Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lauda

    félisten

    válasz Obendi #149321 üzenetére

    Ha már legalább 15 éve úgy van, akkor már elbirtokolta a szomszéd a szolgalmi jogot, tehát az állapot jogilag nem szüntethető meg. Kivéve, ha az elbirtokló lemond a szolgalmi jogáról.

    [ Szerkesztve ]

  • RudY

    addikt

    válasz Obendi #149321 üzenetére

    A vezetékjog a szolgalmi jog egyik fajtája, így nem feltétlenül általánosítható (pl. [link]).
    "Amennyiben (az Új Ptk. szerint) 15 éven át a közös használat ellen a szomszéd nem tiltakozik, akkor elbirtoklás útján szerezhető meg a szolgalmi jog."
    "Az is gyakran előfordul, hogy a környezet átalakulása miatt, a szomszéd annak ellenére is a szolgalmi jog által érintett úton keresztül közlekedik, hogy azt más módon is megtehetné. Ebben az esetben lehetőség van a szolgalmi jog megszüntetésére: bírósági úton, vagy peren kívüli megállapodás keretében."

    Vezetékjog
    A vezetékjog a szolgalmi jog egyik fajtája, amely határozat alapján jön létre és használati jogot biztosít egy bizonyos céllal, a tulajdonos engedélye/beleegyezése nélkül. Általában a közüzemi szolgáltatók – áram, gáz, hírközlés- részére alapítják, annak érdekében, hogy a szolgáltatást- a hálózat üzemeltetését biztosítsák. Különbség a rendes szolgalmi jogtól, hogy a hatósági engedély kiadását, és az ingatlan-nyilvántartásban történő bejegyzést követően létrejön. Ebben az esetben a szolgáltató mind a földalatti, mind a föld feletti vezeték építésébe, vagy akár kapcsoló berendezés, stb. kialakításába bele foghat, és a tulajdonosnak még a működést veszélyeztető növényzet kivágását is tűrnie kell.

    Az ingatlantulajdonosok szempontjából gyakori panasz, hogy a vezetékjog nem csak a használati lehetőségüket befolyásolja, de a telek, az ingatlan értékét is csökkenti. Fontos tudni, hogy a tulajdonosok kártérítésre tarthatnak igényt, de erre csak előzetesen, az építésügyi hatósági engedély kiadása előtt, valamint az új vezeték kiépítése előtt nyílik lehetőség. Előfordul, hogy a hálózat üzemeltetők, még az eljárás lefolytatása előtt kártalanítási megállapodást kötnek az ingatlan tulajdonosával. Érdemes a megállapodást alaposan átgondolni, szakértővel konzultálni, mert a döntésnek a jövőre nézve komoly következményei lehetnek, és utólagosan nem vonható vissza a megállapodás. Ezt követően a vezetékjog bejegyzésre kerül az ingatlan-nyilvántartásba, amelyről tájékoztatni kell a tulajdonost!

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák