Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Pahli

    tag

    Hali

    Tegyük fel hogy készítek egy szerepjátékot (pl Dungeons & Dragons) amit ingyenesen elérhetővé teszek online. Örülnék ha crowdfunding/támogatás alapon menne ez az egész. A patreon megoldja helyettem az adózást. Ugyan akkor jogilag nem teljesen értem.

    ADÓ- ÉS VÁM ÉRTESÍTŐ 6. -2019. JÚNIUS 21.
    Személyi jövedelemadó
    26. Interneten szervezett gyűjtés adójogi megítélése.

    „Az adózó kérdése arra irányult, hogy ha elődlegesen magánszemélyként egy weboldalon, pl. paypal-ra kíván jótékonysági/adományozási céllal gyűjtést szervezni, akkor milyen adókötelezettség terheli.”

    „Az Szja tv. nem tartalmaz korlátozó intézkedést az internetes felületen keresztül történő gyűjtésre vonatkozóan, valamint arra sem, hogy a gyűjtés jótékonysági célzattal történik-e vagy sem. Ebből adódóan, amennyiben kizárólag magánszemély(ek) részéről érkezik e célból pénzadomány, vagyoni érték a megadott weboldalra, akkor személyi jövedelemadó kötelezettség sem a támogatást nyújtó, azaz az ajándékozó magánszemély, sem a megajándékozott oldalán nem merül fel.”

    pl amit én tervezek ez definíció szerint gyűjtésnek minősülne? És ha belinkelném a pay-pal-om, akkor a beérkezett összegek adómentesek lennének?

  • Pahli

    tag

    Jogilag nem vagyok otthon a fogalmakban de ec.europa.eu -n nézegettem azért intellectual property/copyright/trade mark és barátait. Ezekkel sem vagyok tisztában teljesen de én úgy tudom, hogy ha mondjuk németből valaki utal mondjuk 10€-t akkor azt nem magyarországon kell adóztatni hanem németben. Ezért ezt már a Patreon intézi helyetted. Nincs kettős adózás kivéve asszem valamilyen afrikai országokból.

    Problémám hogy gyakorlatilag alig vannak ezek a szavak (pl gyűjtés/támogatás) definiálva.

    Pl. Itt ez nem internetes gyűjtésre vonatkozik, de azt írja hogy:

    https://ado.hu/ado/adomanygyujtes-es-adozas
    „Adományozásról csak akkor beszélhetünk, ha a támogatás önzetlen, mindenfajta ellenszolgáltatástól mentes, a támogatásnak nem lehet célja és eredménye, hogy a támogató ellenszolgáltatásban részesüljön.”

    "a támogatásnak nem lehet célja és eredménye" Ennek semmi értelme.
    nincs leírva hogyan definiálják a célt/eredményt. számomra kész káosz azért is írtam.

  • Pahli

    tag

    válasz Pahli #20053 üzenetére

    értem, szóval az nem lehet cél hogy a támogató ellenszolgáltatásban részesüljön, így már világos. Csak elég komplikált ez azért.

  • Pahli

    tag

    Szóval kicsit utána olvastam a dolgoknak és amit sikerült kikalapoznom, hogy van 30 ezzel foglalkozó oldal de ugyan azt a 3 forrás ctrl-c/-v -zték. Ismerős könyvelő, majd megkérdem tőle mi a hányás, ha meg nem tud válaszolni rá mert nem foglalkozik közösségi finanszírozással (kf) akkor majd konzultálok más szakértővel azt leírom, gondolom többeket is érdekelhet. (inf3rno)

    Vannak bizonyos Üzleti vs Nonprofit célú kf-ek. Üzleti kf: hitelezés, befektetés, tőke jellegűek, na ezek hitelszerződéstől kezdve kötvényszerű befektetéseken át stb. működnek.

    A kf ami engem érint az mindenképpen nonprofit: charity vagy donation (ez két különböző) vagy Jutalom alapú

    Nos.
    Jutalomalapú: Itt csak nagy általánosságban tudok beszélni, de a Jutalom típusú az amikor kickstarter-en pl meghirdetsz egy projektet és így egy szerződés jön létre közted és a „szponzorok” között. A megadott időpontra köteles vagy elkészíteni a projekted és köteles vagy a támogatókat valamilyen fajta juttatásban részesíteni. Van még pár kötelezettséged.
    pl: Ez egy magyar fejlesztésű kalandmodul dnd-hez

    A Patreon kicsit más modell, de pl vannak bizonyos „szint/ek” és ez/eknek megfelelően kell havi/heti szinten a „szintnek” megfelelően bizonyos „tartalmakban” részesítened az előfizetőket.

    Adományalapú:
    Charity: amit #20053-en linkeltem
    Donation: ”a projektgazda nem vállal semmilyen kötelezettséget ellenszolgáltatásként, ezért a támogató altruista megfontolásokból, ingyenesen nyújt támogatást” link
    „nincs ellenszolgáltatás, a művészeti, társadalmi kezdeményezések jellemzően ilyen módon toboroznak támogatókat” link

    Tehát ha a weboldalamra kiteszek egy Ko-fi -t, akkor amit legelőször linkeltem:

    „Az Szja tv. nem tartalmaz korlátozó intézkedést az internetes felületen keresztül történő gyűjtésre vonatkozóan, valamint arra sem, hogy a gyűjtés jótékonysági célzattal történik-e vagy sem. Ebből adódóan, amennyiben kizárólag magánszemély(ek) részéről érkezik e célból pénzadomány, vagyoni érték a megadott weboldalra, akkor személyi jövedelemadó kötelezettség sem a támogatást nyújtó, azaz az ajándékozó magánszemély, sem a megajándékozott oldalán nem merül fel.”

    donation alapú kezdeményezések: link

Új hozzászólás Aktív témák