Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • .mf

    veterán

    válasz Freddy76 #8542 üzenetére

    Úgy őszintén, én se találtam különösebben jónak a videót. Igen, pár dologban jól parodizálja a Top Geart: más kategóriákat hasonlít össze, fél-releváns "kihívásokban", s nem kapunk igazi képet a teljesítményről. Top Gear is inkább szórakoztató-, mintsem autós műsor.

    Viszont van benne egy rejtett "poén" -- a videót a m4/3-os GH3-on készítették.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Sziasztok!
    Pár hete kezdtem belekóstolni a Nikonos oldalba is egy Z6 +24-70 kittel. Mivel még úgyis csak pár obi van Z-re, inkább FTZ-vel adapterezést tervezek, vadászok hozzá használt obikat. Egy bő hónap múlva indulnék Japánba az őszi színeket fotózni (-> döntően tájkép, illetve táj+szentélyek, meg még valamennyi város, épület, street, de ezekből most kevesebb; tájkép gyakran állványos, néha akár hosszú is, tehát lehet rekeszelni), és ehhez szedem most össze a szettet. Fontos még, hogy vándorcigányként fogok párnaponta egyik helyről a másikra továbbmenni, tehát a méretet és tömeget vissza kell fognom...

    Tavaly Indiát Sony A7 + 28-70 kit, EF20-35, 28, 50, 85 manuálokkal jártam be (plusz még pár, amit alig/nem használtam: 14, 35), azóta ott Zeiss 16-35 f4 és Tamron 28-75 f2.8 (+időnként 50 és/vagy 85) felállásra váltottam, bár a tetejéről még hiányzik valami tele(zoom). Itt is valami hasonló a terv: kell egy alapzoom (24-70 f4S), UWA, talán még egy 50, valamint egy telezoom és/vagy egy 85 fix.

    UWA: mászthev, 18-35G a jelölt: könnyű (385 g), f5.6-tól sarkig éles, nem túl drága; viszont csak 18-ról indul. A 16-35 sokkal nagyobb, nehezebb (680 g), drágább, alig élesebb, viszont 16, és időjárás-állóbb. Sajnos a Tamron 17-28 f2.8 még nem jött ki Z-re (pedig csak 420 g ÉS f2.8), a 14-30 pedig túl drága és elég sok a decenteres; kicsit perverz lenne a Techart FE-Z adapterével a Zeiss 16-35-ösöm feltenni, pedig jó kis obi... Az időjárás-állóság végülis nem kötelező, ha párás/esik, majd a Z 24-70-est használom. Kell viszont a rekeszelve jó sarok és a minél alacsonyabb coma nyitva (esti képek kivilágított épületekkel és tájakkal), a szép sunstar hab a tortán. Van még valami obi, amin érdemes gondolkozni?

    Fix: 28, 50, 85 hármas vált be legjobban. 50-est nagy valószínűséggel viszek, f1.8G-t: könnyű (177 g), olcsó, középen nyitva is éles. 85 f1.8G még kérdőjeles (+350 g). 28-ast lehet, hogy szintén kihagyom (+330 g).

    Telezoom: inkább normál és széles obikat használok, teléket kevesebbet, 85-nél hosszabb ritkán kell, de előfordul. Mivel ritkábban használnám, sokat nem is akarok költeni rá, tehát ne csak éles legyen, hanem olcsó is :D 70-200 átfogás elég lenne, abból viszont az f4-es már túl van a keretemen. Jókat hallottam az új 70-300E-ről, de még ritkán van használtan, hazai új árát kicsit sokallom. Elég olcsón van ellenben az előd 70-300G, és van még pár Sigma és Tamron is. Melyiket ajánlanátok, ami optikailag korrekt, legalább a szélekig éles, és nem is túl nehéz?

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz rekid #46946 üzenetére

    Igen, láttam már őket, és jókat hallottam-olvastam róluk, de csak rövid távon tervezem ezt az adapterezést. Hosszabb távon natívakra fogom őket cserélni, pl. a Tamron MILC-re tervezett 28-75 és 17-28-asára várok, hogy megjelenjen Z-re is -- a 28-75 már megvan FE-re, ugyan nem hibátlan obi, de nagyon hasznos kis darab, bevált, és a 17-28-ról még jobbakat is mondanak. Rövid távra nem akarom az új cuccok értékvesztését is bukni, ezért nézek inkább használtakat, ott kisebb bukóval tudom majd őket natívra lecserélni.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz .bTr #46949 üzenetére

    "Kirándulások alkalmával használnám, inkább táj és látványosságokat fotózni.
    Nikon AF-S 24-85mm f/3.5-4.5G ED VR
    Sigma 24-70/2.8 EX
    "

    Kirándulás, tájfotóra a 24-70 f2.8 EX DG? Kiváló választás, a gyenge képszéleivel, alacsony kontrasztjával és brutális flare-jével keresni kell az ennél alkalmatlanabbakat a feladatra.

    24-120 f4G VR. Ha nem, akkor a 24-85G VR olcsóbb, de kisebb az átfogása és kicsit gyengébb is.

    "A Sigma szerintem lényegesen jobb cucc."

    Kár, hogy e vélekedésed a tesztek, beszámolók nem igazolják. Ha jó lenne, nem is lenne ilyen olcsó...
    Ez egy régi Sigma, nem keverendő össze a modern Sigmákkal.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Vikthor #46965 üzenetére

    "Amúgy meg szvsz, egy FX váz akáűr régebbi is és egy 24-70 obi hozzá."

    Ne mondj már butaságokat. Középformátum alatt nincs élet, vegyen azt nyaralásra, majd ha megszokta, léphet tovább nagyformátumra, az való az igazán profiknak, lásd Ansel Adams is azt használta.

    :U
    MifolyikittGyöngyösön? Egy teljesen kezdőnek, aki olcsón keres kirándulós-nyaralós-gépet, régi FX vázat és egy régi, azaz optikailag gyenge, nagy, nehéz 24-70 f2.8-ast ajánlani? A első nap után fogja a szálláson otthagyni, hogy "én ezt nem cipelem tovább".

    A másik felével egyetértek: inkább 5300 mint 3500, és a 18-140 bár kicsit gyengébb mint a 18-55 és 70-300, de turista kezdőnek egyszerűbb és kényelmesebb, hogy nem kell még egy obit vinni és cserélgetni.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz .mf #46945 üzenetére

    Ismét nekifutok:

    UWA fronton Tamron 17-35-nek áll a zászló (főleg ha találok is jó áron); a tele viszont még kérdéses. Melyiket választanátok ritka, alkalmankénti használatra (utazás, túrázás), ha tömegen és áron fogni kéne, 100 nyitva és 200 f5.6~f8 legyen vállalható:
    - Tamron 70-210 f4, új 500 EUR
    - Nikon 70-300E, új 600 EUR
    - Nikon 70-300G, használt 250-300 EUR
    - Tamron 70-300 VC, használt 200 EUR

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Viperator #47009 üzenetére

    Érdekes darab, de nálam kétszékközülapadalá: a 35 alatti részt többet használom, mint a 70 felettit, ezért turistáskodósnak inkább a 24-70 lesz fent, ha nem akarok folyton cserélgetni. Turistáskodni az f2.8 sem fontos, egy 50 f1.8-at úgyis viszek magammal, ha kéne este.
    A 150 hosszúnak rövid - a hegyekben lesz pár dolog, amihez a 200-250 is jól fog jönni (a 300 úgy látom már nem igazán használható se a Nikon G-n, sem a Tamron VC-n).
    S ahogy Anaqer is mondta: ez nekem csak egy drága zsákutca, arra várok, hogy a Tamron 17-28, 28-75 és 70-180 sora kijöjjön Z-re is (igazából ennek a két végére). Bár, most, hogy megvan az FTZ, és a 17-35 és a 17-28 között is van 400 EUR, lehet, hogy az még marad egy ideig...

    Rekid: plusz ha hajlandó vagy Flixelni Bécsbe (Bp-ről akár 3k, városnézésnek sem utolsó), 200k helyett már 500EUR-ért megkapod, vagy ha figyeled az árakat és szerencséd van, talán olcsóbban is. Az 5 év gari ugyanúgy érvényes Európa-szerte. Én is Bécsbe mentem ki a 28-75-ösért a nyáron, a hazai 270k-val szemben 700EUR volt akciósan.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz anaqer #47013 üzenetére

    Néztem már azt is, amíg fixeztem, akkor se fedtem le minden mm-t, elég lenne 100-tól is, ha lenne valami kisebb; a Minoltának volt is anno egy kompakt, könnyű 100-200 f4.5-öse; de ma már nincs hasonló.

    A 100-400-zal csak a mérete és tömege a bajom: 200 mm hosszú, így nem fér be az oldaltáskámba, tehát hátizsákban vagy valahova tokon felfüggesztve kellene cipelni; és 1.2 kg, míg a 70-300 és 70-210 obik 750-865g között vannak, majdnem fél kiló a különbség. Japánban az első utam a Japán Alpokba vezet, egy fárasztó mászás lesz 3190 méterre.

    Amúgy ez is csak itthon drágább - Ausztriában jelenleg 630-660 EUR újan, tehát nem sokkal drágább, mint egy 70-300E (570-600)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz .mf #47007 üzenetére

    Skacok, ha valakit érdekel: Vienna Camera akciózik, "HERBST19" kuponnal -10% sokmindenre (most rendeltem meg a Tamron 17-35 Di OSD-t 449.10-ért :) - a 70-210 is ennyi lenne - Rekid?), 10 EUR-ért szállítanak Mo-ra, és elfogadnak kártyát, Paypalt is. Jó értékelésű bolt, tudtommal hivatalos forrásból jön a Tamron, így remélem érvényes rá az 5-éves garancia.

    Ezzel az UWA kérdés letudva.
    Telének használtan vettem egy 70-300G-t - beszélgettem a sráccal, 260-tól kezd el gyengélkedni, akkor jó lesz az 250 f5.6~f8-asnak :) 100g-mal könnyebb, árban kevesebb, mint a fele, ezen már kevesebbet bukok, ha kijön a Tamron 70-180 Z-re.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Throme #47036 üzenetére

    "Csak nem értem mi a francot tökölnek?!!"

    Hja, meddig tart egy fényképezőgép-rendszer megtervezése, van vagy öt perc? Biztos csak ülnek rajta, hogy addig is elpártoljanak tőlük a vásárlók :U

    A Nikon nyolcad-akkora (alkalmazottak számát tekintve), mint a Canon (igaz utóbbi még fénymásolókat, nyomtatókat, videókamerákat, stb is gyárt). Nem akartak kimaradni a FF MILC versenyből, így eddig erre koncentráltak.

    Az APS-C a Fuji kivételével mindenhol le van sajnálva, mint FF mellett "futott még" kategória. A Sonynál csak most jelent meg az első f2.8-as alapzoom, pedig 2010-ben jelentek meg az első APS-C MILCeik.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz rekid #47061 üzenetére

    Ez nem nekünk készült. Ez egy presztízs-termék, presztízs-vásárlóknak. Én is csak a fejemet fogom, hogy ilyenekre pazarolják a fejlesztési időt és pénzt, amikor még ekkora lyukak tátonganak a natív obiparkban. Sokkal több értelme lett volna inkább az f2.8-as trióra ráfeküdni és hamarabb kihozni, arra kereslet is lenne.

    Roachy: "A Nikon optikájával nagyon nem ez lesz a helyzet, mert nincs konkurenciája."

    Mitakon / Zhongyi 50 f0.95 v3 - natív MILC design, rég elérhető Z-re is konkrétan a tizedéért (USA bolti ára 800 USD), továbbá sokkal kisebb és könnyebb. Optikailag biztos Otus-szintű lesz a Nikon, de a Mitakon is ~használható nyitva (szélekig egész tűrhető élesség), a boké egész kellemes ennél is (márpedig miért másért venne valaki f0.95-ös obit, ha nem a háttérmosásért), csak megfelelő körülmények kellenek hozzá, mert az a flare és CA elég durva...

    -----

    Remélem mihamarabb jön a beígért CFexpress FW. Nem szeretnék még egy XQD kártyát venni, a CFe már most olcsóbb
    Geizhalson a legolcsóbb 64 GB-os XQD 149 EUR, míg a legolcsóbb Type B CFe csak 72.95 EUR (128-nál pedig 214 vs 99.95...)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Z6-hoz mit ajánlanátok alap utómunkához (nem szerkesztéshez)?
    (Mondhatni "LR alternatíva")
    DxO-t használtam, nekem a tudása nagyrészt elég volt, csak ritkán nyúltam Gimphez; csakhogy az én verzióm nem támogatja a Z6-ot (megnyitni se hajlandó - persze lehetne exifet hesszölni, de sok fájlnál akarja a halál), az új verzióban pedig nincs benne a perspektíva-korrekció, hanem még külön kell megvenni...
    A Nikon C-NX-D-re gyorsan rápróbáltam, lassú és limitált (csak +-1 FÉ? Shadows nem mehet negatívba? Nincs obi-profil? stb)
    Capture 1-t szoktam látni, hogy ajánlgatják, de egy kicsit drágán mérik (349 EUR...), én pedig eléggé kiköltekeztem most magam...
    Jól olvasom, hogy a Rawtherapee és a Darktable is támogat obi-profilokat?

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz anaqer #47097 üzenetére

    Nem tetszik az előfizetős modell: most 12.69 EUR/hó a Lr önmagában (egy nekem felesleges felhős tárhellyel) vagy a 20G-s Photography pack részeként, azaz évente 152.28 EUR; nem fontos nekem mindig a legújabb verzió, új váz sincs tervben az elkövetkező 3-4 évben (az A7-est is bő 2.5 éve nyüstölöm), amiért általában egy új verzió kéne más szoftverekből. Ha tehát 3 évvel számolok, 456.84 EUR - HA közben nem emelnek árat (pedig van rá esély). Tehát páréves távlatban nézve elég drága.
    Másrészt a cégpolitikájuk sem tetszik, volt pár nemszép húzásuk.

    Szoktak-e C1 akciók lenni? A 349 egy kicsit erős, de ha esetleg jönne egy új verzió és féláron kínálnák a régit az ünnepek közeledtével, elgondolkoznék rajta, és addig elkezdek beletanulni a próbaváltozattal. Ha nem, akkor a DxO nekem nagyrészt elég volt, az jóval olcsóbb, és már valamelyest ismerem is; de a Luminarra is ránézek.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz anaqer #47103 üzenetére

    De, hobbi szinten tolom, életemben még egyetlen forintot sem kaptam fotózásért (max néha meghívtak egy italra, egy-két együttestől kaptam CD-t vagy pólót); ellenben amennyit már elköltöttem rá... Na igen, ezt a tessék megfizetni mások munkáját (és eszközeit) leginkább nekem kéne mondanom :)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz t72killer #47476 üzenetére

    "A z14-30 a tesztek alapján igencsak ütős darab :R"

    HA jót fogsz ki - nem láttam statisztikát, de a tesztelők fele szidta, mennyire decenteres. Photographylife tesztben is 1 jóra 1 rossz jutott. 1200 EUR-ért kicsit drága lottó. Pedig jó lenne, kompakt, könnyű, 14-ről indul, van szűrőmenet, kéne...
    Most a Tamron 17-35 f2.8-4-et használom FTZ-vel, akcióban 450 EUR-ért fogtam ki újan, és bár 24-35-ön a 24-70 láthatóan élesebb, ott inkább azt használtam (oké, a 24-70 egy elég éles, nagyon jól sikerült obi kit létére), de rekeszelve egész okés, és 17-en nyitva középen éles, és nem nagyon kómázik.

    Rekid: "Én is azon agyalok, hogy a kölönbségből elmennék túrázni inkább valahova."

    Én meg a kettő helyett a 70-300G-t vettem, használtan, és el is mentem :DDD (Japánba :B másfél hónapra :Y ). Aztán konstatáltam, hogy jobb is, hogy nem költöttem többet rá, mert a képek 1%-ánál ha használtam, akkor is nagyrészt 85-135 között - csak pár képet lőttem 135 fölött. Azaz nekem egy 24-120 átfogás is elég lett volna, és nem kevés súlyt megspóroltam volna (hegyen téli hálózsák és kempingcucc, 1000m szint fel és egész nap gyaloglás, szívesen megszabadultam volna a 18-ból pár kilónyi cucctól... Amint hazaértem, rendeltem is egy kilóval olcsóbb állványt, és a 70-300-at se viszem legközelebb).

    T72: "Az a 70-300 W.C. lehet jobban rajzol egy utángyártott 70-200nál, pláne ha hozzávesszük h lehet nem kell croppolni a hosszú végen..."

    Aha, szavaid alátámasztására mutatnál is valamit? :U Se a Nikon 70-300G VR, se a Tamron 70-300VC nem remekel hosszú végén.
    Mi lenne, ha nem fűznél folyton mindenhez valami túlzást hozzá? Ja akkor nem te lennél...

    Roachy: kombinálta az érdeklődési köreidet és megtalálta a közös metszetet :DDD

    Rekid: modern Sony szenzoros raw-kban meglepően sok tartalék van. Volt már, hogy ugyanazt a rawt kétféleképpen kiexportálva (egyikben előteret felhúzva, másikban eget le, majd a kettőt opacityvel maszkolva) raktam össze képet. FF-nél simán lőném 2FÉ lépésközzel.

    T72: "Igen, és ez a réteg vonzotta az igénytelen optikagyártókat is, akik szekérderékszámra ontották a kacatokat. Valszleg obigyártás terén is komoly tisztulás lesz, sigmatamron remélhetőleg felnő a feladathoz..."

    Már megint... Felnő? Mutass már az utóbbi pár évből olyan Sigma vagy Tamron obikat, amik szarok lettek. A Sigma az ART fixekkel eléggé odatette magát. Nekem pont az a bajom, hogy túl jók, annyira túltolták a komplex soklencsetagos optikai formulákat, a korrekciókat, hogy az eredmény bazinagy, dögnehéz, drága, karaktermentes obik lettek, amiket eszembe se jutna egy útra magammal cipelni (legfeljebb, ha kapok grátisz sherpát). Simán beáldoznék egy kis élességet, CA-t, torzítást, ha cserébe újra kisebb, könnyebb, olcsóbb, karakteresebb obik lennének. Nézd meg, mekkora f1.8, f1.4, f1.2 fixeket hoztak mostanában ki, és 20-40 évvel ezelőtt ezek mekkorák voltak.
    Az 50 f1.8Z-t is megrendeltem, majd amint megláttam, hogy 400+g és mekkora nagy, vissza is mondtam. Az 50 f1.8G 177 g, még az 50 f1.4G is kisebb adapterrel együtt - és hol vagyunk egy távmérős 50 f1.4 méretétől? Persze, nem olyan élesek nyitva a sarkokban - de néha ez nem is számít, így is lehet velük jó képet lőni.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz anaqer #47570 üzenetére

    Nekem is Z6-om van nyár óta...
    S idővel gondolom egyre több embernek lesz még, ha továbbra is olyan obik jönnek ki, mint a Nikon Z 24-70 f4 és f2.8, vagy ha a Tamron f2.8 triója Z-re is megjelenik. Ami azért nem kicsit irigylésre méltó: kiváló f2.8-as 17-28, mindössze 420 g és 900 EUR; elég korrekt f2.8 28-75-ös alapzoom 550g és 700 EUR; vagy várhatóan szintén pöpec 70-180 f2.8-as telezoom, és csak 815 g...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz helixP #47574 üzenetére

    Az sem mellékes, hogy amíg nincs natív Z obipark, addig mindenki FTZ-vel FX obikat adapterez, ha AF-et is akar - ami egy elég nagy közös téma.

    Ba cy lus: "A MILC engem különösebben nem hoz lázba. Mai napig használok manuális obit"

    Didn't you get the memo? Ha manuál obi, akkor pont, hogy sokkal jobb a MILC: a kis bázistáv miatt bármely gyártó obiját fel lehet adapterezni, korrekciós lencsetag nélkül is lesz végtelen (akár távmérős Leica, akár M42, akár Canon FD, akár Minolta MD, akár C/Y Zeiss - akármilyen egzotikus bajonett is csak egy egyszerű fémdarab adapter kérdése). Ki lehet válogatni a gyártók érdekes obijait, ugyanazzal a vázzal. Élesre állításhoz pedig a keresőben is tudod nézni az 1:1-re nagyított képet (vagy a lustáknak van focus peaking is, de én jobban bízok a belenagyításban). Évekig használtam MILCeket mindenféle manuális obival, Sony A7-tel lőtt képeim legalább 85%-át filmes-kori manuálokkal lőttem.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Byk01 #47617 üzenetére

    "ha meg kell a nagytele, akkor az a többi rendszerre sem olyan kicsi, hogy csak berakom a zsebembe"

    Panasonic 35-100 ugyan ekv. 200 végével még nem igazán hosszú tele, de láttad már, hogy milyen pici? 55.5 × 50 mm, 135 g, ez már nevezhető zsebméretnek.

    T72, egy 70-300 azért még mindig 7-800 g. Egy casual nem-fotós kirándulásra szerintem nem úgy akar az emberek többsége elindulni, hogy berak az egy szendvics, két müzliszelet, fél liter víz, kis zseblámpa, pulcsi és esőkabát mellé még 8 kiló fotós cuccot.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz NandorHUN #47633 üzenetére

    Z6 van; A7m3-at nem próbáltam annyit, hogy össze tudjam hasonlítani.
    Netes reviewk alapján a fw-frissítés óta már csak hajszálnyival gyengébb az AF; nekem nem volt vele semmi bajom, bár én a régi A7m1-gyel is elvagyok.
    Voltak fw frissítések, de ki tudja, mik lesznek még. Ígértek egy új fw-t CFexpress kompatibilitásra is, idénre vártuk, még mindig nem jött meg, továbbra is csak a méregdrága XQD kártyákkal kompatibilis. Válassz jelenlegi tudásuk alapján, ne valami jósgömbből.

    Zárt, nincs (még(?)) senki mástól natív AF-os obi. Pedig örülnék a Tamron f2.8-as triójának vagy a Samyang kis 18 és 45-ös fixeinek a Nikon saját nagy, nehéz és drága megoldásaival szemben. Nem-natív vonalon viszont az FTZ-vel sok FX-es (Nikon, Sigma, Tamron) elég jól működik.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz tvamos #47646 üzenetére

    "Mennyivel jobb lenne akkor mar, ha mondjuk M.2 menne bele..."

    Semennyivel. Az XQD is egy PCIe alapú SSD, mint az m.2, csak kisebb, burkolt, könnyebben cserélhető, ellenállóbb. Egy megtelt vagy meghibásodott m.2 kártyát megnézném, hogyan cserél valaki a semmi közepén, sivatagban vagy esőben, este. Másrészt a fél markolat az m.2-re menne el, kisebb akku férne bele, pedig már ez sem valami acélos.

    Nandor: "És 64 Gb egy 3 napos külföldi útra se elég tapasztalatom alapján."

    Lol?

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz NandorHUN #47651 üzenetére

    Z6 30 MB-os raw-kat lő, 64-es kártya nettó ~60, az ~2000 kép, 3 napnál az ~;] kép/nap. Az rengeteg utazási képnek: 11 órán át minden percben kép. Ha úgy tudsz percenként lőni képet, hogy mindegyik kép átgondolt, van érdekes téma, van kompozíció, kerested a szöget, van fény, és nem ugyanaz van százszor, akkor emelem kalapom - de gondolom ez inkább géppuskázás.
    Pár hete jöttem vissza Japánból, ha a hullócsillag-vadászat miatti éjszakai darát nem számolom, akkor majdnem egy hónap belefért 64 GB-ba. Pedig rettentő sokat utaztam, egy bő Mo-Japán távot elutazgattam országon belül.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz total90 #47669 üzenetére

    Ejha! Boldog Karácsonyt! :DDD
    Látom már egyből CFe kártyákkal indítasz, a vázhoz a CFe-kompatibilitási fw viszont még csak egy-két hete jelent meg, már azzal kaptad?
    14-30-ból sikerült jót kifogni? Nagyon vártam a megjelenését, papíron nagyon jól hangzott, aztán az ára már egy kicsit magas lett (igaz azóta elég sokat esett, 1300-ról 1000 alá), de ami még rosszabb, hogy nagyon sokan panaszkodtak decenteres darabokra (még a tesztelők fele is), így végül a Tamron 17-35-öst vettem és FTZ-vel használom, de örülnék egy adapter-mentes, élesebb, szélesebb darabnak.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz total90 #47682 üzenetére

    Kártyaolvasód is van hozzá? Ugyanis a fw csak a kártya gyökerébe másolva telepíthető, ahhoz pedig csak olvasóval férsz hozzá - ha csak a fgépet kábellel/wifivel csatlakoztatod géphez, úgy nem.
    Olvasóm sajnos nekem sincs (nem fogok 10k-t kiadni a sony olvasójáért, arra az 1 alkalomra)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz rekid #47706 üzenetére

    -D-vel FTZ-n nincs AF. Csak a -G és -E szériákkal van AF.

    T72: NYITVA is batár állat.

    Rekid: nem az árával van a gond, nyáron szinte végig 350 €-ért volt kapható, ami egész baráti ha a Zony 55-össel összemérhető élességét nézzük; engem a mérete és tömege zavar, az 50 f1.8G adapterrel együtt is kisebb és könnyebb nála; és a bokéja sem tetszik.
    A Nikon Z roadmapen van egy "compact prime" széria 28 és 40-essel - attól félek csak, hogy f2.8-asok lesznek. Reménykedek még, hogy a Samyang is mihamarabb jön Z-s AF obikkal, a 18 f2.8 és a 45 f1.8 a kívánságlistámon van.

    Robi: tudod, van egy olyan varázslatos dolog, hogy google keresés... Nikon -G és -E obikkal van AF (szem-AF is), stabi; néhány régebbi obival kicsit lassabb az AF, mint tükrösön. 3rd party obik pedig vagy kompatibilisek (pl. újabb Tamron obik - ld Tamron oldalán lista) vagy nem.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz robi1979 #47722 üzenetére

    Z6 + FTZ + T 17-35 OSD van, vázstabi és AF van, bár lassabb, mint a többi (Nikon) obim és jobban kattog-kerreg, bár ez lehet, hogy alapból ilyen tükrösön is. Eye-AF van de csak full-auto-AF-ben van, én meg S-AF single-pointban / pinpoint lövök. Be- és kikapcsolni is csak egy eldugott menüponttal lehet, amit nem lehet a gyorsmenübe kitenni (ekkora baromságot, ez bármely MILCben alap volt, amelyekkel az utóbbi 7-8 év alatt találkoztam és használtam). Eye-AF van AF-S és AF-C-ben is, de mindkettőben csak a full-autoban.
    X1T van, HSS fogalmam sincs, hogy működik-e, de miért ne működne?

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz robi1979 #47729 üzenetére

    Nincs Techart adapterem, mert nem időjárás-álló.
    Nekem csak azért van Z-m, mert fontos volt az időjárás-állóság. Sokat vagyok túrázni, hegyekben, néha kint elkap az eső; voltam már sarkkörtől sivatagon át trópusokig. Ha ez neked nem annyira fontos, vegyél Sonyt. Sokkal több natív obi, olcsóbb alternatívákkal, jobb AF. Annak is megvannak a maga hibái, de a Z-knek is bőven vannak hülyeségei.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Viperator #47777 üzenetére

    "Kétféle 35-ös obi van"

    Kicsit több az, mint 2 :) Nikon f2 és f1.4 Ai (manuál), f2 D, f1.8 G és f1.4 G (FX); Sigma f1.4 Art, Tamron f1.8 VC, valamint Samyang és Zeiss is rendelkezik még pár manuállal... ja és még van Yongnuo, Meike is. Bárhogy számolom, ez minimum 11 - mind jelenleg is újan kapható boltban :)

    trlala: review-kban a Tamron 1.8 VC-t eléggé dicsérik; a Sigma Art is biztos zseniális, de nagy, nehéz és drága. Olcsóbban ott a N 1.8 G, vagy még olcsóbban az f2 D, még annál is olcsóbban pedig a Yongnuo, de itt már egyre vészesebben haladunk lefelé minőségben.

    50-esnél a N 50 f1.8 G 45k körül használtan, vagy ha sok pénzed van rá, Sigma f1.4 Art, vagy Tamron 45 f1.8 VC.

    ---

    D780-nál egy kicsit vastagon fogott a ceruza... tavaly nyáron a Z6 + 24-70 kit plusz FTZ plusz méregdrága 64-es Sony XQD kártyát is kevesebbért vettem, és még ha az 50 f1.8 S-t is megvettem volna, még mindig kevesebbre jön ki, mint ez önmagában...

    Doeeg: naja, viszont mióta lehet USB-n tölteni (vagy pici USB-s töltőt venni), és 7.5k pesti boltból egy rendes utángyártott akku, azóta nem olyan nagy probléma. Mivel nem érkezett meg időben a rendelt akkum, a japán útra 2 akkuval és egy powerbankkel indultam, s ugyan később vettem még egy harmadikat is, de pont az elején a hegyi túrákon voltam a legtöbbet távol konnektoroktól.

    Throme: beltartalmilag eléggé hasonló a 780 és a Z6, nyilván az OVF és a tükrös fókuszrendszer eltér, viszont a 780 úgy tűnik megkapta a jobb 3D AF követést, valamint esélyes, hogy lesz benne fókuszmotor is, tehát az AF-D obik is működnek vele (Z6-nál azokkal már nincs AF, csak a -G és -E obikkal).
    A Z7-ben a 850-es 45 MPx-es szenzora van.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Viperator #47801 üzenetére

    Tudom, hogy az FX vs DX 35 f1.8G-ket írtad, viszont nem csak arról kérdezett :)

    "Ahogy nézem elég széles a kínálat, főleg, ha egyéb gyártók lencséit is hozzáveszem."

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Viperator #47815 üzenetére

    A 2600 USD-ből elég szép összeg lett, mire ideért...

    Van jobb hír is: 2021 végéig a jelenleg 11-tagos (2 APS-C + 9 FF) obiparkot 23-asra tervezik bővíteni, és most már méreteket (legalábbis körvonalakat) is látunk.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Ed Parker #47827 üzenetére

    Z6-hoz érdemes venni
    a.) egy nagy levegőt
    b.) FTZ-t...

    Leginkább attól függ, mire kell. Állítólag nagyon jó a 24-70 f2.8 és az összes fix is borotvaéles; de egyik se olcsó, a fixek pedig kifejezetten nagyok és nehezek is f1.8 létükre (még az 50-es is 400+g - az FX-es 1.8G 177 volt) - ezért nálam kapásból kiesnek, hegyi túrákra súlyt kell faragni; de én ezzel kicsit extrém eset vagyok. Fixekből van 24, 35, 50, 85 és nemsokára jön 20 f1.8 is, ezek eddig mind nyitva is sarkig karcolnak, ha nem zavar a tömeg, méret és ár (és kicsit steril rajz), akkor bármelyik ajánlott.

    A 24-70 f4 nagyon jó lett, élességben a teljes F alapzoom kínálatot veri (még az f2.8E-t is), csak azt kívánom, bárcsak lenne kicsit hosszabb, pl. 24-85. Lehet, hogy már idén megjelenik a 24-105, ami szintén S lesz, ha hosszabb kell és nem most tervezel a Z-rendszerre váltani, akkor lehet, hogy érdemes lesz a vázak következő generációját megvárni (hátha javítanak pár gyerekbetegséget), már lehet, hogy a 24-105-tel is választható lesz kitben.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Ed Parker #47841 üzenetére

    A neten azt mondják, hogy a D850 3D-trackingjéhez képest visszalépés a Z6-Z7 követő AFje. Nem tudom, hogy ezen reszelnek-e még tovább, a megjelenéshez képest a 2.0 fw már sokat javított az AF-en, és a fő panasz a kezelésre van. Mivel a 2020-2021 roadmapen van egy 100-400 S és egy 200-600 nem-S is (várhatóan ez lesz a 200-500 f5.6 Z-s megfelelője), nameg nyáron Tokióban lesz Olimpia, biztos fókuszba fog kerülni a jobb követés. A kérdés csak az, hogy ebből az első gen is kap-e még valamit, vagy addig kihoznak egy következő gent...

    Rekid: szerintem látta - de madár- és vadfotóra sokkal hosszabb obi kell, mint -20: inkább -400, -500, -600, esetleg +TC.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz robi1979 #47846 üzenetére

    Középen mindkettő elég éles - széleken, sarkokon a Nikon élesebb (rekeszelve is). A Tamron erősebben vignettál, amit a korrekció ugyan kiszed, de magas ISOn lőtt képeknél a sarkok durván zajosodnak. Széles oldalon a +4 mm sokat jelent. A Tamronnal nyilván jobban lehet hátteret elmosni, de mindkettőnek kicsit ideges, highlightos-karikás a bokéje.
    Portréhoz bőven elég éles mindkettő, sőt.
    Mint már párszor leírtam, a régiek közül az AF-S, AF-P előtagos, -G és -E utótagosok működnek, van, amelyik lassabban, van ami csak kicsit lassabban vagy majdnem ugyanolyan sebességgel, mint tükrösön. Tamron oldalán is ott a lista, hogy az obijaik közül melyik kompatibilis, melyiknek kell fw update. Matt Granger egy tucat obit végigpróbált egy youtube videóban Z7+FTZ vs 850-nel, ha jól emlékszem, nézd meg.
    A Techartot én személy szerint nem erőltetném, de hajrá. Az FTZ szettből olcsóbb és mivel Nikon sajátja, annak a kompatibilitására figyelni fognak, míg egy 3rd party Techart adapterére nem, ha valamit változtatnak, csak abban reménykedhetsz, hogy a Techart újra működésre tudja bírni.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Tomdriver #47897 üzenetére

    Kérdezd meg Komáromi Domonkost. Lehet, hogy csak egy kis UV-val is megúszod, akkor olcsóbb.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz topikk #47943 üzenetére

    "Egyre jobb a Nikon sajtója az új obik kapcsán, a végén tényleg bejön a Z bajonettel ígért új minőség."

    Eddig is jó volt - a 14-30-as decenterességének kivételével (sajnos pont az) - legalábbis ami az élességet és CA-t illeti. Viszont az eléggé korrigált optikai formula miatt a boké nem olyan szép, pl. 50 f1.8Z vs 50 f1.4G. A másik, hogy nagyobbak, nehezebbek, drágábbak.

    Throme: "Pláne, hogy most olvastam egy bajonett adapterről, amivel Z vázra felrakható canon obi (gondolom, ami canon milc.hez jött ki...) "

    EF -> Z adaptert már gyárt legalább két kínai cég, de hát EF -> Sony FE adaptert is gyártottak páran, nekem is volt, elég korlátozottan működött - ha megbízható kellett jó AF-fel, mindenki inkább a Sigma MC-11-et és Metabones Smart Adaptert vette, hiába voltak sokkal drágábbak.
    RF -> Z adapterről még nem hallottam, pár Nikon 70-200 f2.8Z hírnél láttam embereket emlegetni, hogy jó lenne egy ilyen, és akkor a Canon sokkal kompaktabb verzióját lehetne használni.

    T72: "Az RF necces, nagyon vékony kell h legyen."

    Tévedsz. Az RF bázistávja 20 mm, az FE 18 mm, a Techart mégis tudott egy 2 mm vastag AF-es adaptert készíteni.

    Rinpocse: "a Nikon Z6/Z50 akkui tölthetök-e powerbankról? Természtesen ha benne vannak a gépben!"

    Igen, amíg a japán hegyekben túráztam, így töltöttem, mert a gyári MH25A olyan batár, hogy inkább a túrára fölös cuccokkal együtt ismerősöknél hagytam.
    Működik, de megvannak a maga hülyeségei:
    - csak kikapcsolva tölt, tehát ha valaki powerbankkel töltve akart hosszú TL-t lőni, ahhoz egy dummy battery kell továbbra is
    - ha menet közben töltöd, meglátsz valami érdekeset, előkapod, bekapcsolod és gyorsan lősz egy képet, és gyorsan ki is kapcsolod, akkor jó eséllyel folytatja a töltést. Ha már két képet lősz vagy megnézed és utána kapcsolod csak ki, akkor már jó eséllyel NEM folytatja a töltést - ki kell húzni és újra bedugni a kábelt... :U
    - utángyártott akksival néha voltak furcsaságok, ha bedugva bekapcsoltam, néhány dologra (pl. Ok-val belenagyítás) nem reagált, csak ha kihúztam és újraindítottam.

    Emiatt azóta vettem egy pici USB-s utazó töltőt. Így nem kell azon aggódnom, hogy kikapcsolás után újra tölteni kezd-e, és két órával később elővéve szembeszülni azzal, hogy semmit sem töltött...

    T72: "Igen, de nem árt, ha jó sok ampert tud a bank."

    Így is lassú, úgy is lassú. 5V-on 2.4 A, QC3-as töltővel is órákba telik. Ezért is jobb a külső töltő (nem a gyári, mert az is tetű), ugyanazzal az USB-töltővel is feleannyi idő alatt töltötte fel, mint a váz.

    Robi1979: "Sony nem tud nyitott rekesszel fókuszálni."

    Csakakedvedért előkotortam az A7-et (ami első-generációs, legfapadosabb AF az A7-sima szériából), lerekeszeltem a Tamron 28-75-öt f11-re, de amint rányomtam a fókuszra, tágra nyitotta a blendét, és amint fókuszt fogott, visszazárt... Nocsak, mégis tud?
    Menü: Live View Display - Setting Effect: Off-fal lehet kikapcsolni a wysiwyg-t (rekesz, EV-tárcsa, "kreatív stílusok" pl. fekete-fehér, stb hatásait). Fogadjunk, hogy On-on volt?
    Már megbocsáss, de ha ez a munkád, illene ismerned a géped :U

    Roachy, Rekid: mint látjátok, júzer error és csak egy menüopció kérdése, ami kezdetek óta benne van. Tájképelésnél szerintem nagyon jó, nem csak az expo-komp hatását látom egyből, de A7-n magán az EVF-képen azt is mutatja villogó zebrával, hogy mely rész kiégett - így pofonegyszerűen lehet ETTR képeket lőni. Kár, hogy ezt a Z-k nem tudják fotó módban (bezzeg videóban van), csak hisztogramot lehet berakni, de az meg túl sok helyet foglal. Jó lenne, ha ezt is javítanák fw-ben.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz robi1979 #47976 üzenetére

    Állításod általánosan az volt, hogy nem tud - azt nem tetted hozzá, hogy követés is kell. Ehhez nem olvasás, hanem telepátia kell, hogy kitaláljam, amit nem írtál oda :)

    Mindenesetre a Z6 ilyen téren engem nem vett le a lábamról, a Sony és Olympus arc- és szem-AF implementációja még mindig jobban tetszik, mint ami a Z6-on van. Nem tudom, hogy a D780 jobb-e ilyen téren.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz robi1979 #47988 üzenetére

    Upsz, efölött elsiklottam, bocs :)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz NandorHUN #48095 üzenetére

    Egen, ezzel mindenki szív, szép munkát végeztek a mérnökök... Ha az FTZ-n hagyod, az se jó, mert akkor nem tudod az FTZ-t lecsavarni, a talp beleütközik a markolatba. Bezzeg ha a másik irányba nyílna, legalább ez a probléma nem lenne, miért kell nekik ilyen hülyeségen különcködni, itt lett volna egy új mount kijavítani a hibát...
    Nekem is az itthon lévő féltucat Arcás QR-plate közül csak 2 fért el, épphogy (az egyik ha nincs teljesen egyenesen, akkor már bele is ütközik az FTZ). Azóta vettem egy L-bracketet, most az van rajta. A Peak fityegőjét valahol abba is bele tudod akasztani; a talpak viszont cserélgetősek maradnak...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz t72killer #48353 üzenetére

    "A z6-ot különösen utálom emiatt, kész pormágnes - minden cserélgetősebb napon pucolni kell."

    Sivatagba költöztél vagy csak szokásosan túlspilázod a dolgokat? Az enyém szenzora egyszer sem volt tisztítva a fél év alatt, pedig abban 2 hónap Japán is volt napi használattal és rendszeres obicserével, sunstar miatt néha lövök f16-f22-n is képeket WA/UWA is, mégsem látok még rajta koszt (szemben az A7-tel, az jobban gyűjtötte és azon több makacs folt is van, igaz az kapott is rendesen, azzal sivatagban is voltam)

    Modern, kicsi, éles, karakteres: Samyang 45 f1.8 -- kár, hogy Z-re (még?) nincs.
    Az meg, hogy mennyire jó, hogy a Z 50 még annál is élesebbebb - nem tök mindegy? Weben hányan nézik teljes méretben? Attól lesz jó egy kép, hogy éles? "There is nothing worse than a sharp image of a fuzzy concept" (Ansel Adams).

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Most olvasom újra a február közepi Nikon-interjút a Dpr-en:

    The firmware update was promised a long time ago - why did it take so long to become available?
    To be honest, it was just a question of resources. But after I took over product planning, we are planning to schedule firmware updates more frequently. We don’t want that kind of delay [again] between the announcement of firmware and its availability. We want to do regular scheduled firmware updates to keep the products up to date for a long time.

    Hurrá! Köszi Fuji, hogy ezt anno annyit nyomtátok, hogy ezt már a nagyok is kénytelenek átvenni. Az irány nagyon tetszik, remélem lesz még pár javításokat és akár extra funkciókat hozó fw-frissítés.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz pergabb #48585 üzenetére

    Ne is mondd, 3 rendszerem van :Y :DDD
    Szeretném már 2-re redukálni, de Z-re még nincsenek olyan árú és/vagy méretű-tömegű obik, mint Sony FE-re...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Throme #48598 üzenetére

    "Csak azért fotózok rawban, mert nem vagyok elég jó hobbi fotós ahhoz, hogy egyből eltaláljam a beállítást :B ."

    Nem. Vannak helyzetek, amit raw nélkül meg se tudsz oldani, vagy csak körülményesen (nagy dinamikát expo-bracketing vagy változó fényeket pl. koncerten wb-bracketing segítségével).

    Anaqer: "Tárkappal meg 2020-ban tényleg senki ne jöjjön már, úgy dobálják utánad a terákat hogy győzz elhajolni előlük..."

    Hol? Én nem hajolgatnék előlük, kéne pár TB, de én valahogy nem látom azokat az alacsonyan szálló terákat... Az Özönvíz előtt 14k-ért vettem 2 TB-os lemezeket - most 18k legolcsóbban. Régen szép lassan csökkentek az árak, ahogy jöttek újabb, nagyobb kapacitású darabok - most meg fent ragadtak és nem lesznek olcsóbbak a kisebbek sem, a nagyok pedig főleg drágák (legolcsóbb 4 TB "csak" 30k, de 6 TB 50k, 8TB pedig 65k? Még mit nem). És nem csak a forint gyengesége miatt, USD-ben is. Pedig jó lenne már venni egy pár 4 TB-osat ahelyett, hogy törölgetek...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz tomboy0013 #48661 üzenetére

    Nem csak a fényerősségen ront. A makró obikat úgy tervezik, hogy rövid tárgytávolság mellett is éles legyen; az átlag nem-makró obit pedig úgy, hogy végtelennél, és/vagy esetleg portré-távon éles legyen.

    Makrózni egy régi manuál makróobi emiatt akár jobb is lehet. Az AF makrónál kézből úgyis problémás, amilyen hajszálvékony az éles sík, a gomb félig és teljesen lenyomása között is lehet annyi mozgás, hogy életlen legyen.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz yoogie #48682 üzenetére

    "elég amatőr vagyok a témában"

    Melyik témában? Fotózásban? Gép/objektív beárazásában? Egyáltalán melyik Sigma, mert 70-210-ből is volt több verzió (f2.8 mellett f4-5.6 is volt)? Mire cserélnének, mennyiért?

    A D610 jó kis váz volt - anno; de azóta sok víz lefolyt a Dunán, a későbbi gépeknél sokat javult az AF.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz bayarena #48694 üzenetére

    Idén amúgy se lett volna várható:
    - fotós piac lassulása, szűkülése, bevétel csökkenése
    - Nikon anyagi helyzete - szerintem ritkábban jönnek és hosszabb ideig maradnak piacon modellek, hogy bevételt hozzanak (behozzák a fejlesztés és a gyártósor árát)
    - dSLR-ek fejlődése lelassult, nem volt egetrengető újdonság, a 850 ma is ütőképes váz

    Szerintem az irány hasonló lesz a 780-hoz: a MILC vonalat fejlesztik most erősebben, oda jönnek az újítások, ez a testvérmodell lesz, így csak egy Z7m2 / Z8 után egy-másfél év múlva fog megjelenni.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Roachy #48705 üzenetére

    "Igen tuti elmennek Milc irányba, fasza lv Af és IBIS. És szerintem erősen valószínű a 100MP, vagy akár még több. Az én titkos vágyam is remélem teljesül, egy hibrid milc/dslr."

    Szerintem az IBIS is valószínűtlen, hát még a 100 MP, vagy egy hibrid.

    "2013-ban már a D800 -ra is azt mondták, hogy a 36MP"

    2013-ban volt a Sonynak 36 MPx-es szenzora, az A7R is akkor és azzal jelent meg. Jelenleg 150 MPx a "nagy-KF", 100 MPx a "kis-KF" és 61 MPx a FF, jelenleg ilyen pixel pitch-et tudnak.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz anaqer #48713 üzenetére

    "Egy vázstabis Z70 az, amit én igazán várnék... de ennek elég minimális az esélye most."

    Szerintem biztosan lesz 1-2 éven belül - de mire mész vele, rendes obik addig úgyse lesznek hozzá :DDD Ha annyira veszik komolyan, mint a tükrös APS-C-ket, akkor lehet egészen addig nem, amíg a Sigma és Tamron is el nem kezd Z-s obikat készíteni...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz anaqer #48715 üzenetére

    "It's not the 70s anymore, baby."

    Ezt mondd meg nekik is :)
    Ők meg azt fogják mondani, hogy akinek a Z-s obijaik nem tetszenek, használjanak FTZ-vel F obikat - kényszerűségből én is azt teszem...
    A később érkezett RF-re a Samyang már fél éve kiadta első AF-es natív MILC obiját - de Z-re még mindig semmi (Igaz, RF-re se jött semmi más natív obi azóta sem). Tököm tele van az "itt a piros adapter, hol az adapter" játékkal, amikor obit cserélek, jó lenne egy natív sor, de nem ekkora méretben, tömeggel és áron, mint ahogy a Nikon kínálja.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Hali!
    Egy ideje szopok azzal, hogy a gép (Z6) amikor új foldert kezd, egy ideig 0001-től sorban nevezi el a képeket, majd utána ugrik egyet, pl. ma 0297, 0298, majd 8756, 8757, ... Ez azért szívás, mert az előző folderben is van 8756, 8757, stb. Nem volt ma sem 10k kép, csak kb 2.5k, de majd' a fele ütközik azonos fáljnévvel... Lassan már naponta eljátssza ezt velem. Futott már valaki bele ilyesmibe, talált rá megoldást?

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Vikthor #50261 üzenetére

    Gép format gyári reset, vagy mire gondolsz?
    Kártya formatálás után is folytatja a könyvtárakat és a fájl sorszámokat, pl. most 113-as könyvtár 9674-nél tart formatált kártyával. Holnap elmegyek lőni, nyitja a 114-est, és esélyes, hogy megint ugrani fog a sorszámokban valahol.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz pergabb #50263 üzenetére

    Egyetlen Z6, egyetlen XQD (drágaszág), és akár nap közben is eljátssza ezt.
    Egy tipp: kb a képek felénél váltott, és kb akkor cserélhettem akksit is - az egyik gyári, a másik (minőségi) utángyártott (eddig semmi gond nem volt vele, tölt a vázban is rendesen, jól jelzi a töltöttséget, stb)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

Új hozzászólás Aktív témák