Hirdetés

Hatszáz watt a zöld ventilátor mögött

RaptoxX Advanced kívülről

Ősszel járt nálunk a hazai piacon egyelőre még ismeretlen RaptoxX első tápja. Egy olyan csúcsmodellt – az Exxtreme 850-et – próbáltunk ki elsőre, ami tudásban és árban is messze az átlagos igények fölött áll. Egy-egy ilyen táp vizsgálata után felmerül a kérdés: vajon mit tud a márka a reális kategóriában? Most a kategória felső határán elhelyezkedő RaptoxX Advanced család 600 wattos modelljét próbáljuk ki, az RT-600ABP-t.

Igazi felső-közepes modellről van szó, ami magán hordozza a fiatal gyártó jellegzetességeit. Az őshüllők közt nagymenő ragadozónak számító raptorra hajazó névhez hüllőszemes logót kreáltak, ami szintén témába vágó, zöld színű ventilátor fölött villog a védőrács közepén. A lapátkerék a mai divat szerint 140 milliméteres. RaptoxX-jellegzetesség a billenőkapcsoló helyett gombos megoldású fő áramtalanító is. Fontossága megkérdőjelezhető, mert ezt a táp az – EuP követelményrendszernek megfelelően – készenléti állapotban kevesebb mint egy wattot fogyaszt. Dobozában pár kötegelő mellett tápokra nem jellemző kiegészítőt, egy finom rongyocskát is találtunk.

A RaptoxX Advanced családja fix kábelezésű. Szépen beharisnyázták a kellően hosszú kötegeket, bár az egyik szakaszon (alábbi képen jobbra lenn látható) eleresztett a lezáró zsugorcső. Csatlakozóból bőven elegendőt tettek rájuk. A kötelező 20+4 és 8 tűs alaplapi kötegek mellett két 6+2 tűs PCI Express grafikus kártyákhoz való ágat kapunk, ami bőségesen elegendő a középkategória tetején. Emellett van még hat SATA és négy IDE eszközökhöz való konnektor, illetve két floppy meghajtóknál, USB vagy SATA bővítőkártyáknál, esetleg előlapi paneleknél használatos, kisebb négyes tűsor. A leghosszabb kötegek 85 centiméteresek, korrekt elhelyezésük munkás lesz közepes vagy kicsi házakban. Azt kell még megemlíteni, hogy az alaplapi kábelek 55 centiméteresek, tehát az alsó tápos házak többségéhez elég hosszúak. Ahová pedig nem érnek el, ott úgyis mellékelnek toldót.

Rápillantva specifikációs lapjára, úgy tűnhet, a 600-as RaptoxX Advanced leglényegesebb, 12 voltos részlege eléggé soványra sikerült. Összesen két 12 voltos ágat neveztek meg, fejenként 18 amperes maximális áramerősséggel. Azt nem tudni, hogy mekkora lehet a közös csúcsterhelésük, de ha a legjobb esetet vesszük, akkor is kevesebb, mint 450 watt a két 12 voltos részleg maximuma. Nem mintha ennyi nem lenne elég akár a csúcskategóriás számítógépekhez is, de a konkurens hatszázasok gyakran 550 wattot is mozgósítani tudnak 12 volton.

RaptoxX Advanced belülről

Belül egy tápos viszonylatban közkedvelt gyártó, a Globe Fan ventilátorát találtuk. Nem tartozik ugyan az elitbe, de a 140 milliméteres lapátkerekek rendszerint kis fordulaton, ezáltal alacsony zajszinten is kellő légáramlatot tudnak biztosítani. Motorereje a maga 0,33 amperével amolyan közepes, kódjából csúszócsapágyra és percenként akár kétezres maximális fordulatszámra következetünk. Persze a tápok ventilátorai ritkán forognak csúcsteljesítményen. Érdekes, hogy sok más, gyakran nívós modellhez hasonlóan a RaptoxX-nál is kitakarták a ventilátor egy részét (negyedét).

A motorháztető alatt egy klasszikus felépítésű belsőt találtunk. A gyártó elmondása szerint egy OEM gyártóval – a Sirtec-kel – dolgoznak. Nála készülnek a tápsorozatai az egyszerűbb modellektől a legkomolyabbakig. Különösen ügyelnek arra, hogy kínaiak ne tévedjenek el (állítólag hajlamosak erre) és mindig a specifikáltnak megfelelő alketrészeket használjanak. Ennek megfelelően korrekt, bár a 600-as Advanced esetében nem csúcstechnológiás megoldást kapunk.

Három, méretes bordája köré korrekt minőségű, de nem túlzó alkatrészeket válogattak. Bemeneti oldalán a nagy kondenzátor a jó nevű Nippon Chemi Contól származott, és ezen a részen elegendő 85 °C-ra van hitelesítve. A nagyobb hőterhelésnek kitett kimeneti oldalon TEAPO márkájú, 105 °C-os „kéménykék” sorakoztak, jobbára a komolyabb hőt termelő áramköri elemektől tisztes távolban.

Próba, értékelés

Továbbra sem találtunk a tápok hatásfokára vonatkozó 80 Plus adatbázisában RaptoxX tápot, ezért kíváncsian álltunk neki a hatszázas Advanced tesztelésének. Izgalmas kérdés volt, hogy a két 18 amperes 12 voltos ág vajon elbír-e a tesztgépünkben dolgozó Radeon HD 4890 és 4870 X2 párosával, melyek annyit fogyasztanak, mint a HD 5000-es széria csúcsmodelljei. Ráadásul ott volt még mellettük egy finomam megfeszített Core 2 Extreme CPU. Összehasonlítási alapnak szokásos Cooler Master Silent Pro 600 tápunkat használtuk, melynek 80 Plus bronz minősítése van, és 12 volton 40 amper leadására képes.

  • Intel Core 2 Extreme QX6700 @ 3,33 GHz, 1,45 V processzor
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 memória
  • Asus Radeon HD 4890 videokártya
  • Asus Radeon HD 4870 X2 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez

Táblázatunkban a konnektorból felvett fogyasztási értékek szerepelnek. Azok a mennyiségek, amit a táp felvesz az elektromos hálózatból, majd megfelelő egyenárammá alakít, és a számítógépnek továbbít. Ez a folyamat veszteséggel jár, mely a modern tápoknál 10-20%-ot tesz ki, és hőenergia formájában manifesztálódik. Tehát tesztgépünk fogyasztása – vagyis a táp leadott teljesítménye – ennek megfelelő mértékben kisebb a táblázat adatainál.

Nyugalmi állapotban a 600 wattos RaptoxX Advanced esetében 312 wattot mutatott konnektoros fogyasztásmérőnk, míg a Cooler Masternél csak 280-at. Ez a durván 30 wattos érték annyit jelent, hogy úgy 10%-kal gyengébb a RaptoxX hatásfoka, ami kevés a 80 Plus tanúsítvány megszerzéséhez, durván 75%-os hatásfokot jelent. Egy átlagos, nyugalomban 100-150 wattot igénylő gépnél a többletfogyasztás 10-15 watt lehet, ami nem olyan vészes, de mégiscsak jelen van. Hangban a RaptoxX hozta a Cooler Master nagyon kellemes, alacsony zajszintjét.

Termék megnevezése RaptoxX
Advanced RT-600ABP
Cooler Master
Silent Pro M600
Névleges teljesítmény 600 W 600 W
PFC típusa aktív aktív
Fogyasztás üresjáratban 312 W 280 W
Fogyasztás terhelve 525 W 504 W

Játékos terhelés közben három kellemes dolgot tapaszaltunk tesztalanyunknál. Először is elbírta a két nagy VGA-t. Másodszor hatásfoka lényegesen közelebb került a Cooler Masteréhez. Harmadszor pedig egyáltalán nem volt hangosabb nála, szóval bekerült a leghalkabb tápok társaságába.

Termék megnevezése RaptoxX Advanced RT-600ABP
3,3 V 3,30-3,35 V
5 V 5,10-5,21 V
12 V 11,85-12,05 V

Feszültségek tekintetében is mindent rendben találtunk. Minden érték az ATX12V szabványban megengedett kereteken belül maradt, az 5 voltos feszültség értéke a terheléssel csökkent, a 12 voltosé viszont nőtt. Minden bizonnyal a maximálishoz közeli terhelésen is a szabványon belül marad majd. Ezt 600 wattot fogyasztó konfiguráció vagy műterhelés hiányában nem tudtuk megnézni.

Értékelés

A RaptoxX Advanced 600 wattos modelljének értékeléséhez tudni kell, hogy három év garanciával 20-21 000 forint környékén vásárolható meg. Ebben az árkategóriában, sőt egy kicsit olcsóbban kapható többek közt a Cooler Master GX, a Corsair CX és az FSP Blue Storm szériája, ugyanúgy három év garanciával bírnak, de van legalább standard 80 Plus tanúsítványuk. Velük szemben a hazánkban még nem túl ismert RaptoxX-nak nem lesz könnyű sikerre jutnia még akkor sem, ha hasonló teljesítményre és talán valamivel halkabb működésre képes.

rudi

A RaptoxX Advanced RT-600ABP tápot a RaptoxX bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

  • Öt Antec tápegység játékosoknak

    A High Current Gamer sorozat a 80 Plus minősítés Bronze fokozatára érdemes.

  • Ismeretlen nyolcötvenes

    Nálunk járt a RaptoxX Exxtreme tápsorozatának egy komoly darabja. Vajon mire képes a fiatal márka titánja?

Hirdetés