NEC 7900 24X/10X/40X CD-újraíró

Beugró

A CD-író piac nem nevezhető éppenséggel állóviznek, a gyártók sorra hozzák ki a gyorsabbnál gyorsabb íróikat, mi pedig meg sem próbáljuk azt a látszatot kelteni, hogy minden gyártó minden egységére odafigyelünk. Ha valakinek túl gyors lenne a videokártyák fejlődése, valószínűleg meg sem kísérli a CD-R/RW piacot szemmel tartani. Általánosságban elmondható, hogy a házi felhasználók körében szépen terjednek a 24-40X-es írók, amihez persze szükséges volt az árak mérséklődése. Ezek a hardverek szinte kivétel nélkül orvosolják a "Buffer Underrun" problémát, mely pár éve a sikeres írás legfőbb ellensége volt, így kockázat nélkül használhatjuk bármelyiküket, ráadásul egy 24-32X-es CD-RW ma jó esetben nettó 20.000 Ft alatt is megszerezhető.

Hogy miért pont az NEC 7900 egységet teszteltük? Így esett, feltehetően a Japánban tomboló monszun Európába gyűrűző gazdasági hatásának, a nemrég eltörölt hardverimport vámjának és közelgő EU csatlakozásunk komplex-koherens rendszerének egyensúlyi pontja, pontosabban annak a véletlen faktorral korrigált eredménye miatt. A lényeg tehát nem is ez, most az NEC írója volt kéznél.

Lássuk a tesztkörnyezetet:

  • ECS K7S6A alaplap
  • 384MB DDR PC2100-as memória
  • AMD Athlon XP 1600+
  • Maxtor 60 GB 5400RPM HDD
  • Inno3D GeForce3 Ti200 64 MB
  • 3COM 905CTX-M hálózatikártya + Safeway 10/100-as Ethernet Switch (magyarázat késöbb)
  • Asus CDS400 (firmware : 1.2j)
  • NEC - 7900 (firmware : 1.23)

A felhasznált szoftverek:

  • Windows 2000 Szerver SP2
  • Nero v5.5.8.0
  • CDSpeed 99



Adatátviteli sebesség (olvasás) 2,550-6,000 KByte/s (40X-es)
Adatátviteli sebesség (CD-RW írás/újraírás) 1,500 KByte/s (10X-es)
Adatátviteli sebesség (CD-R írás ) 2,400-3,600 KByte/s (24X-es)
Elérési idő 98 ms
Buffer mérete 2 Megabyte
Interfész ATAPI UDMA 33
Méretek 148,2 * 42 * 198 mm
Súly 1,03 kg
Extrák JustLink

Az író által ismert írási módok: DAO (disc at once), SAO (session at once), TAO (track at once) zero gap-pel, fix, vagy változó csomagok, multisession. A támogatott médiamódok: CD-DA, CD Extra, CD Text, CD-ROM, CD-ROM XA, CD-I, CD-I Ready, CD-Bridge, Photo-CD, Video CD

Két "hangzatos" technikai vívmány is kapcsolódik az NEC 7900-hoz az NEC mérnökei jóvoltából:

  • "high resolution writing strategy"
  • "active optimum power control" (Active OPC)

A "high resolution writing strategy" lényege, hogy fejlett lézer moduláció segítségével növeli a felírt adatok pontosságát, mig az AOPC írás közben figyeli a médiáról visszaverődő sugarakat és az írás erősségét, elemzi az adatokat, valamint menet közben képes a lézer erejét dinamikusan változtatni.

Mi jó és mi nem?

A csend hangjai

Nyersanyag tekintetében igen rosszul állt a szénánk, csak közepes Philips 74 és 80 perces CD-im voltak itthon (Max: 16X írási sebesség!), melyre ráadásul a jó öreg Yamaha 2100S íróm egyszerűen képtelen karcolni, inkább meghalna tőlük... úgy tippeltem, hogy az NEC sem fogja szeretni ezen lemezeket, de legnagyobb meglepetésemre egy vak hangot nem adott ki az író a lemezt behelyezése után! Csak igen közelről hallható a hangja, nem úgy, mint bármely más író/olvasó, amivel mostanában dolgoztam! Az első benyomásunk tehát abszolút pozitív.

Extremitás^2

Eddig nem volt alkalmunk (vagy inkább nem mertük) kipróbálni a hálózaton keresztüli írást, most azonban erőt vettük magunkon, és megtettük. Azt nem állítjuk, hogy eztán mindig így vésünk majd CD-ket, de működött. Követve a mai trendet, az egyre népszerűsödő SVCD formátumot választottuk "alapegységül", és egy ezen alapuló, átfogó, legkevésbé sem pihentető tesztsorozattal sanyargattuk az írót (és magunkat).


Hálózat, meg miegymás (click4big!)

Az első nekifutás egy kis túlírással megerőszakolt hálózaton keresztüli SVCD karcolat volt. A Nero-ban a hálózati fájlok cache-elése természetesen ki volt kapcsolva, különben semmi izgalmas nem lett volna a dologban.


Nokess

A "merjük nagyok alkotni" cél szellemében 77:37.60 percnyi anyagot szerettünk volna egy 74 perces CD-re varázsolni. Esélyeink így durván a jövő heti NV30 tesztünkével vetekedhettek, és ennek megfelelően nem is sikerült a projekt. A szenvedés közel nyolc és fél percig tartott, mert miközben az író véste a CD-t, a hálózaton a forrás gépre egy vaskosabb archívumot kezdtünk kitömöríteni.


Leterheltség

Másodszorra ugyanezt a menetet replikáltuk, de immár 80 perces CD-re, és mivel a kisördög mindig ott kísért, hogy kifektessünk egy "Buffer Underrun" védelemmel megáldott írót, azzal próbálkoztunk, hogy lokálisan két CD-nyi kitömörítés mellett még egy Warcraft parti is beleférjen. A játék a szaggatásmentesség hiánya miatt elmaradt, de a lemez végül sikeresen elkészült! Az író nem kevesebb, mint 106-szor futott ki a bufferéből.


Mennyi az annyi?

Az előző tesztben (NEC 7700a) lassúságunk miatt nem készült kép, mely megörökítette volna az igazságot, ám ezt most pótoljuk. (Nem világos, hogy a fejlesztők miért csak pár másodpercig hagyják az igen informatív ablakocskát az orrunk előtt)

Túlírás? NEM?!

Hiába a specifikációk és a Nero információs ablaka, tapasztalataink szerint az NEC 7900 nem jeleskedik a túlírásban. Nyuszi módjára már csak 75:37.70 percnyi adatot állítottunk össze, de a bicska ebbe is beletört egy 'invalid block address' hibaüzenet kiséretében.


Természetesen nem kizárt, hogy a médium, azaz a CD lemezek nem voltak megfelelőek a túlíráshoz, ezt sajnos mi egyéb CD-k hiányában sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudjuk. Korábbi (NEC 7700a) és mostani tapasztalatainkból, valamint az interneten fellelhető információkból azért arra következtetünk, hogy ez a feature nem erős oldala az NEC 7900-nek.

Tesztek és végszó

Olvasás

A gyári adatok szerint az író képes negyvenszeres sebességgel is olvasni, ám mi csak annak hittünk, amit kimértünk. Az alábbi táblázat a gyári és az NEC által megírt adat és hagyományos zenei CD-k olvasási sebességét mutatja. Az összehasonlításban egy jó öreg Asus CDS400-as is szerepel (40X-es CD-olvasó), ami az NEC 7700a-val is ringbe szállt korábban.


Amint látható, hiába a specifikációk, a drive-ok nem tudták hozni az elméleti 40-szeres sebességet, sőt.



Audió grabbelésben (zenei CD tartalmának mentése számítógépes adatként) hozza azokat az eredményeket nagyjából pontosan, mint amit a CDSpeeddel hozott.


Konklúzió

Legkellemesebb tapaszalatunk, hogy az NEC 7900 a 16-szorosan írható lemezeket hibátlanul karcolta 24-szeresen. Jó ellenpélda a legtöbb Yamaha író, ami sebességét az írási fázis legelején a médium által maximálisan támogatott módra (jelen esetben 16-szorosra) állítja. Ez alapesetben egy kellemes feature, viszont megváltoztathatatlan, összességében tehát e tekintetben egyértelműen jobb választás az NEC 7900.

Az író minden olyan képességgel rendelkezik, amit manapság egy CD-RW-től elvárhatunk, de az biztos, hogy mint általában az IDE-s felületű íróknál, az állandó buffer ingadozás és egy nem megfelelően összeállított konfiguráció a kicsit hosszabb írásidőt eredményezi. Ezzel senkit sem akarunk elkeseríteni (főleg, mert 1-2 perc különbségről van csak szó), hiszen a gyártók úgy tűnik, végérvényesen elfelejtették az SCSI-s írók gyártását, és 100 százalékosan ráálltak az olcsóbb, IDE-s írókra. Ez a jövő, akár szeretjük, akár nem.

Jelen tesztünk nem ad választ arra a kérdésre, hogy a ma kapható 40-50 íróból melyiket válasszuk, de erre szerény kereteink között nem is mernénk vállalkozni. A lényeg, hogy az NEC íróval befürödni nem fogunk, remekül helyt állt.

(kovbal)

Köszönet a CHS-nek a teszthardverért!

Azóta történt

  • Yamaha CRW-F1 44X/24X/44X-es CD-író

    A CRW-F1 nem csak a hagyományos módon karcolja a lemezeket, hiszen az írás mellett a rajzolásra is képes. Nem elég? A 24X-es újraírás is sokat nyom a latba.

  • MSI DragonWriter 40x CD-RW teszt

    Lehet egy 40x-es CD-újraíró jobb, mint egy 48x-os? Főleg akkor, ha ugyanaz a cég gyártja mindkettőt? Ha igen, hogyan?

  • Toshiba SD-R5002 2x DVD-R/RW teszt

    Egy-két hónapja meredeken esnek a DVD-írók árai, és az írható lemezek is olcsóbbak már. A Toshiba 4x-es írója 60 ezer forint alatt hozzáférhető, de vajon kell-e nekünk?

  • Tapsifüles: Philips Jackrabbit CD-RW/DVD/MP3

    A Philips meghajtója egy külső CD-RW, DVD-ROM és MP3 lejátszó is egyben, ráadásul PC nélkül is működőképes, dögös kinézetű.

Előzmények

  • NEC 7700A 12/10/32X CD-író

    Az NEC ezúttal nagyott dobbantott: az egyik legolcsóbb kapható író az övék, ugyanakkor tudása "nem semmi!"...

Hirdetés