Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • virbo

    csendes tag

    Sziasztok,

    40 éves fejjel sikerült beszerezzek egy viszonylag jó állapotú Orion HS501-et. Mintegy 25 évvel ezelőtt becsípődött ez a típus, most jött el az ideje hogy birtokba vehessem. :)
    Első meghallgatások után kiderült hogy 25 éve valahogy ez jobban szólt... A magasak csipogósan tolakodóak, a hangszóró méretekhez képest azok a remegős mélyek sehol. Hangosnak hangos, de nagyon nem ezt keresem...
    Rákeresve a típusra, pár fórumot átfutva be kell lássam hogy ezek a hangsugárzók inkább nosztalgikus értékkel bírnak.

    Egyik kérdésem az lenne, hogy ezekből a hangfalakból elő lehet-e csalogatni bármilyen értelmesebb hangképet, és a méretének megfelelő mély tartományt? Akár hangváltó, akár hangszóró átalakítással (más membrán, más lengő, stb)/cserével. Csilliárdokat azért nem szánnék, rá, de a nosztalgia faktor még mindig erős a külsővel kapcsolatban. :) (A hangváltóva bele tudok nyúlni, akár saját tekercs készítés szintjén is, hangszóró csere sem gond.)

    Másik kérdésem, hogy a másik "hírhedt" gyártó, a Videoton típusai között van-e olyan modell amit meg lehetne tuningolni hogy a tervezési/kivitelezési hibákat kijavítsam és kapjak egy elfogadható hangképet?
    Nem szeretnék Audofil szintet elérni, de ha úgy "egyben" lenne a hangkép nem lenne baj. Továbbá szeretnék meggyőzőbb mély tartományt mint ami a HS-ben van.... (Elsősorban elektronikus zenéhez, de otthoni hallgatáshoz, nem hangosítani.)

    A másik végletként ott a Preludium, ahogy olvastam az már egészen megfelelő a régiek közül. A B31 és B32 típus között van-e olyan különbség ami az egyik javára billentené a mérleget? (A B31 hangváltó átalakításról olvastam.)

  • virbo

    csendes tag

    válasz shalafi66 #898 üzenetére

    Köszönöm a válaszod.

    A HS átalakítás kapcsán van esetleg iránymutatásod merre lehetne elindulni még ha anyagilag nem is annyira rentábilis? Olvasgattam sok mindent a mély hangszóró ragasztásától kezdve, a membrán merevségen át a hangváltóig mindenféle problémát (eléggé össze vagyok zavarodva, de szerintem több platformon is írtál már ezzel kapcsolatban :) ).
    Jelenleg amit hallok hogy a magasak "csipognak mint állat", a gyomrot remegtető mélyek meg hiányoznak. De előtúrom az elásott gyári erősítőjét, hátha működik és meghallgatom azzal is.

    Ráakadtam a Subvoice oldalra, az alapján lehet hogy meg tudnám oldani a pontos bemérését a hangfalnak, de őszintén megmondva minél többet olvasva az eddigi magabiztosságom is csökken ebben a témában... :D

    Másik hangfal beszerzése kapcsán most már erősen elbizonytalanodtam. A számomra megfizethető kategóriában (Régi Vidik, Orionok, 50-60e-ig) és a "hangfal" keresőszóra talált használt példányok közül megmondom őszintén fogalmam sincs hogy egy adott néven futó doboz milyen is lehet. Nyilván próbál az ember rákeresni ezekre és legalább olyat felvenni a listájára aminek a fontos paramétereit megtalálja (pl frekvenciamenet, impedancia, teljesítmény), de hát ez erősen lutri. Érdekes módon a Videoton, Orion vonalon néha találni egy-egy fórum vonalat ahol épp ekézik vagy dicsérik ugyanazt a típust...

Új hozzászólás Aktív témák