán pár milliméternyi rés volt, így az alsó szellőztetéséhez elengedhetetlen lesz a kis ventilátor.

Nagyobb sávszélessége miatt érdemes az eSATA csatlakozót előnyben részesíteni az USB-vel szemben. A Thecus előzékenyen egy Silicon Image Sil 3512 chipes PCI csatlakozós SATA vezérlőt mellékelt az adattárhoz.. Ennek egyetlen baja, hogy míg az adattár a 300 MB/s-os csúcssebességű SATA II szabványt is támogatja, a bővítőkártya csak 150 MB/s-os SATA-t tud. Jó hír viszont, hogy a kártyán egy további, belső SATA konnektor is van. Mindenesetre egy modernebb, PCI Express kártyának jobban örültünk volna, de ma már egyre több alaplapon jelenik meg az eSATA csatlakozó, így sok esetben úgyis mellőzhető a kiegészítő.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Thecus N2050
Beszerelhető merevlemez 2 db 3,5"-os SATA
Csatlakozó USB 2.0, eSATA
Méret 200 x 160 x 85 mm
Tömeg 1,3 kg
Borítás műanyag
Extrák RAID 0 és 1 támogatás, eSATA kártya
Gyártó weboldala www.thecus.com
Termék weboldala N2050
Forgalmazó Pixel Kft.
Bruttó fogyasztói ár 59 900 Ft

Tesztelés, értékelés

A kis YES nano összeszerelése és beüzemelése nem okozott gondot, pillanatok alatt végeztünk vele. A felhasznált 60 GB-os, percenkét 5400-at pörgő Samsung merevlemezt önállóan, az adatkábelről is meg tudta hajtani, de információink szerint a 7200-as fordulatszámú tárolókhoz már kell a kiegészítő tápvezeték. A külső tápról hajtva számítógép-függetlenné tettük a nanót egy kis USB-s adatmentés erejéig. Pendrive-ról és fényképezőgépről (Olympus C-5050) is minden gond nélkül levette az adatokat. Minden mentésnél új könyvtárat hozott létre. Ha ugyanazt mentettük le többször, akkor sem másolta egymásra az adatokat.

Sebességével is meg voltunk elégedve. A HD Tach szerint 32,6 MB/s-os csúcssebességet és 27,3 MB/s-os átlagot produkált. Fájlmásolással 11 MB/s-os írási és 29,5 MB/s-os olvasási sebességet mértünk. A kis adattárat tokjába csomagolva is kipróbáltuk, komolyabb melegedést nem tapasztaltunk.

A Thecus N2050 életre keltése sem igényelt komolyabb szakértelmet. A csavarok rögzítése után rákapcsoltuk a gépet egy USB csatlakozóra és már indítottunk is. A beállított RAID mód függvényében egy vagy a két merevlemez összevont tartalmát láttuk a partícionáló szoftverben. RAID 0-ban (sávozás) a két merevlemezt sávokra szeletelik, így gyorsul az adatátvitel, de az egy merevlemezes rendszerhez képest nem javul a biztonság. Ha az egyik adattár tönkremegy, elvesznek az adataink. RAID 1-ben (tükrözés) minden adat felkerül mindkét merevlemezre, így csak az egyik adattár tárolókapacitását tudjuk kihasználni, de nagyobb biztonságban lesznek adataink. Ha az egyik winchester meghibásodik, a másikon még minden adatunk megmarad.

A sebességet USB és eSATA kapcsolattal is kipróbáltuk; az utóbbihoz a melléklet PCI kártyát használtuk.


RAID 0 sebesség USB - SATA

Nem vártuk, hogy RAID 0 módban az USB gyorsabb lesz az eSATA-nál. A kimondottan merevlemezekhez kifejlesztett csatlakozónak többszörösen túl kellett volna teljesítenie az USB-t. USB-ről 35,5 MB/s-os csúcsot és 34,4 MB/s-os átlagot mértünk, míg az eSATA csak 27 MB/-os és 26,4 MB/s-ot tudott, ráadásul processzorterhelésben is valamivel rosszabb volt.


RAID 1 sebesség USB - SATA

RAID1-ben sem volt más a helyzet. A sebességek csökkentek valamelyest, de az USB továbbra is gyorsabb volt. Csúcssebessége 33 MB/s, átlaga 31,6 MB/s volt, az eSATA pedig 24,7 MB/s-os maximumot és 24,2 MB/s-os átlagot produkált. Az eSATA gyenge szerepléséért minden bizonnyal a vezérlőkártya okolható.

A kis ventilátor meglepően csendesen tette a dolgát, és a merevlemezeket is elfogadható hőmérsékleten tartotta. A ház előlapján érezni lehetett, ahogyan húzza befelé a levegőt. A kíváncsiság kedvéért felnyitott tetővel is kipróbáltuk az N2050-et; ekkor sokkal jobban melegedett.

Értékelés

A Thecus YES nano 10 800 forintos ára tetszetős megjelenése, átgondolt tervezése, külső tápja és az USB OTG támogatás mellett elfogadható. Ha árához hozzászámolunk egy 80 GB-os 2,5”-os merevlemezt, akkor 33 800 forintos költség jön ki, amiből legfeljebb öt darab 1 GB-os memóriakártyát tudnánk venni. Aki sokat fényképez, vagy digitális fotómasinájával nagyfelbontású filmeket is szokott készíteni annak különösen ajánlott egy Thecus YES nano beszerzése.

A Thecus N2050-ért közel 60 000 forintot kell fizetni már merevlemezek nélkül is. Elgondolkodhatunk azon, hogy mai árfolyamon ebből a többletköltségből ne vegyünk-e inkább egy komolyabb RAID-vezérlőt a gépünkbe, vagy akár kettővel több 250 GB-os SATA merevlemezt és a maradék 13 000 forintból egy alap RAID kártyát. Aki viszont mindenképp külön, esztétikus megjelenésű házban szeretne RAID-tömböt, azok számára jó megoldás lehet.

Thecus YES nano N1050

rudi

A Thecus termékeket a Pixel Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • HDD-keret a Cooler Mastertől

    A házairól, tápjairól és hűtési megoldásairól ismert gyártó új területre lépett. Külső merevlemeztárolóját, az X Craftot teszteltük.

  • Adattárolás profin, ízlésesen

    A Freecom Hard Drive Pro és Data Tank külső merevlemezeket teszteltünk, melyek nem csupán gyorsak, de nagyon szépek is.

  • Két tucat pendrive tesztje

    Vajon vannak jelentős eltérések a népszerű adattárolók között, vagy mind egy kaptafára készül? Tesztünkből kiderül.

  • Hard Disk Sentinel: S.M.A.R.T., okosan

    A merevlemezek, mint minden más, előbb-utóbb elromlanak. Jó lenne erre időben felkészülni, hogy elkerüljük az adatvesztést.

Előzmények

Hirdetés