Hirdetés

Jön az AMD új tokozása és Windowsra a Bash

AMD AM4 infók, 64 bites driverek, tévé tablettel

A jó idő közeledtével hamarosan kezdődik a kiállításszezon, egészen pontosan jövő hét végén nyitja meg kapuit házi szervezésű, minden eddiginél nagyobb, önálló Veletech kiállításunk, aminek minden programja és kiállítója ismert már, és amire minden érdeklődőt nagy szeretettel várunk! Emellett készülünk az Acer idei, a hónap második felében esedékes nagy éves termékbemutatójára, és már szemünk előtt lebeg a tavasz végén-nyár elején megrendezésre kerülő, tajvani Computex is!

Ám nem érdemes ennyire előreszaladni az időben, nézzünk egy kicsit hátrafelé is, hiszen az elmúlt napokban történt néhány érdekes bejelentés, melyekről kár lenne lemaradni! Ezek közül az egyik, hogy a nem túl fényesen muzsikáló Toshiba mégsem vonul ki a PC-s üzletágból, hanem alapos átrendezésbe kezd ezen a fronton, és ehhez kapcsolódóan konkrét tervekkel is előrukkoltak. Az átalakulás része a kiválás is, de ez nem újdonság, főleg nem a japán cégeknél, mivel hasonló lépésen dolgoznak a Sonynál is: az AV után most a képalkotó üzletág leválasztása a cél.

Ha már az AV és a képalkotók szóba kerültek, köztük a Sony is, akkor itt említenénk meg, hogy a vállalat több újdonságot is bemutatott a héten. Ezek közül az egyik az RX-10 III szuperzoom bridge fényképezőgép, ami immár 25-szörös átfogással bír, és videós képességeit is sikerült az elődnél magasabb szintre emelni. Továbbá két új, egy fix és egy zoom Full Frame objektívvel is megörvendeztették a piacot.


[+]

Ami az audiós-videós újdonságokat illeti, itt is felbukkantak a japánok, de nem a Sony, hanem az Onkyo: bemutatták sokoldalú TX-NR555 középkategóriás házimozi-erősítőjüket. Továbbá a sokak számára még mindig csak olcsó tévékészülékeiről ismert Vizio is előkerült, ám most egy kifejezetten innovatívnak mondható fejlesztéssel rukkoltak elő. Ennek lényege, hogy tévékészülékeik és azok okostévérendszere erősen összefonódna a mellékelt, tabletszerű Vizio SmartCast nevű kiegészítővel.

Áttérve az IT-közeli bejelentésekre, érdemes lesz majd figyelni, hogyan alakul a 32 és 64 bites Windowsok penetrációja a jövőben, ugyanis az Intel után az AMD is szigorít, és számos GPU-hoz csak 64 bites rendszerhez lesz a jövőben új grafikus meghajtójuk. Az egyelőre kérdéses, hogy az NVIDIA mikor lép hasonló módon, mindenesetre az biztos, hogy a héten közzétett, VR-re felkészített driverek közül az AMD-é az említett VGA-k esetében már nem támogatja hivatalosan a 32 bites Windowst.

Az AMD részéről nem csak a fenti volt az egyetlen újdonság, hanem előkerült a HPC-piacra készített, meglehetősen erős FirePro S9300 X2 gyorsítójuk, ami a dupla pontosságot nem igénylő számításokra lett kihegyezve, valamint érdekes információk kerültek elő a Socket AM4-es foglalatról is.

Adattárolókkal kapcsolatos újításairól adott hírt a Samsung és a Seagate is. Előbbi új, M.2 foglalatba illeszkedő SSD-ket villantott, amelyek egy teljesen új vezérlőre épülnek, és kategóriájukban minden eddiginél nagyobb átvitelt kínálnak. A Seagate maradt a HDD-nél, hiszen egy új külső egységet lepleztek le, ami 8 TB-os tárkapacitást kínál mindössze úgy, hogy csak egyetlen USB kábelre van szüksége a működéshez. A memóriaszabványokért felelős JEDEC sem maradt ki a sorból, ugyanis az UFS szabvány kiterjesztésén dolgoznak, amivel a memóriakártyák sebességét húznák fel jó alaposan.

További hardveres híreink a cikk utolsó oldalán található videós összefoglalóban láthatóak.

Build konferencia, integrált menetrendek, terror

A héten tartották a Microsoft fejlesztői konferenciáját (pontosabban jelen cikk írása közben is tart még az utolsó napja): a háromnapos Build során sok téma szóba került; számunkra elsősorban a cég felhőszolgáltatásaival kapcsolatos hírek érdekesek. A mesterséges intelligenciát és a gépi kommunikáció különböző módjait segítő API-k és keretrendszerek térítésmentesen hozzáférhetők, fizetni majd azoknak kell, akik sok kérést indítanak az Azure szerverei felé.

A konferencia második napján egyéb jó hírek mellett bejelentették, hogy a keresztplatformos fejlesztői környezetet biztosító Xamarin (kevesebb mint egy hónappal azután, hogy a Microsoft felvásárolta) a bejelentéstől kezdve részben ingyenesen is elérhető, az SDK pedig hónapokon belül nyílt forráskódú lesz, és a GitHubon keresztül bárki számára elérhetővé teszik.

A legnagyobb meglepetést mégis első nap okozta a Microsoft, mivel a Canonical együttműködés jegyében a Linux kernel bináris interfészét integrálják a Windows 10-be az évfordulós frissítés során, azaz érkezik többek között a natív Bash. A színpadon is megmutatták, hogy néz ki a HoloLens fejlesztői készletének doboza, amit szerdától szállítani is kezdtek az előrendelőknek. Emellett bemutatásra került a Holoportation is, amire a vállalat a kommunikáció következő generációjaként tekint, és virtuális teleportálásként is hivatkoztak rá.


[+]

A német HR-esek réme az a munkakeresőnek álcázott zsarolóvírus (Petya), amelyik nem csak adott fájlformátumokat, hanem a teljes merevlemezt titkosítja. Az amerikaiak mindeközben attól szenvednek, hogy a telefonjaikon egy szoftver az engedélyükkel, de tudtuk nélkül rögzíti gyorshajtásaikat, majd a rendőrség nevében bírság megfizetésére kötelezi őket. A bizonyító erejű fotókat kínáló hivatkozáson keresztül az áldozatok számítógépe is megfertőződik.

Március utolsó napja is erre a hétre esett, ez már öt éve a Biztonsági Mentés Világnapja. A kezdeményezők szándéka az, hogy legalább ilyenkor mindenki gondolja végig, mihez kezdene, ha bármi miatt használhatatlanná válnának elsődleges eszközei, és készítsen másolatot a nélkülözhetetlen dokumentumokról, lehetőség szerint többet is.

Az Apple-FBI nyilvános csatározásának egy fejezete zárult le azzal, hogy a cupertinói cég közreműködése nélkül, de külső segítséggel feltörték a tavaly 14 ember életét követelő mészárlás elkövetőjének iPhone-ját. A történetnek azonban ezzel közel sincs vége, hiszen az Apple most a feltörés körülményeit és módszerét akarja kideríteni, hogy a hibát javíthassák.

Európában is kiemelt figyelem kíséri az Apple ügyét, hiszen az öreg kontinensen is történtek terrorakciók mostanában; és bár eddig mindig az derült ki, hogy az elkövetők feltöltőkártyás, eldobható (filléres) telefonokat használtak vagy személyesen kommunikáltak, az uniós országokban is téma lett a megfigyelés és a titkosszolgálatok hatékonyságának növelése.

A hazai politikusok szájából például olyanokat hallani, hogy betilthatóvá tennék az olyan kommunikációs eszközöket, amelyeknél a hatóság nem tud élni az engedélyezett adatmegismerés jogával, illetve olyan törvényjavaslatokról vitáznak a pártok, ami akár kétéves szabadságvesztéssel büntetné a titkosított kommunikációra lehetőséget adó szolgáltatásokat igénybe vevőket.


[+]

Azért pozitív dolgok is történtek a héten; a KLIK elnökhelyettese például bejelentette, hogy jórészt európai uniós pénzből a közoktatási intézmények három évnél idősebb számítógépeinek zömét, mintegy 84 százalékát modernebbre cserélték. Összesen 46 ezer PC-t és szervergépet üzemeltek be, illetve szoftvereket is telepítettek. Szintén pozitív hír, hogy a MÁV-START és a VOLÁN Egyesülés együttműködésének köszönhetően elindult a MÁV-VOLÁN integrált menetrend-kereső.

Videós hírösszefoglalók

Daywalker, Rage23, -szp-

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés