Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Egon

    nagyúr

    válasz Hasaggymeg #811 üzenetére

    Hali!

    A honvédségnél dolgozom, azért kellett (elő van írva a beosztásomhoz).

    A vizsgáról.
    A Stanag nyelvvizsga a NATO által meghatározott követelményeknek kell megfeleljen. Egynyelvű vizsga, négy (vagy talán öt) szintje van: az 1.1.1.1 alapfokú, a 2.2.2.2 középfokú, a 3.3.3.3 pedig felsőfokú nyelvvizsgának felel meg (a 4. szint, ha jól tudom, tolmácsvizsga).
    A vizsga négy skill szintjét nézi: Reading, Writing, Listening és Speaking. Az első kettő az írásbeli, a második kettő pedig a szóbeli nyelvvizsga rész.

    A középfokú vizsga esetében a Reading 4 részből áll. Az első feladat során, egy összefüggő szövegből, 10 db kihagyott szót kell a megadott 4x10 db szóból kiválasztani (azaz bekarikázni az a, b, c vagy d választ - feleletválasztós teszt). A következő feladatban egész mondatrészek hiányoznak: a megadott 8 db mondatrészből kell kiválasztani (és a megfelelő helyre beilleszteni) a szövegbe illő 5 db mondatrészt (azaz 3 nem jó sehova sem). A 3. és 4. feladathoz tartozó szöveg katonai jellegű szakszöveg (ugyanaz a szöveg tartozik mindkét feladathoz), ami 7 bekezdésre van osztva. A 3. feladat során meg kell határozni, hogy melyik bekezdésre vonatkozik a kérdés (pl. melyik bekezdésben lett említve a támadás előzménye, stb.). A 4. feladatban a szövegre vonatkozó kérdések (5 db) vannak, és kérdésenként 5 db lehetséges válasz; ebből kell kiválasztani a legjobb két választ. Összesen 35 pont érhető el (10+5+10+10), ebből 21 pont az átmenő. Időtartam: 90 perc.
    A Writing vizsga két részből áll: 2 db, egyenként 180 szavas fogalmazás (esszé, levél, jelentés, memorandum stb.), a megadott témakörökben (az egyik katonai). Összesen 45 pont érhető el (20+25), ebből minimum 27-et kell elérni.
    Listening vizsga szintén két részből áll: először egy katonai szöveget nyomnak le kétszer, és a feladatlapon levő kérdésekre kell válaszolni (pl. egy hadgyakorlat előtti eligazítás hagfelvétele esetén, a kérdések a résztvevők számára, nemzteiségére, a gyakorlat fő feldataira, céljára stb. szokott kitérni). 10 kérdés van, a fele két pontos. A 2. részben civil szöveg (szintén kétszer hallható), feleletválasztós (10x3 db lehetséges válaszból kell eltalálni a jó válaszokat). Összesen 25 pont kapható (15+10), 15-től átmenő.
    A Speaking vizsga elvileg négy részből áll: egy kis bemelegítő társalgás, aztán a húzott témát kell kifejteni (ezek jöhetnek szóba), aztán a vizsgáztató valamely katonai témára kitér ezek közül (általában arról a honvédelmi szervezetről kérdeznek, ahol dolgozik az ember, no meg a feladatairől sem árt ha tud pár mondatot; illetve a békefenntartás, a magyar katonai missziók amit boncolgatnak). A végén pedig egy (szintén kihúzott) szituációs gyakorlat jön (pl. külföldön ellpoták a kocsimat, megyek bejelenteni a rendőségre; szintén külföldön vagyok amikor megfájdul a fogam és időpontot akarok foglalni telefonon a fogorvosnál stb.).
    Összesen 75 pont kapható, ebből 45 a minimum.

    Elég neccesen sikerült: szóbelin pont a szükséges minimumot kaptam, Writing is alig több mint 65%, Listening 72%. Egyedül a Reading lett jó: négyből három feladatra max. pontszámot kaptam, ami 88,5%-ot jelent.
    Az alapfokú (Stanag 1.1.1.1) nyelvvizsgát tavaly tettem le. A menete nagyrészt azonos a középfokú vizsgáéval, bár néhány helyen nyilván könnyebb. Az jobban sikerült: három skillből is 90% felett teljesítettem.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

Új hozzászólás Aktív témák