Hirdetés

A Corsair CX600 v2 és GS800 v2 táp tesztje

Corsair CX600 v2

Az elmúlt évek során lényegében a semmiből lett elismert tápmárka a Corsair. Saját gyártósorral nem rendelkezik, de többnyire úgy választotta meg beszállítóit és olyan termékeket dobott piacra, amelyek elnyerték a vásárlók bizalmát. A Corsair tápflottájának legalsó szintjét a második generációs CX, pontosabban Builder széria képviseli. Az ide tartozó 430, 500 és 600 wattos tápokat azoknak ajánlja a gyártó, akik kedvező áron korrekt teljesítmény leadására képes áramforrást keresnek, és nincsenek mindenféle extrém követelményeik.

A tesztlaborba érkezett CX táp egyszerű kartondoboza is erre utal, viszont amit benne találtunk, az inkább egy erős középkategóriás modellnek látszik, és 20 000 forintot közelítő ára is oda sorolja. A 600 wattos CX600 v2 háza és Corsair logóval díszített ventilátorrácsa fekete, fix vezetékeit pedig végig beharisnyázták.

Csatlakozókínálata is túlmutat azon, amit belépőszintnek szokás nevezni: két 6+2 tűs PCI Express grafikus kártyához való köteget, alsótápos beszereléshez is elég hosszú, 60 centiméteres alaplapi vezetékeket kapunk, SATA eszközöknek két vezetéken összesen hat, régi, IDE eszközöknek pedig egy kábelen négy csatlakozót készítettek elő, és ennek a kötegnek a végén van egy floppy csatlakozó is.

Ritka dolog a belépőszinten, de még a középkategóriában is az egybeszabott 12 voltos részleg, amilyen a CX sorozatnak van. A 600 wattos ezen a meghatározó ágon 40 ampert tud leadni, ami 480 wattot jelent. Ez az érték lényegesen kisebb hányadát teszi ki a névleges teljesítménynek, mint a komolyabb tápoknál, melyeknél egy hatszázas akár 550-580 wattot is a 12 voltos ágra tud irányítani. Azért a maximum 480 watt is bőven sok a belépő/közepes szintre, még a legkisebb CX430 v2 336 wattja is vastagon elég egy alap vagy közepes konfiguráció meghajtásához.

Nem egyedi eset a Corsairnél, hogy egy sorozatot abszolút csúcskategóriás belsővel indítanak, majd később, amikor már jó nevet csináltak neki, akkor egy szintén korrekt, de már nem csúcsszintű beszállítóra váltanak. Négy éve a CX400-asban még Seasonic belső dolgozott, de ezt pár éven belül leváltották CWT-re, és a v2 modellek elektronikáját is ez a gyártó szállítja. A hárombordás, meglehetősen egyszerű felépítés lelke a kis kiegészítő kártyára telepített Champion CM6800 PFC/PWM vezérlő; a bemeneti és kimeneti oldalra is 105 °C-ra hitelesített kondenzátorokat telepítettek, jobbára Samxon márkájúakat, de pár TEAPO is feltűnt, ami megfelel a korrekt belépőszintek.


A szellőzésről 120 milliméteres Yate Loon ventilátor gondoskodik, amit nem csak a Corsair használ előszeretettel, hanem többek közt az FSP termékeiben is megtalálható. Tápos viszonylatban kicsi, 0,3 amperes motorereje és csúszócsapágya alacsony fordulatszámon halk üzemet biztosít, de képességei elmaradnak a csúcsmodellek mögött. A megfelelő légáramlat eléréséhez egyik felét letakarják, ezzel érik el, hogy a ventilátor által beszívott levegő nem egyből távozik a hátsó szellőzőnyíláson, hanem előbb tesz egy kört a bordák között.

Corsair GS800 v2

Ma már egyáltalán nem lepődünk meg azon, hogy létezik játékosoknak szánt, gamer táp is; a Corsair GS sorozatában találhatjuk ezeket a modelleket. A második generáció a korábbinál sokkal merészebb, egyedi külsőt kapott. Éleit lekerekítették, ventilátorrácsa nem szokványos, körülötte pedig kék keret húzódik. A legnagyobb extra a vörös vagy kék világítás, ami a hátlapon található kapcsolóval deaktiválható – ezt mi hamar meg is tettük. Hozzánk a háromtagú család legerősebbike, a GS800 érkezett, a két kisebb rokon 700, illetve 600 wattos.

Ahogy illik, óriási mennyiségű fix kábelt pakoltak a játékos Corsair tápra, kisebb házban nem lesz egyszerű szépen elrendezni a fölösleges szálakat. Grafikus kártyáknak nem kevesebb mint négy, külön-külön vezetékre helyezett 6+2 tűs csatlakozót készítettek elő, tehát két csúcskategóriás grafikus kártya is meghajtható vele átalakítók nélkül. Az alaplapra csatlakozó kötegek a VGA-sokhoz hasonlóan 60 centiméter hosszúak, alsótápos házban is elérnek majd rendelkezési helyükre. Két vezetéken négy-négy SATA csatlakozót osztottak szét, emellett van még további két vezetéken nágy-négy hagyományos négytűs konnektor (Molex), illetve két floppytápláló, tehát a kínálat teljes.

Mai divat szerint egybeszabták a Corsair GS800 12 voltos ágát, amire – komolyabb tápokhoz illően – majdnem egész névleges teljesítményét, 792 wattot, vagyis 66 ampert rá tud irányítani. Ma már nem kapjuk fel a fejünket a 80 Plus bronz fokozatú hatékonyság hallatán, az igazán csúcs tápok túlteljesítik ezt, a legjobbak közel tíz százalékkal.

Ezúttal is CWT belsőt találtunk az egyedi burkolat alatt, de természetesen sokkal komolyabbat, mint a CX600-nál, ráadásul az előző generációs GS-hez képest is fejlődés látható. Csupán két, meglehetősen a bemeneti oldal felé tolt, vékony bordát találtunk, a kimeneti oldalon viszont hiányzik legalább egy feszültségszabályozó tekercs; kapunk viszont egy szokatlan kiegészítő nyomtatott áramkört a főtrafó és a kimeneti oldal egyetlen nagy tekercse közé. Az áramkör sync card feliratából arra következtetünk, hogy ennek segítségével szinkronizálják a különböző feszültségeket, amelyeket a hátsó kiegészítő nyomtatott áramkörön lévő VRM generál az oda csatlakoztatott 12 voltos ágból.

 A PWM/PFC áramkör ezúttal is Champion CM6800, a bemeneti nagy kondenzátor a Nippon Chemi Comtól, a kimenetiek a Samxontól származtak, mindet 105 °C-ra hitelesítették. A hátsó kiegészítő áramkörön pár szilárdelektrolitos kondenzátort is felfedeztünk.


A szellőzésről 140 milliméteres, meglehetősen nagy motorerejű, 0,7 amperes Ong Hua ventilátor gondoskodott, melynek külön vezetékezése van a ki-/bekapcsolható világításoz. Kell is a nagy és erős ventilátor, mert 80 Plus bronz fokozat mellett maximális terhelésen közel 200 watt hő keletkezhet a tápban.


Balra a 140 milliméteres ventilátor, jobbra egyedi világítás- és tápcsatlakozója

Próba

A két Corsair tápot szokásos referenciánkhoz, a Cooler Master Silent Pro M600-hoz mértük, mely a Corsair GS800-hoz hasonlóan 80 Plus bronz minősítéssel bír. Ezúttal is viszonylag elavult, de meglehetősen komoly fogyasztást generáló Core 2 alapú platformunkkal terheltünk, amiben három energiaigényes GPU és egy alaposan tuningolt CPU dolgozik, így még ma is a legéhesebb vasak közé tartozik.

  • Intel Core 2 Extreme QX6700 @ 3,33 GHz, 1,45 V processzor
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 RAM
  • Asus Radeon HD 4890 videokártya
  • Asus Radeon HD 4870 X2 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez

Táblázatunkban a konnektorból felvett fogyasztási értékek szerepelnek; azok a mennyiségek, amit a táp felvesz az elektromos hálózatból, majd megfelelő egyenárammá alakít, és a számítógépnek továbbít. Ez a folyamat veszteséggel jár, mely a modern tápoknál 10-20%-ot tesz ki, és hőenergia formájában manifesztálódik. Tehát tesztgépünk fogyasztása – vagyis a táp leadott teljesítménye – ennek megfelelő mértékben kisebb a táblázat adatainál.

Kicsit kibővítettük tesztelési módszerünket, és megnéztük azt is, milyen hatásfokkal dolgoznak a tápok egy átlagos, nyugalomban lévő rendszer fogyasztási szintjén, tehát 60 watt környékén. Ekkor a CX600-nál 81 wattot mutatott a konnektoros fogyasztásmérő, ami 74%-os hatásfokot jelent. Lényegesen jobb volt a GS800, melynél csupán 72 wattot mértünk, ami 83% körüli hatásfokot eredményez. Arányaiban elég nagy eltérésnek tűnhet ez, de kicsit jobban belegondolva a 8 wattos extra fogyasztás csak sok-sok óra alatt halmoz fel olyan többletet, ami már feltűnhet a villanyszámlán.

Nyugalomban mindkét Corsair táp szép csendben tette a dolgát, de a GS800 volt a jobb, ugyanis névleges teljesítményének 25%-áig, tehát esetünkben 200 watt leadott teljesítményig be sem kapcsolta légkavaróját. Tuningolt tesztgépünk meglehetpősen magas, 240 watt körüli nyugalmi fogyasztásánál a Corsair CX600 nagyjából 83%-os, a GS800 megközelítőleg 85%-os hatásfokot produkált.

Termék megnevezése Corsair
CX600
Corsair
GS800
Cooler Master
Silent Pro M600
Névleges teljesítmény 600 W 850 W 600 W
PFC típusa aktív aktív aktív
Fogyasztás 60 W-os terhelésnél 81 W 72 W 76 W
Fogyasztás üresjáratban 292 W 285 W 280 W
Fogyasztás terhelve 500 W 488 W 504 W

Komolyabb terhelésnél tovább javult a tápok hatásfoka, a CX600-nál 500 wattos értéket mértünk, ami nagyjából 84%-ot tesz ki. Még tovább ment a GS800, aminél 488 wattot mutatott a fogyasztásmérő, vagyis a hatásfok a 80 Plus bronz szintnél jóval magasabbra, egészen 86 %-ig ment fel. Persze ez a 12 wattos eltérés sem túl komoly, rengeteg órányi teljes terheléses játék mellett lesz csak érezhető anyagilag a hatása.

Közel 500 watt leadása közben is nagyon csendben dolgozott a Corsair GS800, hozta meglehetősen halknak számító Cooler Master Silent Pro referenciatápunk szintjét. Kicsivel, de tényleg nem sokkal volt hangosabb a CX600, melyet komoly tesztgépünk kétharmadig tudott kihajtani, a GS800 nagyjából feles teljesítménnyel vitte a tuningolt CPU-t és három energiaigényes GPU-t.

Termék megnevezése Corsair CX600 Corsai GS800
3,3 V 3,25 - 3,35 V 3,30 - 3,30 V
5 V 4,99 - 5,10 V 4,90 - 5,10 V
12 V 12,10 - 12,40 V 12,00 - 12,20 V

Feszültségek terén is jobb volt a GS800, a 3,3, 5 és 12 voltos ágnál is alig távolodott el a referenciaértékektől. A CX600-nál csoportos vezérlésre utalt a kimeneti oldal két tekercse, ami annyit jelent, hogy a kezdetben magas, 12 voltos feszültség a terhelés növekedésével a referencia felé csökkent, az 5 voltos viszont emelkedett.

Értékelés

A tápok világában kicsit is járatosan mozgóknak mostanra már világos lehet, hogy a Builder, vagyis CX sorozat csak a Corsair mércéjével számít belépőkategóriás modellnek, egy átlagos magyar vásárló már az erős középosztályba sorolná. Ára is ebbe a kategóriába illik: 600 wattos tesztmodellünk három év garanciával közel 19 000 forintba kerül, 500 wattos társáért 16 000 forintot, a legkisebb 430-asért 13 000 forintot kérnek.Utóbbi a jelenleg kapható legolcsóbb Corsair táp, egy processzorral és akár komoly grafikus kártyával ellátott géphez bőségesen elegendő teljesítménnyel bír.

A nálunk járt 600 wattos szépen tette a dolgát, korrektül összerakott táp, de szerintünk fölöslegesen nagy a teljesítménye, és ebből adódóan kissé magas az ára azon a szinten, ahova szánták. Összefoglalva a Corsair Builder vagyis CX családja egy tetszett nekünk, de inkább a 430-as modell megvásárlását javasolnánk belőle, mert ebben a kategóriában az is bőségesen elegendő bármire.

Meglepő, hogy a sokkal komolyabb megjelenésű és felépítésű, játékosoknak szánt GS sorozat nem sokkal drágább a CX-nél. A 600 wattos GS600 ára szintén három év garanciával 22 000 forint alatt marad, a GS700 nagyjából 25 000 forint, a nálunk járt GS800 pedig 28 000 forint körüli áron kapható. Bár tetszett nekünk ez a széria is, de a látványos kapcsolható világítás helyett inkább a 25%-os terhelésig néma üzemet emelnénk ki. Ugyan a nálunk járt 800-asnak véleményünk szerint túlzó a teljesítménye, de a vele azonos felépítésű GS600-zal már nem nyúl mellé, aki a Corsair GS sorozata mellett dönt.


Corsair Builder CX és GS tápcsalád,
főleg a sorozatok legkisebb modellje

rudi

A Corsair tápokat a Corsair bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés