Cherry billentyűzetek a mindennapokra

Cherry KC 1000

Aki asztali számítógép elé ül – és a notebookhasználók egy része is – nem kerülheti el a billentyűzetet, mint az egyik legalapvetőbb beviteli eszközt. Valakit kevéssé érdekel, hogy milyen gombokat nyomogat, de akadnak olyanok is – például ezen cikk írója –, akiknek drágább a billentyűzete, mint a processzora. Az elmúlt hónapokban, években elsősorban a játékosoknak szánt modellekkel foglalkoztunk, most viszont három, szinte teljesen átlagos Cherry megoldás került hozzánk. Igen, arról a Cherryről van szó, ami a legendás MX mikrokapcsolókat gyártja, viszont emellett a hétköznapi klaviatúrák világában is otthon van – sőt, ez a fő profilja.

A német bázisú vállalat alapmodelljét KC 1000-nek hívják, de JK-0800HU-kén is ismerik a hazai piacon. Négyezer forint körül kapható, egyszerű eszközről van szó, amit a tucattermékek közül csak lekerekített alsó sarkai és a numerikus rész fölötti négy extra gomb emel ki. Ezekkel a számológépet, az email klienst és az internetböngészőt lehet bekapcsolni, a negyedikkel pedig elaltatható a számítógép.

Teljesen lapos kialakítású a KC 1000-es, gombjai alacsonyak, az egyes sorok nem emelkednek egymás fölé. Egyszerű, kihajtható lábaival nagyjából másfél centiméternyit emelhető meg a hátsó része. Rövid úton járó gombjai membrános rendszerűek, a Cherry több mint tízmillió leütésre taksálja élettartamukat. A klaviatúra megfelel a német GS Mark minőségbiztosítási követelményeknek és a Blau Engel természetvédelmi tanúsítványt is megkapta, ahogyan másik két tesztalanyunk is.

Alján öt puha gumitalpon és az imént említett lábakon kívül semmi érdekeset nem találtunk. Vezetéke 1,8 méter hosszú, vékony, harisnyázatlan, USB csatlakozóban végződik. A nálunk járt fekete mellett fehérben is kapható, ami a Cherry definíciója szerint halványszürke.

Cherry Stream 3.0

Ugyancsak fekete és „fehér” színben érhető el a Cherry Stream 3.0, ezt a G85 vagy G85-232-es kóddal szokták azonosítani idehaza. Ez szintén egy egyszerű megjelenésű, lapos modell, aminek a felső peremére középen hat multimédiás gombot tettek. Ezen felül még néhány enyhe ív és bevágás próbálja feldobni a megjelenését, szerintünk sikertelenül.

Sokkal érdekesebb, hogy a picivel hétezer forint fölött kapható Stream 3.0 gombjai ollós szerkezetűek, ezért kupakjai kevésbé inognak, mint a pusztán membránosaknak szoktak, nyomáspontjuk után nem esnek át olyan hirtelen, visszafelé mozgásuk pedig csillapítottabb. Élettartamuk is jobb, ezúttal húszmillió leütést ad meg erre a gyártó. A gombok kapcsán fontos megjegyezni még, hogy lézerrel feliratozottak, ami sokkal tartósabb a festéses módszernél.

Alulról a világos változatot is fekete műanyaglap fedi. Adatlapja szerint a Stream 3.0 cseppálló, viszont nem láttunk rajta semmilyen folyadékelvezető nyílást, így nem célszerű komolyabban nyakon önteni. Csak a három alsó peremen lévő talp készült gumiból, a felső kettő a kihajtható lábakhoz hasonlóan merev műanyag. Ezúttal is 1,8 méteres, USB csatlakozóban végződő a vékony kábel.

Cherry Strait

Határozottan elegánsabb vonalvezetésű a Cherry Strait modell, ami a fekete mellett alumíniumot idéző, ezüstös színben is kapható. Sajnos a billentyűzet szögletes alapja nem fémből, hanem műanyagból készült, de így is nagyon csinos, letisztult ez a szigetes megoldás. Doboza komolyabb másik két társáénál, ez nem is csoda, hiszen itt már közel 12 000 forintos termékről van szó.

Első látásra négy extra gombja van, melyeket a numerikus pad fölé tettek, de alaposabban szemügyre véve kiszúrhatjuk az ötödiket az F12-től jobbra. Sajnos a kurzormozgatók fölötti hatost 90 fokkal elfordították, ezt kevesen szeretik. A Strait a leglaposabb tagja a mai triónak, gombjainak mozgatási rendszere szintén ollós, de nyomásútjuk rövidebb a Stream 3.0-nál tapasztaltnál, és itt „csak” tízmilliós élettartamot adnak meg rájuk. A gyártói garancia viszont öt év, míg a másik két modellnél kettő.

Ezúttal hiányoznak a fonákról a kihajtható lábak. A billentyűzet hátsó része egy picit meg van emelve, így kaptak pár fokos dőlésszöget a gombsorok, de ez minden. Mindenesetre az alsó rész is dizájnos, a kivitel pedig másik két társához hasonlóan vezetékes, USB-s.

Próba

Nem vártunk csodát a Cherry KC 1000-től, amikor elkezdtük nyomogatni, hiszen egy négyezer forintos billentyűzettől nem is szabad. Árkategóriájához képest viszont egész jónak találtuk. Igen, az ideálisnál keményebben jár és hirtelen átesik a nyomáspontja után, idővel pedig jó eséllyel egyenetlenül fog kikopni a membrán, mégis messze jobb, mint átlagos vetélytársai. Gombkupakjai nem inognak, nem akadtak bele lenyomás közben a szomszédosak élébe, némi megszokás után gyorsan és kevés hibával tudtunk gépelni rajta, ráadásul szép csöndben dolgozik.

Játékra nem igazán való, mert például a QW páros lenyomása után az ASYX gombok közül már egyik sem érzékel, a WS pedig a QAEDRF hatost üti ki. Annak ellenére, hogy nagyon könnyű a klaviatúra, stabilan ül az asztalon, puha gumilábai nem engedik megcsúszni, és akkor is a helyén marad, amikor megemeljük a hátulját.

Óriási minőségbeli ugrás a KC 1000-ről váltani a Cherry Stream 3.0-ra. Alapvetően sokkal masszívabb a szerkezete, anyaga is sejteti, hogy igényesebb eszközzel van dolgunk, persze ára is magasabb. Az ollós gombok az évekkel ezelőtti csúcs notebookok mozgását idézik, csak a nyomáspont utáni csillapítás gyengébb valamicskét. Két olcsó hatású részletet találtunk: a felső, extra gombok membrános működését és a billentyűzet világos anyagán csúnyán átütő, kék visszajelző LED-eket.

A billentyűzet viszont csúszásmentesen tartja magát az asztalon, annak ellenére, hogy felső élén nem csak a kihajtható lábak, hanem a lapos állásban használható talpak is kemény műanyagból vannak. Az egyidejű lenyomások terén ez a modell sem áll a helyzet magaslatán, bár jobb a KC 1000-nél. A lenyomott S és D mellé már nem érzékelt egyet sem a WEXC négyesből, az NM vagy az FG páros blokkolta a teljes sorukat. Gépelésnél mondjuk ez nem olyan nagy probléma.

Igaz, hogy a Strait külsőre csinosabb a Streamnél, de komfortban szerintünk lemarad mögötte. Szintén ollós rendszerűek a gombjai, de nyomásútjuk rövidebb, így a nyomáspont, illetve a csillapítás sem olyan kidolgozott. Emellett a kupakok formája sem ideális, akárcsak a kurzormozgatók fölötti hatos elrendezése, a funkcióbillentyűk sora pedig kicsinyített. Nem állítható a klaviatúra magassága, ráadásul eléggé csúszkál az asztalon.

Értékelés

Az alapszintű, mindössze négyezer forintért kapható Cherry KC 1000 billentyűzettől nem vártunk sokat, ezért kellemes meglepetést okozott. Árkategóriájában a jobbak közé tartozik, membrános rendszere elfogadhatóan működik, nem csúszkál az asztalon, viszont egyidejű gomblenyomásokban – ami elsősorban játéknál fontos – nem jeleskedik. Kedvező ára és korrekt teljesítménye miatt nekünk tetszett.

A trió legkellemesebb darabjának a Cherry Stream 3.0 bizonyult. Külsőre semmi különöset nem mutat, tucat lapos megoldás, de ollós rendszere nagyon szépen működik. A rövid nyomásút és a stabil járás révén aktív gépelőknek is beválhat, ebben a társainál magasabb, húszmillió leütésre hitelesített membránnak is szerepe lehet. Asztalunkon nem csúszkált, az egyidejű gomblenyomások viszont ennek a modellnrek sem az erőssége. Valamivel hétezer forint fölött megkapható, ezért ajánlott címet kap tőlünk, bár sajnáljuk, hogy nincs háttérvilágítása.

Másik két társa után csalódást okozott a Cherry Strait, ami 12 000 forintot közelítő árával már a drágább szegmensbe tartozik. A látszat ellenére nem fém az ezüstszínű része, és ebbe a vételárba már illene beleférnie a billentyűzetvilágításnak is. Gombjai ollósak, mégsem járnak olyan szépen, mint a Stream 3.0-éi, a kurzormozgatók fölötti hatos elforgatását nem kedveljük, és itt is jelentkezett az egyidejű lenyomások korlátja.

Cherry KC 1000 billentyűzet Cherry Stream 3.0 billentyűzet

rudi

A Cherry billentyűzeteket a Cherry bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés