Nagy adag hardver a hónap végére

Komoly Asus alaplapok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Az Asus legdurvább alaplapjait a ROG (Republic of Gamers) termékcsaládban adja ki, de emellett van még egy nagyon érdekes sorozata, a TUF. A The Ultimate Force alaplapok tervezésénél a tartósság, a stabilitás és a kompatibilitás kapja a főszerepet, ezt szem előtt tartva egyedi tervezést, katonai szabványoknak megfelelő alkatrészeket és különleges megoldásokat alkalmaznak. Az AMD AM3+ foglalatával kapható TUF alaplap, a Sabertooth 990FX R2.0 például kerámiabevonatú hűtőblokkokkal rendelkezik, felületére pedig rengeteg hőérzékelőt helyeztek el, minden kritikus pont állapota monitorozható.

Négy hosszú PCI Express foglalatával CrossFire X vagy SLI több videokártyás rendszer építhetünk, hátlapját pedig ellepik az USB csatlakozók. Összesen négy USB 3.0 és további nyolc USB 2.0 kapu került ide, illetve van mellettük még két eSATA. Az alaplapról tűsorral további USB csatlakozókat vezethetünk ki, és nyolc SATA 3.0 csatlakozó sorakozik a merevlemezek, egyéb adattárak számára. A jellegzetes, homokszín árnyalatokkal operáló Asus Sabertooth 990FX R2.0 alaplap három év garancia melletti 44 360 forintos árával kategóriájában nem is olyan vészesen drága.

Intel LGA1155 foglalathoz is van TUF alaplapja az Asusnak, mégpedig a Sabertooth Z77. E a lap különlegessége a többi komponens hőjétől védő Thermal Armor burkolat, illetve a bővítőhelyek porlerakódás ellen védő, Dust Defender takarói. A védelem alá egy vagy akár két ventilátor hajtja be a friss levegőt, hogy hűsen tartsa például a sokfázisos, digitális áramellátó részleget. Az LGA1155 foglalat mellé három hosszú PCI Express aljzatot telepítettek, ezekbe SLI vagy CrossFire grafikus szörnyeteget is építhetünk. Ráadásul a LocidLogix Virtu MVP technológia révén a nagy étvágyú, különálló grafikus kártyák kikapcsolhatnak, és szerepüket átveheti a gazdaságosabb, CPU-ba épített grafikus mag. A hátlapon ezúttal is rengeteg csatlakozót találunk, többek közt négy USB 3.0-t, két eSATA-t és két digitális monitorkimenetet (HDMI, DisplayPort). Az Asus Sabertooth Z77 vételára három év garanciával 60 750 forint.

Aki valami teljesen más, magasabb súlycsoportban gondolkodik, annak itt az Asus Z9PE-D8 WS alaplap nem egy, hanem két LGA2011 processzorfoglalattal, melyekbe elsősorban munkaállomásokhoz és szerverekhez ajánlott Intel Xeon E5 sorozatú processzorokat érdemes tenni. Mindkettő mellé négy-négy DDR3 memóriafoglalatot telepítettek, ezekbe nem pufferelt modulokat tehetünk 64 GB összkapacitással. Nemes egyszerűséggel mind a hét PCI Express foglalata hosszú, és támogatják a szabvány legfrissebb, 3.0-s verzióját. Az alaplapi Intel C602 lapkakészlet kettője mellett Marvell vezérlővel további négy SATA 3.0 csatlakozót kapunk, emellett van még nyolc SATA 2.0-s, de sanszos, hogy ebbe az alaplapba valami külön, hardveres RAID kártya kerül majd. A hátlapra csak két USB aljzatot vezettek ki, de ugyanennyi Gigabit Ethernet csatlakozót találunk mellettük. A munkaállomásokba szánt Asus óriásalaplap természetesen nem olcsó darab, három év garanciával 140 970 forintba kerül.

Akciók és NAS-ok

Rövidesen (január 31-én) befejeződik a PCX.hu webáruház termékértékelő nyereményjátékának újabb fordulója. A részvételhez elég egy PCX-nél vásárolt (ezt számlával igazolnia kell a nyertesnek) terméket honlapjukon értékelni. A nyereményjátékkal kapcsolatos további részletek a PCX.hu Facebook oldalán olvashatók, a MIO 410 navigációs készülékét pedig február 1-én sorsolják ki.

Nemrégiben új funkcióval bővült a Hardverker webáruház. A jelentősebb árcsökkenéseket összefoglaló oldalra értelemszerűen azok a termékek kerülnek, amelyeknek az utóbbi időben nagyobb mértékben csökkent az ára. Érdemes időnként benézni ide; most például a Gigabyte Radeon HD 7850 1 GB memóriás, tuningos változatán spórolhatunk néhány ezrest, ugyanis a korábbi 52 100 forint helyett 45 500 forintért vásárolható meg.

Múlt héten mutattunk pár komoly médialejátszót, melyekbe akár merevlemez is tehető. Sokan viszont nemcsak a médialejátszóval, hanem a hálózatukra kapcsolódó többi eszközzel is szeretnék elérni a háttértárat, a lehető legnagyobb sebességgel. Ilyenkor lépnek színre a NAS-ok, vagyis hálózati adattárak. Ezek rendszerint majdnem olyan jól kiszolgálják a lejátszókat, mintha azoknak saját merevlemezük lenne, miközben a többi készülék is elérheti NAS-t, akár gigabites hálózaton keresztül.

Többek között a Western Digital is kínál ilyen NAS-okat My Book Live Duo családjában. Mivel merevlemezt is – sőt elsősorban azt – gyárt, egyből adattárral kapjuk a kétfiókos megoldásokat, 4 vagy akár 6 TB kapacitással. Egy ilyen rendszert elég áram alá helyezni, rácsatlakoztatni a routerünkre, és máris, mindenféle komoly konfigurálás nélkül használhatjuk. A két 2 TB-os merevlemezzel ellátott My Book Live Duo 107 200 forintba, a két 3 TB-ossal ellátott pedig 128 700 forintba kerül. Mindkét eszközre három év garancia vonatkozik.

Bizony, egy ilyen NAS nem éppen olcsó mulatság! Felmerül a kérdés, jobban járunk-e akkor, ha üresen vesszük meg a kétfiókos hálózati dobozt, majd külön vásárolunk hozzá merevlemezeket. A QNAP neve nagyon jól cseng a NAS-ok világában, TS-212 típusú, Marvell chipkészletre alapozó, kétfiókos termékét üresen 56 120 forintért vásárolhatjuk meg. Ez a dobozka szintén Gigabit Ethernet csatlakozóval rendelkezik, emellett közvetlenül USB csatlakozóról is tud adatot menteni, és rengeteg okos alkalmazást – többek közt torrent klienst, privát felhőt, internetről elérhető médiatárat – fejlesztett ki hozzá a QNAP.

Ha egy ilyen dobozhoz vásárolunk két 2 TB-os merevlemezt (természetesen a kompatibilitási listából választva) nagyjából 25 000 forintos darabáron, akkor szinte hajszálra a My Book Live Duo áráig jutunk. Ha ugyanezt 3 TB-os, megközelítőleg 34 000 forintos tárakkal csináljuk, akkor pedig a 6 TB-os My Book Live Duo szintjére jutunk, de ezekre a különálló winchesterekre a három helyett már csak egy-két év garanciát kapunk. A külön megvásárolt NAS doboz és winchesterek kombinációja tehát okosabb, de nem olcsóbb WD a készre szerelt megoldásánál, amire ráadásul több a garancia.

Xilence házak

A felsőkategóriás Interceptorok után a számítógépházak világának alsóbb rétegeiben is kipróbálja magát az elsősorban hűtőiről ismert Xilence. Klasszikus vonalvezetésű Montclair miditornya a múlt nyáron debütált. Átlagos kategóriatársaitól az előlapra illesztett, 2,5 hüvelykes meghajtókhoz igazodó dupla hot-swap fiók különbözteti meg. Alá három 5,25 hüvelykes helyet alakítottak ki, alulra 120 milliméteres ventilátor szerelhető, az oldalfalra pedig ablakot vágtak. Belül a mai divat szerint feketére festett, alsótápos felállás található ATX alaplapokhoz méretezve. Itt további öt merevlemezhelyet találunk, és az alaplap mögötti kábelelvezetést segítő nyílásokról sem feledkeztek meg. A Xilence Montclair vételára 15 990 forint.

Egy szinttel komolyabb darab a Xilence Coronet miditorony, mely szintén tavaly nyáron látta meg a napvilágot. Természetesen erről a modellről sem hiányzik a praktikus, két darab 2,5 hüvelykes adattárat fogadó előlapi hot-swap fiók, amit itt a három 5,25 bővítőhely alá tettek, a ház homlokzatát pedig vagányabbra vágták, mint a Montclairét. Belül az ablakos oldallap mögött annyiban változott az elrendezés, hogy az öt merevlemezfiókból három kivehető, így nagyobb hely marad a grafikus kártyáknak, a tető alá pedig 240 milliméteres vízhűtés-radiátor illeszthető. A Xilence Coronet 19 300 forintba kerül.

A nem annyira kicsi, de meglehetősen erős HTPC-t kedvelők egyre népesebb táborának is készített egy házat a Xilence. A Torino ház Mini-ITX alaplapokat fogad, ezenkívül egy 5,25, egy 3,5 és két 2,5 hüvelykes meghajtó fér el benne. Utóbbiak természetesen a miditornyokhoz hasonló előlapi hot-swap fiókokban kaptak helyet, de elegánsan egy fedél és 120 milliméteres ventilátor mögé rejtették őket. Belülre, az alaplap fölé akár 10,5 centiméter magas hűtőt is állíthatunk, de ennek az az ára, hogy az ATX helyett nehezebben beszerelhető és drágább, SFX tápot kell használnunk. Komoly grafikus kártyát is tehetünk a gépházba, ha annak legfeljebb dupla bővítőhelyes a hűtése, és nem hosszabb 26 centiméternél. A Xilence Torino ház táp nélkül, elöl 120, hátul 80 milliméteres ventilátorral 23 990 forintért lehet a miénk.

Zene és hang

Biztosan sok fiatal és néhány kevésbé fiatal fantáziáját mozgatja a DJ-k munkája, hogy milyen lehet a zeneszámokat keverni-kavarni. A Hercules kompakt DJ-készleteivel ebből a világból ad ízelítőt, egy nagyságrenddel a komoly eszközök árszintje alatt, persze szerényebb képességekkel. A DJ Control MP3 LE egy USB-vel számítógépre köthető, nagyjából notebook méretű kezelőeszköz két tárcsával (jog), crossfade- és hangerőszabályzókkal, a számok kézi vagy akár automatikus szinkronizálásának lehetőségével, ismétlőkkel, lejátszásilista-kezelővel, tehát minden alapvető DJ-eszközzel ellátva. Mindezért 28 000 forintos ára nem mondható vészesnek.

Míg a DJ Control MP3 csak egy USB-s kezelőeszköz, a Hercules DJ Control Instinct már komolyabb jószág: két RCA és mini jack kimenete van, emellett külön mini jack szolgál a monitorozó fülhallgató meghajtásához, a zenéket tároló számítógéppel pedig USB-n keresztül kapcsolódik. Komolyabbak, nyomásérzékenyek a tárcsái, viszont nem tartalmaz olyan sok automata segítő funkciót, mint olcsóbb társa, így jön ki 32 000 forintos ára.

A következő szintet a Hercules DJ tárházában a DJ Control AIR jelenti. Ennek fő különlegessége az AIR, vagyis az "Adjustment by Infrared" rendszer, egy olyan kezelőeszköz, ami infravörös fény segítségével, a kezünket fölé tartva vezérelhető, mert érzékeli a távolságot. Emellett szintén sok új lehetőséget ad a kétszer négy progresszív nyomásérzékelő, melyekkel extra effekteket tehetünk a zenébe, ahogy az alábbi videón is látható. Társaihoz hasonlóan a 48 000 forintos Hercules DJ AIR-hez is jár fejlett DJ szoftver.

Hanggal, bár teljesen más stílusúval kapcsolatos a Logitech Z906 hangszórókészlete. Az 5.1-es rendszer THX minősítéssel bír, effektív összteljesítménye 500 watt, amiből 165 watt jut a mélynyomóra, fejenként 67 watt pedig az első, hátsó és középső szatellitekre. A készlet hetedik eleme az analóg és digitális jelet egyaránt fogadó feldolgozó egység, amihez vezeték nélküli távirányító is jár. A Logitech Z906-os hangrendszere 78 900 forintért vásárolható meg.

Notebookook és netbookok

Sok egyéb gyártó mellett a Toshiba is kínál Ultrabookokat. A Satellite U840 család tagjai az átlagosnál kicsivel nagyobbak, 14 hüvelykesek, fémházuk a kategóriára jellemzően karcsú és kecses, benne pedig alacsony fogyasztású Intel hardver lapul. A szerényebb kivitelben még Sandy Bridge alapú Core i3-2377M dübörög 1,5 GHz-es órajelen, mellette 4 GB memória, 32 GB-os SSD és 500 GB-os merevlemez dolgozik. Az 1366x768 pixeles, fényes felületű monitort a CPU-ba integrált HD Graphics 3000 grafikus mag hajtja, a vételár pedig hatcellás akkumulátorral és Windows 7 Home Premium operációs rendszerrel 226 140 forint. Nem sokkal kerül többe a fejlettebb Core i5-3317U processzorral szerelt változat, melyben már a HD Graphics 4000 IGP dolgozik, mert ennek ára ugyanolyan kiszerelés mellett 229 347 forint.

Igazi kuriózum a Toshiba 21:9 oldalarányú kijelzővel ellátott Ultrabookja. A Satellite U840W-nek különleges, 14,4 hüvelykes megjelenítője van 1792x768 pixeles felbontással, tehát majdnem egyharmaddal szélesebb a szokásos 16:9-es, 1366x768 pixeles megoldásoknál. Nyilván van olyan felhasználási terület, ahol kihasználható ez a szélesség, de az esetek többségében inkább a függőleges méret növelésére van igény. A Satellite U840W többi komponense alapján klasszikus Ultrabook, processzora Core i5-3317U, memóriája 4 GB, 320 GB-os merevlemezét 32 GB-os SSD segíti. A szokatlan monitor meghajtásáról a HD Graphics 4000 IGP gondoskodik, a gép ára pedig négycellás akkumulátorral és Windows 7 Home Premium operációs rendszerrel 278 346 forint.

Erősen leáldozóban van már a netbookok csillaga, de akinek mégis ilyen paraméterű, tehát kicsi, könnyű, nem túl erős, de nagyon olcsó laptopra van szüksége, annak érdemes szétnéznie az utolsó darabok kínálatában. Az Acer Aspire One D270-es modellje most egészen kedvező áron kapható, 69 900 forintot szerintünk simán megér. Pénzünkért tízhüvelykes kijelzőt, kétmagos Atom N2600 processzort, 2 GB memóriát, 320 GB-os merevlemezt, HDMI kimenetet és jó nagy, hatcellás akkumulátort kapunk. Persze az operációs rendszer csak Linux és a garancia csak egy év.

A méregdrága Ultrabookok mellett érdekes alternatíva lehet az Acer Aspire One 756, mely ugyan a netbookok családjába tartozik, de Pentium Dual-Core 987 processzora lévén hozza az egyszerűbb notebookok teljesítményszintjét, így alapvető feladatok (egy kis internetezés, egyszerűbb dokumentumok szerkesztése stb.) ellátásában sokkal jobb az Atomnál. Különösen úgy, hogy 4 GB memóriát és 500 GB-os merevlemezt tettek mellé, képernyője pedig 11,6 hüvelykes 1366x768 pixellel. A kis Acer netbook Windows 8 operációs rendszerrel és négycellás akkumulátorral 115 900 forintba kerül.

Tablet és még pár notebook

Aki trendi és még mobilabb szeretne lenni, továbbá inkább fogyasztja, semmint gyártja a tartalmat, nyugodtan választhatja a Fujitsu Stylistic M532 tabletet. A tízhüvelykes, 1280x800 pixeles IPS panellel ellátott táblagép lelke az NVIDIA Tegra 3 (T30S) rendszer, ami mellett 1 GB RAM és tágas, 32 GB-os háttértár dolgozik, ami microSD kártyával megduplázható. Jó hír, hogy a készüléknek a kétsávos (2,4 mellett 5 GHz-en is üzemelő) Wi-Fi adapter és Bluetooth modul mellett van 3G modeme és GPS-e is, vakus hátlapi kamerája pedig 8 megapixeles. A Fujitsu tabletjén Android 4.0 operációs rendszer fut, amire komoly irodai programcsomagot, WMware, Exchange és egyéb kiszolgáló alkalmazásokat telepítettek, 139 900 forintos vételára pedig tudásához képest nagyonis rendben van. Készülő tesztünkben hamarosan közelebbről is bemutatjuk a Stylistic M532-t.

Aki mégis maradna a notebooknál, ugyanennyi pénzből a Fujitsutól megkaphatja a Lifebook LH532-t, mely egy 14 hüvelykes kisvállalati vagy irodai használatra szánt notebook. Processzora Sandy Bridge alapú Core i3-2328M, mellette 4 GB memória és 750 GB-os merevlemez tüsténkedik, a képernyő 1366x768 képpontját GeForce GT 620M grafikus mag hajtja, akkumulátora pedig klasszikus, 48 wattórás. A konfiguráció 139 900 forintos árába két év garancia és FreeDOS operációs rendszer fért.

Lényegesen drágábban, de tudásához mérten több mint korrekt áron kapható a Fujitsu legkomolyabb 13,3 hüvelykes notebookja, a Lifebook S761. A kis fenevad kétmagos, négyszálas Core i7-2640M processzora egészen 3,5 GHz-ig felpöröghet, hozzá 4 GB memóriát és 128 GB-os SSD társítottak, a matt kijelzőt pedig az integrált grafikus mag kezeli. Természetesen megkapunk minden vállalati extrát a vPro platformtól a TPM modulon, ujjlenyomat-olvasón, dokkolócsatlakozón, gyorsulásérzékelővel védett merevlemezen, ExpressCard bővítőn, nagy akkumulátoron át egészen a 3G modemig. Természetesen egy ilyen laptop akciósan sem olcsó; Windows 7 Professional operációs rendszerrel, három év garanciával és ajándék dokkolóval 299 900 forintba kerül.

Aki aránylag olcsón szeretne szuper munkagépet, annak érdemes megnéznie a Lenovo ThinkPad T430i kínálatát. A legolcsóbb modell Core i3-2370M processzorral, 4 GB memóriával, 500 GB-os, percenként 7200-at pörgő merevlemezzel, 14 hüvelykes, 1600x900 pixeles kijelzővel, NVIDIA Quadro NVS 5400M grafikus alrendszerrel, 57 wattórás akkuval, Windows 7 Professional operációs rendszerrel és három év garanciával 231 990 forintba kerül, további 4 GB memóriát pedig 4990 forintért vehetünk mellé.

rudi

Azóta történt

Előzmények

  • Hóval érkező hardverújdonságok

    Érdekes alaplapot, processzorhűtőket, komoly médialejátszókat, notebookokat és sok mást újat mutatunk.

  • Új év, új konfigurációk

    Újdonságok mellett játékhoz való számítógépeket ajánlunk 2013-ra, egyúttal megnézzük, hogy változtak az árak az elmúlt másfél évben.

Hirdetés