Hirdetés

Acer Predator 17 – laptop a GTX 1070 erejével

Megmutatjuk, mit tud a 4K-s G-Sync kijelzővel és GeForce GTX 1070-nel szerelt, hatalmas gamer notebook.

Hűtés, üzemidő

Kulcskérdés a notebookoknál a melegedés, illetve a fogyasztás. Igaz, hogy a Predator 17 hatalmas, dupla ventilátoros, de nem véletlenül adnak hozzá 230 wattos tápot, bizony van, amikor kétszáz watt fölötti fogyasztást produkál, és azt valahogy le kell kezelni. Óriási gépházának felülete nyugalomban, 23 °C-os szobahőmérséklet mellett 25-30 °C-os volt, mást nem is vártunk. Hűtése ilyenkor is nagyon csendben, de azért pörgött, a merevlemez motorhangját nem nyomta el.


Nyugalomban

Megterhelve a processzort egyből nagy lendülettel indult meg a hűtés, pár percen belül erőteljes, 33 dB-es szélzajt kaptunk, ami hangosabb környezetben is jól hallható. Szerencsére hangszíne mély volt, így nem tituláltunk annyira zavarónak, mint egyes vékony laptopok műszer szerint halkabb sivítását. És eredménye is volt ennek a hangzavarnak, ugyanis a gépház csupán néhány Celsius-fokot melegedett. A CPU végig 3,1 GHz-et tartott, ez a maximális órajele négy terhelt maggal. A 75 °C-os CPU-hőmérséklet is rendben van, a teszt közben megterhelt, szélvészgyors SSD 64 °C-os értéke is elfogadható.


CPU-t és adattárakat terhelve

Játékra váltva az addig 45 °C környékén tanyázó GPU egyből megindult, pár percnyi tevékenység után még egy fokozattal jobban felpörgött a hűtése, 36 dB-re. A kiképzést legnehezebben a CPU bírta, hőmérséklete tíz percen belül átlépte a 95 °C-ot, aminek hatására kicsit visszavett az órajeléből. Szerencsére csak 2,8 GHz-re lassult, ami még mindig 2,6 GHz-es alapórajele fölött van. A GPU nem melegedett fel annyira, 80 °C-os maximumot mértünk nála, itt viszont elveszett a teljes Boost órajel, persze 1733, majd 1645 MHz helyett 1443 MHz nem olyan vészes. Az SSD 74 °C-os értéke is elég magas, viszont a gépház most sem melegedett számottevően. A billentyűzet közepén 37 °C-os csúcsot, a fenéklemez hátsó részén, a hőleadó bordáknál 36-38 °C-ot mértünk.


CPU-t, GPU-t és adattárakat terhelve

Megnéztük azt is, mire jó a Cooler Masterrel közösen fejlesztett, optikai meghajtó helyére tehető hűtőmodul. Ebben egy klasszikus notebook-hűtőventilátor van, ami oldalról vagy a billentyűzet felől szív be, a levegőt pedig hátrafelé továbbítja a mögötte lévő hűtőventilátornak. Bár a műszerrel mért maximális hangerő alig emelkedett, füllel jól kivehető volt egy újabb, magasabb hangszín az eddigi mélyebbek mellett, ami zavaróbbá tette a hangképet, ráadásul ez az extra zajforrás közelebb van a felhasználóhoz, miközben a hardver hőmérsékletét alig csökkentette. Szerintünk semmi szükség rá, mert amikor üresen hagytuk az optikai meghajtó helyét, akkor is érezni lehetett a befelé szívó légáramlatot.

Ahogyan egy elit sportkocsinál, úgy egy hatalmas gamer notebooknál is sokadik szempont a fogyasztás, de azért megmértük. A brutális felbontású kijelző és a fixen bedrótozott nagy GeForce miatt nyugalmi állapotban is csak kevesebb mint négy és fél órát bírt a 90 wattórás akku. Nagyfelbontású videóval 160 percre csökkent az idő, teljes terheléssel pedig éppen egy óra alatt maradtunk. Ráadásul akkumulátorról alaposan visszavesz a hardver, bárhogy is kapcsolgattuk ki a kímélő lehetőségeket, a GTX 1070 teljesítményének több mint a fele eltűnt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés