Epson L120: nyomtatás fillérekért?

Költségek, fogyasztás, értékelés

Nyomtatási költségek

A piszkos anyagiak alakulását is megvizsgáltuk, hiszen ez a legfőbb előnye a tartályos kialakításnak. A számításokhoz nem az induló, egyenként 40 milliliteres palackokból álló készletet vettük alapul, hiszen ennek áráról nincs információ és nem is vásárolható meg külön, így az utántöltő szettben árult 70 milliliteres kiszereléssel kalkuláltunk. Ebből a fekete tinta a gyártó szerint 4000 oldalra elegendő, ami kevesebb mint fél forintos lapköltséget jelent. A színes tartályok egyenként (5%-os lefedettség mellett) 6500 oldalra elegendőek, így egy vegyes oldal (a feketét is beleszámolva) 1,35 forintos költség alatt jön ki. Mondanunk sem kell, hogy ezek az összegek töredékei annak, amire más patronos masinák képesek. Persze fotónyomtatás esetén jóval magasabb összeggel kell számolni, hiszen ilyenkor a lefedettség sem öt-húsz százalékos.

Fogyasztás

A készülék fogyasztása igen barátságos, munka közben sem haladja meg a 10 wattot a felvett teljesítményfelvétel. Üzemkész állapotban mindössze 1,8 wattos fogyasztással kell számolni, míg alvó üzemmódban (ahonnan rendkívül gyorsan visszatér) már csak 0,6 wattot produkál – mindegyik valamivel alacsonyabb, mint a gyári adatok. Érdekes módon kikapcsolt állapotban a fogyasztásmérőnk 0,7 wattot mutatott, többet, mint alvás közben, így egyedül itt nem sikerült reprodukálni a gyári (0,3 wattos) értéket.

Vélemény, értékelés

Nincs könnyű dolga az Epsonnak, legalábbis véleményünk szerint, ugyanis kissé nehéz kategorizálni a készüléket. A gyártó az L120-at nem otthoni, hanem üzleti felhasználásra szánja, ami érthető, hiszen ennél jóval olcsóbban juthatunk ma már otthoni multifunkciós fotónyomtatóhoz, ami sok szempontból jobb választás, hiszen nem árt, ha néhanapján kéznél van egy szkenner vagy éppenséggel lehet másolni is. Persze ha valaki megelégszik kizárólag a nyomtató funkcióval, és valóban sokat nyomtat (például egyetemi jegyzetet stb.), annak nem rossz választás az L120, hiszen a plusz költség viszonylag hamar megtérül, ha figyelembe vesszük, hogy tizedáron nyomtathatunk (0,5 forint vs. 5-6 forint). Nem mellesleg az újratöltés is kisebb megterhelést jelent anyagi szempontból, hiszen bőven tízezer forint alatt megúszhatjuk, és a nagy kapacitás végett erre nincs is olyan gyakran szükség.

Az ajtót felnyitva nem sok látszódik a nyomtatóműből
Az ajtót felnyitva nem sok látszódik a nyomtatóműből

Más kérdés, hogy üzleti használatra elég-e a nyomtató tudása, vagyis milyen típusú használatról lehet szó egészen pontosan? Nyilván a Wi-Fi és a hálózati képességek hiánya miatt csak kis iroda jöhet szóba, vagy egy helyi, személyes munkaállomás, esetleg egy laborgép, aminek külön nyomtatóra van szüksége, de nem szempont a gyorsaság és a mindent leigázó, fotóminőségű nyomat, de annál inkább fontos a karbantartásra fordított idő minimalizálása és az alacsony fogyasztás – illetve a +2 éves garanciakiterjesztés, amire szintén van opció a gyártónál. Az Epson L120-nak tehát egyértelműen megvan a maga helye a piacon, és az nem feltétlenül a klasszikus értelemben vett irodai vagy otthoni felhasználás, noha előbbire van ultranagy kapacitású tartályos megoldás a gyártó kínálatában, de ezeknél még jobban a zsebbe kell nyúlni. Összességében véve lenne még mit javítani az L120 sebességén, főleg ha ezt a paramétert párban nézzük a nyomatminőséggel, de a tartályos megoldás nekünk kifejezetten tetszett.


Epson L120 nyomtató

Daywalker

A tesztelt Epson L120 nyomtatót a Epson magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Epson

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés