Kingston pendrive több mint negyedmillióért

Megjelenés

Bár a tudatos vásárlók fölöslegesnek tartják az ilyen termékeket, a gyártóknak erejük, technológiai tudásuk megmutatása és nem utolsósorban reklámcélokból szüksége van a rendszerint irreális csúcsmodellekre. A flash tárolók terén ismert és elismert Kingstonnál HyperX névvel illetik az elit modelleket, közülük is az új csúcs-csúcs pendrive, a Predator tette tiszteltété nálunk. Viszonyítási alapnak pedig megkaptuk mellé a klasszikus DataTraveler pendrive-ok közül a legfrissebb Ultimate 3.0 G3-at.

Fémből készült doboza is sejteti, hogy a Predator nem mindennapi pendrive. Vastag szivacsban egy USB 3.0 hosszabbítót és egy elég méretes kulcstartót találtunk. Persze mindez jelentéktelenné vált, amikor megláttuk magát az adattárat: a hihetetlen, de tényleg 512 GB-os pendrive-ot, aminek ráadásul 1 TB-os változata is van! Nem csak tárkapacitásban óriási a teljes nevén Kingston DataTraveler HyperX Predator, hanem fizikai mérete is letaglózó. Szinte eltörpül mellette a Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 G3, pedig az is a nagyobb pendrive-ok közé tartozik.

Egyáltalán nem akarta takargatni a Kingston az óriási méretet, sőt a szögletes, minimálisan lekerekített élű formaterv még ki is hangsúlyozza azt. Az USB csatlakozót nem kommersz kupak védi, hanem a hatalmas külső burkolat első része csúszik hátrafelé, hogy a természetesen 3.0-s, kék USB konnektor előbújhasson. A felületek és egyéb részletek kidolgozására elsőrangú, legfeljebb az kifogásolható, hogy a közepesen fényes fémtesten jól láthatóan megmaradnak az ujjlenyomatok.

Mondhatni a Data Traveler Ultimate 3.0 G3 még az éppen elfogadható nagyságú extra pendrive, de a Preadtor már távolról sem az. Mérete mellett súlya is hatalmas, amit a mellékelt kulcstartó tovább növel. Biztos, hogy nem lesz kényelmes zsebben hordozni, de valószínű, hogy inkább kiállítási vitrinekben találkozunk majd vele.

Próba

Elég vicces látványt keltett a Predator, amikor megpróbáltuk egy Ultrabookra csatlakoztatni. Nem csak a különösen vékony laptop, de több átlagos, három centiméter körüli vastagságú modellt oldalát is megemelte, a szomszédos csatlakozóknak pedig búcsút mondhattunk – úgyhogy nem véletlen, hogy egy arasznyi hosszú USB 3.0 hosszabbítót is csomagoltak hozzá. A DataTraveler Ultimate 3.0 G3 simán csak nagy, vele nem volt fizikai problémánk, de azért egy laptopon a szomszédos csatlakozókat ez is blokkolni fogja.

Arra számítottunk, hogy a Kingston telerakja a csúcsmodelleket mindenféle „hasznos” programmal, de szerencsére sokkal elegánsabb módszert választottak. Aki él az ilyen programocskákkal, leszedheti a gyártó honlapjáról az urDrive-ot. Mi inkább egyből a sebességméréseknek álltunk neki, amihez Windows 8 Prót futtató, Core i5 processzorral ellátott Lenovo ThinkPad T430u notebookot használtunk.


Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 G3

Felvezetésnek az Ultimate 3.0 G3-at tettük próbára, melyről a Kingston azt mondja, 150 MB/s olvasási és 70 MB/s írási csúcssebességre képes. Ezt tesztprogramokkal sikerült is alátámasztani: az ATTO Disk Benchmark szerint nagy fájlok esetén 90 MB/s volt az írási csúcssebesség, a HD Tune pedig olvasásban közel 190 MB/s-os csúcssebességet jelzett. Több gigabájtos fájlok másolásának kézi mérésével is hasonló eredményt kaptunk, olvasásnál 145 MB/s-ot, írásnál 67,5 MB/s-ot.


Kingston DataTraveler HyperX Predator

A Predator dobozán sokkal agresszívebb értékek szerepelnek: 240 MB/s olvasási és 160 MB/s írási csúcstempó. Itt egy kicsit meginogtak a tesztprogramok, és az sem volt mindegy, milyen formázást használtunk. A gyári FAT32-vel a HD Tune 220 MB/s olvasási csúcsot, NTFS-sel viszont 240 MB/s olvasási csúcsot prezentált. Írásban az ATTO szerint a Predator egy százassal elmaradt a dobozon szereplő sebesség mögött, viszont nagy fájlok másolásánál kézi, stopperes méréssel 124 MB/s-os írási tempót kaptunk, az olvasás pedig közelítette a 240 MB/s-ot, ami már rendben van.

Értékelés

Bár a mérőprogramok kicsit megzavarodtak vele kapcsolatban, stopperrel végzett tesztjeink során a Kingston DataTraveler HyperX Predator pendrive bizonyította, hogy nem csak méretben és kapacitásban, hanem sebességben is óriási. Jelenleg a pendrive-készítés abszolút csúcsát képviseli, a legtöbb gyártó biztosan örülne a piacon dúló "kinek-van-nagyobb" versenyben, ha ilyen terméket tudhatna kínálatában. Nyilván ennek a jelentős ténynek az eszmei értékét is belekalkulálták a hazai piacon 276 990 forintos árba. Tudni sem akarjuk, mennyibe kerülhet az 1 TB-os változat...

Teljesen más fából faragták a Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 G3 pendrive-ot, még ha elkészítéséhez minden bizonnyal hasonló anyagot használtak is, mint a Predator esetében. Ez a kiválóan megmunkált, fém pendrive már a realitások talaján jár, még ha nem is olyan őrült gyors, mint a nagytestvér. Tényleg tudja azt, amit a csomagolásán feltüntettek: a 150 MB/s-ot közelítő olvasási és 70 MB/s-ot közelítő írási tempót. A 64 GB-os kapacitású modell 22 355 forintos ára pedig nagyon is rendben van, ezért ajánlott minősítést kap tőlünk.


Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 G3 pendrive

rudi

A Kingston DataTraveler HyperX Predator és DataTraveler Ultimate 3.0 G3 pendrive-ot a Kingston bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés