Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #95092224

    törölt tag

    válasz Szirty #2480 üzenetére

    Köszönöm a választ Szirty. A jelek szerint pár dolgot elnéztem. Esetleg kérném további tanácsaidat a dolgok pontosításában.

    A terepi buszok elleni hekker támadás threadet szerintem zárjuk le. Ha bármilyen utalásom ilyesminek tűnt volna, ezúton jelezném, pusztán tévedés volt részemről. Bármilyen ipari termelési rendszert természetesen zártra terveznek, és biztonsági szolgálattal védenek, ergo hekkerek álmodozzanak csak nyugodtan, úgysem fognak labdába rúgni sohasem. Maximum géppuskával, de az nem a mi asztalunk.

    Megfordult viszont a fejemben, hogy mi történik akkor, amikor valaki olyan program vezérlést ad az eszközöknek, hogy valamit összekutyul? A nap bizonyos szakaszában mindenki csak ember, és tévedhet. Influenza, stressz, akármi. Az informatikában számos ilyen "gyerekzár"-at iktattak már be fejlesztői környezetekbe azzal a célzattal, hogy a fejlesztők a saját figyelmetlenségük és ostobaságuk ellen tudjanak védekezni. Ipari környezetben annyira jól kiképezett szimulátor alkalmazások lennének, hogy ha hibásan van egy alkalmazás elkészítve, garantáltan észreveszik még a logikai butaságokat is?

    A busz protokollokkal a jelek szerint valamit félre értettem. Részemről a "profibusz" alatt egy layer 1 felületet értettem, nevezetesen halom kábelezés, és csatlakozók, rajtuk előreszámítható 0 és 1 bitekkel, amik azonos típusú adat keretekbe szerveződnek, amire magasabb layeren protocolok illeszkednek. Olyasmik, mint a PB-DP, PB-DP-V1, PB-DP-V2/ISOM, PB-DP-V2/DXB, PB-DP-V2/CLKS, MPI. Ezekkel találkoztam össze doksikban. Ezek közül igazából mindegyiket csak slave funkciók kapcsán láttam említeni, most pedig fentebb olvasható dolgokból arra következtettem, MPI protocol master funkciókra is alkalmas lehet. Ellenőrzésként megkérdezném, az MPI protocol elektronikailag ugyan arra a buszra csatlakozik, mint a DP slave-ek, vagy fizikailag is külön busz, külön csatlakozók, és teljesen szét vannak választva?

    A "HMI"-ről kb annyit találtam, ami a wiki-ben le van írva (human machine interface, ami kb mindenre igaz, monitorra, egérre, billentyűzetre, stb), meg persze google pajtás előadásában szimpatikusan vigyorgó öltönyös bácsik-nénik brossúra fotóit - de semmi releváns dolgot. Van egyáltalán szabványban leírt neve a kommunikációs protokoljának az S7 rendszerekben, vagy definíció szerint ez valami olyasmi, amit a Siemens olyanra tervezett, amilyenre, és senki másnak nincsen hozzá nyúlka-piszka?

    Például találtam pár layer 2-es eszközt itt:

    http://www.profichip.com/products/overviewasics/

    Ezek közül pedig ennek a neve ugrott be a fentebb olvasottak alapján:

    http://www.profichip.com/products/overviewasics/mpi12x/

    Ez az eszköz alkalmas lehet bus masterként viselkedni, és a CPU regisztereihez hozzáférni? (Feltételezzük, hogy az ehhez szükséges konfigurációs beállítások a rendszerben megtörténnek. De csak konfigurálás. Semmi extra program support, nevezetesen hogy a CPU direkt kiírogatja a regisztereit erre az eszközre, mint slave-re, mert az már csalás :) )

    Ha ez az eszköz nem az, amire én gondoltam, részemről akkor is érdekelne, van-e lehetőségem ilyen eszközt megépíteni. És természetesen nem a szép színes érintőképernyőre, és a java fejlesztői környezetre értettem mindezt, hanem arra, hogy valahogyan csatlakozni kell a CPU felé a buszra, és teljesíteni a protokol elvárásokat. Mindezek IEC doksiban olyan 8..10 ezer oldalon keresztül természetesen remekül le vannak írva (és nem csak 10 ezer oldalnyi, de olyan summa 15 millió forint is az a full doksi webstore-ból), de azt mind átolvasni, az azért sok lenne nekem. Valami rövidebb célirányos dokumentáció (max 4-500 oldal), esetleg kész layer2-es IC evaluation kit / stack support, ilyesmik. Létezhet ilyen kereskedelmi forgalomban?

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák