Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz saen #16 üzenetére

    A böngészős tartalmak sRGB-re vannak optimalizálva, de nagyon sok esetben még azok is sokkal "élőbb" képet adnak széles színterű monitoron.

    De a letöltött műsorokra pl ez sok esetben nem is vonatkozik (pláne nem a játékokra). Ha ugyan többnyire a filmek, sorozatok sem adobeRGB színterűek (annál azért keskenyebbnek tűnnek nekem), széles színterű kijelzőn nézve szemmel láthatóan nagyobb tartományban vannak felvéve, mint az sRGB (persze konverzió függvénye is, jártam már úgy hogy letöltöttem egy sorozat következő évadját, és újra kellett tölteni, mert tényleg sRGB-re zsugorított színterű ripet fogtam ki. Game of thrones-ból pl volt amelyik évad nem is volt "színes" ripben nCore-on)

    Ha módóban áll, nézd meg az alábbi linken letölthető videót egy jobb széles színterű monitoron (mondjuk egy Dell U2713H). Egyszerűen rengeteg olyan színt látni, naplementékben, napsütötte tengervízen, növények zöldjén, amit egy sRGB monitor nem tud megjeleníteni, kívül esik a tartományán. Ezen a videón meg a "helyén van", nem túlszaturált, láthatóan sokkal élethűbb, mint ha sRGB monitoron néznéd.

    Az sRGB színtér az emberi szem által érézkelt színtartomány felét fedi csak. Nagyon kompromisszumos. Azért ilyen elterjedt, és "szabványos" még mindig, mert a széles színtér jóval drágább háttérvilágítást követel a közönséges fehér ledek helyett, illetve komolyabb elektronikát, amennyiben a megszokottnál nagyobb sávosodás nélkül, viszonylag színhelyesen akarunk megjeleníteni vele. Nem azért, mert a széles színtérre csak profiknak lenne szükségük. Végfelhasználóként is jócskán van előnye, csak kábítják a népet, ahogy pár éve még azzal is kábították, hogy "a 120Hz, parasztvakítás, mert az emberi szem...". Én meg pont ebben reménykedek, hogy ez a kvantumpontos technológia, amivel elvileg olcsóbbá válik a széles színtér, végre ledönti ezt a makacs sRGB dogmát, ahogyan a 60Hz is megdőlt végre valahára. Pár éve még ugyanilyen csodabogárként rinyáltam tele monitoros fórumokat, meg kommentszekciókat a 120Hz kapcsán. Akkor is megvoltak a szólamok, hogy "nem is látni érdemi különbséget", meg hogy "csak hardcore gamereknek van rá szükségük". Aztán csak eljutottunk oda, hogy már nemhogy a létjogosultsága nem vitatott, hanem tán már vezető ágazattá vált a monitorpiacon.

    https://ncore.cc/torrents.php?action=details&id=1023522

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák