Acer Iconia A1-830 tablet tesztje: Atomot neki!

Bevezető, külső

Az Acer a tavalyi évben egy egészen komoly kis tabletet villantott a középkategóriában. A kellő teljesítményre képes négymagos ARM SoC, a 4:3 képarányú kijelző, az egyszerűen elegáns megjelenés, no és az árcédula volt az, amivel márkás gyártóként sikerült berobbannia a tabletes köztudatba az Acernek, persze nem a felső, hanem sokkal inkább a megfizethető, de korántsem a kínálat legalját jelentő kategóriában. Úgy tűnik, ez az irányvonal a gyártó számára bejött, az eladások is ezt igazolják. Tulajdonképpen a 2014-ben frissített A1-es modell, az A1-830 jelzésű masina is ezt az utat követi, de most egy mellékösvényen próbál boldogulni – ez jelen esetben az x86-os architektúrát és az Intel platformot jelenti, de természetesen továbbra is Android operációs rendszerrel.

Azt most nem feszegetnénk, hogy milyen érdek (vagyis mennyi arc- vagy tájképes "papírfecni") áll a döntés hátterében, hiszen azt megtettük már korábban, de ez nyilván a legtöbb vásárlót sem érdekli. Nekik csak az számít, hogy az a termék, amiért pénzt adnak, az tudja-e, amire szükségük van. Hogy azt milyen háttérben dolgozó platformon éri el, az már teljesen mindegy. Ezzel persze egy percig sem állítjuk azt, hogy hiba volt az Intel architektúrájára építeni, sőt mint azt később láthatjuk, bizonyos esetekben előnyös lépés volt. De nem rohannánk ennyire előre, hiszen előbb nem árt kézbe venni az újdonságot!

A dobozt kinyitva teljesen eltérő látvány tárul elénk, mint a tavaly tesztelt A1-810 esetében. A kávát feketéről sokkal mutatósabb (bár ez szubjektív) fehérre, a műanyag hátlapot nagyon enyhén érdesített, ezüstszínű alumíniumra cserélték, az illesztést pedig egy leheletnyi krómhatású kerettel zárták le. Összességében a készülék sokkal frissebbnek, modernebbnek hat a változtatásoknak köszönhetően. Amivel annyira nem voltunk kibékülve, az a csavarodással kapcsolatos: bár a készülékház számottevően nem csavarodik, egy kis kattanás a hátlap mögül azért hallatszik. Éppen ezért a csavargatás helyett a rendeltetésszerű használatot javasoljuk a vásárlóknak, és akkor elégedettek lesznek az összeszereléssel is.

Túl sok kezelőszervet nem kapunk most sem: bekapcsológomb, hangerősség szabályozására alkalmas gombok – és ennyiben ki is merül a felhozatal. A készülék alján micro USB, oldalán pedig kívülről egyszerűen hozzáférhető microSD foglalat van, tetején pedig 3,5 milliméteres jack és a beépített mikrofon gombostűfejnyi nyílása található.

Szemfüleseknek vagy a tavalyi A1-gyel rendelkezőknek feltűnhet, hogy igazolatlan hiányzó a micro HDMI kimenet. Sajnos ez a platformváltással elveszett, amiért nagy kár, hiszen ezt is előnyként soroltuk fel korábban. Cserébe idén dupla hangszórót kapunk, aminek valaki örülni fog, ám nem mindenkit vigasztal.

A dobozban egyetlen kiegészítőt találunk a papírokon kívül, ez pedig az USB-s töltő, amihez természetesen micro USB végül kábel is jár. Az 5,35 voltos kimeneti feszültség mellett 2 A áramerősségre képes egység mérete egyébként nem vészes, nem gátolja a hordozhatóságot.

Belső és teljesítmény

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Acer Iconia A1-830
Operációs rendszer Google Android 4.2.2
SoC Intel Atom Z2560
CPU 2 x 1,6 GHz x86
GPU PowerVR SGX544 MP2
RAM 1 GB LPDDR2
Háttértár 16 GB eMMC
Kijelző 7,9 hüvelykes, kapacitív IPS érintőpanel LED háttérvilágítással és 1024x768 pixel felbontással
Kamera 5 MP hátlapi
2 MP előlapi
Hangszórók sztereó
Kommunikáció IEEE 802.11b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 3.0, GPS
Interfész - micro USB
- audiokimenet
- microSD kártyahely (max. 32 GB)
Szenzorok - gyorsulásmérő
- giroszkóp
- iránytű
Méret 203 x 138,4 x 8,2 mm
Tömeg 380 g
Akkumulátor egycellás, 4000 mAh
Extrák -
Termék honlapja Acer Iconia A1-830
Fogyasztói ár 59 900 Ft (16 GB)
Garancia 1 év

Igencsak éles váltáson van túl az A1 sorozat legújabb tagja, hiszen a korábban használt négymagos MediaTek SoC-ról és ezzel együtt az ARM architektúrától elpártoltak ennél a modellnél, helyét pedig az Intel kétmagos Atom SoC-ja vette át az x86 platformmal egyetemben. A memória méretén nem változtattak, tárhelyből pedig fixen 16 GB-ot kínálnak, így idén nincs 8 GB-os opció. Természetesen nem maradt le a microSD kártyaolvasó, a beépített GPS, Wi-Fi és Bluetooth sem, bár utóbbi terén visszalépés történt, hiszen csak a 3.0-s szabványt támogatja. Ami kisebb érvágás lehet egyesek számára, az a micro HDMI kimenet hiánya. Kár érte.

A SoC-csere ellenére változatlan maradt az IGP, tehát továbbra is a PowerVR SGX544 MP2 végzi a grafikus számításokat, ami még mindig elfogadható teljesítményt kínál kategóriájában, főleg az alkalmazott felbontás mellett. A váltás nem feltétlenül rossz, hiszen a számítási teljesítményt nem csak a magok száma és az órajel határozza meg, bár utóbbi terén az Intel fejlesztése kétségkívül jobban áll.

Arról azonban mégsem illik megfeledkezni, hogy az Android alapjában véve az ARM architektúrához készült, és a programok jelentős része is ennek megfelelően íródik még, azaz nem tartalmaz natív x86-os kódot, így bináris fordítással fut. Mindez többletenergiát és -teljesítményt igényel, így végeredményben a program futtatási sebessége csökkenhet (nem feltétlenül), míg futása jobban emészti az akkut, de elvétve akadhatnak még olyan programok is, amelyek nem kompatibilisek az Intel platformjával. Mindezt persze nem kell véresen komolyan venni, a legtöbb program ugyanis teljesen zökkenőmentesen fut, maximálisan kielégítő sebességgel, amire az alábbi táblázatban látható mérések is rámutatnak (ahol a tavalyi A1-ban használt ARM és az ideiben használt x86 platform eredményeit hasonlítjuk).

Android tablet mérések Acer Iconia Tab A1-810 Acer Iconia Tab A1-830
SoC Mediatek MT8125 Intel Atom Z2560
Kijelző felbontása 1024x768 1024x768
AnTuTu 13 759 18 379
Geekbench 3 322/819 447/987
Quadrant 4047 5854
Smartbench 2012 Productivity 3464 2922
Smartbench 2012 Game 2463 4351
Epic Citadel fps érték on-screen, High 58,3 58,4
3D Mark 3168 6786
3D Mark Extreme 1562 3708
Futuremark Pacekeeper 599 791
WebVizBench 2830 2970

A fenti programok mindegyike natív módban fut, tehát van x86-os fordításuk, így természetes, hogy elhúznak az ARM-os platformtól és nem láthatóak a fentebb említett anomáliák. Szerencsére a legtöbb komoly programnak van vagy előbb-utóbb lesz natív kódja, így sem sebességben, sem akkumulátoros üzemidőben nem jelent majd hátrányt használatuk. Anélkül, hogy nagyon belebonyolódnánk az ARM vs. x86 platform csatájába, összességében a táblagép teljesítményével elégedettek voltunk, és valószínűleg az átlagfelhasználónak is ugyanez lesz a tapasztalata. A menü például flottul pörög, az alkalmazások gyorsan töltődnek, a játékok szépen futnak. Csak akkor éreztünk némi akadozást a felhasználói felületen, amikor több programot töltöttünk le és frissítettünk a háttérben, de ez sem volt komoly – viszont mindenképp megemlítendő, hogy senkit se érjen meglepetés.

Kijelző, akku, hangzás

Kijelző

Az A1-ben lévő 7,9"-es, 4:3 képarányú LCD kijelző IPS panellel és LED-es háttérvilágítással dolgozik, amelynek felbontása 1024x768 képpont, ez nagyjából 162 ppi képpontsűrűségnek felel meg. A felület szokás szerint fényes, ezért meglátszanak rajta az ujjlenyomatok, de a tabletek többségénél ez nem meglepetés, ahogyan az sem, hogy kültéri használatnál számítani kell a tükröződésre, ami megnehezíti a használatot.

Az élességgel ugyanakkor nincs probléma, a kijelző kellemes képet ad, mindazonáltal egy kissé beszűrődik a háttérvilágítás a panel legszélén. Szerencsére a korábbi modellnél kritizált alacsony fényerőre most ráraktak egy lapáttal, így az eredmény 365 cd/m². Ez még mindig távol van a csúcsmasinák által kínált 5-600-as értékétől, de sokat segít kültéren. A kontrasztarányon minimális mértékben sikerült javítani, most 1044:1 arányt mértünk.

A betekintési szögekkel nincs gond, persze a szélsőséges szögek felé haladva csökken a fényerősség, változik a kontraszt, de a színek torzulásától nem kell tartani. Normális körülmények között használva nem lesz vele problémánk.

Hangzás

Az A1-810 kapcsán kifogásoltuk, hogy csak egyetlen hangszórót kaptunk, noha annak minősége a lehetőségekhez mérten elfogadhatóan szólt. Mintha ezt a kifogást meghallották volna Tajvanon is, hiszen az A1-830-on immáron két zajkeltő található, melyek minősége most is elfogadható, emellett tisztán, kellő hangerővel szólalnak meg, mindenféle Dolby és egyéb okosságok nélkül. Most talán csak az elhelyezés nem olyan szerencsés, noha kétségkívül álló használatra optimalizálták a készüléket, ám ahol szükség van erre a tudásra (film) ott fektetve használnánk, ahogy viszont a sztereó hangzásnak esélye sincs érvényesülni.

Akku

A most csupán egycellás, 4000 mAh-s lítiumion akku itt sem cserélhető, töltése pedig szokás szerint micro USB porton történik, amihez érdemes a mellékelt töltőt használni, máskülönben a művelet eltart majd egy jó darabig. Az Acer jelen esetben 7,5 órás üzemidőt ígér aktív használat mellett (Wi-Fi, internet, YouTube), amiből 6,5-7 órát könnyedén teljesít, a 7,5-hez kicsit spórolni kell már. Természetesen játék és egyéb nagyobb teljesítményt igénylő alkalmazásnál, maximális fényerővel ez az üzemidő a felére is csökkenhet.

Szoftver, multimédia

Szoftver

Dobozból kivéve újfent az Android 4.2.2 verziója fogadott minket, tehát tavaly óta ez nem változott. Az internetre való csatlakozás után most is azonnal találtunk frissítést, de ez a verziószámot nem befolyásolta, viszont előrevetíti, hogy a frissítésekkel, hibajavításokkal most sem lesz probléma.


Az operációs rendszeren nem igazán változtattak az Acernél, a kezelőfelülethez nem nyúltak, tehát lényegében egy alap Androiddal van dolgunk. Sajnos most a korábbi fejlesztéseket nem kaptuk meg, mint az Acer Ring vagy a tavaly bemutatott Touch WakeApp, de újdonságok sem jöttek cserébe. Szoftveres téren többé-kevésbé ismételni tudjuk, amit az A1-810 kapcsán leírtunk. Plusz programokból nincs nagy választék; alapból megkapjuk az Astro fájlmenedzsert, az AcerCloud felhőszolgáltatást, kapunk víruskeresőt, AccuWeather időjárás-előrejelzőt, pár játékot, Skype-ot, e-book olvasó szolgáltatásokat és egy nem túl erős médialejátszót. Szerencsére a Play áruház elérhető, így bármit pótolni tudunk, amire szükségünk van.

Multimédiás képességek

Az A1 multimédiás része szoftveres oldalról nem sokat változott az elődhöz képest, ami azt jelenti, hogy alapesetben a gyári szoftverek nem ideálisak a multimédiás igények kielégítésére, mivel a legtöbb fájlformátummal és kódolással képtelenek megbirkózni. Audiofájlokból az MP3, M4A, OGG és WMA, amit képes minden további nélkül megemészteni, FLAC és APE formátumhoz viszont mindenképp másik szoftverre lesz szükség a Play áruházból. Videók esetében a helyzet még ennyire sem jó, hacsak nem érjük be a YouTube-bal, az ugyanis gond nélkül fut HD-ben is, akárcsak elődjén, ahol ugyanez volt a helyzet a gyári szoftverek médiakompatibilitása terén. Egy jó programmal azonban tesztvideós csomagunkból minden szépen futott, kivéve a killa_sample-t, ahol akadozást észleltünk, akárcsak a TS állományban lévő H.264 esetén. Más problémába nem futottunk bele, a DTS dekódolása is működött.

Videó

Az alacsonyabb kategóriás tabletekre jellemző alacsony képminőséget kapunk videózásnál a Full HD felbontás ellenére is, ami nyilvánvalóan javarészt az optikának és a szenzorméretnek tudható be. Sajnos, ahogy az majd az alábbi videón látható, képhibákból akad egy pár, amit az erős tömörítés is megfejel. Az is igaz persze, hogy ennél jobbra nem igazán számítottunk az árkategóriát elnézve.

Fotózás, értékelés

Fotó

Két kamerát kapunk, egy 5 megapixeles hátlapi és egy 2 megapixeles előlapi egységet, melyek virtuális kezelőfelülete az alábbi képen látható.

A videó után nem érhet bennünket meglepetés a kamera minősége kapcsán. Ugyan a zajcsökkentés valamivel visszafogottabb, mint az elődnél, de ez sajnos nem elég. Az élesség nincs mindig teljesen rendben, a dinamikatartomány szűk, a színhibák láthatóak, így használata csak végszükség esetén ajánlott, lehetőleg jó fényviszonyok között, vaku ugyanis továbbra sincs, persze ez sem elvárás a kategóriában.


Értékelés

Az Acer táblagépén jól látszik a fejlődés: szebb lett a külső, hiszen a masina könnyebb és vékonyabb lett, a fém hátlap pedig egyértelműen tetszetős, jó fogású. Az Atom platformnak elméletben persze vannak hátrányai, de látva az Intel agresszív terjeszkedését ezen a fronton, a jövőt illetően nem kell félnünk, valamint ezeket a negatív hatásokat mi a teszt alatt nem tapasztaltuk; a tablet teljesítménye kielégítő volt, az üzemidő pedig a kisebb akku ellenére is nőtt.

Mindezek ellenére az idei modellre az óvatos jelző illik annak fényében, hogy vannak részletek, ahol inkább visszalépés történt. Ilyen például a Bluetooth szabvány vagy a HDMI hiánya, de említhetjük az egyedi szoftveres "extrák" meg nem létét is. Közép-alsókategóriában nem szabad telhetetlennek lenni, de a platformcserénél egy kicsit bátrabb előrelépést, merészebb húzást vártunk volna az Acer részéről: legalább egy kétsávos Wi-Fit vagy és/vagy egy modernebb GPS-t, mindezt például akár a hátsó kamera elhagyásával, aminek egyébként sokan amúgy sem veszik hasznát.

A nagy durranás, az A1-810 esetében tapasztalt tűzijáték most valahogy elmaradt. Mindezek ellenére nem mondjuk, hogy csalódottak lennénk, hiszen a 830-as kategóriájában továbbra is igen tetszetős tablet, ami a számára kitűzött célokat minden további nélkül képes teljesíteni.


Acer Iconia A1-830 tablet

Daywalker

Az Acer Iconia A1-830 tabletet Acer hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Előzmények

Hirdetés